Sevilla'da ne yapılır blog, Sevilla'da yapılacak şeyler listesi

Sevilla’da Ne Yapılır? Sevilla’da Yapılacak Şeyler Listesi

Sevilla’da ne yapılır araştırmasına başlayan şanslılardan mısınız? O zaman bu yazı çok işinize yarayacak. Endülüs’ün başkenti büyüleyici bir mimari, zengin bir tarih ve insanın içini açan yemyeşil bahçelerle dolu bir şehir.

Üstelik burası İspanya’ya özgü bazı kültürel ögelerin de İspanya içinde doğduğu ve yayıldığı kent, ki bunlar; flamenko, boğa güreşi ve tapas.

Tüm ülkeye etkisi bu kadar büyük olmuş, tarih boyunca Mağribiler ve İspanyollar arasında fetih savaşlarına sebep olmuş Sevilla haliyle dünyanın her yerinden milyonlarca turistin akınına uğruyor. Ki büyük Endülüs turlarının da en önemli duraklarından.

O yüzden ben de birkaç yıl önce yaptığım Endülüs seyahatine dair yazılarıma bir yenisini eklemek, ve buraya gidecek olan gezginlere tatillerini dolu dolu ve keyifle geçirmeleri için Sevilla’da yapılacak şeyler listesi hazırlamak istiyorum.

Tabii Sevilla’da yapılacak şeyler listesine geçmeden önce konaklama konusunda kısaca bilgiler de vereyim.

Nerede kalınır? Centro, Alameda, Santa Cruz Mahallesi ve Arenal ile Alfalfa bölgeleri şehirde konaklama için en uygun yerler. Sevilla’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda konu hakkında çok detaylı bilgi ve tavsiyeler bulabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: 3★ H10 Corregidor Boutique Hotel, 4★ Catalonia Giralda, 5★ Hotel Palacio De Villapanés şehirdeki en popüler otellerden bazıları…

Sevilla’da Ne Yapılır?

Sevilla'da ne yapılır, Sevilla'da yapılacak şeyler listesi

Sevilla’da yapılması gereken en önemli şeylerden bazıları:

 1. Yürüyerek şehri keşfedin.
 2. Alcazaba ve Sevilla Katedrali’ni ziyaret edin.
 3. Plaza de Espana’da tarihe yolculuk yapın.
 4. Flamenko seyredin.
 5. Triana Bölgesi’ni gezin
 6. Metropol Parasol’da günbatımını seyredin.
 7. Feria de Abril Festivali’ne katılın.
 8. Semana Santa geçidini seyredin.
 9. Yerel lezzetleri tadın.
 10. Palacio de las Duenas’da fotoğraf çekin.
 11. Şaraplarını tadın.
 12. Sangria için.
 13. Arap hamamına gidin.
 14. Italica Kalıntıları’na gidin.
 15. Granada, Cordoba, Ronda gezisi yapın.

1. Yürüyerek şehri keşfedin.

yürüyüş turu Sevilla'da yapılacak şeyler

Sevilla’da ne yapılır listesindeki eğlenceli aktivitelere geçmeden önce kısa bir yürüyüşle şehri tanımanız hem en güzeli hem de seyahatin sonrasını planlayabilmeniz için de en kolay yol.

Elbette koca şehri yürümenize de gerek yok, tarihi ve turistik yerlerin yoğunlaştığı bölgelerde bir tur yapmanız yeterli olacaktır. Ki bu da Eski Yahudi Mahalleleri diye de bilinen Barrio Santa Cruz Bölgesi oluyor.

Ünlü Sevilla Katedrali ve Real Alcazar (Alcazaba – Eski Kraliyet Sarayı) gibi en önemli, şehrin simgesi olmuş tarihi yapıların yer aldığı Barrio Santa Cruz Bölgesi bizim Sultanahmet Bölgemiz gibi bir yer.

Burada daracık sokakların her birinde rengarenk evler, binalar, irili ufaklı tarihi kiliseler, çeşmeler, açık hava cafeleri ve restoranları, hediyelik eşya almak için onlarca dükkan ve cıvıl cıvıl akan bir hayat var.

Eğer yürüyüş turunuzu biraz daha uzun tutmak isterseniz kuzeye, yarım saat mesafede yer alan Alameda Caddesi’ne de uzanabilirsiniz.

Avrupa’nın en eski parklarından Alameda de Hercules aynı zamanda Sevilla’nın da en ünlü eğlence yerlerinden biri. Buradaki araç trafiğine kapalı cadde de sağlı sollu cafeler, barlar ve restoranlarla dolu. Üstelik her türden canlı müzik de dinleyebileceğiniz mekanlar da var.

Kısacası Sevilla’nın Alameda’sı; İstanbul’un Asmalımescit’i, Londra’nın SoHo’su, Barselona’nın El Reval’i diyebilirim.

2. Alcazaba ve Sevilla Katedrali’ni ziyaret edin.

Alcazaba ve Sevilla Katedrali Sevilla'da yapılması gerekenler

Eğer Sevilla’da geçireceğiniz zaman kısa ise, bu kısacık zamana en fazla 1-2 aktivite sığdırabilecekseniz bu Sevilla Katedrali ve Alcazaba’yı gezmek olmalı.

Endülüs Turu Bireysel Mi Yapılmalı Turla Mı yazısında detaylarıyla bahsettiğim bu iki tarihi yapı kentin en önemli turistik yerleri ve hatta çoğu turistin de Sevilla’ya gitmesinin tek sebebi.

Eskiden burada hüküm sürmüş olan Müslüman Mağribiler’in şehir savunması amacıyla inşa ettiği bir kalenin yerine Castille Kralı tarafından yaptırılan Kraliyet Sarayı Alcazaba ve bir cami üzerine yaklaşık 100 yılda inşa edilen devasa Sevilla Katedrali UNESCO Kültür Mirasları arasında yer alıyor ve Endülüs seyahatlerinin de önemli bir parçası. Hatta Sevilla Katedrali’nin dünyanın en büyük katedrali, üçüncü en büyük kilisesi olduğu da söyleniyor.

Sevilla'da yapılacak şeyler

Lafı fazla uzatmayayım, kentte geçirecek zamanınız ne kadar olursa olsun Sevilla’da ne yapılır listenizde Alcazaba ve Sevilla Katedrali turu mutlaka yer almalı.

Rehberli Real Alcazar (Alcazaba) Turu: Kişi başı 29 Euro ücreti olan tura Alcazar’a sırada beklemeden giriş (özellikle yoğun sezon olan yaz aylarında buna ihtiyacınız olacak) ve rehberlik hizmeti dahil. Turu yapmış olan 600’e yakın kullanıcının puanı ise 5 üzerinden 4,8. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Sevilla Katedrali ve Giralda Kulesi Bileti: Kişi başı 18 Euro ücreti olan tur paketi katedrale ve La Giralda Kulesi’ne sırada beklemeden girişi (yoğun sezonda girişte uzun kuyruklar olabiliyor) kapsıyor. Bu pakette rehberlik hizmeti yok. Bileti almış olan 1500 kullanıcının puanı ise 4,5. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Rehberli Real Alcazar (Alcazaba) , Sevilla Katedrali ve Giralda Kulesi Turu: Kişi başı 44 Euro ödeyerek Alcazaba, Sevilla Katedrali ve Giralda Kulesi’ne sırada beklemeden giriş hakkı ve ayrıca tüm gezi sırasında rehberlik hizmeti elde ediyorsunuz. Normalde sadece katedral ve Alcazaba girişi toplam 18,5 Euro değerinde.

Buna Giralda Kulesi ve alacağınız rehberlik hizmetini de (İngilizce) eklediğinizde makul bir rakama denk geliyor. Tabii bütçesi uygun olan ve bir rehberle gezmeyi tercih edenler için, yoksa herkes almak zorunda değil. Turu almış olan 2000 kullanıcı ise bu tura 5 üzerinden 4,7 puan vermiş. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

3. Plaza de Espana’da tarihe yolculuk yapın.

Plaza de Espana Sevilla'da ne yapılır

Sevilla’da Ne Yapılır yazısında bahsedeceğim son tarihi&turistik yer gezisi ise 1929 Ibero-American Fuarı için özel olarak yapılan Plaza de Espana Meydanı.

Bir kanal kenarında; yarım daire şeklinde düzenlenen meydan ve bugün belediye ofisi olarak kullanılan yapı mevcut. Meydanda yer alan mozaik galerisi ise, kanal ve tarihi yapıyla birleşince mükemmel bir görüntü oluşturuyor ve Instagram kullanmayı sevenlere de son derece fotojenik bir arka plan sağlıyor. Bu arada açık hava galerisindeki mozaikler de yerel özelliklerine vurgu yapılarak İspanya’nın çeşitli şehirlerinin ismini almış.

Arabistanlı Lawrence, Star Wars gibi filmlere ve hatta yakın dönemde Game of Thrones Dizisi’ne de ev sahipliği yapmış olan Plaza de Espana Meydanı Barrio Santa Cruz’dan 20-25 dakikalık yürüme mesafesinde ve bir ziyareti kesinlikle hak ediyor.

4. Flamenko seyredin.

Flamenko gösterisi Sevilla'da ne yapılır

Flamenko dansının doğduğu yer olan Endülüs’te bir performans seyretmeden mi döneceksiniz? Pişman olursunuz, söylemedi demeyin.

Aslında Hint, Arap ve İspanyol kültürlerinin bir karışımı olan ve çingeler tarafından ilk olarak uygulanan Flamenko; şarkı, gitar ve dans gösterisinden oluşuyor. Ve doğal olarak Sevilla da bu dansın envai çeşidini seyredebileceğiniz son derece zengin bir şehir.

Barrio Santa Cruz ve Alameda akşamları flamenko seyredebileceğiniz onlarca mekana sahip. Elbette fazlasıyla turistik ama fiyatı uygun görünen herhangi birine gitmekten çekinmeyin. Hatta isterseniz birkaç saatlik flamenko workshoplarına da katılabilir bu dansı kendiniz bile yapabilirsiniz.

Triana Tablao Flamenko Gösterisi: Eski bir şarap mahzeni olan Triana’da 60 dakikalık bir flamenko gösterisi ve bir kadeh şarap, bira, sangria, kahve veya alkolsüz içecekten oluşan akşamın ücreti kişi başı 20 Euro. Gösteriyi izlemiş olan 600’den fazla kullanıcının puanı da 5 üzerinden 4,7, ki planlarınız değişirse son 24 saate kadar ücretsiz iptal etme hakkı da mevcut. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

5. Triana Bölgesi’ni gezin ve Mercado de Triana Pazarı’nda gerçek Sevilla’yı keşfedin.

Triana Sevilla'da ne yapılır

Guadalquivir Nehri’nin diğer yakasında, Barrio Santa Cruz’un karşısında yer alan Triana Bölgesi daha modern Sevilla olup yine de biraz turistik ve görmeye değer bir bölge.

Triana Köprüsü veya San Telmo Köprüsü’nden geçecek ulaşacağınız bölgenin ünü ise flamenko dansına ve seramik üretimine dayalı. Haliyle burada göreceğiniz her şey ya seramik ya da flamenko ile ilgili. Hemen her turistik fotoğrafını çektiği flamenko dansçısı heykeli, seramik sergileri ve seramik satan dükkanlar bunların başında geliyor.

Elbette haftanın her günü açık olan, çoğunlukla taze ve organik yerel yiyecek ve içeceklerin satıldığı, ünlü, cıvıl cıvıl ve otantik Mercado de Triana Pazarı da burada mutlaka uğramanız gereken yerlerden.

6. Metropol Parasol’da günbatımını seyredin ve fotoğraf çekin.

Metropol Parasol Sevilla'da yapılacak şeyler

Sevilla’da ne yapılır listenize manzara seyri ve bol bol fotoğraf çekme molası eklemeyi de unutmayın.

Barrio Santa Cruz’un hemen kuzeyinde yer alan ve Alman mimar Jurgen Mayer tarafından tasarlanan ahşap yapı dev bir mantarı andırıyor.

Yapının kendisi bile başlı başına fotojenikken üst katlarından harika bir Sevilla manzarası izlemek de bir başka avantajı. Ki müze gezmeyi sevenler bu dev yapı inşa edilirken araziden çıkarılan Roma ve Endülüs Dönemi kalıntılarını da bodrum katındaki sergide görebilirler. Daha ne olsun, bir yapı turistlere daha ne sunsun?

Burayı ziyaret etmeyi karar verirseniz gün batımından kısa bir süre önce gitmenizi öneririm ki akşam güneşin battığı saatlerde Sevilla manzarası çok daha etkileyici oluyor.

Terasa çıkmak için 3 Euro ücret ödemek gerekiyor ve buna bir içecek de dahil.

7. Feria de Abril Festivali’ne katılın.

Feria de Abril Festivali Sevilla'da yapılacak şeyler

Sevilla’da Ne Yapılır yazısında şimdi bahsetmek istediğim aktivite biraz mevsimsel. Eğer seyahatiniz Nisan ortalarına denk geliyorsa şanslısınız, İspanya’nın en ünlü festivallerinden biri olan ve “aralıksız 5 gün süren bir parti” şeklinde tanımlayabileceğim Feria de Abril Festivali’ne katılabilirsiniz.

Paskalya Bayramı’ndan 2 hafta sonra Salı günü başlayıp Pazar günü biten festival şehrin güneybatısındaki Los Remedios Bölgesi’nde yapılıyor. Festival alanında binlerce stand kurulup yiyecek, içecek ve çeşitli hediyelik eşyalar satılıyor. Elbette geleneksel Endülüs kostümleri giymiş katılımcılar ve canlı müzik de var.

Eğer partileri ve dans etmeyi seviyorsanız, yöresel festivallere ilgi duyuyorsanız, bambaşka bir kültürü yakından tanımak bunu yaparken de doya doya eğlenmek istiyorsanız Feria de Abril Festivali tam size göre, kaçırmayın.

8. Semana Santa geçidini seyredin.

Semana Santa turu Sevilla'da ne yapılır

Sevilla’da Ne Yapılır yazısında bahsetmek istediğim bir başka dönemsel etkinlik de İsa Peygamber’e duyulan sevgiye dayanan Semana Santa Geçidi.

Mart sonlarında, Paskalya Bayramı’ndan önce başlayan ve 1 haftaya yakın süren kutlamaların en önemli etkinliği ise tövbe eden dindarların geleneksel kıyafetler içerisinde, çoğunluğunun ellerinde iki heykel taşıyarak, yaptığı geçit töreni.

Ki bu geçit törenleri İspanya’daki en ünlülerden de biri. Haliyle bu festival Sevilla’ya hem İspanya’dan hem de dünyanın hemen her yerinden binlerce turisti çekiyor.

Paskalya öncesindeki haftada geçit törenleri Sevilla’nın çeşitli caddelerinde yer alıyor ama hemen hepsi mutlaka Sevilla Katedrali önünden geçiyor. Yine de rotaları öğrenmek isterseniz herhangi bir Turizm Ofisi’ne sorabilirsiniz.

Sonrasında tek yapmanız gereken geçitten bir 5-10 dakika önce o caddede yerinizi almak, geçit yapanları seyredip bol bol fotoğraf çekmek ve hatta isterseniz yürüyenlerin peşine takılıp törenin bir parçası olmak.

9. Tapas ve diğer yerel lezzetleri tadın.

yöresel yemeler Sevilla'da yapılacak şeyler

Tapas İspanya’nın ünlü lezzetlerinden ama ülke içinde de tapas’ın doğduğu yer Sevilla deniliyor. Haliyle Sevilla’da ne yapılır listenize binbir çeşit tapaslardan birkaçını tatmayı almalısınız.

Bilmeyenler için; “tapas” tek bir yemek değil, bizdeki mezeler gibi, küçük porsiyonlarla sunulan çeşitli mezelik yiyeceklerin genel adı.

Vejeteryanler ve Avrupa’da et yemek istemeyenler için etsiz tapaslar, balık içerenler ve doğal olarak et içerenler. Şehirde her damak tadına uygun tapas bulmak mümkün. Menüye bakın ve seçiminizi yapın.

Ayrıca Sevilla’da paella, esquexiada, allioli gibi yemekler ve size fazlasıyla tanıdık gelecek churros (bizim halka tatlısının çok benzeri) da tadabileceğiniz yerel lezzetler arasında.

10. Palacio de las Duenas’da Instagramlık fotoğraflar çekin.

Palacio de las Duenas Sevilla'da ne yapılır

Sevilla’da Ne Yapılır yazısının çeşitli maddelerinde fotoğraf çekmekten bahsettim ve anlayacağınız üzere bu şehir fazlasıyla fotojenik. Ama bu konuya özellikle ilgi duyanlar için daha az bilinen, o yüzden de çok kalabalık olmayan ve doğal olarak nefes kesici fotoğraflar çekebileceğiniz Palacio de las Duenas’dan (Alba Dükü Sarayı) da bahsetmek istiyorum.

İspanyol aristokrasisinden bir aileye ait olan saray 16. YY’da yapılmış ve 2016 yılında da halka açılmış. Buraya “fotojenik” dememin sebebi ise benzersiz güzellikteki bahçeleri ve avluları.

Barrio Santa Cruz’dan 20 dakikalık yürüme mesafesinde olan saraya gitmeye üşenmeyin, pişman olmayacaksınız.

11. Endülüs şaraplarını tadın.

Endülüs şarapları Sevilla'da ne yapmalı

Endülüs şarap üretiminde de söz sahibi bir bölge. Sevilla’ya çok yakın olan ve “tatlı şarap üçgeni” diye bilinen Jerez de la Frontera, San Lucar de Barrameda ve El Puerto de Santa Maria Bölgeleri arasında kalan bağlar da Endülüs şaraplarının üretildiği yer.

Herkese önermem ama eğer alkol tüketiyorsanız gittiğiniz restoranlarda Manzanilla, Oloroso veya Amontillado gibi yerel Endülüs şaraplarını tadın. Biraz tatlı ancak çok lezzetli bir aroması var.

Bu işe gönül verenler ise bağ gezilerinin de yer aldığı şarap tadımı turlarından çok keyif alır.

12. Sangria için.

Sangria Sevilla'da ne yapılır

Kırmızı şarabın içine meyve parçacıkları, çok az bal veya şeker ve bir de rom eklenmesiyle elde edilen Sangria, alkol tüketen okurların Sevilla’da ne yapılır listesinde olması gereken keyifli bir aktivite.

İspanya’nın yerel ve ünü dünyaya yayılmış içkisini ılık bir Endülüs akşamında, Sevilla’nın sokak cafelerinden birinde oturup keyifle etrafı seyrederken içmeninse tadına doyamazsınız. O yüzden yürüyüşünüze kısa bir ara verin ve bir kadeh Sangria’nın tadını çıkarın.

13. Arap hamamına gidin.

arap hamamları Sevilla'da ne yapılır

Sevilla’da ne yapılır listesinin hem dinlendirici hem de çok keyifli bir maddesi kentteki geleneksel Arap hamamlarının tadını çıkarmak.

Buhar odalarında terlemek, termal havuzların şifalı sularında yüzmek, uzun uzun banyo yapmak ve ardından serinlemek İspanyollar’a burada hüküm sürmüş Mağribilerden (Müslüman Arap) kalmış bir adet. Ki şehirdeki hamamların çoğu da Mağribiler Dönemi’nde İslami usullere göre yapılmış zaten.

Gerçi “bizde de hamam çok, zaten ne zaman istesek gidiyoruz” da diyebilirsiniz ama Sevilla’da geçirecek zamanınız bolsa, biraz rahatlamak da istiyorsanız neden olmasın?

Bu konudaki önerim ise hem modern hijyen standartlarına uygun olması ve konforu hem de orijinal Arap hamamı olması sebebiyle Aire Ancient Baths (ya da Aire de Sevilla).

14. Italica Kalıntıları’na gidin.

Italica turu Sevilla'da ne yapılır

Sevilla’da Ne Yapılır yazısının sonlarında artık biraz da şehir dışına çıkmanın zamanı geldi.

Sevilla’nın hemen dışında, Roma İmparatorları’ndan Trajan ve Hadrian’ın doğduğu, 25 bin kişilik dev bir amfi tiyatroya ve antik kalıntılara sahip olan Italica Antik Kenti çoğu kişinin varlığından haberdar dahi olmadığı bir yer.

Tabii uslanmaz bir Game of Thrones seyircisi değilseniz. Zira dizinin 7. sezonunda birkaç sahnede ve 8. Sezonun büyük kısmı burada çekilmiş.

Ilalica Antik Kenti’nin en güzel yanı ise başta amfi tiyatro olmak üzere tapınaklar, hamamlar ve diğer tarihi yapıların son derece iyi korunmuş ve günümüze kadar gelmiş olması.

Kısacası; birkaç saatinizi ayırın, Plaza de Armas Meydanı’ndan kalkan otobüslere binerek yarım saatte Italica’ya gidin, doya doya gezin ve mükemmel fotoğraflar çekip dönün.

15. Günübirlik Granada, Cordoba veya Ronda gezisi yapın.

günübirlik turlar Sevilla'da ne yapılır

Aslında Sevilla şehrini bir Endülüs turu kapsamında geziyorsanız Granada, Ronda ve Cordoba kentleri de mutlaka programınızdadır. Ancak herhangi bir sebeple (iş, kısa bir haftasonu tatili gibi) sadece Sevilla’ya gidecekseniz Sevilla’da Ne Yapılır yazısında mutlaka bahsetmem gereken üç önemli günübirlik gezi destinasyonu bu şehirler.

Sevilla’dan Günübirlik Ronda ve Pueblos Blancos Turu: Ücreti 79 Euro olan tura Sevilla’dan gidiş – dönüş ulaşım, profesyonel bir rehber, Las Aguzaderas Şatosu ve zeytinyağı fabrikasına giriş ücreti dahil. Tüm gün süren turu yapmış olan 600’den fazla kullanıcının puanı da 4,5. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Sevilla’dan Günübirlik Cordoba Turu: Kişi başı 95 Euro ücreti olan pakete Sevilla’dan gidiş – dönüş ulaşım, rehberlik hizmeti, ünlü Kurtuba Camii’ne giriş ve Carmona şehri gezisi dahil. Turu yapmış olan 200’ün üzerinde kullanıcının puanı da 4,4. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Özetle Sevilla’da Ne Yapılır?

Sevilla'da ne yapılır listesi, Sevilla'da yapılacak şeyler

Sevilla’da ne yapılır listesi gördüğünüz gibi şehrin tarihi yapılarını görme, Endülüs ve İspanyol kültürünü yakından tanıma ve bol bol yeme içme üzerine kurulu. Ancak zamanı veya bütçesi kısıtlı olanlar için bu aktivitelerin hepsini yapma imkanı da yok.

Eğer bir seçim yapmanız gerekiyorsa, gerçek bir Sevilla deneyimi yaşamış olmanız için, mutlaka yapmanız gerekenleri;

 • Alcazaba ve Sevilla Katedrali turu,
 • Barrio Santa Cruz Bölgesi’ni sokak sokak keşfetme,
 • Plaza de Espana Meydanı gezisi,
 • Flamenko gösterisi seyretme,
 • Tapas tatma ve alkol kullanıyorsanız Sangria içme şeklinde sıralayabilirim.

Ve seyahatiniz Mart ortasından Nisan sonuna kadar olan zaman dilimine denk geliyorsa mutlaka Feria de Abril Festivali’ne katılın ya da Semana Santa Geçitleri’nden birini seyredin.

Sevilla’da yapılacak şeyler listesinde bahsettiğim diğer maddeler de kente özgü ve son derece keyifli. Ancak onları zamanınız kalırsa, şehri çok daha yakından tanımak isterseniz yapmanızda fayda var.

Sevilla’da Ne Yapılır yazısında görülmesi gereken birkaç yapıdan ve çoğunlukla burada yapılabilecek keyifli aktivitelerden bahsettim. Yakınlarda Sevilla’ya gidecekseniz aşağıdaki yazılarımızdan da faydalanabilirsiniz:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top