seyahat planlama

Yeni bir seyahatin planlamalarını yapmak bazen seyahatin kendisinden bile daha heyecanlı ve zevkli olabiliyor. İzin durumlarının ayarlanması, uçak biletinin alınıp otel rezervasyonlarının yapılması, seyahat boyunca gezilecek yerlerin ve yapılacak şeylerin listesinin çıkartılması…

Tüm bunlar seyahatin kendisinden daha zevkli olsa da bu noktada dikkat etmeniz gereken birçok önemli adım var. Yazı boyunca özellikle kendi seyahatlerimde izlediğim tüm adımları detaylıca anlatıp yazı sonunda ise yaptığınız seyahatlerden nasıl para kazanabileceğinizi anlatacağım, üstelik ufak bir sürprizle 🙂

1. Nereye gitmek istediğine karar ver.

gezilecek yerler

Her konuda olduğu gibi seyahatlerde de her şeyin başı istemek. Çocukluğunuzdan beri hayalini kurduğunuz ülkeye mi yoksa az önce televizyonda seyredip hayran kaldığınız ülkeye mi gitmek istiyorsunuz? İlk seyahatiniz nereye olsun isterdiniz?

Ben her yere gitmek istiyorum ama para yok gibi geyiklere girmeden önce biraz düşünelim. Yeni bir telefon alma hayaliniz var ve birkaç aylık maaşınızı bu telefon için feda ederek ona kavuşuyorsanız seyahat hayallerinize de ulaşabilirsiniz. Bunun için günlük harcamalarınıza biraz dikkat etmek bile yeterli olabilir. Bu konu hakkında birçok seyahat bloggerının verdiği örnekleri internette bulabilirsiniz.

Dışarıda yenilen yemekleri, gereksiz alışverişleri azaltmak, sırf seyahat için özel bir kumbara hazırlayıp bunda para biriktirmek, gereksiz abonelikleri iptal etmek gibi birçok yol ile emin olun hayalinizden çok daha fazla para biriktirirsiniz. Peki ama nereye gideceksiniz?

Herkesin az çok görmek istediği bir yeri vardır, çocukluğumdan beri benim için bu hayalin adı Japonya. Akıllı ve saygılı olmalarından mı yoksa sahip oldukları teknolojiden dolayı mı bilmiyorum ama çocukluğumun hayali Japonya. Ülkemizden Tokyo vb şehirlere yapılan direkt sefer ücretleri günümüzde 2500 TL’lerden başladığı için benim bu hayalim halen beklemede.

Eğer kesin şuraları görmeliyim dediğiniz bir yer yoksa ve önerilere açıksanız önce nerelere gidebileceğinize bir bakalım:

Yurt içi mi yurt dışı mı?: 30’den fazla ülke görmüş biri olarak tüm samimiyetimle söylüyorum aslında Türkiye gezip görülecek en güzel ülkelerden. Kültürel zenginlikleri, denizi ve doğası ile ülkemizde gezip görülecek yüzlerce güzel yer var. Eğer henüz seyahat aşkı damarlarınızda gezmiyorsa bu hafta sonu bulunduğunuz şehrin kültürel yerlerinden ya da havanın güzel olduğu bir an deniz kıyılarından başlayabilirsiniz.

Vizeli mi vizesiz mi?: Eğer daha önce vize eziyeti çekmemişsen acısını pek bilmezsin deyip de hemen moralleri bozmak istemiyorum lakin vize süresi gerçekten zor bir süreç. Onlarca evrak hazırla, git başvur, sonucunu bekle derken maddi, manevi biraz yoruluyoruz kabul ama o vizeyi aldıktan sonraki mutluluk da bambaşka be arkadaş 🙂 Ama yeşil pasaportunuz varsa olay başka tabi 🙂 Bunun dışında vizesiz de gezebileceğiniz onlarca güzel şehir ve ülke var.

roma gezisi
İlk kez yurt dışına çıkacaksanız Roma güzel bir başlangıç noktası olabilir.

Eğer vize almayı düşünürseniz ve ilk kez yurt dışına çıkacaksanız Roma klasik ve ideal bir başlangıç şehri olabilir. Bunun dışında Paris, Amsterdam ve Barselona da yine ilk seyahatler için güzel alternatifler. Eğer vizesiz ama yakın bir yer düşünürseniz Sırbistan’ın başkenti Belgrad, yakın uzak fark etmez derseniz de Asya’nın en dikkat çekici şehir devletlerinden Singapur seyahatlerini düşünebilirsiniz.

Seyahat Zamanı: Gideceğiniz yere karar verdikten sonra mutlaka gitmek istediğiniz mevsimde oraların nasıl olduğunu araştırın. Çok mu soğuk yoksa sıcak mı ya da yağmurlu mu az çok okuyun. Örnek olarak Budapeşte mayıs ayında gayet güzel olabilir ama ocak soğuğunda gezmek neredeyse imkansız hale gelebilir. Ya da Singapur‘a muson yağmurları zamanı gidip tatiliniz burnunuzdan da gelebilir. Tabi bunlar genel durumlar için. Yoksa İstanbul‘da da kış günü sıcaklıklar normalin 10 derece üzerinde de olabiliyor. Bir de gideceğiniz yerde resmi tatil ya da planlı bir karnaval var mı yok mu araştırın. Resmi tatilse dükkanların bir çoğu kapalı olabilir ya da tam tersi karnaval varsa otel bulamayabilir ya da çok yüksek rakamlara konaklama yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Bilet kampanyaları: Zaman zaman hava yolu firmaları çok güzel kampanyalar düzenliyor. Örnek olarak THY sevgililer günü için ikinci bileti 1 Euro yapabiliyor ya da Qatar Havayolları özellikle Tayland vb ülkeler için %30-40 indirimler yapabiliyor. Havayolu firmalarının bültenlerine kayıt olarak bu gibi indirimlerden haberdar olup gideceğiniz yeri buna göre planlayabilirsiniz.

Eğer seyahat etmek istediğin yer konusunda önerilere açıksanız Listeler kategorisinde birçok yazı bulabilirsiniz. Ayrıca üst menüde yer alan Şehirler ve Ülkeler başlıklarına tıklayarak sitede bilgi verilen tüm destinasyonlara ulaşabilirsiniz. Örnek liste başlıklar:

2. Uçak biletini al.

uçak bileti

Gideceğimiz yere karar verdik ve az çok uçak bileti araştırması yaptıysak sıra bileti satın almada. Eğer vize isteyen bir yere gidecekseniz vize başvuru evraklarının en önemli kalemlerinden biri uçak bileti. Bu yüzden vize başvurunuz öncesinde mutlaka uçak bileti rezervasyonunuzu yaptırmanız ya da biletinizi almanız gerekiyor. Eğer tur firmalarına kayıt olarak seyahat edecekseniz sorun yok onlar sizin adınıza bu belgeleri verecektir ama kendiniz seyahat planlıyorsanız biletinizi almanız gerekiyor. İşin aslı ben şimdiye kadar yaptığım tüm vize başvurularında uçak biletimi alarak başvurdum. Riske girmiş olsam da uçak biletim daha uygun fiyatlara geldi.

Ben alışverişimi genellikle Shop&Miles kredi kartım ile yapıyorum ve mil kazanmaya çalışıyorum. Kart eskiye göre daha az mil kazandırsa da yıl boyunca yaptığınız market alışverişlerinden bile az çok mil kazanıyorsunuz. Üstelik gideceğiniz yere 2 adet bilet alacaksanız 1 tanesini normal ücret ile diğerini ise refakatçi mili ile alırsanız çok daha ekonomik uçabilirsiniz. Tabi bunun için THY resmi sitesini kullanmanız gerekli. Örnek olarak geçen sene yaptığım alışverişlerimde kazandığım milleri son Bangkok seyahatimde 2. uçak biletimizi ücretsiz alarak harcadım.

Uçak bilet araştırmalarımı ben genelde havayollarının kendi sitelerinden, skyscanner, turna.com vb sitelerden yapıyorum. Çok büyük fiyat farkı yoksa resmi sitelerden alışveriş yapmaya çalışıyorum. Tabi zaman zaman turna.com’un Qatar Havayolları ile yaptığı indirimler olursa turna.com da tercih edilebilir. Tabi bir yandan kazanılan puanlar da işin ekstrası. Yazı sonunda anlatacağım yöntem ile tatil.com, neredennereye.com ve atlasglobal‘den yapacağınız alışverişlerden de para kazanabilirsiniz.

3. Otelini ayarla.

otel rezervasyonu

Seyahatlerin uçaktan sonra 2. büyük masraf kalemi konaklamalar. Ben kendi konaklamalarımda Booking.com‘u kullanıyorum. Booking.com‘un en güzel özelliklerinden biri seçeceğiniz konaklama tipine göre otel rezervasyonunuzu seyahatinize 24 saat kalıncaya kadar ücretsiz iptal etme şansınız. Yani vize çıkmama gibi tatsız bir durumda ya da sonradan başka bir otelde konaklama yapmaya karar verme durumlarınızda ilk yaptığınız rezervasyonu ücretsiz şekilde iptal edebilirsiniz. İkinci güzellik ise yine konaklama koşuluna göre ödemenizi otelde yapabiliyor olmanız. Yani 6 ay sonrası yaptığınız bir rezervasyon için parayı şimdiden bağlamanıza gerek yok.

Booking.com dışında hotels.com, agoda, hotelscombined, tatil.com da otel rezervasyonu yapabileceğiniz diğer alternatif siteler.

Gezip Gördüm’de konaklama konusuna ayrı önem veriyorum. 100‘den fazla destinasyonda konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyeleri Otel kategorisinde yer alıyor.

Eğer seyahat edeceğiniz şehrin hangi bölgesinde konaklamalı, nelere dikkat etmeli ya da hangi oteller konaklama için ideal derseniz üst menüde yer alan şehirler sayfasındaki bağlantıları kullanarak yazılara ulaşabilirsiniz. Sitede yer alan örnek konaklama yazılarından bazıları:

4. Evrakları tamamla, vizeni al.

vize başvurusu

Eğer seyahat etmek istediğiniz yer vize gerektiriyorsa vize başvuru işini çok ciddiye alın. Umursamazlıktan dolayı yaşanabilecek herhangi bir olumsuzluk yalnızca o seyahatiniz için değil gelecekteki diğer seyahatleriniz için de olumsuzluk yaratır. Yani Fransa‘dan en kötü ihtimal ret yerseniz bir sonraki Schengen vizesi başvurularınızda bu durum önünüze çıkabilir.

Vize bölümüne biraz karamsar giriş yapmış olsam da vize konusu gerçekten önemli. Ama inanın istenilen evrakları tam teşekküllü hazırlarsanız ret yeme olasılığınız o kadar azalır. Özetle siz bu insanlara ülkelerinde yasa dışı olarak kalmayacağınızı bir anlamda geri döneceğinizi ispatlamanız gerekiyor. Yaşanılan muamele çok can sıkıcı, evet haklısınız ama tepedeki insanların düşünce yapılarından ve ülke politikalarından dolayı da dünyanın güzelliklerinden mahrum kalmak biraz mantıksız. Bu yüzden vize başvurusunu mümkün olduğunca ciddiye alın. Schengen, Amerika ve İngiltere vize başvuruları konusunda nette bir çok kaliteli blog yazısı var, bu nedenle detaylı bilgiyi internetten fazlası ile edinebilirsiniz.

Son olarak vize başvuru evraklarından bir tanesi de Seyahat Sigortası. Schengen vb vizelerde gerekli evraklardan. Ben uzun yıllardır yaptığım seyahatlerde vizesiz ülkelere bile gitsem bu sigortayı yaptırıyorum. Haftalık genel kapsam bir sigorta bedeli kişi başı 25 TL civarında. Gideceğimiz yerde sizin ya da sevdiklerinizin başına ne geleceğini bilemezsiniz. Ufak bir yaralanma ya da ciddi bir olayda bu sigorta size maddi manevi çok yarar sağlayacaktır. Bu nedenle yaptırmanızı şiddetle öneriyorum.

5. Gezilecek yerler ve yapılacak şeyler araştırmalarını yap.

gezilecek yerler listesi

Uçak bileti, otel ve evraklar bana göre işin en sıkıcı kısımları. En zevkli kısım ise gideceğiniz yerdeki gezilecek yerlerin ve yapılacak şeylerin araştırılması. İnanın gideceğim yerde yapmayacağım bir şey bile olsa o konu hakkında araştırma yapmak bana ayrı bir keyif veriyor. Seyahatlerde genellikle bir şehir için en fazla 3-4 günlük zaman ayrılıyor. Bu süre zarfında şehirde yer alan tüm gezi noktalarını gezmek imkansız olsa da en azından 10-15 yer rahatlıkla gezilebiliyor. Bu düşünce ile Gezip Gördüm‘de yer alan yazılarda şehrin en önemli 15 yerini fotoğraflarla anlatmaya özen gösteriyoruz.

Sitede şu an 50‘den fazla ülkede 155 yere ait gezilecek yer yazısı var. Özellikle yurt dışında bir yere gitmeyi düşünüyorsanız gitmek istediğiniz şehir hakkında genel bilgiler, gezilecek en önemli yerleri site genelinde Gezilecek Yerler kategorisinde ya da üst menüde yer alan Şehirler ve Ülkeler sekmelerinden rahatça bulabilirsiniz. Sitede yer alan örnek yazılardan bazıları;

Bonus 1: Seyahat planı yaparken para kazan.

Artıway

Yazı başından bu yana hep planlama ile ilgili yazılar paylaştık, sıra para kazanmada 🙂 İnternetten yaptığımız alışverişlerde artık indirim ya da para iadesi aldığımız çeşitli sistemler var. Ben burada açıkçası yakın zamanda detaylıca bilgi sahibi olduğum ve seyahat alışverişi konusunda ciddi para kazandırabileceğine inandığım bir siteden bahsetmek istiyorum, bu sitenin adı: Artıway.

Geçmişteki adı ile Bonusway, güncel adı ile Artıway, internetten yapılan alışverişlerde para iadesi kazanmanızı sağlayan güzel bir site. Şöyle ki, siteye üye olduğunuz site içinde anlaşmalı olan birçok ünlü firmayı göreceksiniz. Alışverişlerinize Artıway’deki linkleri tıklayarak tamamladığınızda ise ilgili firmaların anlaşma oranları kadar bonus kazanacaksınız. Örnek olarak %5 para iadesi olan bir firmadan kdv ve kargo ücreti hariç 200 TL alışveriş yaptığınızda 10 TL bonus kazanıyorsunuz. Bonuslarınız 30 TL‘ye ulaştığında ise ödemenizi dilediğiniz şekilde alıyorsunuz. Üstelik sitede sadece seyahat alanında değil moda, sağlık, yeme içme, teknoloji konusunda birçok ünlü firmanın anlaşması olduğunu göreceksiniz.

Özellikle seyahat planlaması yaparken bu site ile ciddi kazanç sağlayabilirsiniz. Örnek olarak geçen hafta haftanın mağazası olan Hotels.com %6 bonus kazandırıyordu. Booking.com ise bu sistemde en çok tercih edebileceğiniz firma, bonus oranı %4. Yani diyelim ki 3 gece için 600 TL‘lik bir Roma otel rezervasyonunuzda 24 TL kazanıyorsunuz.

Bunun dışında geziko 8 TL, tatil.com %3,50, expedia %4, agoda %2,5, atlasglobal 1,75 TL, hotelscombined %4, prontotour %2,50, rentalcars.com %4, neredennereye %1 kazandırıyor. Üstelik diğer kategorilerde hepsiburada %2,50 d&r %2,75, nike %6,50 gibi rakamlar kazandırıyor. Kısacası bu sistemi kullanırsanız yıl boyunca çok ciddi kazanç sağlayabilirsiniz.

Bu arada Artıway Chrome eklentisini kurarak gezindiğiniz sitenin Artıway anlaşması olup olmadığını kolayca öğrenebilirsiniz. Şu linkten üye olarak 10 TL yüklenmiş hesabınızla kullanıma başlayabilirsiniz 🙂

Bunus 2: Seyahat sonrası deneyimlerini Gezip Gördüm’de yaz para kazan

gezip gördüm para kazan

Seyahat planlamamızı yaptık hatta Artıway üyeliğimizi kullanarak kazanç da sağladık peki sonra? İşte bu noktada yeni bir duyurudan bahsetmek istiyorum. Gezip Gördüm yaklaşık 6 senedir yayında, bu süreçte 1000‘den fazla yazıyı yayına aldık. Son zamanlarda yayına alınan tüm yazılarla birlikte 50‘den fazla ülkede yaklaşık 200 destinasyonla ilgili yazılar yayına aldık. Ama yeterli mi? Değil! Çünkü dünya büyük, gezip deneyimlenecek yer sayısı çok fazla. Üstelik herkesin sahip olduğu bilgi ve yaşadığı deneyim de oldukça farklı olabiliyor. Yani Roma‘ya gitmiş binlerce insan bulabiliriz ama biliyoruz ki herkesin Roma‘da yaşadığı deneyimler farklı olabiliyor.

İşte bu noktada artık Gezipgordum.com‘da misafir ya da sürekli yazarların yazılarına yer vermeye karar verdik. Herhangi bir konuda güzelce hazırlanan bir yazının ne kadar özen ve hazırlık gerektirdiğini en iyi bilenlerden biri bizi. Bu yüzden sitede yer alacak her yazı için sembolik de olsa bir ücret ödeyip yazıyı hazırlayan arkadaşlara motivasyon sağlamak istiyoruz. Bu rakam için şu anki düşüncemiz yazı başı 50 TL.

Başlangıç için bu rakam belki düşük olabilir ama yazılan yazıların kalitesine göre bu yazıları yazan arkadaşlara sürekli yazarlık verip ücretlerinde elimizden geldiğince iyileştirme yapma sözü veriyorum. Amacımız seyahat etmeyi teşvik edip bu güzel hobiden para kazanılabileceğini göstermek. Hazırlanacak yazılar tabi belirli kriterleri sağlıyor olacak.

Bu konu biraz detaylı ve merak uyandırıcı bu yüzden Gezip Gördüm’de yazı yazıp para kazanma konusunda tüm detaylı bilgileri şu yazıda bulabilirsiniz: Gezip Gördüm’de Yazı Yaz Para Kazan.

Seyahat planlama ve para kazanma konusunda elimden geldiğince detaylı bilgiler paylaşmaya çalıştım. Hayallerinizden vazgeçmeyin, şimdi hemen araştırmalara başlayın. Her zaman dediğimiz gibi: “Araştır. Hayal Et. Keşfet.

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın