Signoria Meydanı Floransa

Signoria Meydanı, Floransa Centro Storico’da bulunan ikinci büyük meydandır. Siyasi ve sosyal yaşamın canlı olduğu bu meydanda belediye ofisleri de bulunmaktadır. Palazzo Vecchio’daki çan çaldığında insanların toplandığı meydan burasıydı. Bu meydan, bir açık hava müzesini andırmaktadır.

Meydanda görebileceğiniz yapı ve eserler arasında meclis salonu Salone dei Cinquecento, Neptün Çeşmesi, Giambologna’nın atlı Grandük I. Cosimo heykeli ve mermerden oyulma Sabin Kadınların Kaçırılması heykeli, etrafı su perileri ile çevrili Ammannati’nin Neptün Çeşmesi, Cellini’den Perseus, Palazzo Vecchio, antik Roma heykelleri ile bezeli Loggia dei Lanzi, Loggia dei Lanzi’nin tepesinde bulunan Uffizi Kafe, Cellini’den Perseus heykeli bulunmaktadır. Michelangelo’nun günümüzde Accademia’da bulunan dünyaca ünlü “Davud” heykeli bu meydandan alınmıştır. Signoria Meydanı’nda heykelin bir replikası bulunmaktadır.

Piazza della Signoria
Davut Heykeli’nin replikası, Piazza della Signoria, Floransa

Loggia dei Lanzi

Loggia dei Lanzi Floransa’da üstü kapalı bir platform olarak inşa edilen yapıdır. 14. yüzyılda kent yetkililerinin törenleri buradan izlediği bilinir. 18. yüzyıldan sonra ise açık hava heykel müzesi işlevine bürünmüştür. Bu açık hava heykel müzesinde görebileceğiniz eserlerden bazıları Cellini’den “Perseus”, Giambologna’dan “Sabin Kadınların Kaçırılışı”, Medici Ailesi’nin bağışladığı “Herkül ve Kentauros”dur.

Loggia dei Lanzi Firenzi
Loggia dei Lanzi, Signoria Meydanı, Floransa

Signoria Meydanı’na Ulaşım

A, 8 numaralı otobüslerden biri ile buraya ulaşabilirsiniz.

PAYLAŞ
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın