Seyit Battal Gazi Külliyesi Eskişehir

Eskişehir’in Seyitgazi İlçesi’nde yer alan Seyit Battal Gazi Külliyesi, şehrin en önemli gezi noktalarından biridir. İlçe adını buradaki bir savaşta hayatını kaybeden Battal Gazi’den almıştır. Battal Gazi Emevilerin Bizans’a yönelik seferlerine komutanlık etmiş bir kişidir. Bu savaşların en önemlileri ve destansı niteliktekilerine komutanlık eden Gazi, son savaşını bu gün bu ilçe sınırları içinde kalan Nakolea Kalesi önünde vermiştir. Ölüm tarihi 740 olarak belirtilmektedir.

Türbenin bulunduğu alan aslında bir külliye olarak inşa edilmiştir. Yapı günümüze ulaşan en önemli Selçuklu eserleri arasında yer almaktadır. İçerisinde Battal Gazi ile birlikte 1. Alaaddin Keykubat’ın annesi Ummuhan Hatun, Battal Gazi ismiyle birlikte tarihe mal olmuş Elenora‘nın mezarı yer almaktadır.

Seyit Battal Gazi Türbesi kendi mezarı da burada bulunan Ummuhan Hatun tarafından yaptırılmıştır. Yapım tarihi 1208 olarak belirtilmektedir. İçerisinde türbe, çilehane, cami ve dershane bulunmaktadır. Turbeler içinde dikkat çekici olan Battal Gazi’nin 5 metrelik sandukasıdır.

Türbe içinde en dikkat çekici yapılardan birisi de çilehanedir. Bir metrekare bile olmayan alanlara giren kişiler burada kendi gerçeklikleri ve kendi sorularıyla baş başa kalarak inzivaya çekilirdi. Osmanlı’nın son dönemi ve Cumhuriyet’in ilk yıllarına kadar bu çilehane kullanılmıştır. Diğer yandan yapı içinde yer alan medrese (dershane) bölümü de dönemin eğitim anlayışı hakkında ipucu verdiği için değerli bir yapıttır.

Seyit Battal Gazi Türbesi sonradan külliye halini almıştır. Burayı ilk inşa ettiren Ummuhan Hatun sadece cami ve türbe inşasını sağlamıştır. Daha sonraları buraya diğer yapıların da eklenmesi ortaya kapsamlı bir külliye çıkmasını sağlamıştır. Bu gün revakları, kubbeleri, şadırvan ve minareleriyle kapsamlı bir Selçuklu eseri bölgede varlığını sürdürmektedir.

Seyit Battal Gazi Türbesi Osmanlı’nın son döneminden 1954 yılına kadar terk edilmiş bir halde kalmıştır. Bu yıl içinde burada geniş bir restorasyon çalışması başlamıştır. Bu çalışmadan sonra yapı ziyaret ve ibadete açılmıştır. Bu gün yerli turistler başta olmak üzere çok sayıda turisti ağırlayan külliye önemli bir tarih turizmi merkezidir.

Seyit Battal Gazi Külliyesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: 26950 Seyitgazi/Eskişehir Türkiye
  • Ulaşım: Seyyit Battal Gazi Türbesi Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinde bulunmaktadır. Eskişehir merkezden buraya sıklıkla taşıt bulunmaktadır. Küçük bir ilçe olan Seyitgazi içinde her yere yürüyerek ulaşım mümkündür. Yapının hemen her yeri ücretsiz olarak ziyarete açık durumdadır.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın