Sidney'de ne yapılır blog rehber

Sidney’de Ne Yapılır? Sidney’de Yapılacak Şeyler Listesi

Sidney’de ne yapılır araştırması yapan ve yakınlarda bu kenti ziyaret edecek olan şanslılardan mısınız? 4 milyonu aşan nüfusuyla Avustralya‘nın en büyük şehri Sidney kozmopolitan ve çok kültürlü şehir yapısı, yumuşak iklimi, plajları ve doğal güzellikleri ile imkanı olan olmayan herkesin bir gün görmeyi arzu ettiği yerlerden biri.

O yüzden ben de Sidney’de yapılacak şeyler listesi hazırlayarak, burayı özellikle ilk defa ziyaret edecekler için sade bir rehber oluşturmak, keyifli ve eğlenceli bir plan yapmanıza yardımcı olmak istiyorum. Ancak Sidney’de yapılacak şeyler listesine geçmeden önce konaklama konusunda kısaca bilgiler vereyim.

Konaklama: Sydney Center, The Rocks, Darling Harbour, Surry Hills ve Bondi Beach çevresi şehirde konaklama için en uygun yerler. Sidney’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda konu hakkında çok detaylı bilgi ve tavsiyeler bulabilirsiniz.

Otel: 3★ ibis Sydney Darling Harbour,  4★ Radisson Hotel & Suites Sydney, 5★ Swissotel Sydney şehirdeki en popüler otellerden bazıları…

Sidney’de Ne Yapılır?

Sidney'de ne yapılır listesi, Sidney'de yapılacak şeyler blog rehber

Sidney’de yapılması gereken en önemli şeylerden bazıları:

 1. Darling Limanı’nda dolaşın.
 2. Denize girin.
 3. Opera Binası’nda bir temsil izleyin.
 4. Müzelerinden birini gezin.
 5. Rocks Sokaklarını dolaşın.
 6. Sidney Kulesi’nden şehri seyredin.
 7. Paddy’s Market Pazarı’nda alışveriş yapın.
 8. Circular Quay’da akşam yemeği yiyin.
 9. Gece hayatını keşfedin.
 10. Tekne turu yapın.
 11. Cockatoo Adası’nda kamp yapın.
 12. Elizabeth Çiftliği’nde geçmişe yolculuk edin.
 13. Luna Park’da çocuklar gibi eğlenin.
 14. Yerel lezzetlerini tadın.
 15. Şarapları tadın.
 16. Mavi Dağlar’a gezi yapın.

1. Darling Limanı’nda dolaşın, Harbour Köprüsü’ne tırmanın.

Darling Limanı harbour köprüsü Sidney'de ne yapılır

Aslında bir şehre ilk defa gidenlere önerim daha hiçbir şey görmeden yürüyerek, şöyle birkaç saatlik bir şehir turu yapmaları olur. Ancak Sidney’de Ne Yapılır yazısında tüm şehri değilse de turistik yerlerin yoğunlaştığı, hem turistler hem de yerliler açısından popüler olan Darling Limanı’nı dolaşmanızı önereceğim.

Burası hem Sidney Aquarium, IMAX Theatre, Chinese Garden of Friendship gibi şehrin önemli turistik yerlerini görebileceğiniz, hem nefis bir nehir manzarası seyredebileceğiniz hem de alışveriş, yeme içme ve hatta gece hayatının tadını çıkarabileceğiniz bir bölge.

Darling Limanı’na kadar gelmişken Liman Köprüsü (Harbour Bridge) de görmeniz gereken önemli yapılardan biri. Dünyanın en büyük çelik kemerli köprülerinden biri olan Liman Köprüsü’nün bir özelliği de tırmanış yapılabilen nadir köprülerden olması.

Dolayısıyla, Sidney’de yapılacak şeyler listenize size tüm güvenlik ekipmanlarının sağlandığı, bir de tırmanış rehberinin eşlik ettiği köprü tırmanışını da alabilirsiniz. Fiyatı biraz yüksek olsa da göreceğiniz manzara ve yaşayacağınız adrenaline değecek.

20 Dakikalık Helipkopter Uçuşu İle Sidney Darling Limanı: Darling Limanı üzerinde 20 dakika süren helikopter turu, otelinizden alınıp bırakılma ve uçuş sonrası içecek ikramlarını içeren paketin ücreti kişi başı 190 AUD. Paketi almış olan 100’ün üzerinde kullanıcının puanı ise 5 üzerinden 4,8. Tura kaydolmak için tıklayın.

2. Denize girin.

deniz plaj Sidney'de ne yapılır

Avustralya’nın en meşhur özelliklerinden biri denizi ve plajları. Haliyle Sidney’de ne yapılır diye düşünenlere, zamanınız da varsa biraz, keyifli bir önerim şehir merkezinin hemen dışından başlayarak uzanan onlarca plajdan birine gidip altın renkli kumsallarda güneşin tadını çıkarmaları ve bol bol denize girmeleri.

Merkezin hemen dışındaki Bondi Plajı sadece Sidney değil tüm Avustralya’nın en ünlü plajlarından. Dolayısıyla fazlasıyla hareketli ve kalabalık. Ki bu kalabalık plajlar grubuna Manly ve Coogee Plajları’nı da dahil edebilirsiniz.

Biraz daha sakin ortam sevenler Shelly, Tamarama, Bronte ve Maroubra Plajları’nı da değerlendirebilir.

3. Ünlü Sidney Opera Binası’nda bir temsil izleyin.

Opera Binası Sidney'de ne yapılır

Paris’in Eyfel Kulesi, İstanbul’un Sultanahmet Camii ve Galata Kulesi, New York’un Özgürlük Heykeli… Hemen her şehrin simgesi haline gelmiş bir yapısı var. Sidney’in simgesi de ünlü Opera Binası. Dolayısıyla Sidney’de ne yapılır listenize Opera Binası’nı da ekleyiverin lütfen.

Bunu isterseniz Opera Binası’nda gerçekleştirilen konser, bale veya opera gibi etkinliklerden birine katılarak gerçekleştirebileceğiniz gibi, bu tarz aktivitelere ilgi duymuyorsanız yapıyı bir turla da gezebilirsiniz.

Tercih size kalmış. Ama ne olursa olsun okyanus dalgalarını andıran mimarisi ile UNESCO Kültür Mirasları arasına girmiş bu eşsiz yapıyı görmeden dönmeyin.

The Sidney Opera House Turu: Kişi başı 42 AED ödeyerek katılacağınız turda 1 saat boyunca rehber eşliğinde Opera Binası’nı geziyor, binanın tarihçesi hakkında bilgi edinip en ilginç yerlerini görüyorsunuz. Zaten fiyatı da Opera House’un resmi web sitesi ile aynı fiyat. Üstelik getyourguide’de Türkçe hizmet alarak çok daha kolay bir satınalma işlemi gerçekleştirma avantajıyla. Turu almış olan 1500’den fazla kullanıcının puanı ise 4,7. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Sidney Operası’nda Bir Temsil Bileti: Kişi başı 69 AUD ödeyerek, seyahat tarihlerinizde sergilenen performanslardan istediğiniz herhangi birini izleyebilirsiniz. Bileti almış olan 200’e yakın kullanıcının puanı da 5 üzerinden 4,8. Tura kaydolmak için tıklayın.

4. Sidney Müzeleri’nden birini gezin.

sidney müzeleri Sidney'de yapılacak şeyler

Avustralya’nın en büyük ve önemli kentinden bekleneceği üzere Sidney, şehrin ve ülkenin geçmişine, bugününe ve geleceğine ışık tutan, ayrıca zengin bir sanat eseri koleksiyonuna sahip müzelerle dolu.

Haliyle Sidney’de ne yapılır diye düşünürken, şehirdeki müzelerden ilginizi çeken bir veya birkaçını gezmeyi de değerlendirmelisiniz. Size birkaç önerim ise;

Avustralya tarihine ülkenin doğal güzellikleri aracılığıyla bir yolculuk edebileceğiniz The Australian Müzesi,

Bilim, teknoloji ve tasarım üzerine sıra dışı sergiler görebileceğiniz The Powerhouse Müzesi,

Modern sanatların en ilginç eserlerine yer veren Avustralya Modern Sanatlar Müzesi,

Koleksiyonunda Avustralyalı, Aborijin, Asya ve batılı sanatçıların resim ve heykellerine yer veren New South Wales Sanat Galerisi,

The Mint adıyla da bilinen ve UNESCO Kültür Mirasları arasında yer alan bir yapıda yer alan ve içerisindeki sergilerle şehrin tarihçesini daha yakından tanıyabileceğiniz The Hyde Park Barracks Müzesi.

5. Rocks Sokaklarını dolaşın, bol bol fotoğraf çekin.

Rocks Sidney'de ne yapılır

Avustralya’ya gelen ilk Avrupalılar’ın yerleşim yerlerinden olan Rocks Sidney’de Ne Yapılır yazısında doya doya dolaşmanızı önereceğim mahallelerden.

Bölge bugün Arnavut kaldırımlı daracık sokakları, 1800’lü yıllardan kalma binaları, hediyelik ve hatıra ürünleri alabileceğiniz irili ufaklı dükkanları, cafe ve restoranları ile birkaç saati keyifle geçirebileceğiniz bir yer.

Ayrıca buradan görülen Darling Limanı’ndaki Liman Köprüsü ve Opera Binası manzarası da harika bir fotoğraf arka planı.

6. Sidney Kulesi’nden şehri seyredin.

sidney kulesi manzara Sidney'de yapılacak şeyler

Sidney’de Ne Yapılır yazısında bir de manzara seyretmeyi sevenlere öneri vereyim.

Sidney Kulesi’nin seyir terası olan Sidney Tower Eye şehri 360 derece seyredebileceğiniz, bol bol fotoğraf çekebileceğiniz en güzel noktalardan biri.

Hatta fotoğraf çekmek sizin için özellikle önemliyse buraya gün batımı saatlerinde gidin ve manzaranın tadını çıkarın. Bütçeniz müsaitse bu görsel şöleni bir öğle veya akşam yemeği eşliğinde de yaşayabilirsiniz.

Sidney Kulesi ve Akvaryum Bileti: Sidney Kulesi ve Akvaryum’u ziyaret edebileceğiniz biletin ücreti 55 AUD olup bu hizmeti almış olanların puanı ise 4,4. Ve normalde de Sidney Kulesi & Akvaryum kombine bileti resmi web sitesinde aynı fiyat.

Programınızın değişmesi halinde son 24 saate kadar iptal hakkı da mevcut. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Sidney Kulesi’nde Yemek: Kişi başı 60 AUD ödeyerek kuledeki restoranda 2 yemek ve şaraptan oluşan keyifli bir yemek yiyebilirsiniz. 165 AUD ödeyerek de restoranın cam kenarı masalarından birinde 5 yemeklik bir menü alma imkanı var. Paketi almış olan 200’den fazla kullanıcının puanı ise 4,4. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

7. Paddy’s Market Pazarı’nda alışveriş yapın.

Paddy's Market Pazar Sidney'de yapılacak şeyler

1000’den fazla tezgahı, hazır giyimden takıya, yiyecek içecekten, dekorasyon objelerine kadar geniş bir ürün yelpazesi bulunan Paddy’s Market 200 yıla yakın bir süredir kentin en önemli pazar yeri.

Şöyle biraz tezgahlar arasında dolaşmak, ilginizi çeken ürünler için pazarlık etmek ve alışveriş yapmak, biraz yerel lezzetlerden tatmak ve bolca da pazar gezen kalabalığa karışmak için daha iyi bir yol olamazdı.

8. Circular Quay’da keyifli bir akşam yemeği yiyin.

Circular Quay Sidney'de yapılacak şeyler

Bütçeniz nedir bilmiyorum ama çok düşük bütçelerle gezen sırt çantalı bir gezgin değilseniz eğer, Sidney’de ne yapılır listenize keyifli, çift olarak geziyorsanız romantik bir akşam yemeği de yazın.

Bunun için en doğru adres de farklı ülkelerin mutfaklarının en lezzetli yemeklerini tadabileceğiniz, kaliteli restoranlara sahip olan Circular Quay Bölgesi. Tapavino ve ARIA benim sizlere önerim ama kendi zevklerinize uygun restoranları kendiniz de keşfedebilirsiniz.

Uzun ve masraflı yemekleri tercih etmiyorsanız bile Circular Quay yine de doğru adres. Vietnamese Street Food ve Ship Inn’de lezzetli atıştırmalıkları mutlaka bir tadın.

9. Gece hayatını keşfedin.

gece hayatı Sidney'de ne yapılır

Gece hayatını seviyorsanız Sidney’de ne yapılır listenize Oxford Street’i almayı unutmayın.

Geç saatlere kadar dans edebileceğiniz barlar dışında bu bölgede sadece birkaç içki içip müzik dinleyebileceğiniz onlarca mekan var. Özetle; bir akşamınızı Oxford Street’e ayırın ve doya doya eğlenin.

10. Tekne turu yapın.

tekne turu Sidney'de yapılacak şeyler

Eğer deniz tutması gibi bir sorununuz yoksa Sidney’de yapılacak şeyler arasına mutlaka bir tekne turu alın.

Opera Binası başta olmak üzere şehrin en önemli yapılarını görüp bir yandan canlı veya sesli rehberden bu yapılar hakkında bilgi almak, bir yandan da şehrin silüetini keyifle seyretmek için ideal bir yol bu.

Sidney Limanı’ndan 2 Saatlik Tekne Turu: 2 saat süren tekne turunda şehrin tüm önemli yapılarını keyifli bir seyahat yaparken seyrebiliyorsunuz. Kişi başı 49 AUD ücreti olan tura sesli rehberlik ve sıcak içecek ikramı da dahil. Turu yapmış olan 100’ün üzerinde kullanıcının puanı ise 4,7. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

11. Cockatoo Adası’nda kamp yapın.

Cockatoo Sidney'de ne yapılır

Avustralya Mahkum Siteleri” diye bir şey duydunuz mu?

18 ve 19.YY’larda İngiltere tarafından yaptırılan ve her biri Avrupalı tutuklularla doldurulup bu yeni ülkenin inşasında zorla çalıştırılan tutuklu işçilerin kaldığı hapishanelere Avustralya Mahkum Siteleri deniyor, ki bunlardan 11 tanesi bugün UNESCO Kültür Mirasları arasında.

Ve evet, doğru tahmin ettiniz… Cockatoo Adası’na Sidney’de Ne Yapılır yazısında yer vermemin sebebi adanın da bu hapishanelerden biri olması.

Sidney Limanı’nda yer alan adaya feribotla ulaşım çok kolay ve ada bugünlerde özellikle kamp alanı olarak tercih ediliyor. Kamp yapmak istemiyorsanız, alternatifleriniz arasında adaya eski hapishane ve mahkumların ne kadar insanlık dışı koşullarda yaşadığını görmek veya piknik yapıp Opera Binası manzaralı fotoğraflar çekmek için de gidebilirsiniz.

12. Elizabeth Çiftliği’nde geçmişe yolculuk edin.

Elizabeth çiftliği Sidney'de ne yapmalı

Avustralya’daki en eski çiftliklerden biri olan Elizabeth Farm adaya yerleşen ilk Avrupalılardan Mac Arthur Ailesi’nin evi olmuş uzun süre boyunca.

19. YY’dan kalma çiftlik bugün hem arazi hem de evin içinde her yerini gezebileceğiniz, ailenin ve Avustralya’nın tarihini öğrenebileceğiniz bir müze.

Dolayısıyla Sidney’de ne yapılır listenize Avustralya’ya gelip yerleşen ilk Avrupalıların yaşantısına tanıklık etmeyi de alırsanız güzel olur.

13. Luna Park’ta çocuklar gibi eğlenin.

luna park Sidney'de ne yapılır

Sidney’de yapılacak şeyler yazısında şehri çocuklarıyla gezenleri de ihmal etmek istemedim. Ki çeşitli tema parkları ve lunapark aktivitelerinden oluşan Luna Park şehirde çocuklarla birlikte eğlenilebilecek en güzel yerlerden.

14. Avustralya’nın yerel lezzetlerini tadın.

yöresel yemekler Sidney'de yapılacak şeyler

Bir ülke düşünün Aborjin yerlileri, yoğun İngiliz göçmen nüfusu ve ardından tüm Avrupa ve hatta Asya’dan gelen göçmenlerden oluşuyor. Haliyle böyle bir ülkenin mutfağı da bu farklı kökenlerin karışımından meydana geliyor.

Dolayısıyla Sidney’de İtalyan, Hint, Çin, Thai ve hatta Türk yemeklerini de bol bol bulabilirsiniz. Ülkenin kültürünün bir parçası olmuş yiyecekler ise;

Kanguru etiyle yapılan her türlü yiyecek, levrek ile yapılan Barramundi, parmesan peynirli tavuk olan Chicken Parmigiana. Ancak daha genel bir şey söylemem gerekirse: Barbekü… Avustralya’dan barbekü yapmadan dönmeyin.

15. Avustralya şaraplarını tadın.

şarap Sidney'de ne yapılır

Uzak olduğundan sanırım ülkemizde pek Avustralya şarabı bulunmaz, nadirdir daha doğrusu. Ancak ülkenin, dünyanın beşinci büyük şarap ihracatçısı olduğunu bilseniz Avustralya şarapları mutlaka merak edersiniz.

Genellikle ülkenin güneyinde yer alan üzüm bağlarından elde edilen üzümlerle yapılan şarapların tadımı da Sidney’de Ne Yapılır yazısında, tabii ki sadece alkol tüketenlere, verebileceğim lezzetli bir öneri.

16. Mavi Dağlar’a gezi yapın.

blue mountains Sidney'de ne yapılır

Sidney’ne ne yapılır yazısındaki son önerim ise kentin 50 kilometre batısında yer alan Mavi Dağlar’a günübirlik gezi. Burayı özel kılan ise mavimsi renkte bir bulutla kaplı olması.

İşin aslı dağlarda çok yoğun bulunan okaliptüs ağaçlarından çıkan yağın atmosfere karışınca çıkardığı oluşturduğu gaz ve bu gazın da dağlara mavimsi bir renk vermesi.

Görsel olarak çok etkileyici olan Mavi Dağlar benzersiz bir outdoor aktivitesi olarak listenizde yerini alsın.

Mavi Dağlar’da Gün Batımı Gezisi: Kişi başı 109 AUD ücreti olan tura rehberlik, dağların yer aldığı ulusal parka giriş ücreti, dağda yürüyüş ve vahşi hayatı gözlem, Sidney’den Mavi Dağlar’a ve dönüşte ulaşım ve piknik şeklinde öğle yemeği dahil. Tüm gün süren turu daha önceden yapmış olan kullanıcıların puanı ise 4,6. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Özetle Sidney’de Ne Yapılır?

Sidney'de ne yapılır listesi

Avustralya’nın en büyük kenti Sidney doğal güzellikleri yanında eğlenceli sosyal hayatıyla da öne çıkan bir şehir. Burada kaç gün geçireceğiniz ve elbette bütçeniz önemli ama Sidney’e gitmişken yapmadan dönmeyin diyebileceğim aktiviteler;

Darling Limanı’nda gezinti, Opera Binası turu ve mümkünse burada bir temsil izleme, Rocks Bölgesi gezisi, Circular Quay gezisi ve mümkünse burada bir akşam yemeği, alışveriş seviyorsanız Paddy’s Market şeklinde. Elbette her fırsatta bir plaja gidip denize girmeyi de unutmadan.

Bunun dışında zamanınız ve bütçeniz doğrultusunda Sidney’de Ne Yapılır yazısında bahsettiğim tüm aktiviteleri ve hatta fazlasını da yapabilirsiniz.

Sidney’de Ne Yapılır yazısında burada görebileceğiniz yerler dışında, yapabileceğiniz eğlenceli, dinlendirici veya kültürel aktivitelere yer vermek istedim. Şehirle ilgili daha detaylı bilgi edinmek isterseniz aşağıdaki yazılardan faydalanabilirsiniz:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top