Şirince Gezi Rehberi & Şirince Gezi Notları

Şirince gezi rehberi: İzmir’in Selçuk ilçesine yaklaşık 10 km uzaklıkta yer alan Şirince ya da anıldığı diğer bir isimle Şirince Köyü, Türkiye’nin görülmesi gereken yerlerinden biri.

Şirince denildiğinde ilk akla gelen köyün tatlı atmosferi, yani Şirince’nin tarihi, mimarisi ve doğal güzellikleri oluyor. Ancak bölgede yetişen üzümlerle üretilen lezzetli şaraplar, keyifli restoran ve kafeler ile Şirince’de yeme içme alternatiflerinin yanı sıra Şirince’ye özgü ürünleri bulabileceğiniz alışveriş seçenekleri sunan şirin dükkanlar da Şirince gezisi için oldukça ilgi çekici detaylar.

Ege Bölgesi’nin en keyifli ve popüler köylerinden biri Şirince için rehberimizden yararlanarak gezi rotanızı kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Şirince gezi rehberinde hem seyahatiniz öncesi hazırlıklar için bilgileri hem de gezinizi keyiflendirecek detayları bulabilirsiniz.

Şirince Gezi Rehberi: Genel Bilgiler

Şirince gezi rehberi, Şirince hakkında bilgiler

Şirince gezi rehberi için detaylara girmeden önce Şirince hakkında genel bilgileri vererek başlayalım.

Şirince Tarihi: Şirince Köyü’nün geçmişi milattan sonra 5. yüzyıla kadar dayanıyor. Köydeki ilk yerleşimlerin tarihinin ise 15. yy civarına, Efes’in terk edilmesine dayandığı biliniyor.

Bu eski Ortodoks köyünün tarihindeki en popüler konu ise Şirince’nin dönemden döneme değişen ismi ve tabii ki Maya Takvimi’nin Şirince’yi de ilgilendiren rivayeti.

İsimlerle başlayacak olursak Şirince’nin geçmişte bir ara Kırkınca olarak anıldığı biliniyor. Bu ismin hikayesi ise efsanevi bir çağda dağlara vuran kırk kişiyi ele alıyor. Rivayete göre bu kırk kişiye ithafen bu köye Kırkınca ismi konulmuş.

Şirince’de Rumların dönemi başlayınca Kırkınca ismi Rum telaffuzunda Kirkice, Kirkince gibi isimlere dönüşmüş. En son yine başka bir rivayete göre yerliler Şirince’nin güzelliğinin zarar görmesinden korktuğu için Şirince’yi Çirkince olarak anmaya başlamış. Cumhuriyet’in ilk dönemlerinde ise Şirince adı resmileşmiş.

Şirince’nin dünyaca bir üne sahip olmasını sağlayan konu ise Maya Takvimi’nde geçen bir rivayet. 21 Aralık 2012 tarihi Maya Takvimi’nin bitişi olarak anılıyordu. Kıyamet koptuğunda dünyada kalacak tek sağlam yerin ise Şirince olduğuna dair bir söylenti ortaya çıkmıştı. 21 Aralık 2012’de bu haberlerle beraber Şirince’ye yerli ve yabancı bir sürü turist akın etti.

Nüfus & Toplum: Şirince’nin nüfusu ortalama 500 kişi, ancak her sene neredeyse yaklaşık 1.5 milyon turisti ağırlıyor.

Şirince nerede? & Şirince’ye ulaşım: Şirince, İzmir’in Selçuk ilçesi sınırları içerisinde bulunuyor. Şirince’ye ulaşım için en kolay yol öncelikle İzmir’e gitmek, oradan da Selçuk üzerinden Şirince’ye geçmek.

Şirince’ye ulaşım alternatiflerini Şirince Gezi Rehberi yazımızın ilerleyen kısımlarında daha detaylı olarak bulabilirsiniz.

Şirince’de ne kadar kalmalı? Şirince için kaç gün yeter diye soracak olursanız bu aslında tamamen nasıl bir tatil yapmak istediğinize bağlı.

Eğer bir Ege turuna çıkmışsanız ve hazır gelmişken Şirince’yi de görmek isterseniz yarım günde köyü görebilirsiniz. Ancak Şirince’nin huzurunu yaşamak ve bunun keyfini doyasıya çıkarmak, ara sokakları keşfetmek, güzel bir restoranda oturup keyifle şarap içmek gibi beklentileriniz var Şirince’de konaklama için 1 gece ayırmanızı tavsiye ederim.

Şirince’ye Ne Zaman Gidilir?

Şirince gezi rehberi, Şirince'ye ne zaman gitmeli

Şirince’ye ne zaman gidilmeli sorusuna cevap için dikkate alınması gereken iki konu var: İklim koşulları ve turist yoğunluğu.

Selçuk’a bağlı Şirince’de Akdeniz iklim koşulları hakim. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçiyor. Ancak yazın bunaltıcı sıcaklarla geçmediğini söyleyebiliriz.

Dağların içerisinde ağaçlar arasına kurulu Şirince Köyü’nde yazın en sıcak zamanında bile hafif hafif esen rüzgarı hissedebilir, serinleyecek bir ağaç altı bulabilirsiniz. Yine de tabii ki sıcakları sevmiyorsanız bahar ayları Şirince’ye gitmek için en ideal zaman olacaktır. Baharda da gündüzler sıcak geçiyor ancak akşam serinliği için hazırlıklı olmakta fayda var.

Gelelim turist yoğunluğu konusuna. Eğer siz de kalabalıkta gezmekten hoşlanmıyorsanız özellikle hafta sonu ve yaz dönemi Şirince’de olmaktan kaçınmalısınız. Bu zamanlar Şirince’nin en kalabalık olduğu zamanlar oluyor.

Hem Şirince turları ile günübirlik gelen bir kalabalık hem de standart yaz dönemi kalabalığı olunca köyün merkezinin adım atılmayacak duruma geldiğini söyleyebiliriz. Kış dönemi hariç hafta sonu kalabalığı genellikle oluyor ancak ilkbahar ve yaz zamanlarında çok daha fazla.

Şirince’de Nerede Kalınır? & Şirince Otel Tavsiyeleri

Şirince gezi notları, otel tavsiyesi

Bir seyahat planı yaparken belki de en önemli detaylardan biri konaklama oluyor. Bu nedenle biz de yazımızda Şirince’de nerede kalınır sorusuna cevap vermek istedik. Şirince otelleri, Şirince’de konaklama ve Şirince otel fiyatları hakkındaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Öncelikle Şirince Köyü ufak bir yer olduğu için otel seçeneği çok olsa da konaklama bölgesi açısından pek seçenek yok. Oteller genel olarak Şirince Köy Meydanı çevresindeki ara sokaklarda, köy yolları içlerine dağılmış.

Ancak daha spesifik bir Şirince’de konaklama bölgesi tavsiyesi isterseniz St. John Baptist Kilisesi, Aziz Dimitrios Kilisesi ve Ayasosti Kilisesi çevresi oteller için arama yapabilirsiniz.

Şirince’de uygun fiyatlı otel arayanlar için puanı 9.0 olan Limaki Konak Şirince güzel bir alternatif. Şirin bir bahçesi olan bu pansiyon hem konfor hem de temizlik olarak oldukça ideal.

3★ Mystic Konak da uygun fiyatlı Şirince otelleri arasında yer alıyor. Bir konak içerisine konumlanmış bu pansiyon, açık alanlarıyla Şirince’nin huzurlu atmosferini yaşamak için birebir.

Eğer Şirince’de konaklama için bütçeniz daha yüksekse İlya Konak Şirince ve Kırkınca Houses isimli Şirince otelleri aradığınız seçenekler olabilir.

Agoda.com puanı 9.9 olan İlya Konak Şirince, Şirince Köyü’ne yakışır bir iç mimariye sahip. Şirin dekoratifler, nostaljik eşyalar ve dağ manzarası otelin en çok öne çıkan özellikleri.

8.3 puanlı Kırkınca Houses ise yine Şirince konaklarından birinde yer alan bir otel. Deluxe oda, suit oda ve aile odası gibi birçok seçenek var. Bahçede keyifli bir kahvaltı sonrası Şirince’nin keyfini çıkarmak için ideal.

Şirince’de konaklama için daha lüks bir alternatif isteyenlere ise Heaven’s Gate ve Nişanyan Hotel isimli Şirince otellerini tavsiye edebiliriz.

Heaven’s Gate, Aziz Dimitrios Kilisesi’ne oldukça yakın bir konumda yer alıyor. Taş bir konak içerisinde yer alan bu otel sıcak atmosferi, temiz ve konforlu odalarıyla dikkat çekiyor. Dağların arasında saklanmış bir terası ve keyifli zaman geçireceğiniz iç alanları mevcut. Özellikle kahvaltısı da oldukça beğeniliyor.

Agoda.com puanı 9.5 olan Nişanyan Hotel ise Şirince otelleri arasında en keyifli seçeneklerden biri. Şirince Köyü’nü tepeden gören bir alana konumlanmış bu otelde konaklamak için oda, misafir evi, müstakil ev ve büyük bir çiftlik alanına yayılmış 6 kır evi var.

Şirince’de ev kiralamak gibi bir düşünceniz varsa Nişanyan Hotel içerisinde yer alan ev seçeneklerini tercih ederek hem otel konforundan hem de ev rahatlığından yararlanabilirsiniz.

Şirince’de Gezilecek Yerler

Şirince gezisi boyunca gezilecek görülecek yerler

1. Şirince Sokakları

Şirince gezi notları, Şirince sokakları

Şirince’de gezilecek yerler çok fazla olmasa da oldukça keyifli. Şirince Köyü, sokak sokak gezmeyi sevenleri özellikle mutlu edecek bir yer. Bu güzelliğin yanında tabii ki Şirince’de kültürel, doğal ve tarihi görülecek birçok yer var.

Şirince’de gezilecek yerler konumuza ilk olarak Şirince sokaklarından başlamak istedim. Şirince sokaklarını mutlaka gezin çünkü Şirince sokakları, bu masalsı köyün en keyifli tarafı.

Arnavut kaldırımlı dar sokaklar, tarihi Rum evleri ve meyve ağaçlarıyla süslü. Bir dağ köyü olmasından dolayı sokaklarda yukarı çıktıkça arkanızda mükemmel bir Şirince manzarası yaratmış oluyorsunuz.

2. Aziz John Baptist Kilisesi

Aziz John Baptist Kilisesi Şirince çevresinde gezilecek yerler

Kiliseler ilginizi çekiyorsa Aziz John Baptist Kilisesi zaman ayırabileceğiniz yerlerden biri. Aziz John Baptist Kilisesi, Şirince’nin güneyinde, sokakların içerisinde yer alıyor.

Tarihi 1800’lü yıllara dayanan bu kilise eski haline bağlı kalınarak yeniden inşa edilmiş. Ne yazık ki kilisenin tarihi yanı pek kalmamış ancak yine de ziyaret etmesi keyifli.

Kilisenin avlusunda farklı tezgahlar var, yerliler çeşitli ürünler satıyor. Kiliseyi gezdikten sonra buralardan hediyelik eşya bakabilirsiniz.

Eğer şarap ilginizi çekiyorsa kilisenin içerisindeki tarihi mahzeni mutlaka ziyaret edin. Şarap mahzeninde tadım yapabilir ve satış noktasından şarap satın alabilirsiniz.

3. Nesin Matematik Köyü

Nesin Matematik Köyü Şirince gezi rehberi

Şirince gezi rehberi söz konusu olduğunda Nesin Matematik Köyü hakkında bir şeyler yazmadan geçmek olmaz.

Nesin Matematik Köyü aslında turistik ziyaret için önerebileceğimiz bir yer değil, turistik gezilere de köy içerisinde çok sıcak bakıldığı söylenemez ancak Türkiye’nin eğitim alanında en kıymetli varlıklarından birinden söz etmeden geçmek istemedim.

Nesin Matematik Köyü, Şirince’nin 1 kilometre uzağındaki Kayser dağının yamaçlarına kurulu, doğa ile iç içe taş yapıların yer aldığı büyüleyici bir yer.

Aziz Nesin’in vasiyeti üzerine Ali Nesin ve Sevan Nişanyan tarafından ilk adımları atılan Nesin Matematik Köyü, şu anda bağışlar ve gönüllülük esasına dayalı iş paylaşımları üzerinden işleyen ütopik bir eğitim köyü.

Kar amacı gütmeyen, yalnızca eğitim odaklı düşünülmüş bir eğitim kampı olan Nesin Köyleri, yalnızca matematik değil; sanat ve felsefe alanında da derslere yer veriyor.

Katılacak öğrencilerin ise en az liseye geçmiş olması bekleniyor. Türkiye’nin ve hatta dünyanın en iyi profesörleri Nesin Matematik Köyü dersleri için buraya geliyor.

Dersler dışında ufku açacak etkinlikler, sohbetler ve farklı disiplinlere ait programlar da gerçekleşiyor.

Ailelerin de işin içine katıldığı “aileler için matematik oyunları” vs. gibi farklı etkinlikler ve atölyeler oluyor. Bu tür etkinlikler haricinde “Zanaatkar Ekmek Yapımı” gibi hedef kitlesi +18 herkesin olduğu keyifli etkinlikler de mevcut.

4. Tiyatro Medresesi

Tiyatro Medresesi Şirince çevresinde gezilecek yerler

Nesin Matematik Köyü’nün hemen yakınlarında ise Şirince’de gezilecek yerler arasında bulunan bir diğer kıymetli nokta, Tiyatro Medresesi yer alıyor.

Nesin Matematik Köyü gibi Tiyatro Medresesi de Türkiye’de bir ilk olarak gösteriliyor. Tiyatro Medresesi projesi, Seyyar Sahne’de tiyatro yapmakta olan sanatçıların girişimiyle başlıyor.

Mimarisinin arkasında ise Şirince’de görülmesi gereken birçok eserin arkasındaki isim Sevan Nişanyan var. İlk başta tiyatro ve gösteri sanatları alanına yoğunlaşmış şekilde başlansa da zaman içerisinde müzik, edebiyat ve resim gibi sanatın farklı alanları da Medrese’nin programları arasında yer alıyor.

Düzenlenen amatör ve profesyonel atölyeler, kamplar, paneller, konferanslar, festivaller ve çeşitli etkinliklerle tüm disiplinlerden sanatçılar ve seyirciler için bir karşılaşma mekanı.

Tiyatro Medresesi, bence Şirince’de görülmesi gereken yerler listesinin ilk sıralarında yer alıyor. Yalnızca görmek de değil; burada düzenlenen bir etkinliğine imkanınız varsa katılmanızı öneririm.

Tiyatro Medresesi’ni ziyaret için etkinliklere göz atmak isterseniz şu adrese göz atabilirsiniz: tiyatromedresesi.org/

5. Nişanyan Evleri & Hodri Meydan Kulesi

Nisanyan Evleri Şirince turu

Sevan Nişanyan ve Müjde Tönbekiçi tarafından ortaya çıkarılan Nişanyan Evleri, yalnızca Şirince otelleri söz konusu olduğunda değil, Şirince gezilecek yerler denildiğinde de akla ilk gelenlerden biri.

Nişanyan Evleri, Şirince’ye bakan İlyas Tepe isimli bir tepe üzerinde, servi ağaçları arasına gizlenmiş farklı konseptlerdeki taş evlerden oluşuyor.

Doğa ile iç içe geçmiş koskocaman bir alan Şirince’nin ruhunu en güzel şekilde yansıtan yerlerden biri. Nişanyan Evleri’nde konaklama tercih etmeseniz bile yalnızca etrafı görmek ya da Şirince manzarasına karşı yemek yemek, bir şeyler içmek için buraya zaman ayırabilirsiniz.

Nişanyan Evleri içerisinde yer alan Hodri Meydan Kulesi de yine bir Sevan Nişanyan eseri. 2011 yılında tamamlanan, 12 metre yüksekliğindeki bu kulede görebileceğiniz en güzel Şirince manzarası var desek yalan olmaz.

Özellikle gün batımında inanılmaz bir manzarayla karşılaşıyorsunuz. Üstelik yemek için rezervasyon da yaptırabiliyorsunuz.

6. Şirince Taş Mektep Müzesi

Taş Mektep Müzesi Şirince gezi rehberi

Şirince Taş Mektep Müzesi, Şirince’de gezilecek en popüler yerler arasında yer alıyor.

1906 yılında kurulan Taş Mektep ya da “Büyük Okul“, 1920’li yıllara kadar Rum okulu olarak hizmet vermiş, sonrasında ise Türk çocuklarının eğitim ve öğretimi için kullanılmaya başlanmıştır.

1996 yılında ise Artemis Restaurant & Şarapevi isimli işletme tarafından devir alınarak hizmet vermeye devam etmiş ancak, 2011 itibariyle bu tarihi binanın bir kısmı müzeye dönüştürülmüştür.

Şu an Tanzimat Dönemi’nden Cumhuriyet’e eğitim tarihi hakkında birçok belgeyi ve eseri içeride görmek mümkün. Haftanın yedi günü açık olan müzeyi ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Şirince’de Ne Yapılır?

Şirince gezi notları, Şirince'de ne yapılır

Türkiye’nin görülmesi gereken yerleri arasında yer alan Şirince’de ne yapılır sorusuna kısaca cevap verelim istedik.

Şirince’de yapılması gereken keyifli aktiviteleri ve Şirince’de görülmesi gereken en güzel yerleri sizin için madde madde sıraladık.

 • Şirince Köyü’nün sokaklarını gezin.
 • Aziz John Baptist Kilisesi’ni ziyaret edin.
 • Şirince şaraplarını tadın, özellikle Şirince’nin meyveli şarapları tatmadan dönmemeniz gereken bir lezzet.
 • Şirince mürver şurubunu deneyin.
 • Kumda kahve ile yorgunluk molası verin.
 • Tiyatro Medresesi’ni ziyaret edin hatta gezinizi bir etkinliğe denk getirip Tiyatro Medresesi’nde etkinliğe katılın.
 • Şirince restoranlarında mutlaka keyifli bir yemek yiyin.
 • Şirince Köy Çarşısı’nda yer alan hediyelikçilerde yerli kadınların el işi eserlerine göz atmayı unutmayın.

Şirince’ye Ulaşım & Şirince’ye Nasıl Gidilir?

Şirince gezi rehberi, ulaşım hakkında bilgiler

Gelelim Şirince’ye nasıl gidilir konusuna. İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince’ye ulaşım için birçok alternatif var.

Şirince aslında İzmir, Alaçatı, Çeşme, Kuşadası, Efes gibi çevre yerlere oldukça yakın. Özel aracınız varsa buralardan ortalama 1 – 1.5 saatlik bir mesafeyle Şirince’ye ulaşım mümkün. Ancak özel aracınız yoksa Şirince’ye gitmek için Selçuk merkeze uğramanız gerekiyor.

Saydığımız yerler arasında en merkezi İzmir olduğu için İzmir’den Şirince’ye ulaşımı ele almak istedik. Aynı zamanda bu alternatifler arasında en kolayının İzmir Şirince rotası olduğu da söylenebilir.

İzmir’den Şirince’ye ulaşım için en konforlu seçenek İzmir’de araç kiralama. İzmir merkezde ve İzmir Adnan Menderes Havaala’nında araç kiralama için birçok firma var.

İzmir’den Şirince yaklaşık 83 km. Selçuk merkeze geldikten sonra Şirince tabelalarını takip ederek Şirince Köyü’ne rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor diyebiliriz.

Eğer özel aracınız yoksa İzmir’den Şirince’ye otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz. İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden ortalama her 40 dakikada bir kalkan Selçuk otobüsleri var. Selçuk merkeze geldikten sonra Şirince dolmuşlarını kullanabilirsiniz.

İzmir Otogarı dışında Gaziemir Semt Garajı’ndan Selçuk’a dolmuşlar kalkıyor. Her 30 dakikada bir kalkan bu dolmuşlarla da önce Selçuk’a, Selçuk’tan Şirince’ye geçebilirsiniz. Selçuk Şirince otobüs ücretleri yaklaşık 10 TL.

Otobüs tercih etmeyenler ise İzmir’den Şirince’ye trenle ulaşım sağlayabilir. Ancak yine İzmir’den Selçuk’a tren var. Tren yaklaşık 1 saat sürüyor, ücreti ise 15 TL. Sonrasında Şirince minibüsleri ya da otobüslerle devam etmeniz gerekiyor.

Son olarak Selçuk’tan Şirince’ye taksi ile geçmek isterseniz Selçuk Şirince arası taksi ücreti yaklaşık 80 TL.

Şirince’ye ulaşım konusu karışık gibi görünse de aslında oldukça basit. Bulunduğunuz yerden Selçuk’a ulaştıktan sonra uygun fiyatlı minibüs ya da otobüs seçenekleriyle Şirince’ye ulaşabilirsiniz.

Üstelik sefer sayıları oldukça sık olduğu için beklemenize ya da detaylı bir Şirince ulaşım planı çıkarmanıza gerek kalmıyor.

Şirince’de Alışveriş

Şirince turu boyunca ne alınır

Şirince alışveriş konusunda kısıtlı seçeneğe sahip olsa da hem kendinize hem sevdiklerinize güzel hediyeler alabileceğiniz bir yer. Özellikle gittiğiniz yerlerden oraya özgü şeyler almayı ve otantik dükkanları seviyorsanız Şirince’de alışveriş sizin için oldukça zevkli bir aktivite olacaktır.

Şirince’de alışveriş için aslında tek bir yer var. Şirince merkezde birçok otantik dükkan ve yerlilerin ürünlerini sergilediği tezgah bulunuyor. Şirince Köy meydanında kurulan bu alana “Hediyelik Eşyalar Çarşısı” da deniyor.

Peki, Şirince’de ne alınır? Şirince’den hediyelik ne alınır diyenler için birçok alternatifi sıraladık:

 • Şirince şarapları: Şirince’nin meyveli şarapları bölgenin en meşhur ürünü. Eğer ilginiz varsa gitmişken mutlaka Şirince meyveli şarap alışverişi yapmalısınız.
 • Şirince zeytinyağı & Şirince zeytinyağı sabunu: Zeytin ağaçlarının bol olduğu Şirince’de zeytinyağı ve zeytinyağı sabunu da hediyelik olarak alabileceğiniz en güzel alternatiflerden.
 • Bu arada belirtelim zeytinyağı sabunu haricinde diğer Şirince sabunları da oldukça meşhur.
 • Şirince reçelleri: Eğer reçel seviyorsanız Şirince reçellerine mutlaka şans vermelisiniz. Çoğu yerliler tarafından üretilen bu reçeller hem oldukça lezzetli hem de organik.
 • Şirince yerlilerinin el emeği ürünleri: Son olarak kirlent, havlu, dantel örtüler, çorap gibi el işi birçok tekstil ürünü de Şirince’den ne alınır sorusuna cevap olabilir.

Şirince’de Yeme İçme

Şirince gezi rehberi, Şirince'de ne yenir

Şirince’de yeme içme için keyifli birçok alternatif var. Bu ufak köyün kendine has lezzetlerini denemeden gezinizi bitirmemenizi tavsiye ederim.

Seyahatiniz öncesi Şirince’de ne yenir ve Şirince’de ne içilir sorularının cevaplarını ve Şirince’de nerede ne yenir tavsiyelerini burada bulabilirsiniz.

Öncelikle Şirince yeme içme konusunda en meşhur konu Şirince şarapları ile başlayalım. Şirince meyve şarapları, Şirince’nin dünyaca ünlü detaylarından biri.

Ananas, kızılcık, ayva, kavun, vişne aklınıza gelecek tüm meyvelerden şarap bulabilirsiniz. Kimileri çok sevse de eğer tatlı şarap sevmiyorsanız hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz çünkü Şirince’ye özgü meyveli şaraplar normal şaraplara göre oldukça tatlı.

Yine de Şirince’ye gitmişken mutlaka bir şans verin. Şirince’de şarap tadımı için birçok yer var. En meşhurlarından biri köy meydanında yer alan Kıvırcık Şarap Evi.

Burası haricinde Şirince Şarap Evi, Eski Sinema Şarap Evi, Şirince Kilise Şarap Mahzeni ve Şirince Kaplankaya Şarap Evi de şarap tadımı yapabileceğiniz keyifli yerler.

Şirince’de yemek için keyifli bir alternatif arayanlar içinse ilk tavsiyemiz Artemis Restaurant & Wine House. Taş Mektep içerisinde yer alan bu restoranın bol çeşitli yemek menüsü ve şarap seçenekleri var.

Kırkınca Arşipel Restoran ise Kırkınca kebabını deneyebileceğiniz güzel bir seçenek. Manzaralı yemek yemeyi seviyorsanız Ocakbaşı Restaurant, Şirince’de en iyi manzaraya sahip seçeneklerden biri.

Şirince’nin en eskilerinden Tarihi Köy Restaurant da yine hem atmosferi hem lezzetleriyle Şirince’de yemek için tercih edilebilir.

Şirince’de kahvaltı içinse Çeşmebaşı Gözleme Evi ve Gülgün Abla’nın Yeri en sevilen mekanlardan. Ev yemekleri ve Ege mezeleri söz konusu olduğunda ise Cici Şirince Mutfağı hem lezzet hem de atmosfer olarak oldukça keyifli. Şirincem Restaurant da yine meze konusunda iddialı bir seçenek.

Şirin ve samimi kafeleri seviyorsanız ise Şirince’nin en popüler kafesi Üzüm Cafe mutlaka uğramanız gereken bir yer. İki katlı bir Rum evinin içerisinde yer alan bu mekan sıcacık atmosferi, dekorasyonu, yaz aylarında içinizi serinletecek ev yapımı limonatası ve enfes kokulu kahveleriyle oldukça keyifli.

Fındık Cafe de yine otantik dekorasyonuyla keyifli bir alternatif. Üstelik Şirince’de kumda türk kahvesi içmek için de en çok tercih edilen yer. Meşhur kumda kahve yine Şirince’ye özgü mürver şurubu ile servis ediliyor.

Ancak belirtmeden geçmeyelim: Mürver şurubu aslında Nişanyan Evleri’nin işletmecisi Müjde Tönbekiçi’nin Şirince’ye kazandırdığı lezzetlerden biri. Şirince’nin sembol içeceği mürver şurubunun hikayesi 1980’lere dayanıyor.

Bahar dönemi yalnızca 15 gün boyunca açan yaban çalısı mürverin özünden hazırlanan bu içeceği Müjde Tönbekiçi, otele gelen misafirlerine şampanya kadehleri içerisinde farklı meyvelerle süsleyerek ikram etmeye başlamış.

Bu lezzet zaman içerisinde tüm Şirince’ye yayılmış. Mürver şurubunu ilk elden denemek isterseniz Nişanyan Evleri’ne gitmenizi tavsiye ederim.

Şirince Gece Hayatı

Gece eğlencelerini seviyorsanız Şirince sizi pek mutlu etmeyecektir. Bu sakin ve huzur dolu küçük Ege köyünün sokaklarında hayat akşam 19.00 gibi son buluyor ancak tabii ki vakit geçirmek için alternatifler mevcut.

Şirince’de gece ne yapılır diye merak ediyorsanız en güzel alternatif, keyifli restoranlardan birine gidip Şirince şarapları ve yemek eşliğinde gecenin keyfini çıkarmak. Kimi şarap evlerinde canlı müzik programları da oluyor.

Şirince’ye Yakın Gezilecek Diğer Yerler

Şirince gezi notları, Şirince nerede

Şirince’ye ulaşım başlığı altında Şirince’nin aslında birçok yere ne kadar yakın olduğundan kısaca bahsetmiştim. Durum böyle olunca Şirince’ye yakın gezilecek yerler için de birçok alternatif sayılabiliyor.

Şirince yakınlarında nereye gidebilirim diye merak ediyorsanız aşağıda sizin için sıraladığımız önerilere göz atabilirsiniz.

1. Efes Antik Kenti

efes antik kenti Şirince turu

Efes Antik Kenti, dünyanın ve Türkiye’nin en çok ziyaretçi alan tarihi yerlerinden biri. Şu an bir açık hava müzesi olan Efes Antik Kenti’nin kuruluşu M.Ö 6000 yıllara dayanıyor.

Helenistik dönemden Roma, Bizans, Beylikler ve Osmanlı dönemlerine kadar aktif yaşam yeri olarak kullanılan bu bölgede dünya tarihi açısından birçok önemli eser var.

Dünyanın yedinci harikası olarak kabul edilen Artemis Tapınağı, Efes Antik Tiyatrosu, Celsus Kütüphanesi, Yamaç Evler antik kent içerisindeki en önemli kalıntılar.

Şirince gezisi için planınızı mutlaka Efes Antik Kenti’ni ziyaret konusunu da göz önünde bulundurarak yapmanızı tavsiye ederim. Bana göre Türkiye’de görülmesi gereken yerler listesinde ilk sıralarda geliyor.

2. Efes Arkeoloji Müzesi

Efes Arkeoloji Müzesi Şirince çevresinde gezilecek yerler

Efes Arkeoloji Müzesi, Efes kazıları yoğunlukta olmak üzere St. Jean Kilisesi, Artemision, Belevi Mezar Anıtı ve yakın çevredeki diğer ören yerlerinden getirilen önemli birçok arkeolojik eserin sergilendiği değerli bir müze.

3. Meryem Ana Evi

Meryem Ana Evi Şirince'de görülmesi gereken yerler

Şirince’ye yaklaşık 30 dakikalık mesafede yer alan Meryem Ana Evi, Hristiyanlık inancında kutsal sayılan yapılardan biri.

Hristiyanlık inanışına göre Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesinden sonra Hz. Meryem, bu bölgeye gelmiş ve hayatının son yıllarını burada geçirmiş. Ev bu nedenle kutsal hac yerlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Normal bir zamanda denk gelirseniz evin içerisini gezerek tarihi bir yolculuğa çıkmanız mümkün. Her yıl Ağustos ayının 15’inde ise Hz. Meryem’in ölüm gününe özel Vatikan tarafından organize edilen büyük bir ayin düzenleniyor.

4. Key Museum

Key Museum Şirince turu

Key Museum, Türkiye’nin en büyük klasik otomobil müzesi. 2001 yılından beri hizmet veren bu müzede Türkiye’den ve dünyadan bir araya getirilmiş otomobillerle ilgili inanılmaz bir koleksiyon var. Yalnızca otomobiller değil, motorsikletler, benzin istasyonları, maskotlar ve daha birçok farklı eser sergileniyor.

Şirince’den Key Museum’a ulaşım yaklaşık 40 dakika sürüyor. Eğer otomobil dünyasına ilginiz varsa mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Buralar haricinde hazır Şirince’ye kadar gelmişken Kuşadası, Seferihisar, Urla, Çeşme ve Alaçatı için de eğer vaktiniz varsa zaman ayırmanızı tavsiye ederim.

Yorum yapın