Sofya gezilecek yerler

Milattan önce 8. yüzyıla uzanan tarihiyle Bulgaristan’ın en eski yerleşim alanlarından birisi olan başkent Sofya, kültürel açıdan oldukça zengin birikime sahip. Trakya, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi medeniyetlerin arkalarında büyük tarihi miras bıraktıkları kent, mimari ve kültürel bakımdan önemli pek çok yapıyı barındırıyor. Hafta sonu gerçekleştireceğiniz kültür gezileri için ideal olan kente gitmeden önce seyahat planlarınızı Sofya gezilecek yerler listesi ile kolayca yapabilirsiniz.

Sofya Gezilecek Yerler Listesi

Tarihi kadar doğal güzellikleriyle de öne çıkan Sofya’da komünist dönemin katma değer sağladığı belki de tek konu toplu taşıma sistemi olmuş.

05.00-00.00 saatleri arasında düzenlenen otobüs, metro ve tramvay seferleri aracılığıyla ziyaret etmek istediğiniz noktaya kolayca ulaşabilirsiniz.

1. Aleksandr Nevski Katedrali

Sofya gezilecek yerler Aleksandr Nevski Katedrali

Mimari özellikleri nedeniyle Sofya gezilecek yerler listenizin ilk sırasına alabileceğiniz Aleksandr Nevski Katedrali (Alexander Nevsky Cathedral), Bulgaristan’ın bağımsızlığını kazanmasını sağlayan Rus-Osmanlı Savaşı’nda ölen 200.000’e yakın Slav kökenli asker anısına inşa edilmiş.

1912 yılında tamamlanarak kullanıma açılan katedral, göz alıcı güzelliğini Neo-Bizans mimarisi ve altın kaplama kubbesi sayesinde kazanıyor. Çeşitli büyüklüklerde 12 çanı bulunan yapı, dünyanın en büyük Ortodoks katedralleri arasında sayılıyor.

2. Banyabaşı Camii

Sofya gezilecek yerler Banyabaşı Camii

Komünizm çöktükten sonra aslına uygun olarak restore edilen kubbesi ve minaresinin yüksekliğiyle dikkat çeken Banyabaşı Camii (Banya Bashi Mosque), Sofya kent merkezindeki popüler Osmanlı yapılarından birisi.

1576 yılında Mimar Sinan tarafından inşa edilen Banyabaşı Camii, günümüzde Sofya’da ibadete açık tutulan tek Müslüman ibadethanesi konumunda. Giriş ücreti ödemeden ziyaret edebileceğiniz yapının içerisinde 700 kişi ibadet edebiliyor.

3. Aziz George Rotunda Kilisesi 

Sofya Aziz George Rotunda Kilisesi

Erken Hıristiyanlık dönemine ait Aziz George Rotunda Kilisesi (Church of St. George), Sofya’da inşa edilmiş en eski yapı unvanını taşıyor.

Mimari bilgisi olan gezginlerin adından anlayabileceği üzere dairesel tasarıma sahip kilise, 3. yüzyılın sonunda veya 4. yüzyılın başında inşa edildiği düşünülen daha büyük bir yapı kompleksinden günümüze ulaşan tek bölüm. Osmanlı döneminde cami olarak kullanılmış yapının arka tarafında, Roma döneminden kalma bir yolun bozulmamış kısmını görebilirsiniz.

4. Vitoşa Bulvarı 

Sofya Vitoşa Bulvarı

Sofya’nın ana alışveriş bölgesi konumundaki Vitoşa Bulvarı (Vitosha Boulevard), pek çok ünlü Batılı markanın mağazaları ile zengin menülü kafe ve restoranlarla dolu bir yer.

Adını Sofya yakınındaki bir dağdan alan bulvar, 1. Dünya Savaşı döneminde inşa edilen kamusal binalar sayesinde önemli bir ticari merkez haline gelmiş.

Patrik Eftemii Bulvarı’ndan, Hilton Oteli’ne kadar uzanan bulvarda ayrıca mimari açıdan oldukça güzel olan ve ziyaret edebileceğiniz Sofya Adalet Sarayı, Sveta Nedelya Ortodoks Kilisesi, Ulusal Kültür Sarayı gibi binalar bulunuyor.

5. Borisova Gradina

Sofya Borisova Gradina

Adını dilimize “Boris’in Bahçesi” olarak çevirebileceğim Borisova Gradina, yemyeşil parklardan hoşlanan gezginler için Sofya gezilecek yerler listesine eklediğim bir mekân. İnşasına ve yeşillendirme çalışmalarına 1884 yılında başlanan park, adını Çar 3. Boris’ten almış.

Komünist rejimin 1944-1989 yılları arasında adını Özgürlük Parkı olarak değiştirdiği yeşil alanda yürüyüş yaparken Sovyet Anıtı, Üniversite Gözlem Evi, Açık Hava Okulu gibi ilginizi çekebilecek yerleri ziyaret edebilirsiniz.

6. Boyana Kilisesi

Sofya görülecek yerler Boyana Kilisesi

Kent merkezinin 8 kilometre güneyindeki Vitoşa Dağı’nın eteklerinde yer alan Boyana Kilisesi (Boyana Church), farklı dönemlerde inşa edilmiş 3 yapıdan oluşuyor.

İnşa süreci 10. yüzyılın sonunda başlayıp, 19. yüzyılın ortasında sona eren kilisenin en önemli özelliği olarak 1259 yılında çizilmiş freskleri gösteriliyor.

Yapının önceki dönemlerinde çizilmiş duvar resimlerinin üzerine işlenmiş 89 sahnede 240 insan figürünü barındıran bu freskler, Doğu Avrupa Orta Çağ sanatının günümüze ulaşmış en başarılı örnekleri arasında sayılıyor.

7. Ulusal Doğal Tarih Müzesi

Sofya Ulusal Doğal Tarih Müzes

Alanında ülkenin en eski, Balkanlar’ın ise hem en eski hem de en zengin içeriklisi olan Ulusal Doğal Tarih Müzesi (National Museum of Natural History), Prens Ferdinand’ın emriyle 1889 yılında kurulmuş.

Kurulduğu dönemde prensin kuş, memeli ve kelebeklerden oluşan kişisel koleksiyonunun sergilendiği müze, günümüzde Bulgaristan’ın ve dünyanın çeşitli yerlerinden getirilen canlı örneklerinin ölü veya diri olarak sergilendiği tek ulusal enstitü konumunda.

Müzenin araştırma bölümü omurgalıların fizyolojisi, arkeozooloji ve paleontoloji ile yarasa ve böcekler üzerine çalışmalar konusunda uzmanlaşmış.

8. Ulusal Kültür Sarayı

Sofya gezilecek yerler Ulusal Kültür Sarayı

Güneydoğu Avrupa’nın en büyük çok fonksiyonlu konferans ve sergi merkezi olan Ulusal Ulusal Kültür Sarayı (National Palace of Culture), Bulgaristan’ın kuruluşunun 1300. yıl dönümü olan 1981’de açılmış.

Ağırlıklı olarak konserler için kullanılan kültürel merkez, 13 holü ve 15 bin metrekarelik sergi alanıyla ticaret fuarı gibi etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.

Kentin simge yapılarının başında gelen kültür sarayının yeraltındaki 3 katında ise kafeler ve alışveriş yapabileceğiniz mağazalar faaliyet gösteriyor.

9. Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu

Sofya gezilecek yerler Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu

Kent Bahçesi’ne bakan Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu (Ivan Vazov National Theatre), bir grup tiyatrocu tarafından 1904 yılında kurulmuş.

Tiyatronun 1952-1962 arasında Krastyu Sarafov adıyla anılan binası, 1907 yılında kullanıma açılmış. 1923’te yangın sonucu, 2. Dünya Savaşı’nda ise bombalamalarla ağır hasar alan tiyatro binasının dışı her defasında aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiş. Ancak Neo-klasik mimari ile inşa edilen binanın iç kısmında ve ön cephesinde önemli değişiklikler yapılmış.

10. Ayasofya

Sofya Ayasofya

Yerel halkın bir bölümünün Aziz Sofya’nın ruhu tarafından yüzyıllardır korunduğuna inandığı Ayasofya Kilisesi’ni (Hagia Sophia/Church of St. Sophia), tarihsel öneme sahip dini yapıları gezmekten hoşlanıyorsanız Sofya gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Kente adını veren Ayasofya Kilisesi, Bizans İmparatorluğu’nun ilk dönemlerinde antik bir Roma tiyatrosunun ve bir dizi eski kilisenin bulunduğu alan üzerine inşa edilmiş. Haç şeklinde tasarlanmış olan dini yapının tarihi boyunca işlevi sadece Osmanlı döneminde değiştirilmiş.

11. Sosyalist Sanat Müzesi

Sofya Sosyalist Sanat Müzesi

Ülkenin 1944-1989 yılları arasında yönetimi altında olduğu komünist rejim dönemine ait sanat eserlerinin sergilendiği Sosyalist Sanat Müzesi (Museum of Socialist Art), 2011’de açılmış.

Koleksiyonu 45 yıllık dönem içerisinde yaratılmış irili ufaklı heykel, büst ve tablolardan oluşan müzede Todor Zhivkov, Vladimir Lenin, Joseph Stalin gibi komünizmin önde gelen liderlerinin, komünist yönetim altında çalışmış işçilerin, kızıl ordu askerlerinin heykellerini ve portrelerini görebilirsiniz.

12. Ulusal Sanat Galerisi

Sofya gezilecek yerler Ulusal Sanat Galerisi

Ortaçağ döneminden itibaren oluşturulmuş yerli ve yabancı eserlerden oluşan 50.000 parçalık koleksiyona sahip Ulusal Sanat Galerisi (National Art Gallery), 1934 yılında kurulmuş.

Monarşinin kaldırılmasının ardından 1946’da Battenberg Meydanı’ndaki eski Kraliyet Sarayı’na taşınan müzenin koleksiyonunun büyük kısmını 19. ve 20. yüzyıl tabloları oluşturuyor. Müze, Bulgar halkının kültürel ve sanatsal gelişimi hakkında bilgi edinmek için ideal bir mekân.

13. Rus Kilisesi

Sofya'da gezilecek yerler Rus Kilisesi

Altın kaplı kubbeleri ve mimarisiyle Sofya’nın en zarif kilisesi olarak tanımlanan Rus Kilisesi (The Church of St Nicholas the Miracle-Maker), Bulgaristan’ın özgürleştirilmesi için yapılan savaş sırasında Rus birlikleri tarafından 1882 yılında yıkılan Saray Camii’nin yerine 1914 yılında inşa edilmiş.

Yeşil ve beyaz renklerin hâkim olduğu dış cephesinin güzelliğine rağmen kilisenin en çok ilgi çeken kısımlarını içerisindeki freskler ve ana girişin solunda yer alan mezar bölümü oluşturuyor.

14. Sofya Hayvanat Bahçesi

Sofya Sofya Hayvanat Bahçesi

Çocuklu ailelerin kentte en fazla ilgi gösterdiği mekân olan Sofya Hayvanat Bahçesi (Sofia Zoo), kraliyet emriyle 1888 yılında saray bahçesinde kurulmuş.

Açıldığı dönemde yakalanan Avrasya Siyah Akbabası ile büyük ilgi çeken tesis, Çar Ferdinand’ın emriyle önce eski botanik bahçesine, daha sonraysa şehir dışına taşınmış. Günümüzde bine yakın türün gözlemlenebildiği hayvanat bahçesinin bünyesinde tesise giriş yapmadan ulaşabileceğiniz bir veteriner kliniği hizmet veriyor.

15. Central Sofia Market Hall

Sofya Central Sofia Market Hall

1911 yılında açılan ve günümüzde kentin en önemli ticaret merkezi konumundaki Central Sofia Market Hall, kent merkezindeki Marie Louise Bulvarı’nda yer alıyor.

1907’de Naum Torbov’un Neo-Rönesans akımını temel alarak tasarladığı pazar yeri binasının mimarisi, Neo-Bizans ve Neo-Barok ayrıntılarla zenginleştirilmiş. 3 katlı olarak inşa edilen Sofya Merkez Çarşı’nda günümüzde gıda, giyim, kuyum, fast food dükkânları ve tezgâhları bulunuyor.

Sofya’da Gezilecek Diğer Yerler

Sofya gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken en önemli gezi noktaları bunlar. Eğer Sofya seyahatinizde yeteri kadar vaktiniz varsa gezi listenize şu noktaları da ekleyebilirsiniz;

 • National Museum of Military History
 • Vitosha Dağı
 • Antika Pazarı
 • City Park
 • Kara Camii
 • Women’s Market
 • Borisova Gradina TV Kulesi
 • Etnoğrafya Müzesi
 • Kraliyet Sarayı
 • Krystal Garden
 • Love Park
 • Pirotska Caddesi
 • Sofya Sinagogu
 • St Paraskeva Kilisesi
 • Sveta Petka Kilisesi
 • Tsar Ivan Shishman Caddesi

Sofya’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Eğer Sofya’da konaklama yapacağınız oteli kendiniz ayarlayacaksanız birçok gezilecek yere kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan 4 yıldızlı Best Western Plus Bristol Hotel adlı otele göz atabilirsiniz. Bunun dışında Sofya’da yer alan tüm otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Sofya gezilecek yerler
4 yıldızlı Best Western Plus Bristol Hotel, Sofya’da konaklama için güzel bir seçenek.

Sofya gezilecek yerler konusu kısaca bu şekilde. Bulgaristan’da keyifli vakit geçirmenizi dilerim.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın