Singapur'dan ne alınır

Singapur’dan Ne Alınır? & En Güzel Hediye Seçenekleri

Singapur’dan ne alınır? Seyahatlerin en eğlenceli bölümlerinden biri şüphesiz hediyelik eşya alışverişi. Kendinize ve sevdiklerinize satın alacağınız hatıra eşyalar ile seyahatlerinizi unutulmaz yapabilirsiniz.

Eğer Singapur‘a yakın zamanda birseyahat planlıyorsanız aklınıza gelecek sorulardan biri de “Singapur’dan ne alınır?” olacaktır.

Singapur’dan ne alınır?

Singapur'dan ne alınır listesi

Tam bir alışveriş cenneti olan Singapur’da markalı ürünler satın alabileceğiniz gibi otantik ve ucuz çeşitli ürünler de alabilirsiniz.

Singapur’dan kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz en popüler şeyler:

 • Orkide Kalıplar
 • Risis Orchard Marka Takılar
 • Marka Kıyafetler
 • Elektronik Ürünler
 • Apple Ürünleri
 • Singapur Temalı Ürünler
 • Merlion Temalı Ürünler
 • Çin Çayları
 • Bitkisel Tıbbi Ürünler
 • Yöresel Yiyecekler
 • Universal Studios Temalı Ürünler
 • Diğer Hediyelik Eşyalar

Orkide Kalıplar

Singapur'dan ne alınır orkide

Şehrin simgesi olan orkide çiçeğinin kurularak kalıp içerisinde konması ile üretilen ürünler, Singapur‘dan kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz en orijinal hediyelerden.

Fiyatlar ürünün boyutuna göre değişiklik gösteriyor. Ufak bir kalıp yaklaşık 20 Singapur Doları’ndan (85 TL, Eylül 2019 itibari ile) başlıyor. Chinatown’da orta boy bir kalıbın fiyatı ise 35 Singapur Doları gibi. Bu ürünün en orijinal olanlarını Botanik Bahçeleri’nde yer alan Orkide Bahçeleri‘nde bulabilirsiniz.

Bu arada çok önemli bir detay; bu ürünler Kuala Lumpur’da çok daha ucuza satılıyor. Bu yüzden Singapur seyahatinizde Kuala Lumpur’a da gidecekseniz bu ürünleri oradan çok daha ucuza satın alabilirsiniz.

Risis Orchard Marka Takılar

Singapur alışveriş

Şehrin simgesi olan orkidelerin kuttrularak 22 ayar altınla kaplanması ile üretilen bu kaliteli takılar Singapur’dan ne alınır diyenler için orijinal bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

Risis Orchard markalı bu ürünleri Orkide Bahçeleri, havaalanı, Gardens by the Bay gibi şehrin önemli noktalarında bulabilirsiniz. Broş, küpte ve kolye gibi birçok çeşit bulabileceğiniz ürünlerin ortalama başlangıç fiyatı 80-90 Singapur Doları (375 TL) civarında.

Marka Kıyafetler

Singapur'da alışveriş

Singapur alışveriş konusunda tam bir Cennet. Şehrin en ünlü alışveriş caddesi olan Orchard Road‘da yan yana 22 adet avm yer alıyor.

Louis Vuitton, Prada, Gucci vb tüm dünyaca ünlü markaların mağazalarını şehir genelinde bulabilirsiniz. Fiyatlar genel olarak dünya geneli gibi.

(Eğer marka değil de otantik kumaş ve kıyafet arıyorsanız Chinatown, Little India ve bölgenin ünlü alışveriş noktası Mustafa Centre, Orchard Road‘da yer alan Lucky Plaza ve Arab Qarter bölgelerini gezebilirsiniz.)

Little India’da Tekka Centre’de yöresel bir kıyafeti 15-25 Singapur Doları gibi fiyatlara satın alabilirsiniz.

Elektronik Ürünler

Singapur elektronik eşya alışverişi

Elektronik eşya seven biri olarak benim Singapur’dan ne alınır sorusuna ilk vereceğim cevaplardan biri elektronik eşya olur. Özellikle pahalı bir ürün alacaksanız zaten ucuz olan ürünlerden %6 oranında “Vergi iadesi” yani “Tax Free” durumundan da yararlanabilirsiniz.

Funan DigitalLife Mall (şu an kapalı), Peninsula Plaza (özellikle fotoğraf makinesi, kamera), Sim Lim Square (bilgisayar) için en ünlü noktalar.

Yalnız Singapur’da alışveriş yaparken ucuz diye her şeye atlamamak lazım. Singapur Alışveriş Rehberi‘nde bahsettiğim dikkat edilecek noktaları mutlaka okumanızda fayda var.

Adını saydığım bu yerler ünlü olsa da ben adı belli, ünlü elektronik ürün satan mağazalardan alışveriş yapmayı daha çok tercih ederim. ION Orchard gibi şehrin ünlü alışveriş merkezlerinde bu tip bir çok mağaza bulabilirsiniz.

Apple Ürünleri

Singapur iphone fiyatları

Elektronik eşyalar dışında Apple ürünleri için ayrı bir başlık açmak istedim. Ben Singapur seyahatimde Iphone marka telefon, Ipad Air ve Macbook konusunda ayrı bir fiyat araştırması yaptım. Singapur’da bu ürünlerin fiyatları bize göre gerçekten ucuz.

Hatta bizde 3000 TL olan ürünler burada vergi iadesi ile birlikte 2000 TL civarlarına kadar düşüyor. (Örnek 2016 yılından…)

Yalnız üstteki uyarıyı tekrarlıyorum. Ucuz diye pasaj köşelerinden yanlışlıkla çakma ürün satın almayın. Apple ürünlerine ilginiz varsa ION Orchard başta olmak üzere birçok avm de mağazası bulunan EpiCentre mağazasına uğrayabilirsiniz.

Alışveriş yaparsanız “Tax Free” uygulamasından mutlaka faydalanın. Mağaza görevlisi ile dolduracağınız form sonrasında ülkeden ayrılırken %5,5 civarında bir “Vergi İadesinin” sahibi olacaksınız. Benzer şekilde Samsung marka cihazları da aynı tarzda elektronik eşya mağazalarından satın alabilirsiniz.

2016 yılı örnek fiyatlar: Singapur seyahatim öncesinde yaptığım Iphone araştırmasında IPhone 6s 16 GB modeli 2829 TL ile 3429 TL arasında fiyatlara satılıyordu. Fiyatları Teknosa, Apple Store ve Hepsiburada gibi güvenilir sitelerden aldım.

Singapur ION Orchard alışveriş merkezindeki EpiCentre mağazasında aynı model vergi dahil 1048 Singapur Doları yani 2300 TL‘ye satılıyordu.

Havaalanındaki iStudio isimli mağazada da fiyat aynıydı. Tabi bu fiyattan ayrıca %5,5 Tax Free iadesi almak mümkün. Tabi modeller de fiyatlar da sürekli güncelleniyor, ben fiyatları size fikir vermesi açısından yazmak istedim.

Singapur Temalı Ürünler

Singapur hediyelik eşya alışverişi

Her yerde olduğu gibi üzerinde şehrin isminin yazılı olduğu magnet, kar küresi, kartpostal, t-shirt, biblo, anahtarlık gibi ürünleri şehir genelinde birçok noktada bulabilirsiniz.

Bana göre en çok çeşit Chinatown‘da. Ürünler kalitesine göre değişiyor. Bardaklar 4, Çin işi basit ürünler 1-2, anahtarlıklar 2-3, magnetler 2-3 Singapur Doları civarında.

Orchard Road üzerindeki Lucky Plaza içerisinde daha uyduruk ürünler satılıyor. Little India içerisindeki Mustafa Centre‘de da birçok ürün bulabilirsiniz.

Merlion Temalı Ürünler

Singapur hediyelik eşya alışverişi merlion

Singapur’un simgesi aslan kafalı, balık gövdeli “Merlion” isimli hayvan. Bu ikona sahip anahtarlık, kar küresi vb aklınıza ne gelirse şehir genelinde bulabilirsiniz.

Chinatown‘da Merlion temalı her boyutta biblo satılıyor, fiyatlar ise 1-2 Singapur Doları’ndan başlıyor.

Çin Çayları

Singapur çay alışveriş Shinatown

Eğer Singapur’dan çay getirmek isterseniz Chinatown‘nda yer alan “Yue Hwa” mağazasındaki (70 Eu Tong Sen St, Singapore) çay dükkanlarına gidebilirsiniz.

Para önemli değil en kaliteli çay nerede derseniz Yixing Xuan Teahouse (78 Tg Pagar Rd, Singapore) isimli dükkana bakabilirsiniz.

Ben kendi çay alışverişimi ise Chinatown’da Sago Caddesi ve paralelindeki caddelerde yaptım. Bu dükkanlarda papatya, yeşil, siyah her türde çay satılıyor. Ortalama bir çay fiyatı 50 gr için 10 Singapur Doları, 100 gr içinse 20 Singapur Doları civarında. Bunlar normal çayların fiyatı.

Çok çok kaliteli çay isterseniz de 357 gramlık özel paketlenmiş çaylar 500-1000 Singapur Doları (2000-400 TL) arasında.

Bu dükkanlarda “Tea Pot“, Türkçesi “çaydanlık” olarak çevrilen yöresel çay aksesuarlarından da satın alabilirsiniz. Aklınıza bizdeki tip çaydanlıklar gelmesin, bunlar Uzak Doğu stilinde, minik demlik ve bardaklardan oluşan setler.

Chinatown’daki basit ve uyduruk modeller 20 Singapur Doları’ndan başlıyor. Çay dükkanlarında ise daha geleneksel ve kaliteli versiyonlarını bulabilirsiniz.

Bitkisel Tıbbi Ürünler

Singapur bitkisel ürün alışverişi

Çin kadar olmasa da Singapur’dan da bitkisel tıp ürünleri satın alabilirsiniz. Özellikle Chinatown‘da bolca dükkan var. Çin yağları genellikle 10-15 Singapur Doları arasında.

Tiger balm adındaki ufak naneli krem tarzındaki ürünler ise neredeyse her hediyelikçide var, fiyatları da ufak boylar için tanesi 2,5-4 Singapur Doları civarı.

Yöresel Yiyecekler

Singapur tropikal meyve
Tropikal meyvelerden rambutan. Görünümü ilginç olsa da şu ana kadar en sevdiğim meyvelerden biri oldu.

Yöresel yiyecekler Singapur’dan ne alınır sorusuna yiyecek cevabı bekleyen gezginler için güzel birer alternatif. Singapur genelinde Çin, Malay ve Hint kültürüne ait en ünlü yöresel lezzetleri bulabilirsiniz. Bakkwa, kaya, laksa paste, Singapore Sling ve tropik meyveler en dikkat çeken yöresel yiyecekler.

Bakkwa: Çoğunlukla domuz etinden yapılmış, şeker, soya sosu ve baharatlarla marine edilip fırınlanarak üretilen kurutulmuş barbekü eti, aslen Çin orijinli. Domuz etini tabi ki onaylamıyorum, merak edip almayın diye uyarıyorum 🙂

Kaya: Hindistan cevizi reçeli. Ya Kun Kaya Toast adlı ünlü marketlerde ve havaalanlarında bulabilirsiniz.

Laksa Paste: Ünlü Peranakan noddle çorbası. Çin ve Malay pişirme stili karşımı ile hazırlanır. Marketlerde ve havalanında bulabilirsiniz.

Singapore Sling: 1900’lü yılların başında Singapur’un ikonik oteli Raffles Hotel’de icat edilen ünlü kokteyl. Alkol satılan yerlerde çeşitli özel tasarımlara sahip bu içki alkol kullananlar için bir alternatif.

Tropikal Meyveler: Gelelim benim favori yiyeceklerim olan tropikal meyvelere. Singapur ekvatora yakın bir konumda yer alıyor. Bu yüzden birinden güzel tropikal meyveler bölgede, komşu ülkelerde yetişiyor.

Hayatınızda ilk kez görebileceğiniz bu meyveleri tane ya da kilo hesabı satın alabilirsiniz. Özellikle turistik yerlerde bu meyveleri soyulmuş olarak özel ambalajında bile bulabilirsiniz.

Rambutan ve mangostreen benim favori meyvelerim oldu. Meyvelerin kralı olarak adlandırılan Durian ise işin aslı benim hiç hoşuma gitmedi. Kokusundan dolayı bu meyveyi kapalı alanlara, taksilere sokmak yasak. Tadı hiç benlik değildi, yine de hayatta 1 kez olsun denenebilir.

Cold Storage bu meyveleri satın alabileceğiniz güzel bir market, bazı avm içlerinde var. Meyveler hakkında detaylı bilgi ve fotoğrafları Dünyanın en ilginç meyveleri başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Universal Studios Temalı Ürünler

Singapur hediyelik eşya alışveriş

Singapur seyahatimde benim çok eğlenceli vakit geçirdiğim Universal Studios, dünyaca ünlü bir tema parkı. Park genelinde birbirinden eğlenceli oyuncaklar var.

Transformers, The Lost World, Madagascar gibi çeşitli tematik bölümlere ayrılmış parkta orijinal hediyeler de bulabilirsiniz. T-shirtler, magnet, oyuncaklar…

Her temaya ait ürünlerin satıldığı ürünleri parkın her köşesinde bulabilirsiniz. Magnetler 7,9-9,9 Singapur Doları, t-shirtler 20-35 Singapur Doları, oyuncaklar 20-40 Singapur Doları civarında.

Diğer Hediyelik Eşyalar

Singapur’da ne alınır diye seyahat öncesi yaptığım tüm araştırmalar sonucunda yabancı kaynaklarda özellikle karşıma Peranakan Fayansları çıkıyordu.

Çinli Peranakan tüccarlarına ait eski yapılardan kurtarılmış bu fayanslar 100 yıldan eski olup artık yapılmayan özel bir teknik ve özel bir malzeme ile yapılıyor. Bu yüzden fayanslar önemli.

Fayanslarda özellikle balık, yarasa, aslan gibi motifler işliymiş. İşin aslı ben Singapur’da gezerken bu ürünleri görmedim, daha doğrusu özellikle aramadım bu tip ürünler ama ilginizi çekerse netten detaylı bir araştırma yapabilirsiniz.

Fayanslar dışında ayrıca Çin, Malay ve Avrupa sanat form kombinasyonu kullanılarak üretilen broş, tabak, çay seti gibi çeşitli ürünleri de inceleyebilirsiniz.

Bunlar dışında minyatürler, shopstick, ipek kilim, halı, çeşitli mobilyalar, Hint kültürüne ait çeşitli objeleri şehirde bulabilirsiniz. Özellikle Hint mahallesinde çeşitli baharatlar satın alabilirsiniz.

Yazı boyunca Singapur’dan ne alınır konusunda elimden geldiğince detaylı cevaplar vermeye çalıştım. Singapur seyahatinizde ilgili diğer önemli bilgileri

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top