şiraz gezilecek yerler

2000 yıldan fazladır Pers kültürünün kalbinde yer alan Şiraz, İran’ın en güzel ve en turistik şehirlerinden biridir. Dünyaca ünlü şairleri, şarapları ve eşsiz mimari yapılarıyla ön plana çıkan ve 90 güne kadar olan seyahatlerde vizesiz gidilebilen yanı başımızdaki bu şehir, İran hakkındaki ön yargılarınızı kırmaya hazır!

Ortaçağ İslam dünyasının en önemli şehirlerinden biri olmakla birlikte, Zend Hanedanlığı zamanında ülkenin başkentidir ve bu sürede birçok tarihi yapı restore edilir.

Edward Browne’nun ‘A Year Amongst the Persians’ adlı kitabında Şirazlılar, tüm Persler arasından en ince zekalı, en maharetli ve en hayat dolu insanlar olarak tasvir edilir.

Şairler ve şiirler şehri olan bu yer, önemli şairler olan Hafız-ı Şirazi ve Sadi’nin mezarlarına ev sahipliği yapar. Aynı zamanda müze haline getirilen anıt mezarlar uğrak yerlerinizden biri olacaktır. Görkemli bahçeleri ve olağanüstü eski sofistike camileri de mutlaka ziyaret edilmelidir.

Karasal iklim hakim olduğundan yazları çok sıcak ve kurak, kışları soğuk geçer. Bu nedenle ilkbahar ve sonbahar dönemi bu şehri ziyaret etmek için en ideal zamanlardır.

Şiraz gezilecek yerler yazısında neler var?

Şiraz Gezilecek Yerler Listesi

1. Bagh-e Naranjestan (Naranjestan Sarayı)

şiraz gezilecek yerker Naranjestan Sarayı

Sizi bahçesindeki portakal ağaçlarıyla karşılayan bu yapı ve bahçesi Şiraz’ın en güzel yerlerindendir. İran’daki birçok yapıda olduğu gibi büyük bir avlusu ve havuzu bulunur.

Köşkün aynalarla donatılmış girişi ahşap işlemeli ve vitray camlarla kaplı odalara açılır. Avrupa tarzı motiflerle boyanmış, özellikle üst katın tavanları gözlere adeta görsel bir şov sunar.

2. Nasır El Mülk Camii (Pembeli Camii)

şiraz'da gezilecek yerler Pembeli Camii

Güney İran’ın en güzel ve en çok fotoğraflanan yerlerinden biri olan bu cami, 19. yüzyılın sonlarında inşa edilir. Rengarenk mozaikleri ve vitraylarıyla ziyaretçileri kendine hayran bırakır.

Cami en çok sabah saatlerinde ziyaret edilir (9.00-11.00 arası). Bu saatlerde salon ve cami içindeki Fars halıları desenli bir ışık saçan kaleydoskop ile aydınlatılır. Bu görsel şölen ziyaretçilere eşsiz bir deneyim ile benzersiz bir fotoğraf çekme imkanı tanır.

Ayrıca kısmen esnek olan ahşap duvarları sayesinde birçok depremden hasar almadan kurtulur. Gül pembe rengindeki mozaiklerinden dolayı “’Pembeli Camii” olarak da bilinir.

3. Aramgah-ı Shah-e Cheragh (Şah Çerağ Türbesi)

şiraz gezilecek yerler ceragTurbesi

İmam Rıza’nın 17 kardeşinden biri olan Seyyid Emir Ahmed MS 835 yılında burada öldürülür. 12. yüzyılda mezarının üzerine şimdi oldukça turistik hale gelen türbe ve cami inşa edilir.

Mavi mozaikli kubbe ve göz kamaştırıcı altın uçlu minare Şii törenleri için muhteşem bir mekan oluşturur. Caminin hemen yanında yer alan müzede değerli eski Kur’an-ı Kerim’ler, saf gümüş ve altınla dekore edilmiş kapılar ve diğer kıymetli eşyaların koleksiyonu bulunur.

Girişi, kadınlar ve erkekler için ayrı yerlerden olmak üzere iki bölüme ayrılır. Burada küçük bir güvenlik kontrolünün ardından avluya geçebilirsiniz.

Kadın ziyaretçilere bu bölümde avluya girmeden önce çarşaf (kara çarşaf değil, renkli ve desenli çarşaflar) giydirilir. Ben nasıl giyildiğini bilmediğim için orada rehberlik yapan kadınların yardımıyla giyebildim.

Turist olduğunuzu anladıkları taktirde size de güler yüzleriyle seve seve yardım edeceklerdir. İçeriye ne yazık ki tripod ve profesyonel fotoğraf makinaları alınmıyor. Çantanızı veya fotoğraf ekipmanınızı girişe bırakabilir, flaşını kapatarak telefonunuzu fotoğraf çekmek için kullanabilirsiniz.

Cami ve türbenin içini maalesef kadın ve erkekler bir arada ziyaret edemiyor. Her birinin girişleri ana girişteki gibi ayrılmış durumda. Yapıların içlerinde de bir araya gelemiyorsunuz. Bu nedenle eşiniz ya da kız/erkek arkadaşınızla ziyaret ediyorsanız birbirinizi kaybetmemeye özen gösterin.

Biz eşimle girerken 15 dakika sonra çıkışta buluşalım şeklinde anlaşmalar yaparak bir arada kalabildik. Bütün bu zorluklar sizi yıldırmasın.

Benzersiz aynalı mozaikleri, saf gümüş ve altınla dekore edilmiş duvarları gördüğünüze asla pişman olmayacaksınız. Ayrıca kadınlar için ücretsiz olarak kadın rehber temin edilebilir.

Rehberler akıcı İngilizceleriyle size Şii kültürüyle ilgili detaylı bilgi veriyorlar. Ziyaret sonunda turistler için ayrılmış bir salonda ücretsiz çay ve bisküvi eşliğinde anı defterini doldurup dinlenebilirsiniz.

4. Aramgah-ı Hafez (Hafız Türbesi)

şiraz Hafız Türbesi

14. yüzyılda yaşamış sevilen İranlı halk kahramanı ve şair Hafız 1389 yılında vefat eder. Daha sonra o zamanki hükümdar Kerim Han tarafından 1773 yılında mezarı yaptırılır ve Hafız’ın naaşı buraya yerleştirilir. Mermer mezarın üzeri Hafız’ın bir şiiriyle oyulur, ayrıca 1935 yılında mezarın üzerine sekizgen bir çardak yerleştirilir.

Hafız’ın felsefesini anlamanız için mezarından ve içinde bulunduğu anıt bahçeden daha iyi bir yer yoktur. İranlılar her evin mutlaka iki şeyinin olmasını söyler; önce Kur’an, daha sonra Hafız’ın eserlerinin koleksiyonu.

5. Arg-e Karim Khan (Kerim Han Kalesi)

şiraz han kalesi

Şehir merkezine hakim olan bu kale erken Zend döneminde inşa edilir. Yüksek duvarlarda süs tuğlaları bulunur. Dört köşesinde 14 metre yükseklikteki dairesel kuleler görülmeye değerdir.

Yöresel kıyafetler giydirilmiş o zamanki hayatı yansıtan mankenlerin bulunduğu bir müze ve bahçedeki turunç ağaçları dışında kalenin içinde görmeye değer başka bir şey yoktur.

6. Bazar-ı Vakil (Vekil Çarşısı)

şiraz görülecek yerler vekil çarşısı

Kentin antik ticaret bölgesi farklı dönemlere ait çeşitli pazarlara ev sahipliği yapar. Bunların en güzellerinden biri de Kerim Han tarafından yaptırılan Bazar-e Vakildir. Şiraz’ı büyük bir ticaret merkezi haline getirme planının bir parçası olan çarşı haç biçiminde inşa edilir.

Geniş kemerli tuğla yollar Zend mimarisinin başyapıtlarındandır. Çarşının içi yaz aylarında serin, kışın ise ılık kalır. Halı, baharat, kıyafet ve el işi ürünler satan yaklaşık 200 mağazaya ev sahipliği yapar.

7. Aramgah-e Sa’di (Sadi Türbesi)

şiraz Sadi türbesi

Pehlevi döneminde açık hava müze tarzında inşaa edilen bu yapı, basitçe Sa’di olarak bilinen, Bostan ve Gülistan gibi dünya çapında eserleri bulunan Şeyh Muhammed Şemsettin’e ithaf edilir. Sa’di 1207 yılında doğar, 1292 yılında ölür.

Her mevsim yeşil kalan, portakal ve gül bahçelerinin ortasında yer alan yapı, şehrin gürültüsünden uzak kalabileceğiniz Şiraz’ın huzurlu yerlerden biridir.

8. Bagh-e Eram (İrem Bahçesi)

şiraz irem bahçesi

İran kültüründe bahçelerin büyük bir önemi vardır. Ziyaret edeceğiniz müze, türbe, camii gibi yapılar genellikle turunç ağacı ve gül gibi bitkileri bulunduran büyük bahçelerin içinde bulunur. Uzun boylu selvi ağaçlarıyla ünlü Unesco Dünya Miras Listesinde yer alan bu bahçe, manzarasıyla erken Selçuklu unsurlarını bir araya getirir.

19. yüzyılda yapılan sarayın hemen önünde bulunan turkuaz havuzu, yürüyüş yolları, muhteşem lavantaları, eşsiz gülleri ve farklı türdeki birçok bitkisiyle Şiraz’ın en romantik ve en huzurlu yerlerinden biridir. Türkçesi Cennet bahçesi olan ‘İrem Bahçesi’ görmekten en çok keyif alacağınız bahçelerden biri olacaktır.

9. Persepolis (Taht-ı Cemşid)

şiraz gezilecek yerler Persepolis

Gelelim Şiraz’ın dünya çapında ismini duyurmuş en turistik diyebileceğimiz yerine. Antik dünyanın harikalarından biri olan Pers İmparatorluğu’nun başkenti Persepolis, sadece büyük bir mimari düzeni değil, aynı zamanda büyük bir düşünceyi ve felsefeyi bünyesinde barındırır.

MÖ 6. yüzyılın sonlarına doğru Pers Kralı 1. Darius tarafından kurularak 150 yıl içinde tamamlanır. MÖ 330 yılında Büyük İskender tarafından fethedilen şehir işgal sırasında yakılıp yağmalanır.

Büyük İskender tarafından ele geçirilen hazinelerin 10 bin katır ve 5 bin deveyle ancak taşınabildiği söylenir. İslam devriminden sonra, temsil ettiği değerler nedeniyle mollalar tarafından yıkılmak istense de Unesco ve ayaklanan halkın yardımı ile tarihin katli engellenir.

Şehrin 70 km kuzeydoğusunda bulunduğundan şehir merkezinden ulaşmanız hayli zor olacaktır. Direkt otobüs ve toplu taşıma ile ulaşım imkanı bulunmadığından taksicilerle anlaşarak gidip gelmenizi tavsiye ederim.

Görkemli anıtlar, saraylar, tören yerleri ve kral mezarlarının yanı sıra içinde tarihi eserlerin sergilendiği bir müze bulunur. Mısır’daki ocaklardan getirilen taşlarla inşaa edilen ‘Apadama’ denilen tören salonu 10.000 kişilik kapasitesiyle dünyada tektir. Ayrıca büyük sütunlar üzerinde Perslerin inançlarını yansıtan heykel ve kabartmalar mevcuttur.

İyilik sembolü yarı insan bir savaşçı ile kötülük sembolü olan bir canavarın mücadelesi ve iyilik sembolünün zaferi resmedilir. Ayrıca Persepolis’in yakınındaki dağın yamaçlarında birbirinden 8-10 km uzaklıkta, kayalıkların oyulmasıyla yapılmış saray görünümünde ‘Taht-ı Cemşid’ ve ‘Nakş-ı Rüstem’ mezarları görülmeye değerdir.

Bunlardan biri 1. Darius’un mezarıdır. Uzun süre kendi haline bırakılan şehir 1930 yıllarında başlayan arkeolojik çalışmalarla yeniden ortaya çıkarılır. Şehri anlayarak baştan sona gezmek için 1 gününüzü ayırmanız gerekecektir.

Şiraz’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

İran’ın en önemli tarihi ve turistik yerlerinden biri olan Şiraz’da her bütçeye göre otel bulabilirsiniz. Tarihi yapılara yakın şehir merkezinde oldukça lüks 5 yıldızlı oteller mevcuttur. Ayrıca 20-40 TL arası temiz ve merkezi oteller bulmak da mümkündür.

Biz şehir merkezinde bulunan Niayesh Otel’de kaldık. Eski bir binanın restore edilmesiyle yapılan otelin odaları oldukça ferah ve temizdi.

Ayrıca gezmekten artan zamanınızı değerlendirebileceğiniz şark köşesi tarzında dekore edilmiş bir avlusu ve ortada küçük bir havuzu hoşunuza gidecektir. Kahvaltı ve yemekleri açık büfe tarzında olduğundan aç kalma ihtimaliniz çok az olacaktır. İsteğinize göre nargile servisi de yapmaları başka bir artısı.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın