sidney gezilecek yerler

Size göre dünyanın öbür ucu neresi diye sorsak eminim farklı cevaplar gelecektir. Kimine göre Çin, kimine göre Amerika kimine göre Avustralya ya da bambaşka yerler. Bu yazıda bana göre dünyanın öbür ucu olan Avustralya’nın başkenti Sidney hakkında bilgiler vermek istedim. Sidney gezilecek yerler rotası için en ilginç deneyimlerden biri olabilir. Çünkü minimum uçuş süresi neredeyse 20 saatten fazla ve uzun süreli aktarmalar olursa sadece gidiş için bir günden fazla süreniz yollarda geçecek.

Sidney’e yola çıkmadan önce kalmak istediğiniz otel hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Sidney’de güvenle kalabileceğiniz ve her bütçeye uygun olan bazı otelleri Sidney’de nerede kalınır başlıklı yazımızda sizler için araştırdım. Bu yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederim.

Avustralya’nın en gözde şehri olan Sidney’de dünyaca ünlü mimari yapılar, uzun ve tertemiz plajlar, modern şehir yaşamı ve daha birçok özelliği ile her yıl milyonlarca turist ziyaret ediyor. Lafı daha fazla uzatmadan Sidney gezilecek yerler ile ilgili bilgiler vermek istiyorum. Daha önce Sidney’e gitmiş okurlarımız varsa yorumlarıyla gitmek isteyenlere tavsiyelerde bulunabilirsiniz.

Sidney gezilecek yerler yazısında neler var?

Sidney Gezilecek Yerler

Booking.com

1. Bondi Plajı

sidney gezilecek yerler bondi kumsalı

Sidney gezilecek yerler turuna ilk olarak şehrin en popüler plajlarından biri olan Bondi Plajı ile başlıyoruz. Bembeyaz kumsallara sahip olan plaj özellikle sörf severlerin uğrak noktası konumunda. Sidney merkeze birkaç km mesafede bulunan Bondi Plajı çevresinde yaşam şehrin gürültüsünden uzak sessiz ve sakin.

Yüzmenin dışında sörf yapanları, dalgalara karşı kürek çekenleri, bembeyaz kumsalda güneşlenenleri fazlasıyla göreceğiniz Bondi Plajı çevresinde ise kafeler, butikler, publar, oteller sıralanmakta. Bir kilometreyi aşan uzunluğu ve yay şeklindeki görünümüyle ziyaretçilerini bekleyen Bondi Plajı, 2000 yılında düzenlenen Yaz Olimpiyatları’nda voleybol müsabakalarına da ev sahipliği yapmış bir plaj olduğunu hatırlatalım.

2. Sidney Opera Binası

sidney opera binası

Avustralya denilince aklınıza ne geliyor sorusuyla mini bir anket yapsak eminim en çok duyacağımız iki cevap kanguru ve Opera Binası’dır. Belki binanın adını hatırlamakta zorluk çekebiliriz ama aklımızın bir köşesinde çağrışım yapacağı kesindir. Dünyanın en meşhur yapılarından biri olan Sidney Opera Binası (Sydney Opera House), Danimarkalı mimar Jorn Utzon tarafından tasarlanmış. Yapımına 1957 yılında başlanan bina 1973 yılında tamamlanmıştır.

Günümüzde dünyanın en göz alıcı mimari eserlerinden biri kabul edilen Sidney Opera Binası, her sene yılbaşı kutlamalarında ana haber bültenlerimize de konu olup ‘Yılbaşı ilk Avustralya’da kutlandı, Sidney Opera Binası’ndaki muhteşem havai fişek gösterileri izleyenleri büyüledi’ şeklinde haberlere eminin sizler de denk gelmişsinizdir.

Sidney gezilecek yerlerden birisi olan Opera Binası, her sene haziran ayında kutlanan Vivid Sidney Festivali’ne de ev sahipliği yapıyor. Yılda ortalama 4,5 milyon kişinin ziyaret ettiği Opera Binası UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki yerini almıştır. Sidney’e kadar gitmişken denk getirebilirseniz Opera Binası’nda bir canlı performans dinlemenizi tavsiye edebilirim, tabi bilet bulabilirseniz ya da bütçenize uyarsa.

3. Sidney Harbour Köprüsü

sidney harbour köprüsü

Sidney ile özdeşleşen önemli yapılardan biri de Harbour Köprüsü’dür. Şehrin en güzel manzaralarını yakalayabileceğiniz yerlerin başında gelen Harbour Köprüsü, 134 metre yüksekliğindedir ve aynı zamanda dünya üzerindeki en geniş çelik köprü konumundadır.

Harbour Köprüsü gezisi için güneşin batış saatine yakın bir zaman ayarlayınız. En güzel resimleri o zaman çekebilirsiniz. Köprü üzerindeki turlara katılmak için belli bir ücret ödemek zorunda olduğunuzu hatırlatalım. Detaylı bilgileri bridgeclim.com adresinden edinebilirsiniz.

4. Darling Limanı (Darling Harbour)

sidney'de gezilecek yerler darling limanı

Sidney gezilecek yerler için bir başka rota ise Darling Limanı’dır. Sidney gezinizdeki en eğlenceli duraklardan birisi olmaya aday Darling Limanı, birçok restaurant, alışveriş merkezleri, kafeleri barındırmaktadır.

Konum olarak şehrin batısında yer alan Darling Limanı’nda Sidney Akvaryumu, Ulusal Denizcilik Müzesi, Wild Life Sidney Zoo, Madam Tussauds Müzesi, Tumbalong Parkı, Çin Bahçeleri gibi gezebileceğiniz pek çok eğlenceli mekan bulunuyor. Yine farklı ülkelerin lezzetlerinin sunulduğu restoranlarda damak tadınıza uygun yiyecekleri kolayca bulabilirsiniz.

5. Taronga Hayvanat Bahçesi

taronga hayvanat bahçesi sidney

Sidney’de görmeniz gereken yerlerden biri olan Taronga Hayvanat Bahçesi, 28 hektarlık alan üzerine kurulmuş ve 2200’den fazla hayvana ev sahipliği yapmaktadır.

Avustralya’nın simgelerinden olan kangurudan koalaya, çizgi filmlere konu olan Tazmanya Canavarı’na kadar bölgeye özgü hayvanları Taronga Hayvanat Bahçesi’nde görme şansına sahip olacaksınız.

6. The Rocks Bölgesi

sidney the rocks bölgesi

Sidney gezilecek yerler yazımıza şehrin ilk yerleşim yeri olan The Rocks Bölgesi ile devam ediyoruz. Avustralya’nın doğum yeri olarak kabul edilen bu yer tarihi ve kültürel pek çok güzelliğe sahip.

Tarihi yapısı bozulmayan bölgedeki barlar, restoranlar ve özellikle Aborjin kültürünü yansıtan hediyelik eşyaların satıldığı mağazalar yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından birisidir.

Bundan 30.000 yıl evvel adaya göç eden Aborjinlerin anavatanı olan Avustralya’nın günümüzdeki modern tarihi ise 1788 yılında İngilizler tarafından adaya kurulan cezaevi kolonisi ile başlamaktadır. Böylece adaya ilk defa 1788 yılında batılı yerliler gelmiş oluyor. Opera Binası’nın karşısında bulunan The Rocks Bölgesi’nde geçmiş dönemlerden kalma çeşitli kalıntılar günümüze kadar gelmiştir.

7. Blue Mountains

sidney gezilecek yerler blue mountains

Avustralya’nın en büyük kanyonu olan Blue Mountains, Sidney’e yaklaşık 103 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kendine özgü hayran bırakan güzelliği ile muhteşem manzaralara sahip olan Blue Mountains, nesli tükenmekte olan hayvanların da buluşma noktasıdır. Böylesine güzel bir bölge olan Blue Mountains, UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki yerini de almış durumda.

8. Kraliyet Botanik Bahçeleri (Royal Botanic Gardens)

sidney gezilecek yerler kraliyet botanik bahçesi

Sidney gezilecek yerler yazımıza şehrin en önemli yeşil alanlarından biri olan Sidney Botanik Bahçesi ile devam ediyoruz.

Park ve bahçeler şehri olarak da bilinen Sidney’deki Kraliyet Botanik Bahçesi Opera Binası’na yürüyüş mesafesindedir. Haftanın yedi günü bu park ve bahçelerde sabahtan akşama kadar eğlenen, spor yapan aileleri görebilirsiniz.

Her yıl ocak ayında düzenlenen Sidney Festivali’nin kutlandığı mekanlardan biri olan Kraliyet Botanik Bahçesi’nde Pasifik bölgesinden onlarca çeşit bitki türü bulunmaktadır. Yorucu geçen Sidney gezisinden sonra bir ağaç gölgesinin altında uzanıp kafa dinleyebilir bir sonraki rotanız için planlar yapabilirsiniz.

9. Sidney Sanat ve Müze Galerileri

avustralya müzesi sidney

Avustralya’nın mimari ve kentsel güzelliklerinin yanı sıra kültürel ve tarihi zenginliklerini de öğrenmenin en kolay yolu hiç şüphesiz müze ve sanat galerilerine yapacağınız gezilerdir. Bu konuda Sidney’de bulunan 30’dan fazla müze ve sanat galerisi gezi severler için bulunmaz birer fırsattır.

Görmeniz gereken yerlerden biri olan The Art Gallery of New South Wales, 1909’dan beri ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. 29 bin adet koleksiyona sahip olan sanat müzesinde Asya, Avustralya, Aborjin ve Avrupa sanatlarından koleksiyonlar sergilenmektedir.

Bir diğer önemli yer olan Sydney Museum of Contemporary Art (Sidney Çağdaş Sanatlar Müzesi) ise dünyanın birçok noktasından gelen çağdaş sanat eserlerinin sergilendiği önemli müzelerden birisidir.

Avustralya’nın ilk müzesi olma özelliğine sahip Australian Museum ise Aborjinler hakkında bilgi edinebileceğiniz en önemli yerlerden birisidir. Australian Museum 1827 yılında kurulmuştur ve günümüzde de ziyaretçilere kapıları açıktır.

10. Ücretsiz Yürüyüş Turları

sidney'de görülecek yerler ücretsiz yürüyüş turları

Sidney’de hiç tanımadığım insanlarla ortak bir şeyler yapabilir miyim diye soracak olursanız cevabım evet yapabilirsiniz olacak.

Haftanın yedi günü belirli saatlerde düzenlenen ‘I am free’ etkinliğine katılarak Sidney’i küçük topluluklarla birlikte rehber eşliğinde (üstelik ücretsiz) gezip keşfedebilirsiniz. ‘I am free’ turlarının her biri 3-4 saat civarında sürmektedir.

11. Sidney Kulesi

sidney kulesi sidney

Sidney gezilecek yerler yazısına şehrin en yüksek noktası olan Sidney Kulesi ile devam ediyoruz. Yükseklik korkunuz yoksa Sidney’i en tepeden görmenizi tavsiye ediyorum.

260 metre yüksekliğe sahip olan Sidney Kulesi’nden daha yüksek bina yapılması şehirde yasaklanmış. Kuleye çıkış için yine belli bir ücreti gözden çıkarmanız gerekeceğini hatırlatalım.

12. Çin Mahallesi

sidney gezilecek yerler çin mahallesi

Farklı ülkelerin büyük şehirlerinde zaman zaman Çin Mahalleleri’ne rastlamak mümkün. Sidney’de de yerini alan Çin Mahallesi’nde Çin kültürüne ait restoranlar, sokak yemekleri, alışveriş merkezleri ve olmazsa olmazlardan Çin yapımı teknolojik aletleri bulabilirsiniz.

Sidney’den dönüş yolculuğuna çıkmadan önce hediyelik eşya alacağınız listesi kabarık ise Çin Mahallesi’ne gelerek bu işi beklediğinizden daha da ucuza kapatabilirsiniz. Fiyatlar ucuz bile olsa pazarlık yapmayı ihmal etmeyin.

13. Hyde Park

sidney'de gezilecek yerler sidney hyde park

Sidney gezilecek yerler bakımından bir başka popüler park ise Hyde Park’tır. Sidney’in yeşillik merkezi olarak bilinen Hyde Park aynı zamanda Avustralya’nın da en eski parkı özelliğini taşımaktadır. Park içinde birçok heykel ve anıt bulunmaktadır. Yine Hyde Park’a yolunuz düşerse Aziz Marry Katedrali’ni de görebilirsiniz.

1 Yorum

  1. Muazzam guzel fotograflar ve ayni zamanda verdiginiz engin bilgiler icin cok tesekkurler. Iki ay sonra Sidney’e gidecegim ve neler yapilir diye arastiriken sizin sitenizi buldum. Cok bilgilendirici vede aydinlatici bilgiler vermissiniz. Sitenizi herkese tavsiye edecegim.

    Yeniden cok tesekkurler.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın