Singapur gezi rehberi

Sahip olduğu yüz ölçümü ile dünyanın en küçük devletlerinden biri olan Singapur, gerek ekonomi gerekse de turizm konusunda dünyaya örnek gösterilecek başarıları ile Asya‘nın en dikkat çeken şehir devletlerinden bir tanesi.

Çin, Malay ve Hint halkının bir arada yaşadığı bu ufak devlet her yıl başta komşu ülkeleri Malezya, Tayland, Filipinler ve Endonezya olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinden ziyaretçileri ağırlıyor. Singapur gezi rehberi yazılarında başarısından sıkça bahsedilen bu ülke aslında İstanbul’un yalnızca 9’a biri büyüklüğe sahip olduğunu öğrenmekse insanı hayrete düşürüyor.

Singapur Gezi Rehberi: Genel Bilgiler

Singapur gezi notları
Singapur gezi rehberi blog

Singapur gezi rehberi yazımıza önce bu ufak devletle ilgili genel bilgileri vererek başlayalım.

Nüfus: Singapur’un nüfusu 5,5 milyon. Bunun 3,8 milyonu yerleşik nüfustan 1,6 milyonu ülke dışında yaşıyor. Nüfusun %74’ü Çinli, %13’ü Malay, %9’u ise Hintli. Bu 3 halk sorunsuz bir şekilde bir arada yaşıyor.

Zaten Singapur seyahatini güzel kılan şeylerden biri de bu renkli toplum yapısı. Aynı gün içerisinde 2-3 farklı ülkeyi geziyor gibi hissedebilirsiniz.

Çin’li toplumun yoğun olduğu Chinatown, Hint nüfusunun fazla olduğu Little India ve Arap vb nüfusunun fazla olduğu Arab Quarter bölgeleri çok farklı yapılara sahip. Metro ile bu noktaları gezdiğinizde sanki farklı şehirlere gelmiş gibi hissedebilirsiniz.

Din: Ülkenin %42,5’u Budist, %14,9’u Müslüman ve %4’ü Hindu. Her kesim inancını sorunsuzca yaşayabiliyor.

Resmi Dil: Ülkenin resmi dili İngilizce, Malayca, Çince ve Tamilce. İngilizce istisnasız her yerde çok güzel bir şekilde kullanılıyor. Seyahat boyunca bilmeyen birine rastlamadım. Örnek olarak Singapur metrosunda bilmeseniz kendinizi Londra ya da Amerika’nın herhangi bir şehrinde gibi hissedebilirsiniz. Tüm bilgilendirmeler yazılar İngilizce.

İklim: Singapur, coğrafi olarak ekvatora yakın bir konumda yer alıyor. Tropikal iklime sahip olan yerde sıcaklık, nem ve yağış ok fazla. Ekim-Mayıs ayaları arasında yağışlar genellikle şiddetleniyor. Kasım-Ocak ayaları arasında ise kuzeydoğu musonları etkili oluyor ve Singapur yoğun yağış alıyor.

Singapur’un yıllık ortalama sıcaklığı 27 derece. Yıllık ortalama nem ise %85 civarında. 4 mevsim ziyaret edilebilen ülkede muson yağmurlarının az olduğu dönemde daha rahat ederseniz.

İşin aslı Singapur’daki hava durumunu çok kafaya takmayın. Kendi seyahatimde 4 gün boyunca sürekli yağmur gözükmesine karşın gezi boyunca gündüz hiç yağmur görmedim. Bu yüzden yağmur konusunu çok kafaya takmayın.

Singapur genellikle sıcak havaya sahip ama kapalı alanlarda çok yoğun klima kullanımı var. Kapalı alanlara sürekli girip çıkmak sizi hasta edebilir bu yüzden yanınızda ince bir hırka vb taşırsanız kapalı alanlardaki yoğun klima soğuğundan korunabilirsiniz.

Singapur gezi rehberi
Marina Bay Sands, Singapur’un simgesi olan dünyanın en ünlü otellerinden biri.

