Soğanlı Botanik Parkı ve Bursa Hayvanat Bahçesi ziyaret bilgileri

Bursa sadece tarihi ve sanatsal açıdan değerli yapılara değil, yeşil alan ve doğal yaşam konusunda da son derece modern tesislere sahip bir şehir. Osmangazi İlçesi’nde yer alan Soğanlı Botanik Parkı ve Bursa Hayvanat Bahçesi de bunun en güzel örneklerinden.

Malum, şehir hayatı her ne kadar bir ihtiyaçsa da doğal hayata verdiği zararı göz ardı edemeyiz. O yüzden doğal hayatı korumaya destek olan her türlü tesis sadece bu sebepten bir saygıyı, hatta bir ziyareti hak ediyor.

Sadece Bursalıların keyifli bir hafta sonu geçirmek, biraz yürüyüş veya spor yapmak, çocuklarını hem eğitici hem de eğlenceli faaliyetlerle tanıştırmak amacıyla gittiği bir yer değil, aynı zamanda turistlerin de Bursa seyahatinde fırsat buldukça uğradığı bir yer Soğanlı Botanik Bahçesi ve Bursa Hayvanat Bahçesi.

Haliyle burayı ileride ziyaret edecek olan gezginler için bilgilendirici bir kaynak oluşturmak, hem içeride görebilecekleriniz, hem de ziyaret saatleri, giriş ücretleri gibi önemli detaylar hakkında bilgi vermek farz oldu. O yüzden lafı fazla uzatmadan başlayalım isterseniz.

Not: Bursa şehir merkezinde gezip görülmesi gereken tüm önemli yerleri Bursa gezilecek yerler, Bursa çevresinde gezip görülmesi gereken önemli yerleri ise Bursa çevresinde gezilecek yerler başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Konaklama ve otel tavsiyeleri konusunda detaylı bilgiler ise Bursa’da nerede kalınır? yazımızda yer alıyor…

Soğanlı Botanik Parkı ve Hayvanat Bahçesi Hakkında Bilgiler

Bursa Hayvanat Bahçesi gezilecek yerler

Bursa ülkemizin en modern kentlerinden biri. Dolayısıyla da hem kente yeşil alanlar kazandırmak, hem de şehir halkının ailesiyle keyif alabileceği, spor yapabileceği yerler yapmak, üstelik bunu da en modern tesislerle başarmak tam da Bursa’dan beklenebilecek bir vizyon.

Tüm bu amaçlarla 1998 yılında hizmete açılan Soğanlı Botanik Parkı da bu vizyonun en güzel örneği. Botanik Parkı’nın bitişiğinde yer alan Bursa Hayvanat Bahçesi ise başka bir hikaye.

Aslında burada çok daha eskiden beri bir hayvanat bahçesi bulunuyormuş. Eskiden Kültür Park Hayvanat Bahçesi olan bu tesisin zamanla göz ardı edilmesi sonucunda ortaya istenmeyen görüntüler çıkmaya başlamış.

Doğal ortamlarından koparılmış, demir kafeslerde yalnız yaşayan mutsuz ve biraz da bakımsız bir hayvanlar topluluğu. Hatta bu eski hayvanat bahçesi zaman zaman ziyaretçilerden tepki de çekmiş.

1991 yılında bu gerçek artık göz ardı edilemez olduğunda ise dönemin Bursa Belediye Başkanı tarafından hayvanat bahçesinin hem en modern hem de hayvanlar için en sağlıklı şartlarda yeniden düzenlenmesi, hatta baştan aşağı yenilenmesi çalışması başlatılmış.

1999 yılına kadar süren çalışmaların önemli bir kısmı için Avrupa Hayvanat Bahçelesi ve Akvaryumları Birliği’nden danışmanlık alınmış, her hayvan cinsinin ihtiyacına uygun yaşam alanları, sosyalleşme olanakları sağlanmış ve sonunda hem modern hem de hayvan haklarına uyum sağlayan Bursa Hayvanat Bahçesi 1999 yılında kapılarını açmış.

Bugün Bursa halkının çocuklarını getirdiği, hafta sonları hem biraz dinlenmek hem de normalde Türkiye ikliminde yetişmeyen bitkileri ve ağaçları, yine bu iklimde yaşamayan sıra dışı hayvanları doğal ortamlarına en yakın şartlarında görmek amacıyla ziyaret ettiği Soğanlı Botanik Parkı ve Hayvanat Bahçesi 20 yıla yakın süredir sürekli gelişerek kapılarını ziyaretçilerine açıyor.

Soğanlı Botanik Parkı ve Bursa Hayvanat Bahçesi İçerisinde Görebilecekleriniz

Bursa Hayvanat Bahçesi hakkında bilgiler, ziyaret

Aslında Soğanlı Botanik Parkı ve Hayvanat Bahçesi yazısının ilk bölümlerinde buranın spor, keyif ve eğlence amacıyla kullanımına vurgu yapmıştım. Ancak özellikle botanik parkı olmak üzere buranın tek işlevi bu değil.

Aynı zamanda bitkisel araştırma ve bilimsel çalışmalara da açık olan Soğanlı Botanik Parkı ve Hayvanat Bahçesi yerli ve yabancı pek çok araştırmacının da uğrak noktası. Gerçi bu biraz konumuz dışında ama yeri gelmişken bu işlevinden de bahsetmek istedim.

Peki Soğanlı Botanik Parkı ve Hayvanat Bahçesi’nin özellikleri neler, burada neler görebilirsiniz?

Soğanlı Botanik Parkı

Soğanlı Botanik Parkı Bursa hakkında bilgiler, fotoğraflar

400.000 metrekare alana yayılmış olan Soğanlı Botanik Parkı‘nda 3 büyük gölet, su oyunları havuzu ve 2 adet çocuk oyun alanı mevcut. 12 kilometrelik yürüyüş yolu, 1 kilometrelik bisiklet yolu da botanik parkı sporseverlere sunduğu hediyelerden.

150 farklı türde 8000’e yakın ağacın, 76 farklı türde çalı çeşidinin, çim, dam koruğu, kokulu ballıca, mayası lotu, kedi nanesi gibi 20 farklı türde yer örtücü bitkinin ve 27 farklı türde 6.000 gülün bulunduğu parkta bahçeler de çeşitli temalara veya iklimlere göre düzenlenmiş durumda.

Kokulu Bitkiler Bahçesi, Gül Bahçesi, Fransız Bahçesi, İngiliz Bahçesi, Kaya Bahçesi, Renk Bahçeleri, Şekilli Bitkiler Bahçeleri bunlardan sadece birkaçı.

Soğanlı Botanik Parkı içerisinde ayrıca atıştırmalık yiyecek alabileceğiniz büfeler, tuvaletler, pastane, bisiklet kiralayabileceğiniz bir bisiklet evi ile 17. ve 18. Yüzyıldaki Bursa konaklarının birer kopyasının bulunduğu Bursa Evleri Bölümü de mevcut.

Bursa Hayvanat Bahçesi

Bursa Hayvanat Bahçesi zürafa

Soğanlı Botanik Parkı ile komşu olan Bursa Hayvanat Bahçesi içerisinde yaşayan hayvanların doğal yaşam ortamlarına uygun şekilde düzenlenmiş barınaklara sahip. Hem Bursa yerlilerinin hem de turistlerinin ilgiyle gezeceği, hatta özellikle çocukların çok keyif alacağı parkta güncel olarak sürüngenler, kuşlar ve memeliler yer alıyor.

Ancak sürekli gelişen Bursa Hayvanat Bahçesi gelecekte fok ve penguen gibi Güney Amerika hayvanlarını da ziyaretçilerine gösterme imkanını elde etmeye çalışıyor.

Peki Bursa Hayvanat Bahçesi içerisinde görebileceğiniz en ilginç hayvanlar nelerdir dersek….

Nil timsahı, yeşil iguana gibi sıra dışı sürüngenler, puhu, mavi tavus kuşu, kızıl şahin, mandarin ördeği ve siyah kuğu gibi sık göremeyeceğiniz kuş türleri, zebra, lama, pars leoparı, Afrika aslanı ve boz ayı gibi vahşi hayvanlar Bursa Hayvanat Bahçesi içerisinde görebileceğiniz hayvanlardan sadece bazıları.

Soğanlı Botanik Parkı ve Bursa Hayvanat Bahçesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Bursa Hayvanat Bahçesi nerede ve nasıl gidilir

Osmangazi İlçesi’nde Soğanlı Yakın Çevre Yolunda bulunan Soğanlı Botanik Parkı ve Hayvanat Bahçesi ulaşımı da toplu taşıma ile son derece kolay.

İsterseniz şehir merkezinden kalkan 35A, 15 veya 15E numaraları otobüslere binerek gişe önünde inebilir, isterseniz de kent meydanından kalkan Soğanlı-Botanik Park minibüsleriyle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Soğanlı Botanik Parkı ve Bursa Hayvanat Bahçesi Giriş Ücretleri

Bursa Hayvanat Bahçesi zebra

Soğanlı Botanik Parkı için giriş ücreti ödenmiyor. Burada bisiklet kiralamak isterseniz 2019 fiyat tarifesine göre yarım saat için 5 TL, 1 saat için 10 TL ödemeniz gerekli.

Bursa Hayvanat Bahçesi giriş ücreti ise yetişkinler için 6 TL, öğrenciler için 2,5 TL.

Soğanlı Botanik Parkı ve Hayvanat Bahçesi Ziyaret Saatleri

Soğanlı Botanik Parkı’nı günün her saati ziyaret edebilirsiniz ancak elbette gün içinde ziyaret etmenizi öneririm. Hayvanat Bahçesi’nin ziyaret saatleri ise…

  • Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında hafta içi 09:30 – 17:00, hafta sonu 09:30 – 18:00,
  • Nisan, Mayıs, Eylül ve Ekim aylarında hafta içi ve hafta sonu  09:30 – 19:00,
  • Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında hafta içi ve hafta sonu 09:30 – 20:15 arasında.
Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın