ilginç gelenekler

Özellikle ilk defa seyahat edecekler için Asya ve Güney Amerika ülkeleri, gelenekler açısından anlaşılması zor ülkeleri barındırıyor. En deneyimli gezginin bile yaşayabileceği kültürel farklılıklardan doğan yanlış anlamaları yaşamamanız için bu bölgelerdeki popüler tatil destinasyonlarında karşınıza çıkabilecek ilginç adetleri sizlere anlatmak istedim.

Hangi elle yediğinize dikkat edin: Hindistan / Sri Lanka / Orta Doğu

hindistan elle yemek

Yemeği elle yemek, gelişmiş batı toplumlarında ve ülkemizde olmasa bile dünyanın birçok yerinde karşınıza çıkabilecek bir durum. Başta oldukça ilkel ve hijyenik olmayan bir davranış gibi gözüken bu gelenekte yemeklerin tadının daha iyi anlaşılabildiğine ve yiyeceğin üretildiği doğayla bağ kurulduğuna inanılıyor. Bir yabancı için bu geleneğin zorlayıcı kısmıysa hangi elin seçilmesi gerektiği. Üzerinize ters bakışlar çekmemek için tek yapmanız gereken yemeğe sağ elinizi uzatmanız. Çünkü sakın unutmayın sol el bu toplumlarda temizlenmek için kullanılıyor.

Yemek yenen kaba çubuk dikilmez: Güney Kore / Japonya

uzakdoğu yemekleri

Asya’nın gözde tatil destinasyonları olan Güney Kore’de ve Japonya’da, neşeli yemek ortamını bir anda saygısızlık olarak algılanacak bir hareketle buz gibi bir havaya büründürmemek için dikkat etmeniz gereken bir kural var. Bu ülkelerde yemek yerken çubukları kullanmaya karar verirseniz, onları işiniz bittikten sonra aldığınız yere geri bırakın. Eğer çubukları kabın içine dik konumda saplarsanız, bu hareket hem cenazelerde yakılan tütsüleri çağrıştırır hem de yediğiniz yemeği beğenmediğiniz anlamına gelir.

Yazı yazarken kırmızı mürekkepten uzak durun: Güney Kore

güney kore kırmızı mürekkep

Günümüzde teknoloji bu kadar ilerlemişken, hele ki Güney Kore’de, kimsenin kâğıtla mürekkeple uğraşacağını düşünmüyorum. Ancak bir şeyler yazmak için kırmızı mürekkepli kalem kullanırsanız, bir anda öfke dolu bakışların hedefi olabilirsiniz. Çünkü bu ülkede kırmızı mürekkebin, adı yazılan kişiye acı ve ölüm getirdiğine inanılıyor. Bu yüzden Uzak Doğu’nun teknolojik açıdan gelişmiş bu güzel ülkesine seyahat ettiğinizde, olur da yerel halktan birisine bir şeyler yazmak isterseniz ya mobil uygulamaları kullanın ya da mürekkebin rengine dikkat edin.

Ev ziyaretlerinde ayaklar önemli: Japonya

japonya gelenekleri

Eşsiz kültürünü tanımak ve biraz alışveriş yapmak için gerçekleştirdiğiniz Japonya tatilinde ilk defa bir eve ziyaretine mi gideceksiniz? O zaman tek ihtiyacınız olan şey bir çift çorap. Çünkü geleneklerine saygı duyulmasından hoşlanan Japonlar için evde çorapsız dolaşmak saygısızlık anlamına geliyor. Ev sahibine saygı gösterdiğinizi kanıtlamak için bir diğer dikkat etmeniz gereken kural ise ayakkabıları kapının girişinde bırakmak.

Yemeklerden memnun kaldığınızı belli edin: Çin / Japonya / Suudi Arabistan

ilginç gelenekler

Uzun süredir hayalini kurduğunuz ve sonunda gerçekleştirdiğiniz Çin veya Suudi Arabistan seyahati sırasında yemek yediğiniz yerde geğiren kişilere mi rastladınız? Mistik kültürü nedeniyle gittiğiniz Japonya’nın birbirlerine saygılı sandığınız halkının erişte yerken, ağızlarını şapırdattıklarını mı fark ettiniz? Tüm bu davranışları sakın kabalık ya da aşırı rahatlık olarak algılamayın. Çünkü bu kişiler sadece yedikleri yemekleri beğendiklerini vurgulamak istiyorlar. Üstelik muhtemel aynı davranışı ev sahibi sizden de görmek istiyor. O halde rahatlayın ve yemek yerken geğirmeye/ağız şapırdatmaya başlayın.

Giyim konusunda her güne ayrı renk: Tayland

tayland gezi

Egzotik havası, görkemli tapınakları ve tropikal adaları nedeniyle gezginlerin seyahat ettikleri Tayland, giyim konusunda dünyanın en eğlenceli geleneklerinden birisine sahip. Toplumunun büyük çoğunluğunu Budistler’in oluşturduğu Uzak Doğu cennetinde hangi gün hangi rengin giyilmesi gerektiği, o gün onurlandırılan tanrıyla ilişkilendirilmiş rengi gösteren astrolojik bir tabloyla belirtilmiş. Buraya kadar gayet basit gibi gözüken geleneği her günün bir de kötü şans getiren renklerinin olması zorlaştırıyor. Bu nedenle Tayland sokaklarında olumsuz bakışların hedefi olmamak için valizinizi hazırlamadan önce tabloya mutlaka göz atın.

Yanı başımızdaki nazik insanlar ülkesi: İran

iran gelenekleri

Taksi şoförü gittiğiniz mesafenin parasını almıyorsa ya da yanınızdaki İranlı bir daveti ısrarla reddediyorsa, bu durumlardan İran’ın meşhur Taarof geleneğini deneyimlediğiniz anlamını çıkartabilirsiniz. Böyle durumlarda sakın karşınızdakini eli boş bırakmayın. Çünkü geleneğin özünde bir-iki defa reddetmek, karşı taraf için üstelemek, ardındansa kabul etmek yatıyor. İranlılar’ın kibarlığını simgeleyen ve sonsuz gibi görünen incelik yarışında tek yapmanız gereken biraz sabır göstermek.

Yaşlıların hayır dualarını almak adettendir: Filipinler / Malezya / Endonezya

asya el öpme

Maneviyat yönünden ülkemizin de bir parçası olduğu İslam kültüründe yaşlılardan hayır duası almak önemli bir gelenek. Biz de karşı taraf gönüllü değilse zorlama yapılmayan bu durumu FilipinlilerMano Po” adını verdikleri bir ritüele dönüştürmüşler. Eğer yaşlı olan kişi elini genç olanın alnına götürmediyse, hayır duası alabilmek için bu kişinin Mano Po diyerek bunu rica etmesi gerekiyor. Eli alnına koyma hareketinin benzeri komşu ülkeler olan Malezya ve Endonezya’da “Salim” olarak adlandırılıyor.

Vücut dili çok şey anlatır: Latin Amerika / Filipinler

güney amerika öpücük

Nikaragua, Şili gibi Latin Amerika ülkelerine ilk defa seyahat edenlerin karşılaştığı “neden herkes bu kadar çok öpücük atmaya istekli” şaşkınlığına sıra geldi. Yerel pazarda veya alelade bir sokakta yürürken yerel halktan birinin size doğru dudağını öpücük verecek şekilde büzdüğünü görürseniz, bu kişinin sizi öpmek istediğini düşünebilirsiniz. Ancak bütün bu dudak büzme ve kafayı ileri çıkarma hareketlerinin tek amacı bir yer veya kişiyi işaret etmekten ibaret. O yüzden Latin Amerika’ya veya Filipinler’e giderseniz işaret etmek için parmaklarınızı yormayın ve siz de aynı hareket kombinasyonunu uygulayın.

Geç kalmak her zaman kötü değildir: Brezilya

brezilya gelenekleri

Brezilyalılar, konu davet olunca “tam zamanında gitmek” kavramını biraz farklı bir boyuta taşımışlar. Çünkü pek çok toplumda uyulması gereken davete erken veya tam zamanında gitme geleneği, Brezilya’da “bir saat geç gitmek” anlamına geliyor. Bu nedenle Brezilya’da sizi ağırlamak isteyen ev sahibini hazırlıksız yakalamamak ya da çok istekli görünmemek için bulunduğunuz yerin tadını çıkarın ve kasten geç kalın.

Seyahat Ederken Karşılaşabileceğiniz 10 İlginç Gelenek” yazısı ile sizlere Asya ve Latin Amerika’ya gittiğinizde deneyimleme şansınızın yüksek olduğu adetleri anlatmaya çalıştım. Yazı boyunca konusu geçen ülkelerle ilgili daha fazla bilgi edinmek için sitemizde bulunan “arama” özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın