Sistina Şapeli, Vatikan Müzeleri

Sistina Şapeli, Vatikan ve Roma başta olmak üzere dünyanın en değerli sanat eserlerinin bulunduğu bir şapeldir. Vatikan Müzesi‘ne bağlı olan ve müzenin son durağı olan şapel, her yıl dünyanın dört bir köşesinden gelen yaklaşık 4,5 milyon ziyaretçi tarafından ziyaret edilir. (Şapelin içinde yer aldığı Vatikan Müzeleri ile ilgili bilgileri incelemek için tıklayın.)

Roma’nın en önemli sanatsal hac yeri olan Sistina Şapeli, Papa IV. Sixtus için, 1477 ile 1481 yılları arasında yaptırılmıştır. IV. Sixtus şapeli boyaması için aralarında Botticelli’nin de olduğu ve o günün en büyük sanatçılarını görevlendirmiştir. Başlangıçta tavan altın yaldızlarla süslenerek maviye boyanmış ve duvarlara Musa ile İsa’nın hayatından sahneler çizilmiştir. Sixtus’un yeğeni, Papa II. Julius 1508’den 1512 yılları arasındaki mavi-altın rengindeki tavanı değiştirmesi için Michelangelo’yu tutmuştur.

Michelangelo, tavan fresklerini, Papa II. Julius için 1508-12 arasında yapmış, özel bir iskele üzerinde tek başına çalışmıştır. Dünyanın Yaratılışı ve İnsanın Düşüşü gibi konumların betimlendiği ana panolar Eski ve Yeni ahit figürleriyle sarılmışır. İsa’nın doğumunu önceden bildirdikleri söylenen kahinler bunun dışındadır. Bu muazzam proje için Michelangelo Hz. İsa’nın atalarından, peygamberlerden, kâhinlerden ve oluşumla ilgili sahneler tasarlamış, fresklerle portreler yapmıştır. Ziyaretçiler için tasarlanmış bu sahneler günah ile ilahi öncelikler ile ilgili önemli prensipleri konu alır. Tavanda yer alan en ünlü sahnelerden biri Adem’in Yaratılışı Sahnesi’dir (The Creation of Adam). 1980’lerde yapılan yenileme, tavan fresklerinin beklenmedik canlı renklerini ortaya çıkarmıştır.

Sistina Şapeli Tavan
Sistina Şapeli Tavanı, Vatikan

Sistina Şapeli’nin yan duvarlarında, Musa’nın ve İsa’nın hayatından paralel sahnelerin betimlendiği 12 resim; Perugino, Botticelli ve Signorelli gibi sanatçıların eserleridir. Şapel duvarlarının dekorasyonu, 1534-41 yılları arasında altar duvarındaki Son Yargı’yı ekleyen Michelangelo tarafından tamamlanmıştır.

Sistina Şapeli Adem'in Yaratılışı
Adem’in Yaratılışı, Sistna Şapeli, Vatikan Müzeleri

Tavanda yer alan Adem’in Yaratılışı sahnesi dışında, Adem ve Havva’nın Bilgi Ağacı’ndan yasak meyveyi tatmaları ve Cennet’ten kovulmalarının betimlendiği İlk Günah, Libya Kahini, Güneşin ve Ayın Yaratılışı sahneleri de şapeldeki önemli betimlemelerdendir.

Sistina Şapeli İlk Günah
İlk Günah, Sistina Şapeli, Vatikan Müzeleri

Sistina Şapeli, sadece harikulade bir sanat eserlerini görmek isteyen turistlerin gittiği bir yer değildir; burası halen Papanın çeşitli ayin ve vaftiz törenlerine katıldığı ve kardinallerin yeni papayı seçerken oy kullanmak için toplandığı, aktif hizmet veren bir kilisedir.

Sistina Şapeli Libya Kahini
Libya Kahini, Sistina Şapeli, Vatikan Müzeleri

Roma’nın dünyaca ünlü bu şapelini mutlaka Roma gezilecek yerler  listenize ekleyin.

Sistina Şapeli Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Viale Vaticano 100, Roma
  • Otobüs: 23, 34, 40, 49, 62, 64, 280 numaralı otobüs hatlarını kullanarak bölgeye ulaşabilirsiniz. Metro ile gitmek isterseniz de şapele en yakın duraklar “Ottaviano S. Pietro” ve “Cipro Musei Vaticani”.
  • Ziyaret Bilgileri: Pazartesi-Cumartesi 08.45-16.45 (son giriş 15.20), Pazar günleri, 1 Ocak, 6 Ocak, 11 Şubat, 19 Mart, Paskalya Pazarı ve Pazartesi Günü, 1 Mayıs, 29 Haziran, 14-15 Ağustos, 1 Kasım, 8 Aralık, 25-26 Aralık tarihlerinde kapalıdır.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın