siena gezilecek yerler

14. yüzyılda yaşanan ve “Kara ölüm” olarak adlandırılan veba salgınının hüzünlü izlerini tarihi yapılarında görebileceğiniz Siena, İtalya’nın coğrafi anlamda en güzel bölgelerinden birisi olan Toskana’da yer alıyor. 2. Dünya Savaşı’nın yıkımından ve İtalya’daki modernleşme hareketinden etkilenmeyen kente yapacağınız seyahatte ziyaret edebileceğiniz mekânların hangileri olduğunu, sizler için hazırladığım Siena gezilecek yerler listesi ile öğrenebilirsiniz.

Siena Gezilecek Yerler Listesi

Yüzölçümü açısından küçük bir şehir olan Siena’da konaklama için şehir merkezindeki otelleri tercih ederseniz, gezilecek yerlere rahatça ulaşabilirsiniz.

1. Piazza Del Campo Meydanı

Siena gezilecek yerler listeniz için ilk önereceğim yer olan Piazza Del Campo Meydanı, kentin tarihi merkezinin kalbinde yer alıyor. Meydan, kentin atmosferini hissetmek ve fotoğraf çekmek için ideal.

Orta Çağ’dan itibaren pazar alanı ve geleneksel at yarışları için pist olarak kullanılan meydanın çevresi Siena’nın simgesi haline gelmiş tarihi yapılarla dolu. Alanda ziyaret edebileceğiniz yapıların başında Palazzo Pubblico, Torre del Mangia, Cappella di Piazza ve Fonte Gaia geliyor. Kentin ana meydanı ayrıca sık sık kültürel etkinliklere sahne oluyor.

2. Mangia Kulesi (Torre Del Mangia)

siena Mangia Kulesi

1325-1348 yılları arasında inşa edilen Mangia Kulesi (Torre Del Mangia), kilisenin devletle eşit güçte olduğunu vurgulamak için Siena Katedrali ile aynı yükseklikte tasarlanmış.

88 metrelik uzunluğuyla döneminin en yüksek yapıları arasında yer alan kule, bölge mimarisinin vazgeçilmez malzemesi olan toprak renkli tuğlalar kullanılarak inşa edilmiş. Tepesi beyaz mermer kaplı olan tarihi yapının çıkılmasına izin verilen katlarından kentin eşsiz manzarasını seyredebilir ve fotoğraf çekmeye uygun pozlar yakalayabilirsiniz.

3. Palazza Pubblico

siena gezilecek yerler Palazza Pubblico

Geçmişte Podesta ve Dokuzlar Meclisi’nden oluşan cumhuriyet hükumetinin kullandığı Palazza Pubblico’nun inşasına 1297 yılında başlanmış.

Yan tarafından yükselen Mangia Kulesi ile birlikte Siena’nın ana meydanının en gösterişli yapısı olarak görülen belediye binasının dış kısmı, Gotik stille zenginleştirilmiş İtalyan Orta Çağ mimarisinden izler taşıyor.

Neredeyse her odası fresklerle süslenmiş olan sarayın ilk katında günümüzde Museo Civico faaliyet gösteriyor. Mutlaka görmenizi önereceğim bu müzede inceleyebileceğiniz eserler arasında Medici Hanedanı’na ait eşyalar bulunuyor.

4. Palio di Siena

siena'da gezilecek yerler Palio di Siena

Kökenleri Orta Çağ’a kadar uzanan Palio di Siena, yılda iki defa Piazza Del Campo Meydanı’nda düzenlenen bir tür at yarışı. Geleneklerine sıkı sıkıya bağlı yerel halk için çok büyük önem arz eden bu yarışı izlemek için 2 Temmuz veya 16 Ağustos tarihlerinde şehirde bulunmanız gerekiyor.

Kentin en çok ilgiyi çeken etkinliğinden önce ve sonra gerçekleştirilen aktivitelerle meydana yarışı izlemeye gelen topluluğun heyecan katsayısı daha da üst seviyelere çıkartılıyor.

Siena’nın 18 mahallesinin birbiriyle yarıştığı, genelde jokeylerin yarısının attan düşerek yarış dışı kaldığı bu geleneksel etkinliği 10-30 Euro arası ücret ödeyerek, çevredeki yapıların balkonlarından en iyi açıyla izleyebilirsiniz.

5. Santa Maria Assunta Katedrali

siena gezilecek yerler Santa Maria Assunta Katedrali

Mimari açıdan zenginliğini Nicola ve Giovanni Pisano’nun çalışmalarına borçlu olan Santa Maria Assunta Katedrali (The Duomo), Duomo Meydanı’nda yer alıyor.

Gotik mimarinin İtalya’da önde gelen yapılarında birisi sayılan katedral, Siena’nın toprak kızılı binalarının arasından beyaz rengiyle kolaylıkla seçilebiliyor.

İnşasına 1229’da başlanan ve kubbesi 1264 yılında tamamlanan dini yapının en dikkat çekici bölümlerini duvar, tavan ve şapel süslemeleri oluşturuyor. The Duomo içerisinde ayrıca sanat müzesi Museo dell’Opera del Duomo’yu ve mezar odası Siena Crypt’ı ziyaret edebilirsiniz.

Müzede katedralden alınmış mimari ve sanatsal yönden etkileyici eserler sergileniyor. İnşası katedralle paralel tamamlanan bodrum katını görülmeye değer kılan özelliği, eşsiz güzellikteki duvar resimleri.

6. The Pinacoteca Nazionale

siena Pinacoteca Nazionale

14. yüzyılda inşa edilmiş Brigidi ve 15. yüzyıldan kalma Buonsignori sarayları içerisinde faaliyet gösteren The Pinacoteca Nazionale, 1932 yılında ziyarete açılmış. Kent merkezindeki ulusal müzede ağırlıklı olarak geç Orta Çağ ve Rönesans dönemlerinde İtalyan sanatçıların yarattıkları tablolar sergileniyor.

Kültürel tesisin 1977 yılında açılan heykel galerisi ise yine aynı dönemde üretilmiş eserlere ev sahipliği yapıyor. Müze, bölgenin sanatsal birikimi hakkında bilgi sahibi olmak için Siena gezilecek yerler listelerinize ekleyebilirsiniz.

7. Fonte Gaia

siena Fonte Gaia

Piazza Del Campo’da yer alan Fonte Gaia’nın inşası 1342 yılında tamamlanmış. O dönem suyu borularla 25 kilometre ötedeki kaynaktan sağlanan çeşmenin dekoratif ögeleri ise 1419’da Jacopo della Quercia tarafından tasarlanmış.

İsmini Yunan mitolojisinde yeryüzünü simgeleyen ve diğer tanrıları doğuran tanrıçadan alan tarihi yapının yan kabartmalarında Tevrat’ın ilk kitabı olan Yaratılış’taki “Âdem’in Yaratılması ve Cennet Bahçesi’nden Kovulma” hikâyesi konu alınmış.

8. Palazzo Salimbei

siena Palazzo Salimbei

Adını bulunduğu meydandan alan Palazzo Salimbei, Siena’nın eski tüccar ailelerinden biri için Gotik tarzda 14. yüzyılda inşa edilmiş. 3 binadan oluşan, dikdörtgen şekilli saray, Palazza Pubblico’dan ilham alınan bir tasarımla 19. yüzyılda yenilenmiş ve günümüzdeki görünümünü kazanmış.

Bahçesinde Başdiyakoz Sallustio Bandini’nin bir heykelinin bulunduğu yapı, günümüzde dünyanın en eski bankalarından birisi olarak anılan Banca Monte dei Paschi di Siena’nın merkez ofisi olarak kullanılıyor. Binayı ziyaret ettiğinizde bankanın kurucusu Monte dei Paschi tarafından toplanmış bir koleksiyonu görebilirsiniz.

9. Via Banchi di Sopra

siena Via Banchi di Sopra

Seyahat ettikleri kentte alışveriş yapmaktan hoşlanan gezginler için ideal olan Via Banchi di Sopra kıyafet, çanta ve ayakkabı satışı yapan mağazalarıyla ün kazanmış.

Üzerindeki Orta Çağ yapıları ile oldukça hoş bir görünüme sahip olan caddeyi araç trafiğine tamamen kapalı olduğu için rahatlıkla gezebilirsiniz. Cadde, fotoğraf çekmek için de uygun atmosfere sahip.

10. San Giovanni Vaftizhanesi

siena görülecek yerler San Giovanni Vaftizhanesi

Camaino di Crescentino tarafından 1316-1325 yılları arasında inşa ettirilen San Giovanni Vaftizhanesi (Siena Baptistery of San Giovanni), kendisiyle aynı ismi taşıyan meydanda yer alıyor.

Tasarımında Gotik stil tercih edilen binanın üst kısmı bitirilememiş; ancak iç mimarisi oldukça görkemli bir tarzda dekore edilmiş. Vaftizhanenin iç duvarlarındaki resimleri Vacchietta ve öğrencileri çizerken; heykelleri Donatello, Lorenzo Ghiberti, Giovanni di Turino gibi dönemin ünlü sanatçıları tasarlamış.

11. San Francesco Bazilikası

siena gezilecek yerler San Francesco Bazilikası

İlk olarak 1228-1255 yılları arasında inşa edilen San Francesco Bazilikası (Basilica of San Francesco), günümüzdeki dış görünümünü 14. ve 15. yüzyıllardaki genişletme çalışmalarıyla kazanmış.

Dilenci Topluluğu’nun ricasıyla geniş kitleleri içine alacak şekilde tasarlanan dini yapının 1655’te çıkan yangında zarar gören iç kısmı ise 19. ve 20. yüzyıllarda yenilenmiş. Bazilikayı eşsiz fresklerini görmek için Siena gezilecek yerler listenizde bulundurabilirsiniz.

Siena’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Siena seyahatinizde konaklama için 4 yıldızlı NH Siena adlı tesise göz atabilirsiniz. Bunun dışında Siena’da yer alan tüm otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Siena gezilecek yerler
4 yıldızlı NH Siena, konaklama için güzel bir seçenek.

Siena gezilecek yerler konusu kısaca bu şekilde. Şimdiden Siena’da eğlenecli vakit geçirmenizi dilerim.

1 Yorum

  1. Merhaba,
    Çok teşekkür ederim,Siena seyahatimde verdiğiniz bilgilerden çok faydalandım ve bilerek gezdim.
    Sevgiler

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın