Sidney’de Ne Yapılır? Yapılabilecek 16 Güzel Öneri

Sidney’de ne yapılır araştırması yapan ve yakınlarda bu kenti ziyaret edecek olan şanslılardan mısınız? 4 milyonu aşan nüfusuyla Avustralya‘nın en büyük şehri Sidney kozmopolit ve çok kültürlü şehir yapısı, yumuşak iklimi, plajları ve doğal güzellikleri ile imkanı olan olmayan herkesin bir gün görmeyi arzu ettiği yerlerden biri.

O yüzden ben de Sidney’de yapılacak şeyler listesi hazırlayarak, burayı özellikle ilk defa ziyaret edecekler için sade bir rehber oluşturmak, keyifli ve eğlenceli bir plan yapmanıza yardımcı olmak istiyorum.

1. Darling Limanı’nda dolaşın, Harbour Köprüsü’ne tırmanın.

Sidney yapılacak şeyler listesi Darling Limanı Harbour Köprüsü

Aslında bir şehre ilk defa gidenlere önerim daha hiçbir şey görmeden yürüyerek, şöyle birkaç saatlik bir şehir turu yapmaları olur. Ancak Sidney’de ne yapılır yazısında tüm şehri değilse de turistik yerlerin yoğunlaştığı, hem turistler hem de yerliler açısından popüler olan Darling Limanı’nı dolaşmanızı önereceğim.

Burası hem Sidney Aquarium, IMAX Theatre, Chinese Garden of Friendship gibi şehrin önemli turistik yerlerini görebileceğiniz, hem nefis bir nehir manzarası seyredebileceğiniz hem de alışveriş, yeme içme ve hatta gece hayatının tadını çıkarabileceğiniz bir bölge.

Bölge demişken… Eğer henüz otel rezervasyonu yaptırmadıysanız Sidney’de nerede kalınır? yazımızı okuyarak turistik konaklamak için farklı bölgelerin özelliklerini öğrenebilir ardından kendi tercihlerinize en uygun bölgede rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Darling Limanı’na kadar gelmişken Liman Köprüsü (Harbour Bridge) de görmeniz gereken önemli yapılardan biri. Dünyanın en büyük çelik kemerli köprülerinden biri olan Liman Köprüsü’nün bir özelliği de tırmanış yapılabilen nadir köprülerden olması.

Dolayısıyla, Sidney’de yapılacak şeyler listenize size tüm güvenlik ekipmanlarının sağlandığı, bir de tırmanış rehberinin eşlik ettiği köprü tırmanışını da alabilirsiniz. Fiyatı biraz yüksek olsa da göreceğiniz manzara ve yaşayacağınız adrenaline değecek.

2. Denize girin.

Sidney'de yapılacak şeyler deniz plaj

Avustralya’nın en meşhur özelliklerinden biri denizi ve plajları. Haliyle “Sidney’de ne yapılır?” diye düşünenlere, zamanınız da varsa biraz, keyifli bir önerim şehir merkezinin hemen dışından başlayarak uzanan onlarca plajdan birine gidip altın renkli kumsallarda güneşin tadını çıkarmaları ve bol bol denize girmeleri.

Merkezin hemen dışındaki Bondi Plajı sadece Sidney değil tüm Avustralya’nın en ünlü plajlarından. Dolayısıyla fazlasıyla hareketli ve kalabalık. Ki bu kalabalık plajlar grubuna Manly ve Coogee Plajları’nı da dahil edebilirsiniz.

Biraz daha sakin ortam sevenler Shelly, Tamarama, Bronte ve Maroubra Plajları’nı da değerlendirebilir.

3. Ünlü Sidney Opera Binası’nda bir temsil izleyin.

Sidney yapılacak şeyler listesi Opera Binası

Paris’in Eyfel Kulesi, İstanbul’un Sultanahmet Camii ve Galata Kulesi, New York’un Özgürlük Heykeli… Hemen her şehrin simgesi haline gelmiş bir yapısı var. Sidney’in simgesi de ünlü Opera Binası. Dolayısıyla Sidney’de yapılacak şeyler listenize Opera Binası’nı da ekleyiverin lütfen.

Bunu isterseniz Opera Binası’nda gerçekleştirilen konser, bale veya opera gibi etkinliklerden birine katılarak gerçekleştirebileceğiniz gibi, bu tarz aktivitelere ilgi duymuyorsanız yapıyı bir turla da gezebilirsiniz.

Tercih size kalmış. Ama ne olursa olsun okyanus dalgalarını andıran mimarisi ile UNESCO Kültür Mirasları arasına girmiş bu eşsiz yapıyı görmeden dönmeyin.

4. Sidney Müzeleri’nden birini gezin.

Sidney'de yapılacak şeyler Müze Turu

Avustralya’nın en büyük ve önemli kentinden bekleneceği üzere Sidney, şehrin ve ülkenin geçmişine, bugününe ve geleceğine ışık tutan, ayrıca zengin bir sanat eseri koleksiyonuna sahip müzelerle dolu.

Haliyle Sidney’de ne yapılır diye düşünürken, şehirdeki müzelerden ilginizi çeken bir veya birkaçını gezmeyi de değerlendirmelisiniz. Size birkaç önerim ise;

Avustralya tarihine ülkenin doğal güzellikleri aracılığıyla bir yolculuk edebileceğiniz The Australian Müzesi,

Bilim, teknoloji ve tasarım üzerine sıra dışı sergiler görebileceğiniz The Powerhouse Müzesi,

Modern sanatların en ilginç eserlerine yer veren Avustralya Modern Sanatlar Müzesi,

Koleksiyonunda Avustralyalı, Aborijin, Asya ve batılı sanatçıların resim ve heykellerine yer veren New South Wales Sanat Galerisi,

The Mint adıyla da bilinen ve UNESCO Kültür Mirasları arasında yer alan bir yapıda yer alan ve içerisindeki sergilerle şehrin tarihçesini daha yakından tanıyabileceğiniz The Hyde Park Barracks Müzesi.

Tabii ben burada müzelerden bahsettim ama şehirde görmeye değer pek çok başka turistik nokta da var. Hepsini Sidney Gezilecek Yerler yazısında bulabilirsiniz.

5. Rocks Sokaklarını dolaşın, bol bol fotoğraf çekin.

Sidney yapılacak şeyler listesi Rocks

Avustralya’ya gelen ilk Avrupalıların yerleşim yerlerinden olan Rocks “Sidney’de ne yapılır?” yazısında doya doya dolaşmanızı önereceğim mahallelerden.

Bölge bugün Arnavut kaldırımlı daracık sokakları, 1800’lü yıllardan kalma binaları, hediyelik ve hatıra ürünleri alabileceğiniz irili ufaklı dükkanları, cafe ve restoranları ile birkaç saati keyifle geçirebileceğiniz bir yer.

Ayrıca buradan görülen Darling Limanı’ndaki Liman Köprüsü ve Opera Binası manzarası da harika bir fotoğraf arka planı.

6. Sidney Kulesi’nden şehri seyredin.

Sidney'de yapılacak şeyler Sidney Kulesi

Sidney’de ne yapılır yazısında bir de manzara seyretmeyi sevenlere öneri vereyim.

Sidney Kulesi’nin seyir terası olan Sydney Tower Eye şehri 360 derece seyredebileceğiniz, bol bol fotoğraf çekebileceğiniz en güzel noktalardan biri.

Hatta fotoğraf çekmek sizin için özellikle önemliyse buraya gün batımı saatlerinde gidin ve manzaranın tadını çıkarın. Bütçeniz müsaitse bu görsel şöleni bir öğle veya akşam yemeği eşliğinde de yaşayabilirsiniz.

Sidney Kulesi ve Akvaryum Bileti: Sidney Kulesi ve Akvaryum’u ziyaret edebileceğiniz biletin aldığınız tarihten itibaren 1 ay geçerliliği var. Kule ve akvaryum içerisinde ne kadar zaman geçireceğiniz de size kamış.

İster kendi yukarıdan seyrederek tadını çıkarmak, isterseniz kendiniz ve çocuklarınız için akvaryumda sıra dışı deniz canlılarını seyretmek olsun, gezinin her saniyesinden keyif alırsınız. Programınızın değişmesi halinde son 24 saate kadar iptal hakkı da mevcut. 

7. Paddy’s Market Pazarı’nda alışveriş yapın.

Sidney'de ne yapılır? Paddy's Market

1000’den fazla tezgahı, hazır giyimden takıya, yiyecek içecekten, dekorasyon objelerine kadar geniş bir ürün yelpazesi bulunan Paddy’s Market 200 yıla yakın bir süredir kentin en önemli pazar yeri.

Şöyle biraz tezgahlar arasında dolaşmak, ilginizi çeken ürünler için pazarlık etmek ve alışveriş yapmak, biraz yerel lezzetlerden tatmak ve bolca da pazar gezen kalabalığa karışmak için daha iyi bir yol olamazdı.

8. Circular Quay’da keyifli bir akşam yemeği yiyin.

Sidney'de yapılması gereken şeyler Circular Quay

Bütçeniz nedir bilmiyorum ama çok düşük bütçelerle gezen sırt çantalı bir gezgin değilseniz eğer, Sidney’de yapılacak şeyler listenize keyifli, çift olarak geziyorsanız romantik bir akşam yemeği de yazın.

Bunun için en doğru adres de farklı ülkelerin mutfaklarının en lezzetli yemeklerini tadabileceğiniz, kaliteli restoranlara sahip olan Circular Quay Bölgesi. Tapavino ve ARIA benim sizlere önerim ama kendi zevklerinize uygun restoranları kendiniz de keşfedebilirsiniz.

Uzun ve masraflı yemekleri tercih etmiyorsanız bile Circular Quay yine de doğru adres. Vietnamese Street Food ve Ship Inn’de lezzetli atıştırmalıkları mutlaka bir tadın.

9. Gece hayatını keşfedin.

Sidney'de ne yapılır? gece hayatı

Gece hayatını seviyorsanız Sidney’de ne yapılır listenize Oxford Street’i almayı unutmayın.

Geç saatlere kadar dans edebileceğiniz barlar dışında bu bölgede sadece birkaç içki içip müzik dinleyebileceğiniz onlarca mekan var. Özetle; bir akşamınızı Oxford Street’e ayırın ve doya doya eğlenin.

10. Tekne turu yapın.

Sidney'de ne yapılır? tekne turu

Eğer deniz tutması gibi bir sorununuz yoksa Sidney’de yapılacak şeyler arasına mutlaka bir tekne turu alın.

Opera Binası başta olmak üzere şehrin en önemli yapılarını görüp bir yandan canlı veya sesli rehberden bu yapılar hakkında bilgi almak, bir yandan da şehrin silüetini keyifle seyretmek için ideal bir yol bu.

11. Cockatoo Adası’nda kamp yapın.

Sidney'de ne yapılır? Cockatoo

“Avustralya Mahkum Siteleri” diye bir şey duydunuz mu?

18 ve 19.YY’larda İngiltere tarafından yaptırılan ve her biri Avrupalı tutuklularla doldurulup bu yeni ülkenin inşasında zorla çalıştırılan tutuklu işçilerin kaldığı hapishanelere Avustralya Mahkum Siteleri deniyor, ki bunlardan 11 tanesi bugün UNESCO Kültür Mirasları arasında.

Ve evet, doğru tahmin ettiniz… Cockatoo Adası’na Sidney’de ne yapılır yazısında yer vermemin sebebi adanın da bu hapishanelerden biri olması.

Sidney Limanı’nda yer alan adaya feribotla ulaşım çok kolay ve ada bugünlerde özellikle kamp alanı olarak tercih ediliyor. Kamp yapmak istemiyorsanız, alternatifleriniz arasında adaya eski hapishane ve mahkumların ne kadar insanlık dışı koşullarda yaşadığını görmek veya piknik yapıp Opera Binası manzaralı fotoğraflar çekmek için de gidebilirsiniz.

12. Elizabeth Çiftliği’nde geçmişe yolculuk edin.

Sidney'de ne yapılır? Elizabeth Çiftliği

Avustralya’daki en eski çiftliklerden biri olan Elizabeth Farm adaya yerleşen ilk Avrupalılardan Mac Arthur Ailesi’nin evi olmuş uzun süre boyunca.

19. YY’dan kalma çiftlik bugün hem arazi hem de evin içinde her yerini gezebileceğiniz, ailenin ve Avustralya’nın tarihini öğrenebileceğiniz bir müze.

Dolayısıyla Sidney’de ne yapılır listenize Avustralya’ya gelip yerleşen ilk Avrupalıların yaşantısına tanıklık etmeyi de alırsanız güzel olur.

13. Luna Park’ta çocuklar gibi eğlenin.

Sidney'de ne yapılır? Luna Park

Sidney’de yapılacak şeyler yazısında şehri çocuklarıyla gezenleri de ihmal etmek istemedim. Ki çeşitli tema parkları ve lunapark aktivitelerinden oluşan Luna Park şehirde çocuklarla birlikte eğlenilebilecek en güzel yerlerden.

14. Avustralya’nın yerel lezzetlerini tadın.

Sidney'de ne yapmalı? yeme içme

Bir ülke düşünün Aborjin yerlileri, yoğun İngiliz göçmen nüfusu ve ardından tüm Avrupa ve hatta Asya’dan gelen göçmenlerden oluşuyor. Haliyle böyle bir ülkenin mutfağı da bu farklı kökenlerin karışımından meydana geliyor.

Dolayısıyla Sidney’de İtalyan, Hint, Çin, Thai ve hatta Türk yemeklerini de bol bol bulabilirsiniz. Ülkenin kültürünün bir parçası olmuş yiyecekler ise;

Kanguru etiyle yapılan her türlü yiyecek, levrek ile yapılan Barramundi, parmesan peynirli tavuk olan Chicken Parmigiana. Ancak daha genel bir şey söylemem gerekirse: Barbekü… Avustralya’dan barbekü yapmadan dönmeyin.

15. Avustralya şaraplarını tadın.

Sidney'de ne yapılır? şarap

Uzak olduğundan sanırım ülkemizde pek Avustralya şarabı bulunmaz, nadirdir daha doğrusu. Ancak ülkenin, dünyanın beşinci büyük şarap ihracatçısı olduğunu bilseniz Avustralya şarapları mutlaka merak edersiniz.

Genellikle ülkenin güneyinde yer alan üzüm bağlarından elde edilen üzümlerle yapılan şarapların tadımı da Sidney’de ne yapılır yazısında, tabii ki sadece alkol tüketenlere, verebileceğim lezzetli bir öneri.

16. Mavi Dağlar’a gezi yapın.

Sidney'de ne yapılır? Blue Mountains

Sidney’ne ne yapılır yazısındaki son önerim ise kentin 50 kilometre batısında yer alan Mavi Dağlar’a günübirlik gezi. Burayı özel kılan ise mavimsi renkte bir bulutla kaplı olması.

İşin aslı dağlarda çok yoğun bulunan okaliptüs ağaçlarından çıkan yağın atmosfere karışınca çıkardığı oluşturduğu gaz ve bu gazın da dağlara mavimsi bir renk vermesi.

Görsel olarak çok etkileyici olan Mavi Dağlar benzersiz bir outdoor aktivitesi olarak listenizde yerini alsın.

Mavi Dağlar’da Gün Batımı Gezisi: Yaklaşık 10 saat süren tura rehberlik, dağların yer aldığı ulusal parka giriş ücreti, dağda yürüyüş ve vahşi hayatı gözlem, Sidney’den Mavi Dağlar’a gidiş-dönüş ulaşım ve piknik şeklinde öğle yemeği dahil.

Şehrin kargaşasından uzaklaşıp kanguru dahil pek çok sıradışı hayvanı evinde görebileceğiniz, Mavi Dağlar’ın güzelliğinin tadını çıkaracağınız turu daha önceden yapmış olan kullanıcıların puanı ise 4,6. 

Özetle Sidney’de Ne Yapılır?

Sidney'de ne yapılır?

Avustralya’nın en büyük kenti Sidney doğal güzellikleri yanında eğlenceli sosyal hayatıyla da öne çıkan bir şehir. Burada kaç gün geçireceğiniz ve elbette bütçeniz önemli ama Sidney’e gitmişken yapmadan dönmeyin diyebileceğim aktiviteler;

Darling Limanı’nda gezinti, Opera Binası turu ve mümkünse burada bir temsil izleme, Rocks Bölgesi gezisi, Circular Quay gezisi ve mümkünse burada bir akşam yemeği, alışveriş seviyorsanız Paddy’s Market şeklinde. Elbette her fırsatta bir plaja gidip denize girmeyi de unutmadan.

Bunun dışında zamanınız ve bütçeniz doğrultusunda Sidney’de ne yapılır yazısında bahsettiğim tüm aktiviteleri ve hatta fazlasını da yapabilirsiniz.

Sidney’de ne yapılır yazısında burada görebileceğiniz yerler dışında, yapabileceğiniz eğlenceli, dinlendirici veya kültürel aktivitelere yer vermek istedim. Sizin bu listeye eklemek istedikleriniz varsa buyurun yorumlara…

Yorum yapın