Piazza della Signoria hakkında bilgi ve fotoğraflar

Floransa’nın Açıkhava Müzesi: Signoria Meydanı

İtalya‘nın tüm kentleri Rönesans sanatına dair öğelerle dolu ancak sanırım herkes kabul eder ki bunlar arasında en zengini Floransa. Eski Floransa sınırları içinde yer alan ve adeta bir açıkhava müzesini andıran Signoria Meydanı da Floransa’nın sanat eserleri açısından en zengin kısımlarından biri.

Bu şehre bir seyahat planlarken mutlaka çeşitli katedralleri, müzeleri programınıza almışsınızdır, ki almalısınız da. Ancak Signoria Meydanı’nda geçireceğiniz birkaç saat de size aynı keyfi verecek, ve üstelik popüler bir meydanda görülmesi normal olan hareketlilik de ayrıca hoşunuza gidecektir.

Aslında yazının devamında detaylara geçmeden önce Floransa kenti hakkında daha detaylı bilgileri Floransa gezi rehberi başlıklı yazımızda bulabileceğinizi de belirteyim.

Signoria Meydanı Hakkında Bilgiler

Piazza della Signoria Floransa hakkında bilgiler

Eski Floransa şehrinde aslında bir değil iki önemli meydan var. Bunlardan Duomo Meydanı tarihte şehrin dinsel merkezi olurken, Signoria Meydanı ise siyasi ve sosyal merkezi olmuş. Kentteki en önemli siyasal olaylar, konsey toplantıları, gösteriler, protestolar hep burada gerçekleştirilmiş. Hatta bugün de meydandaki Vecchio Sarayı Belediye Binası olarak kullanılıyor ve kent yönetimi buradan sürdürülüyor.

Floransa gezilecek yerler Piazza della Signoria

Signoria Meydanı tipik meydanlardan farklı olarak bir L formunda. Aslında meydan çepeçevre tarihi yapılarla sarılmış durumda ancak bunlardan en önemlileri meydanın güneyinde yer alan Vecchio Sarayı ve Loggia dei Lanzi. Ki Signoria Meydanı’nın bu kısımları eşsiz heykellerle de süslü olan, meydana açık hava müzesi takma adını kazandıran kısım.

Signoria Meydanı’nın kuzey ve batı tarafları ise Chanel gibi lüks mağazalarla, sıra sıra cafe ve restoranlarla dolu. Haliyle burada bir kahve eşliğinde geçireceğiniz birkaç saat Floransa tarihine keyifle tanıklık etmek için ideal.

Signoria Meydanı Gezilecek Yerler

Signoria Meydanı ve çevresinde gezilecek yerler

Signoria Meydanı burada ziyaret etmek isteyebileceğiniz hiçbir yer olmasa bile, yukarıda saydığım sebeplerden dolayı bir ziyareti hak ediyor. Ancak gelmişken bir de buradaki en önemli yapılara ve sanat eserlerine da bakmak istersiniz mutlaka.

Ben kısaca hepsinden bahsedeyim. Ancak, sadece Signoria Meydanı ve çevresi değil, Floransa şehrindeki tüm turistik noktalar hakkında bilgi edinmek isterseniz Floransa gezilecek yerler başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

1. Vecchio Sarayı – Eski Saray (Palazzo Vecchio)

Vecchio Sarayı Piazza della Signoria

Ünlü Duomo‘yu da tasarlayan mimar Arnolfo di Cambio’nun eseri olan Vecchio Sarayı o dönemde kent yönetiminden sorumlu konseyin toplanması için 1299 yılında bir yönetim binası olarak yapılmış. Hatta adı da (Yönetim Sarayı anlamına gelen) Signoria Sarayı imiş.

Bir süre bu işlevini sürdürdükten sonra kentin en zenginlerinden Medici Ailesi tarafından satın alınıp konut olarak kullanılan yapı ailenin 1550 yılında nehrin karşı tarafındaki Pitti Sarayı‘na taşınması sonrasında Vecchio (Eski Saray) Sarayı olarak kalmış. Sarayın süslemeleri ve dekorasyonunda Michelangelo, Bronzino, Vercohio gibi ustaların eserleri yer alsa da buraya damgasını vuran Vasari diyebiliriz.

Piazza della Signoria Palazzo Vecchio

Bugün müze olarak hizmet veren ve Signoria Meydanı’nın güneydoğu köşesinde yer alan Vecchio Sarayı’nda;

 • Salone dei Cinquecento Salonu ve burada yer alan Michelangelo’nun Zafer heykeli, Vasari’nin freskleri,
 • Eleonora Şapeli ve burayı süsleyen freskler,
 • Sala dei Gigli (Zambaklar Salonu) ve burayı süsleyen Ghirlandaio’nun freskleri,
 • Mediciler’den Grandük I. Cosimo’nun eşi Toledo’lu Eleonora’nın odaları ve buralarda yer alan resimler,
 • Quartiere degli Elementi’deki ateş, su, toprak ve hava elementlerininin betimlemeleri,
 • Binaya 1310 yılında eklenen saat kulesi mutlaka görmeniz gereken yerlerden ve detaylardan.

Vecchio Sarayı ve müzeleri  Ekim–Mart ayları arasında 10:00–17:00, Nisan–Eylül ayları arasında ise 09:00–19:00 arası ziyarete açık.

2. Loggia dei Lanzi Platformu (Loggia della Signoria)

Signoria Meydanı Loggia della Signoria

Signoria Meydanı’na açık hava müzesi ünvanını kazandıran etkenlerden bir diğeri, hatta belki de en önemlisi Loggia dei Lanzi. 1376 yılında Orcagna tarafından tasarlanan ve başlarda konsey üyelerinin meydandaki etkinlikleri izlemesi için yapılan platform I. Cosimo’nun Veccchio Sarayı’nda yaşadığı dönemde nöbetçi binası olarak kullanılmış.

Floransa Signoria Meydanı Floransa Loggia della Signoria

Burada yer alan eserlerden bazıları ise;

 • Cellini’nin yılan başlı Medusa’nın kafasını tuttuğu Perseus heykeli,
 • Giambologna’nın Sabin Kadınlarının Kaçırılışı heykeli,
 • Platform’un hemen yanında Michelangelo’nun ünlü Davud heykelinin kopyası (orjinali Accademia’da) ve Bandinelli’nin Hercul ve Cacus heykeli.

3. Uffizi Galerisi

Piazza della Signoria Uffuzi Galerisi

Aslında Uffizi Galerisi tam olarak Signoria Meydanı’nda değil, ancak Vecchio Sarayı’nın hemen arkasında yer alıyor, çok önemli bir müze olması sebebiyle bu yazıda da kısaca yer vermek istedim.

Floransa’da iz bırakan mimar Vasari tarafından 16. YY’da tasarlanan bina resmi devlet daireleri, darphane ve bazı atölyelere ev sahipliği yapması için inşa edilmiş.

Uffizi Galerisi bugün Floransa’da ziyaretçi sayısı en yüksek müzelerden biri ve girişte de genellikle uzun kuyruklar oluyor. Peki nedir, hangi eserlerdir milyonları bu müzeye çeken?

Sadece İtalyan değil, tüm batı sanatının 13. ve 18. yüzyıllar arasında yapılmış en güzel örneklerinin sergilendiği müzedeki ilk eserler I. Cosimo‘nun kişisel koleksiyonundan. Ancak ailenin gelecek kuşaklardaki üyeleri de bu koleksiyona sürekli eklemeler yapmış ve 1700’lü yıllarda bu koleksiyon şehirden dışarı çıkarılmaması koşuluyla Floransa halkına hediye edilmiş. Burada yer alan eserlerden en önemlileri ise;

 • Michelangelo’nun Doni Tando isimli yağlıboya tablosu,
 • Rafaello’nun Madonna del Cardinello adlı eseri ve otoportresi,
 • Tiziano’nun Flora ve Urbino Venüsü isimli eserleri,
 • Rambrandt’ın otoportreleri,
 • Caravaggio’un Genç Bakkhus ve İsak’ın Kurban Edilmesi.

4. Grandük I. Cosimo Heykeli

Floransa gezi rehberi Signoria Meydanı Cosimo Heykeli

Yazının buraya kadar olan kısmında Medici Ailesi’nden I. Cosimo’nun Floransa tarihinde ne denli önemli olduğu anlaşılmıştır sanırım. O halde Grandük’ün meydanın tam ortasında yer alan atlı heykeline yakından bakarak saygımızı sunmakta fayda var.

5. Neptün Çeşmesi

Floransa gezilecek yerler Neptün Çeşmesi Signoria Meydanı

Signoria Meydanı içerisinde I. Cosimo Heykeli ile Vecchio Sarayı arasında yer alan çeşme ise Ammannati tarafından yapılan, Toscana’nın deniz zaferlerine adanan Neptün Çeşmesi.

Signoria Meydanı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Piazza della Signoria nerede ve nasıl gidilir

Eski Floransa’nın merkezinde olması sebebiyle Signoria Meydanı ulaşımı son derece kolay. Eğer şehrin dış bölgelerinde kalıyorsanız tren veya otobüsle Duomo Bölgesi’ne gelmelisiniz. Halihazırda bu bölgelerde kalıyorsanız zaten sorun yok. Uffizi Gallery veya Palazzo Vecchio tabelalarını takip etmeniz yeterli, eski şehrin herhangi bir yerinden en fazla 10-15 dakikada yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Signoria Meydanı Civarında Konaklama Alternatifleri

Floransa gezisi Signoria Meydanı

Aslında Floransa’nın çeşitli bölgelerindeki konaklama alternatifleri için Floransa’da Nerede Kalınır yazısını okumanızı öneririm. Ancak yakında Floransa’ya gidecekseniz ve özellikle Ponte Vecchio’ya yakın bir yerde kalmak istiyorsanız size bir önerim var.

5★ Hotel Bernini Palace: Vecchio Köprüsü’nden yürüyerek birkaç dakika mesafede yer alan Hotel Bernini Palace bütçesini biraz yüksek tutup, konforlu ve çok şık bir otelde kalmak isteyenler için önerim.

Otel ayrıca Floransa Katedrali ve diğer pok çok turistik noktaya da yakın bir konumda. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Hotel Degli Orafi: Son derece zevkli ve aslına uygun dekore edilmiş, tarihi bir binada konforlu bir konaklama arayanlar için benzerlerine göre daha uygun fiyatlı bir seçenek Hotel Degli Orafi.

Üstelik –seçeceğiniz odaya göre- balkondan Ponte Vecchio Köprüsü manzarası da bonus. Zengin kahvaltısı, manzaralı çatı teras barı ve turistik noktalara yakınlığıyla da tavsiye edebileceğim bir otel. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top