Siena'da ne yenir rehberi

Seina’da ne yenir? Siena, Toskana bölgesinin çok turistik olmayan ama gittiğinizde de etrafa bakmaktan yürüyemeyeceğiniz bir Ortaçağ şehri. Üç tepe üzerine kurulmuş olan bu şehir İtalya’da dokusunu yitirmemiş gerçekten çok iyi korunmuş ve başka milletlerden çok asıl İtalyanların yaşadığı doğal güzelliğiyle ve taş binalarıyla büyüleyen bir şehir.

Unesco Dünya Mirasında yer alan Siena, kahverengi taş binaları ve meydana doğru uzanan Arnavut kaldırımlarıyla size sokakta yürürken bir labirentteymiş gibi bir his verecek.

Tren garından meydana doğru yürümeye başladığınızda meydana giden birçok sokak olduğunu fark edeceksiniz ve kaybolmanıza imkan yok çünkü bütün sokaklar eski tarihi Piazza del Campo meydanına çıkıyor. Bu meydan Avrupa’nın en büyük meydanlarından biri olarak kabul ediliyor.

Siena Toscana’nın merkezinde olmasından dolayı lezzetli etler, sebzeler ve aromatik baharatlı yemekleri bulabileceğiniz bir şehir. Bütün restoranların meydan da toplanması da gelen turistlerin oldukça işine yarıyor ve güzel yanı da yerel veya turistik bütün restoranları bulabilirsiniz Piazza del Campo meydanında.

Siena’da ne yenir sorusuna cevap arıyorsanız yerel tatları deneyimlemeniz ve en iyisini nerede tadabileceğinizden biraz bahsedeceğim.

Önemli Not: Bu içerik bölgedeki yöresel  yemekler hakkında bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Tavsiye niteliği taşımaz. Altta adı geçen yiyecekler domuz eti, yağı içerebilir. Ya da yiyecekler sığır eti vb bile olsa helal kesim olmayabilir.

Bu konuda bizim gibi hassas davranıyorsanız içeriğinde et vb malzemeler bulunan yiyecekler yerine sebze, tatlı türü yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

Siena’da ne yenir?

Siena'da ne yenir rehberi, siena yemekleri

İtalya’nın en güzel ve turistik şehirlerinden Siena’da bulabileceğiniz en ünlü yöresel lezzetlerden bazıları:

  • Ribollita
  • Crostini Neri
  • Bruschetta
  • Pappardellesulla Lepre
  • Scottiglia
  • Cavallucci
  • Panforte
  • Cantucci
  • Pecorinodi Crete
  • Fiorentina Steak

Siena seyahatinizde ihtiyacınız olabilecek diğer önemli bilgileri Siena gezilecek yerler başlıklı yazımızda bulabilir, seyahatinizi daha kolay planlayabilirsiniz.

Ribollita

Siena'da ne yenir Ribollita

Toskana bölgesinde ve tabi ki Siena’da en çok tüketilen çorba çeşidi Ribollita, bir nevi sebze çorbası. İçerisinde domates, sarımsak, karalahana, fasulye, barbunya, kereviz gibi malzemeleri olan çorba Siena halkı tarafından oldukça fazla tercih ediliyor.

Üzerinde tere yağında kızartılmış acılı ekmek parçaları ile servis ediliyor. Kıvam olarak bizim bildiğimiz çorbalara göre biraz koyu kalıyor ancak içerisinde bu kadar sebze olması ve kıvamı nedeniyle denememezlik etmeyin ve Ribollita’ya kesinlikle bir şans verin.

Ribollita için önerebileceğim mekan: Osteria Le Logge.

Crostini Neri

İtalya Siena yemekleri Crostini Neri

Toskana bölgesinin leziz et ürünlerinden denemek isterseniz Crostini Neri yöresel nefis yemeklerinden biri. Ana yemekten ziyade başlangıç yemeği olarak kabul ediliyor.

Crostini Neri, kızarmış ekmek üzerinde servis edilen tavuk ciğeri. Ciğerin yanında salam, jambon gibi et ürünleriyle servis ediliyor. Ekmek kızartıldıktan sonra üzerine bir miktar zeytinyağı dökülüyor sonra etlerini üzerine yerleştirip sos olarak da peynir, fesleğen ve çam fıstığı konuluyor.

Crostini Neri için tavsiye edebileceğim mekan: Osteria il Carroccio.

Bruschetta

İtalya Siena yemekleri bruschetta

İtalya’da Bruschetta’nın birçok çeşidini genelde barlar da aperitivo saatlerinde veya restoranlar da başlangıç menüsünde bulabilirsiniz.

Bruschetta, kızartılmış ekmeğin üzerine sarımsak sürülüp zeytinyağı gezdirilerek üzerine küp küp doğranan domateslerin doğranması ve pesto sos veya sadece fesleğen konulması ile hazırlanır.

Oldukça lezzetli olup ana yemeği beklerken açlığınızı bastırması için oldukça uygun bir seçenek ki zeytinyağı cenneti olan İtalya’dan da Bruschetta yemeden dönülmemeli diye düşünüyorum.

Özel bir ekmek olan Paisano kullanılıyor. Tercihe göre üzerine biraz da kekik eklenebilir. İtalyanlar bunu çok sık tüketiyorlar ve kesinlikle ev yemeklerinde bile ana yemeklerinden önce tüketiyorlar.

Siena’da ise genellikle sadece sarımsaklı ekmek olarak geçen üzerinde malzeme bulunmayan sadece mozarella peyniri ve sarımsak ile servis edilen Bruschetta tüketiliyor. Bruschetta’nın nadir de olsa bal ve koyun peyniri ile çeşitlendirilmiş türleri de mevcut.

Pappardellesulla Lepre

Siena'da ne yenir Pappardelle sulla Lepre

Dünya’nın belki de en çok makarna tüketen ülkesi olan İtalya’da Siena şehrinde de bir makarna çeşidinin favori olmaması söz konusu olamazdı tabi ki.

Pappardellesulla Lepre benim gezdiğim kadarıyla sadece Siena’da tattığım tavşan etli bir makarna çeşidi. İçerisinde domates, soğan, havuç ve çeşitli baharatlar  bulunan makarna biraz Bolognese soslu makarnayı andırsa da tavşan eti olmasından dolayı farklı bir tada sahip olduğunu hemen anlayacaksınız. Makarna çeşidi ise Pici olarak geçen kalın bir makarna türü.

Siena’da av hayvanı eti oldukça fazla tüketiliyor. Ancak bu makarna çeşidini Siena’da her yer de bulamayabilirsiniz bu sebeple restorana sadece bu makarnayı yemek için oturacaksanız öncesinde menüye bir göz gezdirmeniz de fayda olabilir.

Pappardellesulla Lepre için önerebileceğim mekan: La Taverna del Capitano.

Scottiglia

Siena'da ne yenir Scottiglia

Scottiglia, sebze ve et ile pişirilen bir çeşit güveç yemeği. İsteğinize göre ya tek çeşit et ya da karışık etler ile hazırlanıyor. Domuz eti yememe konusunda hassassanız kesinlikle siparişinizi verirken bunu belirtin çünkü İtalya’nın genelinde olduğu gibi Siena’da da fazlasıyla domuz eti tüketiliyor.

İçerisinde domates, soğan, sarımsak ve çeşitli sebzeler bulunuyor ve kırmızı şarap kullanılıyor. Bazı yerler de yanında içerisinde mısır, yeşil soğan bulunan patates püresi ile servis ediliyor. Çok sulu bir kıvamı yok. Scottiglia’yı genel de yerel yemeklerin satıldığı restoranlar da bulabilirsiniz.

Scottiglia için önerebileceğim mekan: Osteriadi Castelvecchio.

Cavallucci

İtalya Siena yemekleri cavallucci

Cavallucci içine bal, tarçın, isteğe bağlı ceviz konulan ve üzerine pudra şekeri serpiştirilerek servis edilen bir çeşit kurabiyedir.

Siena deyince ilk akla gelen kurabiyedir. Adeta şehrin ziyaret edilmesi gereken yerleri gibi yenilmesi gereken kurabiyesidir. Siena’ya özgüdür ve ilk olarak burada yapılmıştır. Genel de yılbaşı zamanlarında çokça tüketilir. Bir İtalyan’ın evine giderken götürebileceğiniz güzel lezzetlerden birisidir.

Cavallucci’nin Türkçe karşılığı “küçük atlar” olarak geçiyor. Günümüz de satılan Cavallucci üretilmeden önce Cavallucci’nin atası diyebileceğimiz Biriquocoli, Lorenzo adında bir İtalyan tarafından yapılmıştır.

İsminin at ile bağlantılı olmasının bir hikayesi de Siena’nın zengin aristokrat kişilerinin ahırlarında çalışan at bakıcılarının ahır da çalışırken genellikle bu kurabiyeden atıştırmasıdır. Cavallucci’nin en lezzetli halini bulabileceğiniz yer şüphesiz Nanni pastanesidir.

Panforte

Siena'da ne yenir Panforte

Panforte’nin tarihi 13.yy kadar uzanıyor. Panforte çeşitli baharatlar, bal, pudra şekeri, meyve parçaları ve kuru yemişlerden oluşan bir tür kek.

Panforte ismi içeriğinin enerji vermesi açısından yüksek olduğu için. Eskiden bu keki acı biber ile de yaparlarmış o zaman ismine Panpepato denirmiş ancak günümüz de biberlisini pek görmeniz mümkün değil.

Siena halkı bu keki genelde kahvenin yanında veya sabahları kahvaltının yanında küçük bir parça yiyerek tüketiyorlar. Panforte’nin en iyisini yemeniz için de adres tabi ki yine Nanni oluyor. Nanni pastane olarak Siena’nın en iyi pastanesi kabul ediliyor ve fiyatları da oldukça uygun.

Cantucci

İtalya Siena yemekleri cantuccini

Cantucci bir çeşit bademli İtalyan bisküvisi. İki kere fırınlanmasından dolayı çıtır çıtır ve ağızda dağılıyor. Genel de yemeklerden sonra hafif atıştırmalık tatlı olarak yeniyor. Genellikle geleneksel Vin Santo tatlı şarabı ile ikram ediliyor.

Cantucci’nin anlamı iki kere pişmiş demek. Cantucci un, şeker, yumurta ve badem ile hazırlanıyor ve içerisine zeytinyağı ilave ediliyor. Cantucci’yi sade de yiyebilirsiniz ancak Vin Santo şarabının içine batırarak yediğiniz de daha iyi bir tat alacağınıza emin olabilirsiniz.

Pecorinodi Crete

Siena'da ne yenir Pecorinodi Crete

Pecorinodi Crete, koyun ve keçi sütünden yapılan bir peynirdir. Parmesanı andırır ancak çok daha sert ve tuzlu bir peynirdir. Yemekler de sadece rendelenmek üzere kullanılabilir.

Pecorinodi Crete genelde yıllandırıldıktan sonra tüketiliyor bu bakımdan da parmesan ile de benzerlik göstermektedir. Çok yoğun bir kokusu vardır. Bu peynirin bazı çeşitlerinde kuru yemiş tadı da alabilirsiniz. Üzerine biraz zeytinyağı döküp servis edilmiş hali en iyi tüketme şeklidir.

Her restoran da bulamayabilirsiniz çünkü turistler tarafından çok bilinmiyor ancak marketlerden de satın alabilirsiniz.

Fiorentina Steak

İtalya Siena yemekleri Fiorentina Steak

Hayvancılığın oldukça gelişmiş olduğunu bildiğimiz Toskana bölgesinde elbette ki Siena’da ne yenir sorusuna çoğu kişi et olarak cevap verecektir.

Bölge de yetişen Fiorentina sığırının etinden yapılan Fiorentina Steak iyi pişirildiğinde oldukça lezzetlidir. Genel de yanında küçük ama bol yeşillikli bir salata ile servis yapılır. Dilerseniz yanında Toskana bölgesinin meşhur kırmızı şaraplarından birisiyle yiyebilirsiniz.

Fiorentina Steak için benim önerebileceğim en iyi mekan: Osteria Enoteca Sotto Le Fonti.

Siena’da ne yenir yazısı boyunca İtalya’nın güzel şehirlerinden Siena’da yiyebileceğiniz ünlü yöresel yemekler hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Şehirde gezip görülecek yerlerle ilgili detaylı bilgi ve fotoğrafları Siena gezilecek yerler başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın