İstanbul gezilecek yerler Soğukçeşme Sokağı
Soğukçeşme Sokağı

Soğukçeşme Sokağı, Topkapı Sarayı’na bitişik bulunan tarihi bir sokaktır. Cumbalı ve az katlı tarihi evleri ile şirin bir görüntü oluşturan bu sokak, kurulduğu dönemde saray personeli ve varlıklı ailelerin ikametgahı olarak kullanılmaktaydı. Gülhane Parkı, Topkapı Sarayı ve Ayasofya üçgeninde bulunan bu sokak, Eminönü ve civarında görülecek yerlerdendir. Sokakta on iki tane ev bulunmaktadır. Bu evlerden biri eski Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ün doğduğu evdir.

Sokakta Osmanlı ve Roma izleri görülmektedir. Naziki Tekkesi Osmanlı, Roma Sarnıcı Romalıların izlerinin en önemli temsilcileridir. 20. yüzyılın sonunda yapılan yenileme çalışmalarının ardından sokak, günümüzde pansiyon olarak kullanılmaktadır. Soğukçeşme Sokağı’nda ayrıca bir otel ve Fransız ve Türk mutfağından örnekler sunan bir restoran da bulunmaktadır.

Soğukçeşme Sokağı
Soğukçeşme Sokağı, İstanbul

Ayasofya Müzesi‘nin arka kısmında kalan bu şirin sokağı İstanbul gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin.

Soğukçeşme Sokağı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Cankurtaran Mah. Soğukçeşme Sokak 34200 Fatih İstanbul
  • Ulaşım: Sokağa Eminönü vapur iskelesinden yaklaşık 15 dakika yürüyerek ya da tramvay ile Gülhane veya Sultanahmet duraklarından ulaşılabilir.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın