split gezilecek yerler listesi

Günlerini tarih ve eğlenceyle dolu geçirmek isteyen gezginler için Hırvatistan‘ın turistik şehri Split, çok şey ifade ediyor. Bunun ana nedeni olarak yerel halkın geleneksel Dalmaçya kültürünü ve yaşam stilini korumaya özen gösterirken, bir yandan da kenti modern hale getirecek ıslah çalışmaları aksatmamaları gösteriliyor. Geçmişte Split gezilecek yerler dendiğinde akla sadece adalar ve Eski Split gelse de bu tutum sayesinde günümüzde kente gelen tatilciler rotalarına Riva gibi modern yerleşimleri de ekleyebiliyorlar.

Split Gezilecek Yerler Listesi

Gezilecek yerlerin ağırlıklı olarak Eski Şehir’de olduğu Split’te kent içi ulaşım otobüsler aracılığıyla sağlanıyor. Toplu taşıma araçlarına binmek için ihtiyacınız olan biletleri otobüsün şoföründen veya daha az ödeme yapmak isterseniz büfelerden satın alabilirsiniz. Ayrıca otobüsler için bir aylık sınırsız bilet seçeneği de mevcut.

Adalara gitmek içinse limandan kalkan feribotları kullanmanız gerekiyor. Feribotlar özellikle yazın oldukça kalabalık olabiliyor. Eğer adaları gezi rotanıza dâhil ettiyseniz, stres yaşamamak için biletinizi birkaç gün öncesinden almanızı tavsiye ederim.

1. Diocletian Sarayı

split'te gezilecek yerler Diocletian Sarayı

Split gezilecek yerler listenizi oluşturmaya, Eski Şehir’in neredeyse yarısını kaplayan Diocletian Sarayı’nı ilk sıraya koyarak başlayabilirsiniz.

Görkemli saray 305 yılında Roma İmparatoru Diocletianus adına yaptırılmış. Yapının yarısı imparatorun şahsi kullanıma bırakılmışken, geriye kalan kısımları askeri amaçlarla kullanılmış. Müzeye dönüştürülmemesine rağmen saray çevresindeki dükkanlar, restoranlar ve eğlence mekanları sayesinde kentin en önemli cazibe merkezlerinden birisi haline gelmiş.

Adriyatik manzaralı açık alanından başlayacağınız saray turunda merdivenlerden aşağı inerseniz, karşınıza çıkacak koridorun içerisindeki hediyelik eşya stantlarını dolaşma olanağına kavuşabilirsiniz.

2. Ivan Mestrovic Galeri

split Mestrovic Galeri

1939’da tamamlanmasının ardından ünlü Hırvat heykeltıraş Ivan Mestrovic tarafından yazlık ev olarak kullanılan bina, 1952 yılından beri sanatçının kendi adıyla anılan müzeye ev sahipliği yapıyor.

Sanatçının evini ve 132 eserini bağışlaması ile kurulan Ivan Mestrovic Galeri’nin kalıcı koleksiyonu heykellerden, çizimlerden, tasarımlardan ve mobilyalardan oluşuyor.

Evin 2 katı ile bahçesinde sergilenen eserlerin sayısı, sonradan yapılan eklemelerle 200ü aşmış. Kimi vatanseverlik vurgusu yapan, kimiyse erotik tarzda olan bu eserler dışında müzede sanatçı ve çevresi hakkında bilgiler sunan bir doküman arşivine de yer verilmiş.

3. St. Domnius Katedrali (Saint Dujam)

split'te görülecek yerler St Dominius Katedrali

Şehir merkezinin doğusunda yer alan St. Dominius Katedrali, ilk olarak saray ile aynı dönemde imparatorun ebedi istirahatgahı olarak inşa edilmiş. Ancak 7. yüzyılda mezar bölümü tamamen yıkılmış ve yapı katedral haline getirilmiş.

