Sığacık Seferihisar gezilecek yerler

Seferihisar tarihte kurulan 12 İyon kentinden biri olması ve gerek doğası gerekse sakinliğiyle yaz tatili için çok uygun bir yer. Ayrıca dalış yapıp zıpkınla balık avlamak isteyenlerinde uğrak yeri. Türkiye’deki ilk “cittaslow” yani sakin şehri olması ile de biliniyor.

Burada Seferihisar‘ın kendine has ege mutfağı dışında fastfood tarzı satan yerler bulamazsınız. Seferihisar İzmir‘e 47 km uzaklıkta. Eğer özel araba ile gitmeyi tercih ederseniz 40 dakika kadar sürüyor ancak toplu taşıma kullanırsanız Karşıyaka‘dan önce Konak vapuruna binip daha sonra F. Altay aktarma merkezine metro ile geçerek Seferihisar’a giden 730 numaralı belediye otobüslerine binebilirsiniz. Yolculuk otobüs ile bir saat sürüyor ancak yollar bazı kısımlar da engebeli bu da yolculuğu biraz zorlaştırıyor. Seferihisar merkeze gelmeden 2 durak önce indiğiniz de asıl gezilmesi ve görülmesi gereken yer Sığacık için minibüslere binebilirsiniz. Sığacık buradan 15 dakika kadar sürüyor.

Seferihisar Gezilecek Yerler 

Seferihisar’ın balıkçı köylerinden olan Sığacık, cana yakın insanlarıyla oldukça sevimli bir yer aynı zamanda Sığacık denizcilere sığınak olması sebebiyle zamanla Sığacık olarak anılmaya başlamış. Sahilde, harika bir gün batımına sahip limanını çevreleyen kalenin içine kurulan köyün daracık sokakları ve özgün mimarisi görülmeye değer.

Sığacık gezi rehberi
Sığacık Limanı

Eğer vaktiniz varsa limanından kalkan tekneler ile Seferihisar koylarını da keşfedebilirsiniz. Tekneler yemekli ve yemeksiz olmak üzere ayrılıyor. Güzergahta harabeler, Papaz Boğazı, mağaralar, Taş Ada ve Akvaryum var. Sığacık’ın meydanında bir balık hali, restoranlar ve sıra dışı bir Atatürk heykeli var. Atatürk bir yelkenlinin üzerinde duruyor ve denizi seyrediyor. Burada 1522’de Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle yaptırılan Sığacık Kalesi görülecek yerler arasında. Seferihisar’dan bindiğiniz minibüsler kalenin hemen önünde bırakıyor.

Sığacık gezilecek yerler
Sığacık Sokakları

Kalenin içine girdiğiniz de eski bir yerleşim yeri görünüyor ancak bunlar biraz restore edilmiş. Kimisi taş evler kimisi ise beyaz kireç taşından oluşan evler. Bu evler de hala oturan yerliler var. Evlerin altı ise kimisinde restoran kimisinde ise oturup soluklanacağınız şirin bir café. Sabah kahvaltısını İzmir’den aldığınız boyoz ile yaptıktan sonra  kale içinde durup öğle yemeğinizi yiyebilceğiniz Roma Pizza Eis Café (Sığacık Mahallesi, Akkum Cd. No:23, 35460 Seferihisar) mevcut. Sığacık’ta gayet hoş bir mekana sahip olan bu café pizza, mantı ve el yapımı dondurmalarıyla meşhur.

Yine Sığacık da konaklamak isterseniz kalenin içindeki yerleşim yerlerinde butik oteller mevcut ve fiyatları da makul. Kale içinde kalan bugünkü yerleşimin yanı sıra Süleyman Han Camii, hamamı,medresesi ve şadırvanı da görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Öğle yemeğinizi yedikten sonra kale içinin hemen yan tarafında pazar günleri kurulan bir Sığacık pazarı var ve egenin doğal otları ve Seferihisar da yaşayan kadınların yaptıkları yiyecekler satılıyor. Buraya özgü bir şey denemek isterseniz  Seferihisar katmeri ile meşhur.

Sığacık pazarı izmir
Sığacık Pazarı

Sığacık’ın çevresindeki antik kentleri gezmeye başlamadan önce kalenin hemen yanında bulunan Kültür Müzesine uğrayabilirsiniz.  Bu müze de çevreye dair çok sayıda etnografik eser mevcut. Burada ilçeye gelenler bilgi sahibi olurken buradan sonra gidilecek yerlere de ışık tutmuş oluyor.

Seferihisar’ın tarihi güzelliklerini  gezmek isterseniz buraya 5 km uzaklıkta olan Teos Antik kenti var. MÖ 1,000 yılına uzanan bir geçmişe sahip. Antik kentten günümüze ulaşan ve iyi korunmuş çok sayıda kalıntı bulunuyor. Teos Antik Kenti’ne ulaşım için Sığacık’ın merkezinden kalkan minibüsler ile gidebilirsiniz ya da eğer bisiklet sever biri iseniz merkezden bir bisiklet kiralayıp bisiklet ile de gidebilirsiniz çünkü bisiklet kullanıcıları da düşünülerek tabelalar yapılmış. Ayrıca buraya yakın Akropol, antik tiyatro, kent surları, antik liman ve Anadolu’daki en büyük Dionysos Tapınağı görülebilecek eserler arasında bulunuyor. Bu yerlerin çoğunda müze kart geçiyor.

teos antik kenti
Teos Antik Kenti

Sığacık da deniz seçeneğinizi ise Akkum Plajı’ndan yana kullanabilirsiniz. Akkum plajına gitmek için isterseniz yürüyebilirsiniz ancak sıcakta biraz zor olduğu için yine bisiklet ile gitmeyi veya minibüs kullanmayı tercih edebilirsiniz. Plaj girişi 10 TL ve şezlong, şemsiye,duş gibi yerlerinden yararlanabiliyorsunuz. Ayrıca çok yakınında da bir market bulunmakta. Burası İzmir’in en güzel plajları arasında yer alıyor ve masmavi berrak denizi ve yemyeşil doğasıyla görenleri kendine hayran bırakıyor. Plaj aynı zaman da mavi bayraklı ve su sıcaklığı da Ağustos ayında ideal . Aynı zaman da rüzgar sörfüne de çok uygun. Sığacık’ın daha merkezinde Ekmeksiz plajı var ancak Akkum plajı daha büyük, temiz ve tatil açısından daha iyi bir plaj. Diğer plaj seçenekleri ise; Akarca, Azmak, Küçük Akkum, Büyük Akkum, Ekmeksiz , Bahadır, Çıfıt kalesi, Doğanbey-Payamlı, İpek kum ve Ürkmez Plajları sıralanıyor.

Akkum Plakı Seferihisar
Akkum Plajı (Kaynak: seferihisarhaber.com)

Eğer Seferihisar’a eylül-ekim aylarında geliyorsanız Mandalina Festivaline katılmayı ihmal etmeyin. Bu festival de amaç Seferihisar’ın meşhur mandalinasını tanıtmak. Bunun dışında sokak konserleri ve şenlikleri oluyor. Sevdiklerinize ya da kendinize hatıra olarak hediyelik bir şeyler almak isterseniz Sığacık hediyelik eşya almak için çok fazla seçenek sunamıyor size ancak ilçe manzaralı magnetleri, kadınların yaptığı el işi ürünleri, mandalina kokulu sabunları ve Sığacık pazarından alabileceğiniz ev yapımı reçellerden alabilirsiniz. Aynı zaman da eğer yanınızda pasaportunuzu götürürseniz Sığacık Teos Marina’dan Samos adasına da geçebilirsiniz. Seferler feribotlar ile gerçekleştiriliyor ve kapı vizesi alarak gidebilirsiniz. Sefer saatleri günde 2 saat olacak şekilde düzenleniyor. Sabah 08.00′de Teos Marina’dan kalkış ve Samos adasından 19.00’da dönüş olarak. Sığacık’ı bu kadar popular yapan aslında Kavak Yelleri dizisi oldu. Şimdi ise Ata Demirer burada “Olanlar Oldu” filmini çekiyor. Ege manzarasından güzel kesitler ile filmi izleyeceğimize benziyor.

Tekrar İzmir dönüş yoluna geçmeden önce Seferihisar‘ın içerisine minibüsle gidebilirsiniz ve güzel pide ve başka çeşitler yiyebileceğiniz Merkez Pide Restoran (Adres: Camikebir Mahallesi, 35460 Seferihisar) iyi bir seçenek. Pide fiyatları 8-13 TL arası ve yeterince doyurucu bir tabak geliyor önünüze.Bu restoranda akşam yemeğinizi yedikten sonra Seferihisar belediyesi tarafından cittaslow kapsamında kurulan Kadın Emeği Evleri’ne (Adres: Ulamış mahallesi/ Seferihisar) gidebilirsiniz. Buraya düzenli olarak giden Seferihisar kadınları hem ürünlerin nasıl üretileceği hakkında eğitim görüyor hem de ürettiklerini satıyorlar.  Tarhana, reçeller, sabunlar, el emeği giysiler yapılmakta. Restoraın yeri İzmir otobüsünün kalktığı yerden yürüyerek 5 dakika uzaklıkta.Yemek yedikten sonra Seferihisar’ın meydanında oturup biraz soluklanabilirsiniz ve oradan otobüse geçebilirsiniz.

Sığacık Seferihisar gezilecek yerler
Sığacık Kalesi

Bonus Yeme-İçme Mekanları

Sığacık Organik Pazarı: Bu pazarda Sığacık’ta  yaşayan kadınların kendi evlerinde yapıp getirdiği tamamen organik olan ürünler satılmaktadır ve fiyatları da oldukça uygun. Kesinlikle buralara kadar gelmişken yöresel yiyeceklerden tatmayı ihmal etmeyin. (Adres: Sığacık, 137. Sk. 40 B, 35460)

Paşa Kaptanın Evi: Burası deniz esintili harika bir dekoru olan ev yapımı ürünlerin satıldığı bir mekan. Direkt kale içinde değil ancak kalenin çevresinde. (Adres: 127. Sokak 58 A, Sığacık Mahallesi)

Milos Balık ve Meze Restoranı: Kale içinde bulunan Milos Sığacık’ın en ünlü rakı-balık mekanı.Zengin meze çeşitleri var. Fesleğenli mezgit’i ile meşhur. (Adres: Sığacık Mahallesi, Şadırvan Meydanı 9/11, Kaleiçi)

Bonus 2 İzmir’den Diğer Ulaşım Alternatifleri

Dolmuş ile  İzmir Üçkuyular İlçe Terminali’nden Seferihisar–İzmir dolmuşlarına binebilirsiniz.

Arabayla İzmir–Çeşme otoyoluna girip Seferihisar çıkışından çıkarak Sığacık tabelalarını takip edebilirsiniz.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın