Seul’den Ne Alınır? & En Güzel Hediye Seçenekleri

Seul'den ne alınır rehberi

Seul’den ne alınır? Güney Kore’nin baş şehri Seul’un başınızı döndürecek kadar çeşitli alışveriş imkanlarından “Seul alışveriş rehberi” yazısında kısaca bahsetmiştim. Geniş alışveriş merkezleri, marketler, çarşılar, pazarlar… 

Seul’de konu alışveriş olunca  tıpkı tarihi ve yemek kültürü gibi sunacağı seçeneklerin bir sınırı yok. Haliyle çeşitlilik fazla olunca önce nereye gidelim? Ne alalım? Diye bir çıkmaza düşürüyor insanı bu şehir.

Gelin Seul’un dört bir yanından, gelenekselden modern yaşama kadar ne alınırmış küçük bir gezintiye çıkalım. Seul’de alışveriş hakkındaki tüm genel bilgileri “Seul alışveriş rehberi” yazısında bulabilirsiniz.

Seul’den ne alınır?

Seul'den ne alınır rehberi

Güney Kore’nin başkenti Seul’un kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz en popüler hediyelikler:

 • Kozmetik Ürünleri
 • Geleneksel Kıyafetler
 • Ginseng Çayı
 • Kore Atıştırmalıkları
 • Çorap
 • K-pop ürünleri
 • Kore Yastıkları
 • Kırtasiye Ürünleri
 • Soju ve Makgeolli
 • Kore Chopstickleri
 • Hanji (Kore kağıdı)
 • Line ve Kakao Friendsstore
 • Telefon Kabı
 • Çift Eşyaları
 • El Vantilatörleri
 • Hediyelik Eşyalar

Kozmetik Ürünleri

Seul'den ne alınır kore kozmetik

Seul’den ne alınır denince hiç düşünmeden akla gelen ilk şey kesinlikle kozmetik malzemeleridir. Güney Kore’nin tüm dünyada büyük popülerlik kazanmış “Kore kozmetiği” Seul’de kendi krallığını kurmuş durumda.

Asyalı kadınların beyazlama  merakından doğan çeşitli kremler, maskeler ve gözlerini büyütmek için kullandıkları kalemlerin aklınıza gelemeyecek kadar çok çeşidini buradaki kozmetik dükkanlarında bulabilirsiniz.

Göz farlarının, fondötenlerin, Kore markalarının çeşitli yüz temizlik ürünlerini  ve daha bir çok makyaj malzemesini ana vatanında gerçekten çok uygun fiyatlara alabilirsiniz.

Geleneksel Kıyafetler

Seul'de alışveriş, hediye Geleneksel kore giysileri

Kore’nin sokaklarda yürürken de  görebileceğiniz geleneksel  Hanbok adı verilen giysileri özel Hanbok mağazalarından alabilir ya da gün içinde giymek için kiralayabilirsiniz.

İnsadong’da çok fazla geleneksel Hanbok dükkanları ve Hanboklu fotoğraf çekim yerleri bulunmaktadır. Dilerseniz yine İnsadong’daki turist bilgi merkezlerinden Hanboklu gezinti de içinde olan kültür turlarına katılabilirsiniz.

Ginseng Çayı

Seul'de alışveriş, hediye Ginseng çayı kore

Kırmızı Ginseng, Korelilerin uzun ve sağlıklı bir yaşam için tükettikleri bir bitki. Kanserden ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan ginsengi Seul’den almanız gerekenler listesine ekleyebilirsiniz.

Kırmızı ginsengi Seul’de marketlerde, Namdaemun pazarında ve şehir  genelindeki çeşitli yerlerde ginseng dükkanları bulabilirsiniz. Ginseng çayı dışında şeker, yüz temizleme toniği olarak da karşınıza çıkacaktır. Bu güzel bitkinin  değişik formlarını da edinebilirsiniz.

Kore Atıştırmalıkları

Seul'de alışveriş, hediye kore atıştırmalıkları

Seul’de şaşıracağınız diğer bir konu marketlerdeki ürün çeşitliliği olabilir. Pişmiş ve kutulanmış yemeklerden konservelere kadar her türlü yiyeceği bulabileceğiniz  konbini denilen marketlerde  atıştırmalık bölümünü görünce tüm ürünleri çantanıza atmak isteyebilirsiniz.

Bu marketlerin en ünlü atıştırmalıklarının başında pepero denilen çubuk krakerler, yengeç cipsleri, ünlü bir yemek olan pirinç keki tteokbokki krakerleri gelmektedir.

Siz de Seul’un marketlerinin bu çok çeşitli ürünlerinden ülkenize götürmek için alabilirsiniz. Marketleri Seul’un her köşe başında bulabilirsiniz.

Çorap

Seul'den ne alınır kore çorap

Evet çorap! Bu ülkede makyaj ürünleri kadar yaygın olan bir diğer şey de pasajlarda, yol üstünde, dükkanlarda, metro içi pazarlarda satılan renk renk ve sayısız desendeki çoraplar. Üstelik çok ucuzlar.

Yaz-kış ayrımı yapmadan siz de Seul’un bu ucuz çorap çılgınlığından yararlanmalısınız.

K-pop ürünleri

Seul'den ne alınır K pop ürünleri

Nasıl Japonya’nın gelirinin büyük bir kısmını anime sektörü oluşturuyorsa, Güney Kore de gelirinin büyük bir çoğunluğunu K-pop eğlence sektörüne borçlu.

Kore eğlence sektörünün dünyaya hızla yayılmasını tanımlayan bir terim olan Hallyu ile özetleyebileceğim K-pop ve K-drama akımı Seul’de nereye adım atarsanız atın karşınıza çıkabilecek bir şey adeta “hayat biçimi” olarak varlığını sürdürüyor.

Buradaki k-pop sektörünün gerçekten şakası yok. Özellikle şehrin kalabalıklaştığı Myeongdong, Hongdae, Itaewon gibi noktalarda her dükkandan yükselen müzik sesleriyle kendinizi bambaşka bir dünyanın içinde bulabiliyorsunuz.

Seul’den k-pop ünlülerinin üzerinde yer aldığı yiyeceklerden, albümlere, telefon kaplarına kadar her şeyi görmeniz mümkün.

Kore Yastıkları

Seul'den ne alınır kore yastıkları

Kore’nin içi karabuğday kabuğu ile doldurdukları yumuşacık  yastıkları alışveriş listeniz için farklı bir alternatif olabilir. Kore yastıklarının eşsiz olmasını sağlayan özelliği ise herkesin özel kafa şeklini almaları. Bu da farklı bir rahatlığı beraberinde getiriyor.

Bu yastıkları E-mart, Homeplus gibi büyük marketlerde ya da Namdaemun pazarında bulabilirsiniz.

Kırtasiye Ürünleri

Seul'den ne alınır kırtasiye

Seul, eğer kırtasiye ürünlerini seviyorsanız sizin için bir cennet olabilir. Bu şehirde tonla kırtasiye dükkanını bulabilirsiniz. Sayısız çeşitte renkli kalemler, sevimli defterler, stickerlar, silgiler ve daha bir çok şey…

Bu konuda en sevimli ürünleri Seul’un her tarafında karşınıza çıkabilecek kırtasiye ve yaşam ürünleri satan Artbox ve Asya ülkelerinin bizdeki “1 Lira” mantığıyla çalışan Daiso adlı mağazalarında bulabilirsiniz.

Soju ve Makgeolli

Seul'de alışveriş, hediye Soju Makgeolli

Ülkenin geleneksel pirinçten yapılan ve her yemeğin yanında içilen, özellikle kış aylarında çok daha fazla tüketilen bir içkisi olan Soju ve bir tür pirinç likörü olan Makgeolli, Seul’de en çok karşınıza çıkacak şeylerin başındadır.

Kore dizilerinde karakterlerin plastik çadırlı yerlerde oturup yemekleriyle birlikte tükettikleri Soju’yu siz de böyle bir yerde, akşamları kurulan pazarlarda içebilir.

Marketlerden ve şehrin pek çok yerinden de edinebilirsiniz. Başta hafif gibi gelen Soju’nun alkol oranı o kadar da masum değil diye de uyarmalıyım.

Kore Chopstickleri

Seul'de alışveriş, hediye Kore Chopstickleri

Asya’nın geleneksel yemek yeme aracı chopstick denilen çubukları bilmeyeniniz yoktur. Seul’den  evinize götürebileceğiniz eşyalar arasında bu chopstickler de mutlaka olmalı. Eğer bu çubukları kullanmada pek başarılı değilseniz üzülmeyin.

Burada çeşitli pazarlarda ve özellikle Daiso market zincirinde satılan “kolay chopstick” setleriyle yemeklerinizi çubuklarla yemek çok daha basit hale gelecek.

Çeşitli desenlerdeki bu çubuklardan edinebilir veya daha klas görünümlü Kore’ye özgü metal chopsticklerden de alabilirsiniz.

Hanji (Kore kağıdı)

Seul'de alışveriş, hediye Hanji

Kağıt yapımı Kore’nin en eski sanatlarından biridir. Yaklaşık 1000 senelik bir tarihi olan Hanji denilen sanat ve yine aynı adı taşıyan kağıt Kore’ye özgü bir dut ağacının kabuğundan yapılır. Hanji sanatı Seul’de bulabileceğiniz en otantik eşyaların başında gelmektedir.

Binden fazla  farklı renk ve çeşitteki kağıtları Namdaemun market ve Insadong sokaklarındaki Hanji dükkanlarında bulabilirsiniz. Hanji sanat severler için muhteşem bir hediye seçeneği  olacaktır.

Line ve Kakao Friendsstore

Seul'den ne alınır Line Kakao friendstore

Ülke genelinde çok yaygın bir mesajlaşma uygulaması olan Line ve Kakao friends’in sevimli karakterlerinin eşyalarının satıldığı bu dükkanlar günün her saati dolu olan ve gezerken zorlanacağınız yerlerin başında geliyor.

Bu dükkanlarda hediyelik eşya alışverişinizi yapabilir, uygulamaların sevimli karakterlerinin anahtarlıklardan, boyun yastığına, bornoz ve terliklerine  kadar çok fazla çeşitte ürününü bulabilirsiniz.

Seul halkı bu dükkanları öyle çok seviyor ki içeride 5 yaşında çocuktan 60-70 yaşlarında insanlara kadar her yaştan insanı görmek mümkün. Bir de bu uygulamaların karakterlerinin kafelerin ve özel yapılmış maketlerinin önünde çok uzun fotoğraf çekilme kuyrukları olduğunu eklemeden geçemeyeceğim.

Telefon Kabı

Bir ülkede her şeyin mi çılgınlığı olur demeyin. Güney Kore’de tıpkı Japonya gibi sevdikleri şeyleri moda olmaktan bir tık öteye götürüp çılgınlık haline getirebiliyorlar. Telefon kabı da bunlardan biri.

Telefon kaplarına stres atıcı küçük lastik toplar bile eklettirebiliyorsunuz. Telefonunuzun elinizden düşmesini zorlaştıran telefonun arkasına yerleştirilen yüzükler de başka bir seçenek.

Kendinizi herhangi bir telefon kabı dükkanına atıp sayısız renk desen ve modeldeki kaplardan bir tane edinmek Seul’den ne alınır listesinin olmazsa olmazlarından bana göre.

Çift Eşyaları

Seul'den ne alınır seul çift

Bu şehirde evli insanlar, sevgililer birbiriyle aynı giyinmeye bayılıyor! Olur da Seul sokaklarında gezerken aynı renk ve modelde giysileri, birbirini tamamlayan yazılı tişört giymiş çiftler görürseniz bunlar ne yapıyor? Demeyin. Bu da Güney Kore’nin artık sektör halini almış ilginçliklerinden biri. Üstelik bu olayı sadece sevgililer gününde yapmıyor oluşları da durumu daha da ilginç kılıyor.

El Vantilatörleri

Özellikle yaz aylarında Seul’de olmayı planlıyorsunuz bu madde hayatınızı kurtarabilir. Seul’de Temmuz ve Ağustos aylarında herkesin elinde görebileceğiniz bu el vantilatörlerinden edinmeniz zorunlu bir ihtiyaç olabilir. Çünkü Seul bu aylarda en sıcak ve nemli yaz dönemini yaşamaktadır.

Hediyelik Eşyalar

Seul'den ne alınır hediyelik

Geleneksel motifli keseler, kağıttan el yazılı yelpazeler, anahtarlıklar, kitap ayraçları, porselen bardaklar ve kaseler Seul’de hediyelik eşya olarak alabileceğiniz şeylerden yalnızca bir kaçı. Geleneksel hediyelik eşya için en  uygun adres yine Kore tarihinin baş semti Insadong olacaktır.

Seul’de gezilecek yerleri Seul gezilecek yerler, konaklama ve otel tavsiyelerimizi ise Seul’de nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top