Katedral bu yüzden hem Roma tapınak mimarisinden hem de Katolik kilise tarzından izler taşıyor. İmparator Diocletianus tarafından öldürülen 7 Hıristiyan’dan biri olan Aziz Domnius’un mezarına ev sahipliği yapan katedrali gedikten sonra, eğer zamanınız varsa yan tarafına 1100 yılında inşa edilen ve günümüzde Split’in simgesi sayılan çan kulesini de görmenizi tavsiye ederim.

Bilet alarak çıkabileceğiniz kulenin üst kısmından kentin eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz.

4. Marjan Tepesi (Park Marjan)

split gezilecek yerler Marjan Tepesi

Kule dışında şehrin panoramik manzarasını seyredip, fotoğraflarını çekebileceğiniz daha iyi bir yer ararsanız, rotanızı 174 metre rakımlı Marjan Tepesi’ne çevirebilirsiniz. Özellikle gün batımında ziyaretçilerine göz alıcı manzaralar sunan tepe uzun yürüyüşler yapabileceğiniz, koşabileceğiniz ve bisiklete binebileceğiniz parkurları barındırıyor.

Zengin bitki örtüsü nedeniyle kentin oksijen deposu olarak anılan ve yapılaşmaya izin verilmeyen tepenin güney tarafına giderseniz Aziz Nicholas, doğusuna yönelirseniz Aziz Jeronimus kiliselerini görebilirsiniz.

5. Sinagog

split Sinagog

Geçmişleri, kentin Roma egemenliğinde olduğu ilk yıllara dayanan Yahudi topluluğu hakkında bilgi edinmek için Split gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz Sinagog, 16. yüzyılda 2 Orta Çağ evi birleştirilerek meydana getirilmiş.

Sarayın batı duvarında yer alan dini yapı, günümüzdeki şeklini ise 1728’de gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda kazanmış. Avrupa’nın halen kullanımda olan en eski 3 sinagogundan birisi sayılan binanın içerisinde, klasik anlayışla siyah ve beyaz mermer kullanılarak inşa edilmiş ibadet bölümü en önemli kısmı olarak gösteriliyor.

6. Güzel Sanatlar Müzesi (Gallery of Fine Arts)

Eski hastane binasında faaliyet gösteren Güzel Sanatlar Müzesi’nin temelleri 1908 yılında gerçekleştirilen bir sergi sırasında atılmış.

700 yıllık süreç içerisinde yaratılmış 400’e yakın eserden oluşan ana koleksiyonunun toplanma aşaması 20 yıl süren kültürel tesisin açılışı ise 1931 yılında gerçekleştirilmiş. Hırvat sanatı hakkında detaylı bilgiler alabileceğiniz müzenin kronolojik sırayla gösterilen kalıcı sergisi Hırvatistan’ın önde gelen sanatçıları tarafından yaratılan tablolardan ve heykellerden oluşuyor.

Çağdaş sanat sergilerine de yer verilen müzede ayrıca 15. ila 19. yüzyıllar arasında yaratılmış dini eserler de bulunuyor.

7. Etnografya Müzesi (Etnografski Muzej Split)

split Etnografya Müzesi

Gezginlerin, yerel halkın yaşam biçimi hakkında fikir sahibi olmalarına olanak tanıyan Etnografya Müzesi, 1910 yılında kurulmuş. Dalmaçya’nın pek çok yerleşiminden getirilen geleneksel kıyafetlerin ağırlıklı olarak sergilendiği müze, Orta Çağ’da inşa edilmiş tarihi bir binada faaliyet gösteriyor.

Sergilenen kıyafetlerin nasıl dikildikleri konusunda da gösterimlerin yapıldığı kültürel tesiste yerel halkın yüzlerce yıldır geçimlerini sağladıkları örmecilik, ahşap oymacılığı ve seramikçilik hakkında da bilgi edinebilirsiniz. Roma tarzı merdivenlerinden çıkarak deniz manzaralı terasına ulaşabileceğiniz binada ayrıca gümüş takılar ve silahlar da sergileniyor.

8. Arkeoloji Müzesi (Split Archaeological Museum)

split arkeoloji müzesi

1820 yılında kurulmuş olan Arkeoloji Müzesi, günümüzde Split sınırları içerisinde kalan Tarihi Roma Kenti Solin’de yapılan kazılar sonucunda gün ışığa çıkartılan buluntulara ev sahipliği yapıyor.

Vis Adası’ndan getirilen Antik Yunan’dan kalma eserlerinde sergilendiği müze, tamamen Yontma Taş Devri’nden Roma dönemine kadar olan geniş bir zaman aralığına odaklanmış.

Antik dönemden ve Orta Çağ’dan kalma paralardan oluşan büyük bir koleksiyonu bünyesinde barındıran kültürel tesiste Split’in tarihine ışık tutan mitik rölyefleri, ev araç-gereçlerini ve mücevherleri inceleyebilirsiniz. Müze ayrıca, bünyesinde 30.000 kitabı barındıran bir kütüphaneye sahip.

9. Split Akvaryumu

split gezilecek yerler akvaryum

800 metrekarelik alan içerisinde faaliyet gösteren Split Akvaryumu, toplamda 380 metreküp kapasiteli 22 tankı aracılığyla konuklarına Adriyatik Denizi’nin zengin sualtı yaşamını gözlemleme olanağı veriyor.

Akvaryumlarında 130’dan fazla türün yaşamlarını sürdürdüğü tesiste en yoğun ilgiyi 20 farklı köpekbalığı türü çekiyor. Tesiste tuzlu su canlılarının yanı sıra kaplumbağa ve timsah gibi tatlı sularda yaşayan türler de bulunuyor. Akvaryumu ziyaretiniz sırasında bölgenin denizcilik geçmişi hakkında da değerli bilgiler edinebilirsiniz.

10. Cumhuriyet Meydanı (Republic Square, Prokurativa)

split Republic Square Prokurativa

Çevresinin saran kırmızı renkli, Neo-Rönesans stilli yapılardan dolayı Prokurativa adıyla da anılan Cumhuriyet Meydanı, Riva’nın batısında yer alıyor. Split’in ünlü belediye başkanı Antonio Bajamonti’nin fikriyle, General Marmont’un gözetiminde 19. yüzyılda inşa edilen meydanın çevresindeki kafeler ve restoranlar özellikle yazın keyifli zaman geçirmek isteyenler tarafından tercih ediliyor.

Yıl boyunca ev sahipliği yaptığı Split Müzik Festivali gibi organizasyonlar sayesinde meydan, kentin önemli kültürel alanlarının başında anılıyor. Bu nedenle eğer sosyalleşmek ve yerel mutfak kültürünün seçkin örneklerini tatmak isterseniz, İtalyan mimarisinden esinlenerek inşa edilen bu meydanı Split gezilecek yerler listelerinize dâhil edebilirsiniz.

11. Riva

split gezilecek yerler Riva

Kentte tatil yaparken sosyal hayatla iç içe olmak isterseniz, günlerinizi yaya dostu Riva’da geçirebilirsiniz. Mimari anlamda 200 yıl öncesindeki halini günümüzde de koruyan tarihi yerleşim spordan siyasete, gastronomiden kültürel etkinliklere kadar her alanda Split’in bayrak gemisi konumunda.

Bisikletle güvenle dolaşabileceğiniz caddelerinde Aziz Francis Kilisesi, Bajamonti Deskovic Sarayı gibi tarihi yapıları göreceğiniz yerleşimdeki kafe ve restoranlarda otururken Hırvatistan spor tarihinin önde gelen isimlerine rastlayabilirsiniz.

Meydanlarında siyasi mitinglerin düzenlendiği Riva’nın en gösterişli haline, Aziz Domnius anısına her sene gerçekleştirilen Sudamja sırasında şahit olabilirsiniz.

12. Hvar Adası

split Hvar Adası

Mermer kaplı sokaklarındaki sarayların 13. yüzyılda inşa edilen surlarla korunduğu Hvar Adası, zengin tarihinin yanı sıra turizm olanaklarıyla da dikkat çekiyor.

Sezonun en yoğun olduğu zamanda günde 20.000’den fazla gezginin ziyaret ettiği adanın tarihi Neolitik Çağ’a kadar uzanıyor. Doğasının benzerliği nedeniyle “İkinci İbiza” lakabıyla da anılan adaya zaman ayırarak Akdeniz’in insanlığa sunduğu tüm nimetlerin tadına doyasıya varabilirsiniz.

Tatlı şarapları, balık restoranları, zeytinyağı ile ünlü adayı lavanta ve kekik kokuları eşliğinde gezerken önceliği manzarasıyla insanı büyüleyen kaleye ve yapımı 200 yıl süren katedrale verebilirsiniz. Yüzmeye uygun çok sayıda plaja sahip ada ayrıca zengin eğlence olanakları sayesinde “Hırvatistan’ın parti cenneti” unvanını kazanmış.

13. Brac Adası

split Brac Adası

Taşlarının işlenmeye müsait olması sebebiyle yüzyıllardır Hırvat heykeltıraşların ham madde ihtiyaçlarını karşılayan Brac Adası, Bol ve Supetar olmak üzere 2 yerleşim bölgesini barındırıyor.

Konaklama seçenekleri açısında zengin profile sahip bu ada da, tıpkı Hvar gibi, zeytincilik ve şarapçılık konusunda oldukça ileri. İnsan yerleşiminin Yontma Taş Devri’nde başladığı kara parçasında gündüzleri Adriyatik’e açılan plajlarında denizin ve güneşin tadını çıkarabilir, rüzgar sörfü yapabilirsiniz.

Dağcılığa meraklı gezginlerin zamanlarının çoğunu Vidova Gora’ya tırmanarak geçirdiği adanın tarihi hakkında detaylı bilgiyi Brac Adası Müzesi’ni ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

14. Eski Şehir (Old Split)

split gezilecek yerler Old Split

Kent turuna başlamak için en doğru nokta, büyük bölümüm Roma İmparatorluğu zamanında inşa edilmiş olan Eski Şehir Bölgesi. Etrafı surlarla çevrelenmiş yerleşime 4 kapı aracılığıyla giriş yapılabiliyor. En popüleri Altın Kapı (Porte Aurea) olan geçiş noktaları Gümüş, Demir ve Bronz isimlerini taşıyor.

Acıktığınızda karnınız doyurabileceğiniz kafelerin ve restoranların bulunduğu bölgede alışveriş yapmak isteyenleri çeşit çeşit ürünlerin sergilendiği stantlar ve dükkanlar bekliyor. Büyük bölümünü Diocletian Sarayı’nın kapladığı Eski Split’te Jupiter Tapınağı ve St. Gregor Heykeli başta olmak üzere pek çok tarihi mekan bulunuyor.

15. Peristil Meydanı

Sarayın merkezinde yer alan Peristil Meydanı, sahip olduğu mimari çeşitlilik nedeniyle Split gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından birisi konumunda.

Oğlu İstanbul’a adını veren İmparator Diocletianus’un kendisi ile tanrılar arasında kurulu olduğuna inandığı bağı vurgulamak için yaptırdığı meydan, 3 tapınak tarafından çevreleniyor. Doğu tarafı imparatorun mozolesine ayrılmış olan alan, yeni kentin inşasının tamamlandığı 14. yüzyıldan itibaren halk tarafından dinsel amaçlar için kullanılmış.

Günümüzde harap durumda olmasına rağmen çekiciliğini koruyan meydanı ziyaretiniz sırasında 3.500 yıl önce Mısır’dan getirilen Sfenks’i de görebilirsiniz.

Split’te Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Eğer Split tatilinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz dilerseniz şu otellere göz atabilirsiniz;

3 yıldızlı Hotel SlavijaHotel Villa DianaHotel Peristil, 4 yıldızlı Hotel LuxePiazza Heritage Diocletianus ile Hotel Park Split, arasından seçim yapabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın