Seul sokak yemekleri, ne yenir

Seul’de Ne Yenir? En Popüler Yöresel Yemekler

Seul’de ne yenir? Seul, her sokağında Kore yemek kültürünün etkilerini görüp tadabileceğiniz, kendi geleneksel mutfağının yanında alışık olduğunuz tatları da size sunmasıyla asla aç kalmayacağınızın garantisini vermektedir.

Coğrafi konumlarının mutfaklarına bir ödülü olan deniz ürünlerini yemeklerinden eksik etmeyen,  turşu ve acılı mezeler olmadan sofraya oturmayan Korelilerin yemek kültürünü gelin birlikte tanıyalım.

Önemli Not: Bu içerik bölgedeki yöresel  yemekler hakkında bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Tavsiye niteliği taşımaz. Altta adı geçen yiyecekler domuz eti, yağı içerebilir. Ya da yiyecekler sığır eti vb bile olsa helal kesim olmayabilir.

Bu konuda bizim gibi hassas davranıyorsanız içeriğinde et vb malzemeler bulunan yiyecekler yerine sebze, tatlı türü yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

Geleneksel Kore Mutfağı’na Giriş

Pirinç, Kimçi ve Gochujang; Kore Mutfağı’nın temel malzemelerini oluşturur. İster bir restorana gidip bir yemek söyleyin, İsterseniz Koreli bir ailenin bir öğününe misafir olun.

Her türlü önünüze bir kase yağsız ve tuzsuz pirinç, acılı ve fermante bir lahana, turp  turşusu türü olan Kimçi ve hemen hemen yemeklerin %80’nine katılan acı chilli biber sosu Gochujang’lı bir tabak gelecektir. Çünkü bu saydıklarım Kore mutfağının olmazsa olmazlarıdır. Tıpkı bizim her yemeğin yanında ekmek yememiz gibi.

Çorba da tıpkı pirinç gibi temel yemeklerindendir. Koreliler ana yemeğe geçmeden bizim gibi önce çorbalarını içerler. Çorbaları ve yemekleri bol acılı, soslu,  sebzeleri de çok pişirmeden hazırlarlar.

Seul’da yemek kültürüne dair bu saydıklarımdan sonra en çok göreceğiniz şey kızarmış tavuk ve Kore usulü ızgara ettir. Özellikle iş çıkışı Koreliler Tavuk-Bira ikilisini tüketmeyi çok severler.

Kore usulü ızgara et ise bu şehirde genellikle bir ödül yerine geçmektedir. Bir sınavı mı kazandınız? İş yerinizde terfi mi ettiniz? Genellikle yakınlarınız ve arkadaşlarınız bu durumu size Kore barbeküsü ısmarlayarak kutlayacaklardır. Bu yemek tipik bir kendin pişir kendin ye yöntemidir.

Restoranlardaki ısıtılmış ızgaralarda parçalanmış etleri pişirerek hazırlarsınız. Barbekü et Kore’nin  en çok tercih edilen yemeklerinden biridir.

Banchan

Seul sokak yemekleri Banchan

Banchan, ana yemeğin yanında gelen meze çeşitleridir. Yemeklerin en güzel eşlikçisi ve olmazsa olmazıdırlar. Kore mutfağı sofralarının dolu dolu görünmesini Banchan’lara borçludur diyebiliriz.

Lahana, salatalık, turp kimçisi, kurutulmuş kalamar, soslu soya filizi bitkisi en fazla bilinen Banchan çeşitlerindendir.

Eğer vejetaryen ya da vegansanız Seul’de karnınızı doyurmak için yine çok seçeneğiniz olacaktır. Tapınak mutfağı bu seçeneklerden biridir. Taze sebzelerle ve mezelerle hazırlanan sıcak ya da soğuk tüketebileceğiniz yemekleri Seul geziniz sırasında tercih edebilirsiniz.

Şehrin her semtinde özellikle İnsadong’da tapınak mutfağı restoranlarına çok sık rastlayabilirsiniz.

Geleneksel Seul Yemekleri

Seul'de ne yenir, yöresel yemekler

Seul’da tadacağınız birçok yiyecek, acıyı ve tatlılı-ekşili yemekleri seviyorsanız sizi mutlu edecek türdendir. Diğer türlü bu şehrin mutfağı size çok yeni ve sürprizleri olan macera olarak geri dönebilir.

Seul’da sokak yemekleri dediniz mi çok geniş bir dünyaya adım attınız demektir. O yüzden ayrı bir başlık altında tanıtacağım bu yemekleri. Şehrin en uygun ve lezzetlerini yemeklerini sokak tezgahlarında bulabilirsiniz. Mutlaka damak tadınıza uygun bir yiyecek bulacaksınızdır bu konuda endişelenmeyin.

Ddeokbokki

Seul'de ne yenir Tteokbokki

Sokak lezzetlerinin en ünlüsü ile başlayalım. Oldukça acılı bir yemek olan ddeokbokki, içinde üstte bahsettiğim Gochujang bulunan bir pirinç keki kavurmasıdır. Kıvamı lastik gibidir.

Ddeokbokki’ye tadını veren şey kesinlikle üzerine bol bol dökülen acılı tatlılı sosudur. Bu yemeği tezgahlardan 3000 Won’a alabilirsiniz (Yaklaşık 10 Türk Lirası).

Gimbap

Seul sokak yemekleri Kimbap gimbap

Kore sokaklarının en doyurucu ve üstüne lezzetli ve kesinlikle bütçe kurtarıcı bir sokak yemeği olan Gimbap,  sushinin Kore versiyonudur diyebiliriz. Birçok çeşidi vardır. Kalın bir rulo yapılıp sushi gibi kesilenler ve ince ince sarılıp tek tek satılanlar.

Kesik olanların içinde genellikle yumurta ve sosis bulunmaktadır eğer bu maddelere hassassanız sormanızı tavsiye ederim. Tek tek satılanlar ise tek veya daha fazla malzemeli olabilir.

Salatalıklı, havuçlu, yılan balıklı gibi… Gimbap rulolarını 2000-3000 Won’a alabilirsiniz (Yaklaşık 7-10 Türk Lirası).

Eomuk

Seul'de ne yenir Eomuk

Haşlanmış ya da kızgın yağda kızartılmış, adı balık keki olarak geçen ve sosuna havuç, yeşil soğan ve paprika biberi konularak yapılan bir tür sokak yemeğidir.

Çöp şişte olanı hemen hemen bütün dizilerde karakterlerin sokaktan alıp yedikleri yiyecek olarak hafızalara kazınmıştır. Kapta olanı da Eomuk çorbası olarak bilinir.

Mandu

İçi deniz ürünleriyle ya da domuz etiyle doldurulmuş bir tür börek diyebiliriz Mandu için. Ben Çiböreğin haşlanmış versiyonuna benzetiyorum bu yemeği. Seul’da Myeogdong’da ve diğer yerlerde 5 tanesini 3.000 Won’a alabilirsiniz. (Yaklaşık 10 Türk Lirası).

Hatırlatma: Mandu’yu almadan önce domuz eti konusunda hassassanız satıcıya sormanızı tavsiye ederim.

Tornado Patato

Yine sokakların ve çekilen fotoğrafların vazgeçilmez bir üyesi olan bir atıştırmalığa geldik. Kıvrık patates de denilebilen Tornado patates çöp şişe geçirilmiş kızgın yağda kızartılmış, kalın patates cipsleridir. Seul’de gezerken yemesi en keyifli yiyeceklerden biridir.

Kore Krepleri

Seul sokak yemekleri krep

Seul’de krep ve pancake oldukça fazla çeşide sahiptir. Tuzlu, tatlı, şuruplu-şurupsuz, kırmızı fasulyeli, kimchi turşulu ve kızgın yağda kızartılarak servis yapılanı…

Hangisi sizin zevkinize daha uygunsa seçiminizi yapabilirsiniz. 4.000 Won yaklaşık 13 TL (içinde 5-6 tane bulunuyor değişebilir)

Seul’de Sıcak Yemekler & Et Yemekleri

Hatırlatma! Seul’da birçok restoranda domuz eti çok sık kullanılan bir üründür. Eğer bu konuda hassassanız ve menüde İngilizce içerik yazılmamışsa sormanızı tavsiye ederim. Çünkü %50 ve daha fazla ihtimalle yemeğinizin içinde domuz ürünü katkısı veya eti olabilir.

Ganjanggejang

Seul'de ne yenir Ganjanggejang

Taze ve pişmemiş yengeçlerin buzdolabında dondurulması ve ardından soyasosunda fermente edilmesi ve içine çeşitli baharatlar ve sebzeler girmesiyle hazırlanan bu yemek pirinçle servis edilir.Kore’de oldukça popülerleşen bir yemek haline gelmiştir.

Seul’un birçok semtinde özellikle Sinsadong mahallesinde yiyebilirsiniz. Küçük porsiyonlar yaklaşık 170 TL Büyük porsiyonlar ise 220 TL civarındadır.

Sundubu Jjigae

Genellikle Kimchi turşusu ve Tofu peyniri ile hazırlanan Kore’nin meşhur ve sofraların vazgeçilmezi olan soslu ve sulu güveç yemeklerinden biridir.

Bu güveçlerin çoğu çeşidi acı ve baharatlıdır İçinde, çeşitli et ve özellikle domuz bulunmasından dolayı dikkat etmeniz ve sormanızı öneririm.

Seul’de ve Güney Kore genelinde Vejetaryen restoranlar dışında güveçlerin içine domuz eti koymaları çok yaygın bir durumdur. Bu yemeği Seul’da bir restoranda 6.000- 7.000 Won’a yani yaklaşık 22 TL’ye yiyebilirsiniz.

Bibimbap

Seul'de ne yenir Bibimbap

Eski bir saray yemeği olarak bilinen Bibimbap Kore usulü pirinç ile (yağsız ve tuzsuz haşlanmış) mevsim sebzelerinin, etin ve gochujang sosunun karıştırılmasıyla yapılan bir yemektir. Genelde bu malzemeler çukur bir tabağın içinde birbirleriyle renk uyumu oluşturacak şekilde önünüze getirilir.

Havuç, kabak, lahana, et ve sosu siz kendiniz karıştırarak yersiniz.

Bibimbap’ın en üstünde de isteğinize göre pişmiş ya da pişmemiş yumurta bulunur. Ayrıca içindeki et domuz ürünü olabileceğinden yine dikkatli olmanızda fayda görüyorum. Bu yemeği restoranlarda 9.000-10.000 Won, 30-35 TL’ye yiyebilirsiniz.

Bulgogi

Seul'de ne yenir bulgogi

Bir tür soya sosu veya çeşitli soslarda bekletilmiş biftek yemeği olan Bulgogi’nin yapımında genellikle sığır eti kullanılır. Bulgogi tek başına Kore banchan mezeleri ile yenmesinin dışında birçok diğer Kore yemeğinin de eşlikçisidir.

Bulgogili Kimbap, Bibimbap’ın içinde de bu et yemeğini bulabilirsiniz. Ayrıca Bulgogi Kore’nin ulusal bayramlarında yenen özel bir yemektir. Seul’deki restoranlarda 2 kişi ortalama 80 TL’ye bu yemeği yiyebilirsiniz.

Seolleongtang

Seul sokak yemekleri seolleongtang

Kore’nin en ünlü çorbalarından biri olan Saolleontang biftek kemiklerinin kaynatılması ve suyunun yeşil soğan, sarımsak biraz da yağ ile çeşnilendirilmesi ile yapılan bir yemektir. Sunumunda içine ince bir Kore noodle ve haşlanmış ince et dilimleri de eklenir.

Seul’deki restoranlar bu çorbanın yanına bir kap pirinç getirmeyi de ihmal etmeyeceklerdir. Seul’da bu yemeği içindeki malzemelere ve kasenin büyüklüğüne göre 6.000-9.000 Won (20-30 TL) yiyebilirsiniz.

Kimchi Bokkeumbap

Seul sokak yemekleri Kimchi Fried Rice

Kızarmış kimçili pilav olarak adlandırılan Kimchi Bokkeumbap, yeşil soğan, kimchi turşusu, acı biber sosu ve haşlanmış pirincin beraber pişirilmesi ile oluşan bir yemektir. Kore’nin en kolay yapımı olan yemeklerinden biridir.

Bizde nasıl evde yemek yok bir yumurta kıralım denilirse Kore’de de bu durumda “hadi bir kimchili pilav yapalım” denir 🙂 Böyle bir hayat kurtarıcı özelliğe de sahiptir. Seul’deki restoranlarda kimçili kızarmış pilavı 3.000-5.000 Won (10-15 TL) aralığında yiyebilirsiniz.

Japchae

Bu yemek sebzelerle sotelenmiş,etli ve bol baharatlı bir noodle yemeğidir diyebiliriz. Tek farkı Noodle’nin tatlı patates ya da fasulyeden elde edilmiş ve daha ince olmasıdır. Bu yemeği Seul’deki restoranlarda 30-40 TL’ye yiyebilirsiniz.

Seul gezilecek yerlerSeul’de Ne Yapılır? ve Seul’de nerede kalınır? yazılarımızda Seul seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek önemli bilgileri bulabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top