Siem Reap'te Nerede Kalınır rehberi

Kamboçya’nın tarih turizmi bayrağını taşıyan Siem Reap Agkor Tapınakları sayesinde en hareketli şehirlerden de biri. Tonle Sap Gölü’nün hemen kuzeydoğusunda yer alan kent sömürge döneminden kalan binaları, ev ve dükkanları, tapınak ve diğer kalıntıları ve son yıllarda hareketlenmeye başlayan gece hayatıyla dünyanın her yerinden milyonlarca gezgini kendine çekiyor. Siem Reap’te nerede kalınır yazısında sizlere bu şehre yapacağınız ziyarette konaklama açısından yardımcı olabilecek bilgiler vermek istiyorum.

Kentteki görülmeye değer yerlerle ilgili daha detaylı notlarımı ise Siem Reap Gezilecek Yerler yazısında okuyabilirsiniz.

Siem Reap’te nerede kalınır?

Siem Reap'te Nerede Kalınır rehberi

Siem Reap’e gidecekseniz muhtemelen Angkor Tapınakları‘nı görmek istersiniz. Hatta çoğu turistin kenti ziyaret etmesinin tek sebebi bu. Bir zamanlar sırt çantalı gezginlerin cenneti olan şehir bugün her türden turisti ağırlıyor. Dolayısıyla konaklama seçenekleri de çok zengin.

Ben Siem Reap’te nerede kalınır sorusuna cevap vermeden önce şehirdeki ulaşım olanaklarından da kısaca bahsetmek istiyorum.

Tüm ülkede geniş bir altyapı olmaması Siem Reap’te de kendini gösteriyor. Kentte bir metro veya tramvay sistemi olmadığı gibi şehir içi otobüsleri de kalabalık, havalandırmasız ve ne durakları ne de saatlerinin belli olmamasından dolayı önermiyorum.

Cesaret edip de otobüse binmeyi tercih edenler için bilet fiyatlarının 10-15 cent gibi çok düşük rakamlar olduğunu söyleyebilirim sadece. Neyse ki şehir çok büyük değil.

Bir diğer ulaşım seçeneği ise; tuktuk denilen (Kamboçya’da remok da deniliyor) motorsiklet arkasına takılmış olan 4 kişilik bir römorkla hizmet veren araçlar.

Tuktuklar küçük gruplar için hızlı ve uygun fiyatlı bir ulaşım seçeneği. Tabii eğer tek kişiyseniz bunu römorksuz olarak, sadece şoförüyle motorsiklet kiralamak gibi de düşünebilirsiniz.

Fiyatları ise çok uygun. Şehir içinde herhangi bir mesafe motorsikletle 1 USD, tuktukla 3 USD iken Angkor Tapınakları’nı gün boyunca ziyaret etmek için kiralarsanız fiyatı 40 USD.

Siem Reap'te Nerede Kalınır

Siem Reap’te nerede kalınır diye araştırıyorsanız buna otellerden önce şehirdeki konaklama için uygun bölgelerden başlamanızı öneririm.

Ben sizlere 4 farklı bölge önereceğim ancak önce belki bu bölgelerin lokasyonunu haritada görmek istersiniz.

1. Şehir Merkezi (The Old Town Bölgesi)

Siem Reap'te Nerede Kalınır old town

Pub Caddesi ve çevresinde şekillenen The Old Town Bölgesi hem şehir merkezi hem de en turistik bölge. Şehirdeki mağazalar, restoran, cafe ve otellerin çoğunluğu burada yer alıyor.

Bu bölgede bulunan birkaç önemli yer ise; benzersiz Angkor Tapınakları fotoğraflarının sergilendiği Mc Dermott Galerisi, geri dönüşümlü ürünlerden üretilen giysilerin satıldığı Smateria ve bir başka hazır giyim mağazası Wanderlust.

2. Sivatha Bulvarı ve French Quarter

Son dönemde restorasyon ve yenileme çalışmaları yapılmış olsa da French Quarter şehrin en vintage bölgesi. Fransız mimari stilinin kentte etkisinin en iyi görülebileceği yer de burası.

Biraz daha lüks otel ve restoran seçeneklerinin bulunduğu bölgeyi Siem Reap’te nerede kalınır diye araştırma yapan ve bütçesi yüksek olan gezginlere öneririm.

3. Wat Bo Caddesi

Siem Reap'te Nerede Kalınır Wat Bo Caddesi

Siem Reap Nehri’nin doğusunda yer alan Wat Bo Caddesi ve çevresinde yer alan bölgeler bir zamanlar sırt çantalı gezginler için uygun fiyatlı seçenekler sunan bir bölgeyken bugün şık butük otellerin, bahçeli restoran ve trendy barların yer aldığı bir semte dönüşmüş. Bölge şehir merkezine de yürüyerek sadece 10 dakika uzaklıkta.

4. Charles De Gaulle Bulvarı

Siem Reap’i Angkor Tapınakları’na bağlayan Charles De Gaulle Bulvarı konaklama ve yeme içme seçenekleri açısından da çok zengin.

Büyük zincir otellerden butik konaklama seçeneklerine kadar her beklentiye cevap veren otellerin yer aldığı bölgeyi Siem Reap’te nerede kalınır derken, Angkor Tapınakları’na kolay ve hızlı ulaşım tercih eden turistlere öneririm.

Siem Reap’te Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Siem Reap'te Nerede Kalınır

Kamboçya her anlamda ucuz bir ülke, tabii bu konaklama fiyatlarında da kendini gösteriyor. Üstelik otel standartları da günden güne gelişerek turistlere çok daha uygun konaklama seçenekleri sunulabiliyor.

En düşük gecelik ücretlerin 5 USD’dan (hostellarda yatak) başladığı şehirde 3–4 yıldızlı ve beğenilen otellerin gecelik fiyatları 25-75 USD arasında değişiyor.

Siem Reap’te nerede kalınır yazısında sizlere şehrin en merkezi bölgelerinde ve daha önce kalan misafirlerin de çok memnun olduğu oteller arasından birkaç tavsiye vereceğim.

Ben Siem Reap’te de otel rezervasyonunu gezdiğim diğer şehirlerde olduğu gibi booking.com üzerinden yaptım. Bu şekilde hem çok fazla alternatifi değerlendirme imkanım oldu hem de otellerin sunduğu veya sunmadığı hizmetleri rezervasyon sırasında görerek tatsız süprizlerden kaçınabildim.

Siem Reap’te Konaklama Yapabileceğiniz Otel Tavsiyelerim

4★ 1920 Hotel (The Old Market Bölgesi’nde)

Siem Reap otel tavsiyesi 1920 Hotel

Şehir merkezinde yer alan 1920 Hotel bölgenin en hareketli yeri Pub Sokağı’na da 200 metre mesafede. Şık, modern ve konforlu otelde bir restoran da yer alıyor ve Angkor Tapınakları ise 6,5 kilometre uzaklıkta.

Otelin en keyifli yanı konaklamanızı farklı aktivite paketleriyle birleştirebiliyor olmanız. Siem Reap Keşif paketi, Arkeoloji Paketi, Gastronomi ve Macera Paketi bunlardan sadece birkaçı.

Şehrin en önemli pazarı The Old Market otele 100 metre mesafedeyken gece pazarı da 500 metre uzaklıkta. Kraliyet Sarayı’na ise yürüyerek 10 dakikada ulaşmak mümkün.

  • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Apsara Centrepole Hotel (The Old Market Bölgesi’nde)

Siem Reap otel tavsiyesi Apsara Centrepole Hotel

Şehir merkezindeki bir başka konforlu seçenek de Apsara Centrepole Hotel. İçerisinde restoran, bar, açık yüzme havuzu ve masaj salonu da bulunan otel Angkor Tapınakları’nda geçen yorgun bir günün ardından dinlenmek için ideal.

Pub Sokağı, The Old Market ve gece pazarına 200 metre mesafede yer alan oteli Siem Reap’te nerede kalınır yazısındaki en keyifli seçeneklerden biri.

  • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Chateau d’Angkor La Residence (French Quarter’da)

Siem Reap otel tavsiyesi Chateau d Angkor La Residence

İçerisinde bir tuzlu su havuzu ile Khmer mutfağı ve batı yemeklerinden oluşan zengin menüsüyle bir de restoran bulunan Chateau d’Angkor Fransız Mahallesi’nin kalbinde yer alıyor.

Otelde ayrıca Khmer yemekleri yapmanın öğretildiği yemek kursları da düzenleniyor. Geniş ve konforlu odaları, şık dekorasyonuyla Siem Reap’ta rahat ve huzurlu bir tatil geçirmek için ideal olan otel Kraliyet Sarayı’na 300 metre, Barlar Sokağı’na 700 metre ve gece pazarına da 800 metre mesafede.

  • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Shinta Mani Shack (French Quarter’da)

Siem Reap otel tavsiyesi Shinta Mani Shack

Fransız Mahallesi’nde, The Old Market ve Kraliyet Bahçeleri arasında yer alan Shinta Mani Shack Tatil Köyü lüks bir konaklama sunuyor. Tropikal bahçeler arasındaki 62 odalı otelde 3 restoran, 1’i havuzbaşı olmak üzere 2 bar, yüzme havuzu ve SPA da mevcut. Daha önce bu otelde kalan konukların booking.com’da otele verdikleri puan ise 9,6 gibi çok yüksek bir skor.

Angkor Tapınakları’na 6 kilometre mesafede bulunan otel Kraliyet Sarayı’na 200 metre, Wat Bo Tapınağı’na 600, Barlar Sokağı’na ise 700 metre uzaklıkta.

Tropik bir cennet olan Shinta Mani Shack Otel’i Siem Reap’te nerede kalınır diyen, lüks, konfor ve huzuru birarada arayan gezginlere öneririm.

  • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

3★ Villa Um Theara (Wat Bo Caddesi’nde)

Siem Reap otel tavsiyesi Siem Reap Villa Um Theara Urban Retreat

Açık yüzme havuzu, bahçede yer alan bir restoran ve bar ile hizmet veren Villa Um Theara modern ve konforlu bir konaklama seçeneği. Fiyatı da Siem Reap’te nerede kalınır yazısında bahsettiğim diğer otellere göre daha uygun. Ki standartlar ve kalite olarak son derece tatmin edici olduğunu söyleyebilirim.

Konaklamak için benim de tercih ettim otel aslında lüks bir servis sunmuyor, ancak sade, temiz ve konforlu. Wifi odada çok iyi çekmiyordu ancak restoran, havuz ve diğer ortak alanlarda sorun yaşamadım. Personelin ilgisi ve aşırı yardımsever çabaları ise Villa Um Theara’nın en önemli artısı.

  • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ The Cyclo d’Angkor Boutique Hotel (Charles De Gaulle Bulvarı’nda)

Siem Reap otel tavsiyesi Siem Reap The Cyclo d Angkor Boutique Hotel

Bünyesinde bir restoran, bar, yüzme havuzu ve SPA bulunan The Cyclo d’Angkor Boutique Hotel modern bir şekilde dekore edilmiş konforlu odalarla hizmet veriyor.

Angkor Wat yolu üzerinde yer alan otel bu arkeolojik alanı üst üst birkaç gün gezmek isteyenler için en ideal konumda. Bununla beraber Siem Reap’teki Kraliyet Sarayı, Angkor Ulusal Müzesi, Barlar Sokağı, Apsara Baharat Bahçeleri gibi turistik yerlere de uzakta değil, sadece 1 kilometre mesafede.

Booking.com puanı 9 olan oteli Siem Reap’te nerede kalınır diye düşünen konfor ve rahatına düşkün, ve hızlıca Arkeolojik Alan’ı gezmeyi tercih eden turistlere öneririm.

  • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.
Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın