Siem Reap Gezilecek Yerler Listesi

Adını Thai Krallığı ile yapılan savaşta Khmerler tarafından ele geçirilmesinin üzerine “Siyam yenildi” anlamına gelen cümleden alan Siem Reap, Kamboçya’nın hem en büyük kentlerinden biri hem de Angkor Tapınakları’ndan dolayı en önemli, en turistik şehri. Angkor Tapınakları dünyanın her yerinden milyonlarca gezgini bir mıknatıs gibi çekiyor ancak kent bundan ibaret değil.

Siem Reap gezilecek yerler yazısında sizlere bu tarihi şehirdeki diğer tapınaklar, müzeler ve diğer turistik yerlerden de bahsedeceğim. Ancak önce kısaca şehirle ilgili de bilgi vermek istiyorum.

200 bin nüfuslu kent o kadar turistik bir yer olmuş ki, tarihini bilmeseniz sanki Angkor Wat Tapınaklarına yakın bir yerde turistler için yerleşim kurulmalıymış, şehri de o yüzden kurmuşlar diye düşünebilirsiniz.

Kent merkezi Sivutha Caddesi ile Eski Pazar çevresinde şekilleniyor. Wat Bo daha çok oteller ve pansiyonlarla doluyken, Psar Leu alışveriş bölgesi diyebilirim. Fransız Sömürge Dönemi’nden kalan yapıların, Angkor ve Khmer mimarisiyle son derece estetik bir şekilde karıştığı, modern çağı 20–30 yıl geriden takip eden sıradışı bir şehir Siem Reap.

Bu şehre yapacağınız ziyareti biraz uzun tutmanızda fayda var. Sadece Angkor Arkeolojik Parkı bile en az 3 günde gezebileceğiniz, mümkünse 1 hafta ayırmanız gereken büyüklükte ve zenginlikte bir bölge. Şehirdeki diğer aktiviteleri de göz önüne alırsanız 1 hafta Sieam Reap için sıkışık ancak yeterli bir süredir.

Siem Reap Gezilecek Yerler Listesi

1. Angkor Arkeolojik Parkı

Siem Reap Angkor Arkeolojik Parkı

Devasa, ama gerçekten devasa bir tapınaklar sitesi Angkor. Girişi Sieam Reap’in 3 kilometre kuzeyinde yer alıyor. Khmer İmparatorluğu’nun yüzyıllar boyunca başkenti olan, ancak İmparatorluk çöktükten sonra terk edilen, unutulan ve ormanın içinde ormanla birleşerek kaybolan Angkor Şehri 150 yıl önce Fransız bir doğa bilimci tarafından keşfedildikten sonra dünya turizmine kazandırılmış ve 1992 yılında Unesco Kültür Mirasları arasına alınmış.

Toplam 400 kilometrekareyi bulan alanı, içerisindeki Budist ve Hindu tapınakları, kalıntılar, kanallar ve ormanları ile Güneydoğu Asya’daki en büyük, en önemli ve en güzel tarihi şehir olan Angkor’dan bugün genelde tapınaklar ayakta kalmış olsa Budizm ve Hinduzim’e adanmış bu en güzel eserleri mutlaka görmelisiniz.

Sitede görülmeye değer noktalardan bahsetmeden önce bilet fiyatlarını da belirteyim: 1 günlük bilet 37 USD, 3 günlük 62 USD ve 7 günlük bilet 72 USD. 12 yaşından küçük çocuklar içinse giriş ücretsiz. Sitedeki bazı tapınaklar için ayrıca giriş ücreti ödenmesi gerektiğini de eklemeliyim.

Angkor Arkeolojik Parkı çok büyük bir alana yayıldığı için isterseniz tamamını isterseniz bir kısmını gezebilirsiniz. O yüzden ben de Siem Reap gezilecek yerler yazısında sizlere tüm arkeolojik siteyi bölgelere ayırarak anlatacağım. Haydi başlayalım..

1.A Angkor Wat ve Angkor Thom Tapınakları

Arkeolojik alandaki en büyük ve Siem Reap şehir merkezine en yakın tapınaklar kompleksi.

Siem Reap'te Gezilecek Yerler Angkor Wat
Angkor Wat

Angkor Wat: Sieam Reap’in 5-6 kilometre kuzeyinde yer alan Angkor Wat 12. YY’da Kral II. Suryavarman tarafından yaptırılmış. Adı “Şehir Tapınağı” anlamına gelen Angkor Wat tüm arkeolojik alandaki en etkileyici yapı diyebilirim. Hatta tüm dünyadaki en nefes kesici yapı.

Devasa bir dikdörtgen olan Angkor Wat’ın merkezinde tapınak ve 213 metre yüksekliğinde bir de kule yer alıyor. Khmer stilinde Hindu tanrıların evi Meru Dağı’nın temsili olan yapı her ne kadar bir tapınak olsa da bu mimarisi sebebiyle diğer tapınaklardan da biraz farklı.

Angkor Thom ise birden fazla tapınaktan oluşan, Angkor Arkeolojik Parkı’nın en büyük kompleksi. “Büyük Angkor” anlamına gelen Angkor Thom 12. ve 13. yüzyıllarda Kral IV. Jayavarman tarafından yaptırılan Budist tapınakları ile dolu.

Kuzey, Güney, Doğu, Batı ve Victory Kapıları olmak üzere 5 girişi olan Angkor Thom, Angkor Krallıkları Dönemi’nde de başkentmiş. Burada görebileceğiniz önemli yerler ise:

Siem Reap Angkor Thom
Angkor Thom

Ba Yon Tapınağı: Angkor Thom’un merkezinde yer alan Ba Yon Budist Tapınağı kabartmalarla süslü 50 taş kuleye sahip. 12. YY’da Kral VII. Jayavarman tarafından yaptırılan tapınağın duvarlarında yer alan kabartmalar savaş sahneleri, dini motifler, pazar yerlerinden oluşuyor.

Ba Phuon Tapınağı: Hindu Tanrısı Shiva’ya adanan Ba Phuoan Tapınağı 11. YY’da yapılmış. Piramiti andıran mimarisinin ise Meru Dağı’nı simgelediği söyleniyor. Aslında restore edilmiş olsa da yapının büyük bir kısmı zaman içerisinde yıkıma uğramış ancak kalanlar yine de çok etkileyici.

Siem Reap Ba Phuon temple
Ta Prohm

Ta Prohm Tapınağı: Ünlü Tomb Raider filminin çekildiği yer olan Ta Prohm aslında Kral VII. Jayavarman tarafından annesinin anısına yaptırılan bir manastır. Tarihi 12. YY’a uzanan Ta Prohm’da 600 oda, bahçeler, avlular, galeriler yer alıyor.

Zamanında çoğunluğu rahipler, rahibe ve ermişlerden oluşan 70 bin kişiyi ağırlayan tapınak bugün ormanın içinde neredeyse kaybolmuş durumda. Ziyaretçilerin kendini ormanda kaybolmuş bir tapınağı yüzyıllar sonra bulmuş gibi hissetmesine sebep olan Ta Prohm Siem Reap gezilecek yerler listesindeki nefes kesici yapılardan biri.

Filler Terası: Angkor Thom’un merkezinde yer alan Filler Terası fil ve kartal rölyefleriyle bezenmiş bir seramoni alanı. Tarihi 12. YY’a uzanan yapı Angkor Arkeolojik Parkı ve hatta Siem Reap Gezilecek Yerler listesindeki en fotografik yerlerden de biri.

1.B Küçük Tur

Siem Reap Gezilecek Yerler küçük tur

Angkor Thom’un doğusunda yer alan bölgedeki en önemli tapınaklar arasında Ta Keo, Banteay Kdei ve Prasat Kravan yer alıyor. Diğer tapınaklar kadar önemli olmasa da Siem Reap gezilecek yerler yazısında bunlardan da çok kısa bahsetmek istiyorum.

Ta Keo, Kral V. Jayavarman tarafından yaptırılan ancak yarı-tamamlanmış bir tapınak iken Banteay Kdei manastırlara ev sahipliği yapan bir kompleks.

Prasat Kravan: “Sihirli Kılıç” anlamına gelen Prasat Kravan Tanrı Vishnu kabartmalarıyla süslü bir Hindu tapınağı. Kral VII. Jayavarman tarafından 1191 yılında yaptırılan tapınak labirenti andıran koridorları, geçitleri, kuleleri, avlu ve türbeleriyle eşsiz güzellikte bir yapı.

1.C Büyük Tur

Angkor Thom’um kuzeyinden doğuya doğru devam eden alanda yer alan tapınaklar Preah Khan, Neak Pean, Ta Som ve Pre Rup.

Preah Khan Kral VII. Jayavarman’ın başkent ilan ettiği bölgede bulunan, biraz da Angkor Wat’ın görkeminin gölgesinde kalmış bir tapınak. Bölgedeki bir diğer önemli yapı ise Angkor Wat’ın bir minyatürü sayılabilecek, 10. YY’dan kalma 5 kuleli Doğu Mebon Tapınağı.

1.D Ruluos Grubu Tapınaklar

Siem Reap Gezilecek Yerler Ruluos Grubu tapınakları

Siem Reap’in 15 kilometre doğusunda yer alan ve antik çağlarda başkent olan Hariharalaya Bölgesi’ndeki tapınakların tarihçesi 9. YY’a kadar uzanıyor.

Siem Reap gezilecek yerler yazısındaki diğer yapılar kadar önemli olmadıkları için sadece ismen bahsedeceğim bu bölgedeki tapınaklar ise; Preah Ko (ki kendisi bölgede yapılan ilk tapınak), Lolei ve Bakong.

1.E Arkeolojik Park’ın En Dış Bölgeleri

Siem Reap Arkeolojik Park

Aslında konum olarak diğer tüm tapınaklara ve Siem Reap şehrine uzak olmakla birlikte en önemli yapılar biraz uzakta yer alıyor. Bu tapınakların hepsinden birkaç cümleyle bahsetmek istiyorum.

Banteay Srei: Tarihi 10. YY’a uzanan, karmaşık desenli kabartmaları ile meşhur olan bu kırmızı taşlardan örülmüş yapı arkeolojik alandaki diğer tapınaklardan oldukça uzakta, 25 kilometre mesafede yer alıyor. Ayrıca bir kral tarafından değil de, Kral Danışmanı Yajnyavahara tarafından yaptırılan tek yapı.

Beng Mealea: Siem Reap’in 80 kilometre doğusunda yer alan Ben Mealea ormanın içinde neredeyse kaybolmuş bir yapı.

Phnom Krom: Siem Reap şehir merkezinin 12 kilometre güneybatısında bir tepede yer alan Phnom Krom 9. YY’dan kalma bir tapınak. Yapının kendisinin güzelliğininin yanında tepeden Tonle Sap Gölü manzarasını izlemek de büyüleyici.

Siem Reap Gezilecek Yerler Phnom Krom
Phnom Krom

Koh Ker: Siem Reap’in 80 kilometre kadar kuzeydoğusunda yer alan Koh Ker 928 ve 944 yılları arasında Khmer İmparatorluğu’nun da başkentiymiş. İçerisinde neredeyse 100 küçük tapınağın kalıntıları var ancak bunlardan en etkileyicisi Prasat Thom. Aslında çok güzel bir yapı olmasına rağmen Siem Reap’e uzaklığından dolayı çok fazla turist ziyaret etmediği için kalabalıklardan ayrı gezebileceğiniz bir yer.

Phnom Bakheng: Siem Reap gezilecek yerler yazısındaki bana göre en büyüleyici yer. Bakheng Tepesi’nde, başka bir deyişle Sieam Reap’deki en yüksek tepede, yer alması sebebiyle gün doğumu ve gün batımını izlemek için de ideal bir yer olan Phnom Bakheng, 9. YY’da Kral Yasovarman tarafından Yasodharapura’nın başkent yapılmasının hemen ardından inşa edilen bir Hindu Tapınağı.

2. Mayın Müzesi (Landmine Museum)

Siem Reap Landmine Museum

1975’te başlayan Kızıl Khmerler Yönetimi, ardından Vietnam istilası derken Kamboçya uzun yıllar boyunca savaşla yaşayan bir ülke oldu. Savaşın en belirgin zararı da ülkenin çeşitli yerlerine gömülmüş olan ve bugün bile Kamboçyalılar’ın ölümlerine sebep olan mayınlar.

Eski bir çocuk asker olan Aki Ra’nın savaş sonrasında kendi elleriyle toprağa gömmüş olduğu mayınları çıkarmasıyla başlayan süreçte pek çok sivil toplum örgütü kendisine destek olmuş ve sonunda iş 1990 yılında Mayın Müzesi’nin kurulmasına kadar varmış.

Kamboçya’nın bir başka hüzünlü hikayesi olan Mayın Müzesi Sieam Reap gezilecek yerler listesinde mutlaka yer alması gereken duraklardan biri.

3. Phare Ponleu Selpak Sirki

Siem Reap Gezilecek Yerler Phare Ponleu Selpak Sirki

Battambang’lı 8 performans sanatçısı tarafından kurulan Kamboçya’nın en ünlü sirki akrobasi, müzik ve dansın bir hikayeyle buluştuğu benzersiz bir gösteri.

Aslında modern bir sirkmiş gibi görünse de geleneksel Khmer danslarından da esintiler taşıyor. Phare Ponleu Selpak Performans Sanatları Okulu’nın öğrencilerinin yer aldığı ve aslında her öğrencinin mesleki anlamda kariyerinin zirvesi olarak gördükleri sirk Siem Reap’te kaçırmamanız gereken aktivitelerin başında yer alıyor.

Bilet ücretlerinin yetişkinler için 38 USD, 5-11 yaş arasındaki çocuklar için 18 USD olduğu sirkin gösterilerinden birisine rezervasyon yapmak isterseniz adresi: www.pharecircus.org

4. Tonle Sap Gölü ve Yüzen Köyler

Siem Reap Gezilecek Yerler Tonle Sap
Tonle Sap

Angkor Tapınakları’ndan sonra bir başka trendy Siem Reap gezilecek yerler aktivitesi ise Güneydoğu Asya’nın en büyük tatlı su kaynağı Tonle Sap Gölü’nde yer alan yüzen köyler.

Aslında gölde birden fazla yüzen köy var ve hepsinin özellikleri de farklı. Ortak noktaları ise bu köyleri Muson Yağmurları döneminde ziyaret ederseniz geziden keyif alacak olmanız. Yazı çok uzadı, o yüzden bu köylerden kısaca bahsedeyim:

Chong Khneas: Siem Reap’e en yakın yüzen köy olan Chong Khneas aynı zamanda en çok da ziyaretçi çekeni. Muson Yağmurları döneminde (Mayıs – Ekim ayları arası) gerçekten yüzen köy şirin evleri ve dükkanlarıyla ilgi çekici.

Kampong Phluk: Aslında binalar ahşap direkler üzerinde inşa edildiği için tam olarak yüzey köy sayılmasa da Muson Yağmurları döneminde suların yükselmesinden dolayı yüzüyormuş gibi görünen bir köy.

Kampong Khleang: Siem Reap’e 2 saatlik mesafede yer alan Kampong Khleang da ahşap direkler üzerinde kurulmuş bir köy. Onu farklı kılansa yüzen köyler arasında en kalabalık olanı olması.

Prek Toal: Aslında kuş gözlemi turlarının başladığı yerde bulunması sebebiyle, yüzen köy olmasının yanında onlarca farklı kuş türünü de görebileceğiniz bir yer Prek Toal.

5. Angkor Ulusal Müzesi (Angkor National Museum)

Siem Reap'te Görülecek Yerler Angkor National Museum

2007 yılında açılan müze Angkor Wat ve çevresindeki arkeolojik kazılarda çıkarılan eserlerin sergilendiği bir müze. Rölyefler, Hindu tanrılarının ve Budist liderlerin heykelleri, taş oyması eserlerle dolu olan müzenin içinde bulunduğu bina bile kendi başına etkileyici.

Angkor Ulusal Müzesi’ni ziyaret ederek Angkor İmparatorluğu’nun tarihinde bir yolculuğa çıkmak Siem Reap gezilecek yerler listesindeki atlamamanız gereken aktivitelerden biri.

Siem Reap’te Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Şehir merkezinde yer alan 4 yıldızlı 1920 Hotel ve 4 yıldızlı Apsara Centrepole Hotel, Fransız Mahallesi’nin kalbinde yer alan 4 yıldızlı Chateau d’Angkor ve  Shinta Mani Shack Tatil Köyü ile Charles De Gaulle Bulvarı’nda yer alan 4 yıldızlı Cyclo d’Angkor Boutique Hotel, şehirde konaklama yapabileceğiniz güzel tesislerden bazıları.

Yorum yapın