Yüz ölçümü: Singapur’un yüz ölçümü 622 km2. İstanbul’un ki ise 5461 km2 yani Singapur’un İstanbul’un yaklaşık 9’da 1’i bir yüz ölçümüne sahip.

Tarih: Normale gezi rehberi hazırlarken tarih bölümüne biraz fazla ağırlık versem de Singapur gezi rehberi yazısında bu noktayı biraz esneteceğim çünkü Singapur’un çok eski ve önemli bir tarihi yok desek yanlış olmaz herhalde.

Klasik İngiliz sömürge sisteminin aktörlerinden. Singapur’un tarihi 11. yüzyıla dayansa da en önemli dönemi 19. yüzyıldan sonrası. İngiliz Sir Thomas Stamford Raffles tarafından 1819 yılında İngiliz limanı kurulmasıyla Singapur’un modern tarihi başlıyor.

İngiliz sömürgesi altında Hindistan-Çin ticaret merkezi, Güney Asya antrepo ticaret merkezi olan Singapur, II. Dünya Savaşı sırasında 1942-1945 yılları arasında sahip olduğu İngiliz korumasının kalkması ile Japonlar tarafından işgal edilir.

Singapur’un Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını 1963 yılında almış aynı yıl Malezya’ya katılmış 1965 yılında ise tam bağımsızlığına kavuşmuş.

Coğrafya: Singapur, Endonezya ve Malezya arasında sıkışıp kalmış küçük bir devlet. Dünyanın sayılı şehir devletlerinden olan Singapur kendisine ait 40 adacıktan meydana geliyor.

Ekonomi: Kişi başı gelirin yıllık 56.000 $ olduğu Singapur’un ana gelir kaynağı liman, gemi yapımı, endüstri ve turizm. Şehirde hayat genel olarak pahalı. Örnek olarak kapalı 0,5 Lt su 2,2-4,4 TL civarında.

Para Birimi: Singapur’un resmi para biriminin adı Singapur Doları. “SGD“, “S$” ya da yalnızca “$” işareti ile simgeleniyor. Şubat 2019 itibari ile 1 Singapur Doları yaklaşık 3,9 TL.

Saat Farkı: Singapur ile ülkemiz arasında 5 saatlik bir zaman farkı var. Türkiye’de saat 12.00 iken Singapur’da saat 17.00 oluyor. (Kış saati uygulamasının ülkemizde değişmesinden dolayı saat farkında değişiklik olabilir, güncel bilgileri kontrol edebilirsiniz.)

Vize: Singapur’a seyahat edecek Türk vatandaşları, 30 güne kadarki turistik ziyaretleri için vizeden muaftır. Uçakta dağıtılan giriş formlarını doldurarak ülkeye giriş yapabilirsiniz. Dolduracağınız formları pasaportunuzun içerisinde ülkeden çıkış yapıncaya kadar saklamayı unutmayın.

Gezi Süresi: Singapur’da para ve vaktiniz olduktan sonra sıkılmadan uzun bir süre durabilirsiniz. Eğer hızlı ve tempolu bir gezi yaparsanız 2,3 gün ancak yeterli olur.

Universal Studios Singapore gibi tam gün zaman alan parklara ya da Sentosa Adası‘ndaki sahillere zaman ayıracaksanız da 4,5 gün güzel bir Singapur gezisi için ancak yeterli olur. Ben Universal Studios dahil yaklaşık 4 günlük bir seyahat süresine sahiptim ama hızlı ve tempolu gezi benim oldukça yordu.

İngiliz Etkilisi: Yıllarca sömürge altında kalan Singapur’da trafik İngiliz tipi, tersten akıyor. Bu yüzden karşıdan karşıya geçerken dikkat edin. Yürüyen merdivenlerde beklerken sağda değil de sol tarafta beklemeniz gerekiyor.

Elektronik ürünlerde İngiliz tipi 3’lü prizler kullanılıyor. Şarj aletlerinizi kullanmanız için adaptör kullanmanız gerekecek. Seyahat öncesinde internetten bu adaptörleri satın alabilirsiniz.

Benzer şekilde Singapur’un her köşe başında yine bu adaptörler satılıyor. Kahvaltılarda da yine İngiliz etkilisi var. Çırpılmış yumurta, fasulye vb yiyecekler kahvaltılarda tüketiliyor.

Kurallar Ülkesi: Singapur dünyanın en güvenilir ülkelerinin başında geliyor. Tecavüz ya da uyuşturucu madde kullanımı gibi suçlarda idam cezaları var. Bu yüzden temiz toplum var.

Çoğu Singapur gezi rehberi yazılarında belirtildiği üzere Singapur’da sakız satışı ve tüketimi komik bir şekilde yasak. Geçmişte metro kapısında yaşanan bir arızadan dolayı bu kanunun çıktığı yönünde bilgiler var.

Marketlerde sakız bulamazsınız ama yanınızda getirip çiğnediğiniz sakız için de kimse olay yapmıyor, en azından bize karışan olmadı 🙂

Benzer şekilde sigara tüketimi de çok kısıtlı. Sokaklarda sigara içen insan sayısı çok az. Sigara için özel alanlar olsa da yine ortak alanlarda içilen sigaralar için pek olay yaratan yok.

Singapur’da Ulaşım

Singapur gezi notları ulaşım seçenekleri

Singapur gezi rehberi içinde en kolay konulardan bir tanesi ulaşım. Gerek Singapur’a ulaşım gerekse de şehir içi ulaşım son derece rahat.

İstanbul’dan Singapur’a yapılan uçuşlar aktarmasız yaklaşık 11 saat sürüyor. THY ,günde 1 ya da 2 uçuş düzenliyor. Bunun dışında Singapore Airlines da aktarmasız uçuşlarda tercih edilebilir.

Yalnız zaman zaman Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur‘a düzenlenen seferler daha ucuz olabiliyor bu yüzden bu noktaya yapılan uçuşların fiyatlarına da göz atmanızı tavsiye ederim. Kuala Lumpur-Singapur arasında neredeyse her saat çoğu firma sefer düzenliyor. En ünlülerden bir tanesi AirAsia.

AirAsia ile bavul ve yemek dahil kişi başı 60-70 TL‘ya bilet alınabilir. Ben kendi seyahatimde önce Kuala Lumpur’a gittim, burada birkaç gün gezdikten sonra Air Asia ile Singapur’a geçtim. Tavsiye ederim.

Singapur ulaşım havaalanı
Singapur Changi Uluslararası Havalimanı sahip olduğu tasarım ve imkanlar ile dünyanın en sıra dışı havaalanlarından.

Singapur Havaalanı ile şehir merkezi arası ulaşım: Havalanından şehir merkezine taksi, shuttle ya da metro ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Metro ile kolayca merkeze ulaşabilirsiniz, ben metroyu tercih ettim. Metro ile merkeze ulaşmak için önce gerekli aktarmaları yapmanız gerekiyor.

Öncelikle havaalanı treni ile bulunduğunuz terminalden Terminal 2’ye gitmelisiniz. THY, terminal 1’e iniyor. “Train to city” oklarını takip edip ücretsiz bineceğiniz tren ile Terminal 2’ye hızlıca ulaşabilirsiniz. Buradan yine trene binerek metronun son durağına ulaşabilirsiniz.

Bu duraktan da metroya binerek otelinize yakın olan metro durağına gidebilirsiniz. Merkezde yer alan otelinize yolculuk toplamda 30-45 dk arası sürecektir.

Eğer ulaşımda taksiyi tercih ederseniz  yolculuk yaklaşık 30 dk sürer ve fiyat 20-35 Singapur Doları arasında tutar. Trafiğin olduğu sabah saatleri (peak hours) fiyatlar biraz daha yüksek olabilir, yolculuğunuza 3$ havaalanı vergisi ilave edilebilir.

Şehir içi ulaşımda ise en kolay ulaşım aracı metro. Singapur’da abartısız Paris, Londra gibi çok etkin bir metro ağı var. Metro beklerken kimse kapı önünde durmuyor, önce inenlere yol veriliyor ve sıra ile metroya biniliyor.

Hop on hop off turistik otobüsler: Bence çok gerekli değil ama üstü açık turistik otobüsler ile şehir turu atmak isterseniz firmalar genellikle 08.30-18.00 saatleri arasında sefer düzenliyor. 2 hat bulunan seferlerde her hat yaklaşık 60 dakika sürüyor. Otobüslerin duraklara geliş sıklığı ise mevsimine göre 15-40 dakika. 24 saatlik bilet ücreti yaklaşık 23 Pound (Evet, çok pahalı.)

Tekne Turu: Singapur’da tekne turu atarak manzaranın keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Turlar yaklaşık 40 dakika sürüyor ve fiyatı 25 Singapur Doları. Son tur 22.30’da. Merlion Heykeli‘nin hemen önünde yer alan iskeleden özellikle geceleri tura çıkabilirsiniz. rivercruise.com.sg adresinden detaylara göz atabilirsiniz.

Singapur gezi rehberi tekne turu
Singapur’ı doyasıya yaşamak isterseniz özellikle açık havalarda, hava karardıktan sonra tekne turu yapabilirsiniz.

Singapore Tourist Pass: Singapur gezi rehberi içerisinde verdiğim bilgiler içinde en işinize yarayacak olanlardan bir tanesi de size seyahatiniz boyunca ulaşımda sınırsız hak tanıyan kart olan Singapore Tourist Pass. 1,2 ve 3 günlük çeşitleri olan bu kartları satın alarak metro ve otobüse süreniz boyunca sınırsız binebilirsiniz.

Bu kartı satın alarak her metro durağında sürekli bilet alma derdinden de kurtulursunuz. 1 günlük bilet 10 S$, 2 günlük bilet 20 S$ ve 3 günlük bilet ise 30S$. Fiyatlar Singapur Doları. Bu fiyat dışında kart depozitosu için de 10 Singapur  Doları vermeniz gerekli.

Depozitoyu kartınızı iade ettiğiniz geri alıyorsunuz. Kartınızı havaalanında metroya ilk bineceğiniz yerdeki ilgili gişeden alabilirsiniz. Eğer 3 günden fazla Singapur’da bulunacaksanız 3. günün sonunda tekrar ücret vererek kartınıza gün eklemesi yaptırabilirsiniz. Dönüşte yine havaalanında depozitonuzu geri alabilirsiniz.

Singapur’de Yeme İçme

Singapur gezi rehberi yeme içme
Singapur’da lüks restoranlar dışında sokak satıcılarında da farklı lezzetler deneyebilirsiniz.

Yurt dışında yaşayacak kadar yiyenlerden olduğum için Singapur gezi rehberi içerisinde yeme içme kültürüne dair çok kapsamlı bilgiler veremeyeceğim maalesef ama yine de genel bilgiler ve benim gibi yabancı yemeklere karşı sıkıntı yaşayanlar için ufak notlar paylaşayım.

Singapur mutfağı Malay, Hint, Çin ve Tai gibi kültürlerin mutfaklarından izler taşıyor. Lüks restoranlar dışında sokaklarda da yöresel yemekler bulabilirsiniz.

Alışveriş merkezlerinin yemek bölümleri bizdekilerin aksine en üstte değil de en alt katta olabiliyor. Yöresel yemekler dışında seyahatiniz boyunca ülkemizde bulamayacağınız tropikal meyveleri denemeye özen gösterin.

Benim favorim rambutan ve mangosteen olmuştu. Meyvelerin Kralı olarak adlandırılan Durian ise bence tam felaket. Yine de ömürde 1 kez olsun tadına bakılabilir. Tropikal meyveleri kilo hesabı satın alabileceğiniz gibi turistik yerlerde tane hesabı, soyulmuş ve özel olarak paketlenmiş şekilde de satın alabilirsiniz.

Eğer benim gibi siz de yurt dışında yeme içme konusunda sıkıntı çekiyorsanız şehirde yer alan Pizza Hut, KFC, Burger King, McDonald’s gibi fast food zincirlerinin yanında Arab Street‘te yer alan Türk restoranlarını da tercih edebilirsiniz.

Pizza Hut: Orchard Road’da Lucky Plaza içerisinde yer alıyor. 22.00’ye kadar açık. 2 kişilik güzel bir yemek yaklaşık 60-70 Singapur Doları.

McDonald’s: Yine Lucky PLaza’nın köşesinde ve şehrin birçok noktasında var. 2 kişilik menüler toplamda 15-25 Singapur Doları tutuyor.

Türk Restoranları: Arab Quarter bölgesinde, Arab Street caddesi boyuna Türk restoranı bulabilirsiniz. Çorba, ana yemek, içecek ve çaydan oluşan 2 kişilik menü toplam 70 Singapur Doları tuttu.

Unutmadan belirteyim Singapur’da otel ve restoranlarda belirtilen fiyatlara %7 KDV ve %10 servis bedeli sonradan ilave ediliyor. Yani hesap geldiğinde fiyat fazla geldi diye düşünmeyin. Bahşiş zaten hesaba dahil edilmiş oluyor bu yüzden ekstra verip vermemek sizin elinizde.

Singapur’da Gezilecek Yerler

Singapur gezi rehberi
Şehrin simgesi olan Marina Bay Sands Oteli’nde hava karardıktan sonra ışık ve ses gösterileri düzenleniyor.

Gelelim Singapur gezi rehberi yazımızın en önemli bölümüne, şehirde gezip görmeniz gereken en önemli noktalara. Singapur’da birbirinden güzel yerler var ama gez listenizin en üst sıralarına şehrin simgeleri olan Merlion Heykeli ile Marina Bay Sands Oteli ile otelin seyir terası olan SkyPark‘ı ekleyin.

Gardens by the Bay, şu ana kadar gördüğüm en güzel parklardan. Sentosa Adası ise dünya üzerinde yer alan en güzel eğlence merkezlerinden oluşan bir ada.

Bunlar dışında ChinatownBuddha Tooth Relic Temple and Museum, Orchard Road, Singapur Botanik ve Orkide BahçesiSingapore Flyer ve Little India görmeniz gereken önemli noktalardan.

Universal Studios Singapore, benim çok güzel ve eğlenceli vakit geçirdiğim bir park oldu. Singapur’da gezilecek tüm önemli yerleri, fotoğrafları ile birlikte Singapur Gezilecek Yerler yazımda okuyabilirsiniz.

Singapur’da Alışveriş

Singapur gezi rehberi alışveriş
Singapur alışveriş severler için tam bir Cennet. Özellikle Chinatown ve Bugis Street Market, hediyelik eşya alışverişi için ideal yerlerden.

Singapur gezi rehberimi yazımızın en eğlenceli bölümlerinden biri alışveriş konusu. Yurt dışı yolculuklarının en güzel anlarından biri alışveriş. Kendinize ve sevdiklerimize satın alacağımız ufak tefek hediyelik eşyalar ile seyahatlerimizi bir ömür unutulmaz kılabilirsiniz.

Alışveriş severler için bu noktada Singapur tam bir Cennet. Şehrin her köşesinde alışveriş yapabileceğiniz bir çok yer var. Singapur’un ana alışveriş noktası olan Orchard Road isimli cadde toplam 22 avm ye ev sahipliği yapıyor.

Yöresel ürünleri ve hediyelik eşya alışverişinizi ise Chinatown, Little India ve Bugis Street Market‘te yapabilirsiniz.

Şehrin en ünlü alışveriş merkezi ise ION Orchard. Singapur’un simgesi olan orkide temalı ürünler ise satın alınabilecek en güzel hediyelerden. Başta Apple ve Samsung akıllı telefon ve tabletler olmak üzere çeşitli elektronik eşyaları Singapur’da çok uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

Singapur’da alışverişle ilgili tüm gerekli bilgileri Singapur Alışveriş Rehberi, şehirden satın alabileceğiniz ürünlerle ilgili bilgileri ise Singapur’dan ne alınır? başlıklı yazılarımda okuyabilirsiniz.

Singapur’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Singapur gezi rehberi otel tavsiyeleri

Gelelim Singapur’da konaklama konusunda. Eğer Singapur seyahatinizi Uzak Doğu’ya seyahat eden birçok gezgin gibi siz de kendiniz organize edecekseniz Singapur gezi rehberi yazımızın en önemli bölümlerinden olan konaklama konusuna dikkat etmeniz gerekiyor.

Singapur’da konaklama komşu ülkelerine nazaran maalesef daha pahalı olsa da güzel bir araştırma ile Avrupa otel fiyatlarından çok daha uygun fiyatlara konaklama yapabilirsiniz.

Şehirde etkin olan metro kullanımı konaklama konusunda size çok yardımcı olacak. Otelinizi metro durağına yakın bir yerden ayarlarsanız seyahatiniz boyunca çok rahat edebilirsiniz.

Orchard Road şehrin en ünlü caddesi. Bu caddenin sonuna doğru yer alan Dhoby Ghaut ise metro hattının kesişim noktası. Otelinizi bu durağa yakın yerden ayarlarsanız ulaşımda rahat edersiniz. Bu bölgeler dışında Marina Bay, Sentosa AdasıBoat Quay, Clarke Quay ve Chinatown‘da konaklama için tercih edebileceğiniz yerlerden.

Gelelim otel tavsiyesine. Singapur gezi rehberi yazısını hazırlarken yaptığım detaylı otel araştırması sonucunda şehrin merkezinde yer alan, en yüksek ziyaretçi değerlendirme puanına ve yüksek fiyat/performans değerine sahip otelleri seçmeye çalıştım. Bu araştırma sonucunda her bütçe için birçok otel adı belirledim.

Singapur gezi rehberi konaklama
4 yıldızlı Holiday Inn Singapore Orchard City Centre, şehirde konaklayabileceğiniz güzel tesislerden bir tanesi.

5 yıldızlı bir tesiste konaklamak isteyenler Marina Bay Sands ve Mandarin Orchard Singapore oteline, 4 yıldızlı tesiste kalmak isteyenler Holiday Inn Singapore Orchard City Centre ve  Park Regis Singapore otellerine, 3 yıldızlı otel tercih edenler ise Holiday Inn Express Singapore Orchard RoadHoliday Inn Express Singapore Clarke Quay otellerini tercih edebilir.

Singapur’da konaklama hakkında detaylı bilgileri ve tüm otel tavisyelerimi Singapur’da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel Rezervasyonu: Ben kendi seyahatlerimde otel rezervasyonumu internetin en ünlü ve güvenilir rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden yapıyorum. Rezervasyon seçeneğinize göre ödemenizi otelde yapabilir, yaşanabilecek herhangi bir aksaklıkta ise rezervasyonunuzu konaklamanıza 24 saat kalıncaya kadar iptal edebilirsiniz. Booking.com’da yer alan Singapur otellerini incelemek için tıklayın.

Singapur gezi rehberi yazısı boyunca alışverişten ulaşıma, konaklama yapılacak bölgelerden gezilecek yerler konusuna kadar elimden geldiğince birçok detaylı bilgi paylaşmaya çalıştım. Eğer sizin de şu bilgileri de Singapur gezi rehberi yazısına eklemelisiniz dediğiniz şey varsa mutlaka yorum yazarak bizimle paylaşım.

Sami Altınay
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın