Ana Sayfa » Asya » Güney Kore » Seul » Seul’de Ne Yapılır? Seul’de Yapılacak Şeyler Listesi

Seul’de Ne Yapılır? Seul’de Yapılacak Şeyler Listesi

Seul'de ne yapılır blog, Seul'de yapılacak şeyler listesi

Seul’de ne yapılır araştırması yapanlar Güney Kore’nin hem başkenti hem de en popüler ve eğlenceli şehri Seul’ün tadını doya doya çıkarmaya hazır olsun.

Başta Gangnam Style şarkısı ve ardından sıradışı ve trendleri yakından takip eden moda anlayışı, Uzakdoğu’nun lezzetli yemekleriyle şekillenen mutfağı ve elbette dikkatli, titiz sinema seyircilerinin yakından tanıdığı film endüstrisi ile ünlü kent gezginlere de böyle hemen her alanda ilginç ve farklı tatlar, dokular ve kokular sunuyor.

Seul’de yapılacak şeyler listesi kentte zaman geçirirken hem eğlenmenizi ve keyif almanızı, hem de buranın geçmişini ve bugününü, yani Seul’ü Seul yapan gerçekleri bizzat yaşamanıza yardımcı olacak aktivitelerle dolu.

Ancak Seul’de Ne Yapılır listesine başlamadan önce konaklama konusunda kısaca bilgiler vermek istiyorum.

Konaklama: Jongno, Myeongdong, Gangnam, Insadong ve Itaewon Seul’de konaklama yapabileceğiniz en popüler bölgelerden. Seul’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda konu hakkında çok detaylı bilgi ve tavsiyeler bulabilirsiniz.

Otel: 3★ Ibis Ambassador Insadong, 4★ L7 Myeongdong by LOTTE ve 5★ Four Seasons Hotel Seoul şehirdeki en popüler otellerden bazıları…

Seul’de Ne Yapılır?

Seul'de ne yapılır sorusuna cevaplar, Seul'de yapılacak şeyler listesi

Seul’de yapılması gereken en önemli aktivitelerden bazıları:

 1. Tarihi yapıları görün.
 2. DMZ turu yapın.
 3. N Seoul’den şehri seyredin.
 4. Şehir surlarına çıkın.
 5. Myeongdong’da alışveriş yapın.
 6. DDP’de modern Seul’ü görün.
 7. Common Ground’da eğlenin.
 8. Yerel lezzetleri tadın.
 9. Hongdae gece hayatını keşfedin.
 10. Karaoke yapın.
 11. Bukchon Köyü’nde fotoğraf çekin.
 12. Ihwa Mural Köyü’nü gezin.

1. Şehrin tarihi yapılarını görün.

tarihi yapilar Seul'de ne yapılır

Seul’de ne yapılır listesinin eğlenceli, keyifli aktivitelerine geçmeden önce şehri biraz yakından tanımak kendinize yapabileceğiniz en güzel iyilik olur.

Güney Kore tarihinin en önemli figürlerinin heykellerinin yer aldığı ve sizi tarihte bir yolculuğa çıkaracak Gwanghwamun Meydanı, böyle bir tur için ideal bir başlangıç noktası. Ardından;

1395 yılında yapılan ve Güney Kore’ye 5 asır hükmetmiş Joseon Hanedanlığı’ndan kalma, şehrin en popüler sarayı olan Gyeongbukgung Sarayı,

1405 yılında yapılan, yine aynı hanedanlığa ait ve özellikle büyüleyici bahçeleriyle dikkat çeken Changdeokgung Sarayı,

Kore Budizmi’nin ülkedeki ana ve en önemli tapınağı olan ve bugün ziyaretçilerin dahi meditasyon yapmasına izin verilen bir salonu da bulunan Jogyesa Tapınağı,

8. YY’dan kalma, Gangnam Bölgesi’ndeki Bong Eun Sa Tapınağı’nı isterseniz içeriden detaylı olarak, zamanınız yoksa en azından dışarıdan görmelisiniz.

Seul’ün Tarihi Sarayları ve Fotoğraf Turu: Seul’ün tarihi yapılarını rehber eşliğinde yarım günde gezebileceğiniz bu turun ücreti 70.753 W. Ki eğer isterseniz tam günlük tur alarak, eksik bir yer bırakmadan tüm kenti gezebilirsiniz, ve bunun ücreti de 142.695 W.

Turun avantajı ise; Seul gibi dili ve alfabesi çok çok farklı ve navigasyonu (her ne kadar modern ve sistemli bir şehir olsa da) zor bir kentte, zaman kaybetmeden önemli tüm noktaları görebilecek olmanız.

Pakete; İngilizce rehberlik hizmeti, programda yer alan tüm yapılara giriş ücreti ve tüm gün paket seçilirse eğer toplu taşıma ile öğle yemeği de dahil. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

2. DMZ’de Güney ve Kuzey Kore tarihini öğrenin.

DMZ Seul'de yapılacak şeyler

Hazır kentin tarihinden bahsetmişken, Seul’de Ne Yapılır yazısında dünyanın öbür ucundaki bu sıradışı ülkenin tarihçesini, bugünkü özgün atmosferine nasıl ulaştığını anlamaya çalışmaya devam edelim isterseniz.

Korea’s Demilitarized Zone (Kore’nin askeriyeden arındırılmış bölgesi) DMZ şehir merkezinin güneyinde yer alıyor. Burada yer alan müze ve turizme açılmış eski askeri bölgelerde şehirden fazla da uzaklaşmadan, bugün Kuzey ve Güney Kore olarak ikiye ayrılmış ülkenin korkunç tarihini yakından görebiliyor ve inceleyebiliyorsunuz.

Yarım veya Tam Gün DMZ Turu: Kişi başı yarım günlük tur için 49.943 W, tam günlük tur için 105.237 W ödeyerek katılabileceğiniz tur Güney ve Kuzey Kore Savaşı’nı ve bu iki ülkenin birbirinden nasıl ayrıldığını yakından görebileceğiniz bir tur.

Pakete tur kapsamındaki yerlere giriş ücreti, klimalı araçlarla transfer, yerli ve İngilizce konuşan bir rehber ve şehir merkezindeki otellerden alınma dahil.

Turun en önemli avantajı ise; normalde DMZ gezisini kendiniz yapmak isterseniz çok fazla bilgi edinebileceğiniz bir kaynak olmaması ayrıca tur kapsamındaki yerler arasında ulaşım sağlamanın bireysel olarak zorluğundan dolayı, konforlu, ilk elden bilgi edinebileceğiniz ve tüm detayları planlanmış bir gezi yapıyor olmanız. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

3. N Seoul Kulesi’nden şehri seyredin.

N Seoul Kulesi Seul'de yapılması gereknler

Myeongdong Bölgesi’nde, Namsan Tepesi’nde yer alan N Seoul Kulesi şehri kuşbaşı seyredebileceğiniz ve manzaranın tadını çıkarabileceğiniz en ideal adres.

Gökdelenlerle dolu şehri çevreleyen tepeler ve dağların oluşturduğu silüet en güzel halini akşam üstü saatlerinde alıyor. Haliyle Seul’de ne yapılır listenize mutlaka almanızı önerdiğim bir aktivite bu.

Tepeye ve N Seoul Kulesi’ne özellikle ilkbahar aylarında, kiraz çiçeklerinin açtığı dönemde keyifli bir trekking yaparak ulaşabileceğiniz gibi yorulmak istemiyorsanız teleferiği de tercih edebilirsiniz.

Teleferikle gidiş dönüş ücreti 9.500 W, kulenin gözlem terasına giriş ücreti ise 10.000 W.

(Teleferiğin kalkış noktası ise; Line 4 metro hattından Myeong-dong İstasyonu’nda inip, 3 no’lu çıkıştan çıktıktan sonra, Pacific Otel sağınızda kalacak şekilde 10-15 dakika yürüyorsunuz ve teleferiğin kalkış noktasına ulaşıyorsunuz).

Kule, ulaşım, bilet satın alma, ziyaret saatleri ile ilgili çok daha detaylı bilgiyi resmi web sitelerinde * bulabilirsiniz.

 • nseoultower.co.kr/eng/index.asp

4. Tarihi şehir surlarına tırmanın.

tarihi surlar Seul'de ne yapılır

Bu kadar zengin bir geçmişi olan ülkenin, şehrin tarihçesini, kültürünü öyle iki saatte keşfedemezsiniz. O yüzden Seul’de Ne Yapılır yazısında sizi tepelerle çevrili şehrin 1396 yılında yapılan, ve kenti çevreleyen surlarına yönlendirmek istiyorum.

Surların elbette tamamı bugüne kadar gelmiş değil ancak hala sağlam olan ve bu arada nefes kesici manzaralar da görmenizi sağlayan kısımlarında keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Bunun için The Inwangsan Zirvesi (ünlü Gyeongbukgung Sarayı’nı da kuşbaşı seyretmenize olanak sağlıyor) en ideal bölge.

5. Myeongdong’da alışveriş yapın.

Myeongdong Seul'de yapılacak şeyler

Seul’de Ne Yapılır yazısında bu ülkedeki zengin ürün çeşitlerinden faydalanmak isteyen ve alışveriş için bir bütçe ayırarak bu kente gidenleri de unutmayayım.

Myeongdong Bölgesi resmi ve gayri resmi olarak, her açıdan Seul’ün en önemli alışveriş adresi.

Burada uluslararası perakende markalarının yanı sıra, özellikle hazır giyim alanındaki yerel Kore butiklerini ve ara sokaklarda da irili ufaklı onlarca turistik dükkanı bulabilirsiniz. Ki, kozmetik alışverişi için de özellikle Myeongdong’u tavsiye ederim.

Namdaemun Pazarı ise bu bölgede yer alan, her türlü ürünü bir arada, kıran kırana pazarlık ederek son derece uygun fiyatlara alabileceğiniz yegane yerlerden biri.

Hazır giyim, mutfak, banyo ve tüm dekorasyon ürünleri, giyim aksesuarları, ginseng ve diğer tüm Kore’ye özgü yiyecek, içecekler…. Aklınıza ne gelirse hepsini Namdaemun Pazarı’nda bulabilirsiniz.

6. Dongdeamun Design Plaza’da Seul’ün modern yüzünü görün.

Dongdeamun Design Plaza Seul'de yapılacak şeyler

Dongdaemun Bölgesi de Seul’ün alışveriş açısından en ideal bölgelerinden bir başkası ve üstelik burası 24 saat açık. Ancak Seul’de Ne Yapılır yazısında ben daha çok kentin modern yüzünün bir yansıması olan Dongdaemun Design Plaza’dan bahsetmek istiyorum.

Mimar Zaha Hadid tarafından tasarlanan bu ultra modern yapı Seul’ün yaratıcı yönünü ortaya koymak amacıyla içerisinde etkinlik alanları ve sergi salonları barındırıyor.

7. Commond Ground’da eğlenin.

Commond Ground Seul'de yapılacak şeyler

Devasa bir konteynırın restore edilerek alışveriş ve etkinlik merkezine dönüştürüldüğünü gördünüz mü hiç? Görmediyseniz 5.300 metrekare büyüklüğündeki, içerisinde bir pazar yeri, mağazalar, sergi salonları ve performans sanatları merkezi olan Common Ground’a mutlaka uğramalısınız.

Seul’de alışveriş, yeme içme ve eğlence sanatlarının hepsini bir arada bulabileceğiniz, en modern ve hatta bence en cool yer Common Ground. Daha detaylı bilgi için de resmi web sitesine * şöyle bir göz atabilirsiniz.

 • common-ground.co.kr

8. Gwangjang Pazarı’nda yerel lezzetleri tadın.

Gwangjang Pazar Seul'de ne yapılır

Seul’de Ne Yapılır yazısında damak tadına düşkünler, gittiği yerin yerel lezzetlerini merak edenler için de yer var.

Kentin yerel lezzetleri acı-tatlı baharatlarla ve pirinçle yapılan tteokbokki isimli atıştırmalık, bizde yetişmeyen bir çeşit fasulyeden yapılan ve yine bir atıştırmalık olan bindaetteok ve deniz yosunu sarması diyebileceğim gimbap ile başlıyor, Kore tarzı barbekü (BBQ) ile ilerliyor ve çeşitlenerek devam ediyor. Ülkenin milli içeceği ise Makgeolli denilen pirinç birası ve Soju isimli pirinç şarabı.

Tüm bu yerel lezzetleri tadabileceğiniz en ideal adres ise şehrin en eski ve geleneksel pazarı Jongno-gu Bölgesi’ndeki Gwangjang Market.

9. Hongdae’de gece hayatına karışın.

Hongdae Seul'de ne yapılır

Hongdae Bölgesi, içerisindeki Hongik Üniversitesi sayesinde, kentin en hareketli bölgelerinden biri. O yüzden bölgedeki neredeyse her köşede, her sokakta bir restoran, cafe veya bar mevcut.

Seul’de ne yapılır sorusunun gece hayatıyla ilgili cevabı da işte bu bölgede. Hatta bunun için özellikle Hongik-ro isimli, bölgenin ana caddesine gitmenizi öneririm ki asıl burası sabaha kadar süren eğlencelerin adresi.

10. Karaoke yapın.

Karaoke Seul'de ne yapılır

Aslında karaoke sadece Güney Kore özelinde değil, tüm Uzakdoğu’da son derece popüler bir eğlence türü. Doğal olarak Seul’de de.

Buradaki karaoke barların farkı ise içerisinde 5-10 kişilik grupları ağırlayabilecek irili ufaklı salonlardan oluşuyor olması. Başka bir deyişle, tanımadık yüzlerce insanın önünde şarkı söylemek zorunda değilsiniz.

Birlikte gittiğiniz arkadaşlarınızla bir oda tutup, kendi seçtiğiniz (tüm dünya müzikleri) şarkıları doya doya söyleyebilir ve sevdiklerinizle bu geleneksel(!) Uzakdoğu eğlencesinin tadını çıkarabilirsiniz.

Yeri gelmişken belirteyim, oda ücretleri gecelik 5-20 USD arasında değişiyor. Çok yerel şarkılara mecbur kalmamak, bildiğiniz şarkıları söylemek istiyorsanız daha International olan Hongdae, Gangnam veya Itaewon Bölgeleri’ndeki karaoke barlarından birine gitmelisiniz.

11. Bukchon Hanok Köyü’nde Instagram’lık fotoğraflar çekin.

Bukchon Hanok Seul'de ne yapılır

Seul’de Ne Yapılır yazısında herkesi kıskandıracak fotoğraflar çekip Instagram’a atmak isteyenlere önerim ise kentin güneyindeki, titizlikle korunmuş geleneksel evleri, restoran ve cafeleri ile ünlü Bukchon Hanok Köyü’ne gitmeleri.

Joseon Hanedanlığı Dönemi’ne özgü mimarisi korunmuş, küçük bir tepede yer alan köy kısa bir yürüyüşle keşfedebileceğiniz bir yer.

Bukchon Hanok Köyü’ne Seul şehir merkezinden metro ve otobüsle ortalama 30-35 dakikada ulaşabilirsiniz.

12. Ihwa Mural Village’de sokak sanatlarını keşfedin.

Ihwa Mural Village Seul'de yapılacak şeyler

Seul’de Ne Yapılır yazısındaki son önerim de yine unutulmaz fotoğraflar çekebileceğiniz, şehir merkezine yarım saat mesafedeki Ihwa Mural Köyü’ne gitmek.

Güney Kore Hukümeti’nin davetiyle ve onlarca sokak resmi sanatçısının katılımıyla süslenen Ihwa Mural Village duvar resimleri, graffitileri ile bugün kenti ziyaret eden binlerce turistin de en önemli duraklarından biri.

Cep telefonunuzu veya kameranızı kapın, köyde kısa bir tura çıkın. Yanınızda harika anılarla döneceksiniz.

Özetle Seul’de Ne Yapılır?

Seul'de yapılacak şeyler blog rehber, Seul'de yapılması gerekenler

Seul modern metropol hayatı ile Uzakdoğu’nun geleneksel tarzını en güzel ve en ideal dozda karıştıran, son derece ilginç bir şehir. Seul’de Ne Yapılır yazısında sizlere bu kentte yapabileceğiniz kendim hem geleneksel yönü ve tarihçesine dokunan hem de modern hayatını keşfettiren aktivitelerden bahsettim. Özet yapmam gerekirse, buradan “yapmadan dönmeyin” diyebileceğim şeyler:

Başta Gyeongbukgung Sarayı ve Jogyesa Tapınağı olmak üzere görebildiğiniz kadar tarihi yapı görün, DMZ turu mutlaka yapın ki gittiğiniz yerin gerçek hikayesini ilk ağızdan öğrenin, Myeongdong’da alışveriş yapıp biraz da Dongdaemun Plaza ve Common Ground gibi Seul’ün modern tarafını keşfederseniz daha ne olsun.

Tüm bunlar sırasında bir de yemeklerini yerel Seul mutfağından tercih edip, bir fırsatını bulduğunuzda da Buckhon veya Ihwa Mural Köyleri’ne gidebilirsiniz daha ne olsun….

Seul’de Ne Yapılır yazısında yazısında biraz turistik noktalara değinip, daha çok kentteki keyifli aktivitelerden bahsetmeye çalıştım. Önümüzdeki günlerde buraya bir geziniz varsa aşağıdaki yazıları da okumanız faydalı olacaktır:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top