Sri Lanka Gezilecek Yerler (Inner Country)

Hindistan’ın güneyinde yer alan Sri Lanka tropik iklim kuşağında olmasının tüm avantajlarını seyahat severlere yaşatıyor. Sri Lanka Gezilecek Yerler yazılarımın ilkinde tarih severler için Kültür Üçgeni’deki yer alan şehirleri anlatmıştım.

Bu yazıda da doğa, trekking ve yeşil sever gezginler için Sri Lanka’nın Inner Country denilen bölgesindeki şehirlerinden bahsedeceğim. En baştan belirteyim, bu bölgeyi gezerken çekeceğiniz her bir fotoğraf, amatör bile olsanız, nefes kesici olacak.

Çay tarlaları sri lanka
Çay tarlaları

Sri Lanka Gezilecek Yerler Listesi

1. Kandy

sri lanka'da görülecek yerler Kandy
Kandy

Ülkenin tam ortasında yer alan Kandy şehri, iç bölgelere yapacağınız seyahatin başlangıç veya bitiş noktası. 1815’de yıkılarak İngiliz Sömürgesine giren son Sri Lanka Krallığı’nın da başkenti. Colombo’dan sonra bir başka büyük şehir olan Kandy’yi gezmek için 1 veya 2 gün yeterli olacaktır. Bu şehirde ve etrafında görecekleriniz ise;

Kady Gölü sri lanka
Kandy Gölü

Sri Dalada Müzesi: Budha’ya ait olduğu söylenen kutsal dişin sergilendiği Temple of Tooth tapınağı, Ulusal Müze (National Museum), Kandy Garrison Mezarlığı ve Budizm Müzesi’nin bir arada bulunduğu bu komplekse giriş ücreti yaklaşık $7. Ayrıca Budizm için son derece önemli bir yer olmasından dolayı buraya girişlerde giyiminize de dikkat etmenizde fayda var.

Şort, diz üstü etek gibi giysilerle giderseniz kapıdan çevrilme ihtimaliniz yüksek. Giriş ücretini ödemek istemeyen gezginler ise kompleksin bahçesine ücretsiz girebilir ve burada zaman geçirebilirler.

Kandy Gölü: 1907 yılında Sri Wickrama Rajasinha tarafından inşa edilen bu yapay göl şehre son derece sakin bir hava veriyor. Gölün etrafındaki yürüyüş parkında bir akşamüstü yürüyüşü yapmanızı tavsiye ederim.

Paul Kilisesi: Yapımı 1848 yılında tamamlanan kilise Sri Lanka’daki Hristiyan dönemin en güzel örneklerinden. Giriş ise ücretsiz.

Vishnu Devale: Hinduizm ve Budizm’i birbirine kaynaştıran Hindu Tanrısı Vishnu’ya adanan bu tapınağa giriş ücretsiz.

Ceylon Çay Müzesi: Kandy’nin 4 kilometre dışındaki bu çaycılık müzesi Sri Lanka’da görebileceğiniz onlarca çay müzesinden sadece biri. Giriş ücreti $3,5 civarında.

Paradeniya Botanik Bahçeleri: Giriş ücretinin $7,5 olduğu bu botanik park ziyaret etmeden Kandy’den ayrılmamanız gereken tek yer. 644 numaralı otobüsle neredeyse bedava sayılabilecek bir ücret ödeyerek yarım saatte ulaşabileceğiniz bu parka tuk tuk ile de $5 karşılığında gidebilirsiniz.

Pinnewala Fil Yetimhanesi (Elephant Orphanage): Daha çok çocuklu aileler tercih etse de pek çok yetişkin turistin de ziyaret ettiği bu yetimhane öksüz fillere ev sahipliği yapıyor. Her gün onlarca gezginin katılımıyla filler nehir kenarında banyo yapıyor ve besleniyor. Son yıllarda biraz ticarete dönmesi sebebiyle şikayet edilen yerin giriş ücreti ise $10 civarındaydı.

Ulaşım: Kandy’ye Anuradhapura’dan otobüsle 4-5 saatte, Dambulla’dan 3 saatte ulaşabilirsiniz. Colombo’dan ulaşım ise yine otobüsle 4-5 saat sürüyor. Trenle ulaşım bu üç şehirden de var ve otobüse göre 1-1,5 saat daha uzun sürüyor. Ücretler ise $1-$3 arasında değişiyor.

Konaklama: Mont Vista ~ $100 Oteli incelemek için tıklayın. Three Three Five Holiday Homes ~ $6

2. Hatton

Adam's Peak Sri lanka
Adam’s Peak’e tırmanış

Sri Lanka Gezilecek Yerler listesine girip de görülmeye değer tek bir noktası olan şehir Hatton. Ancak o nokta da tüm seyahate bedel. Gezginlerin sadece Adam’s Peak’e çıkmak için uğradığı bu şehir ünlü Kandy-Ella tren yolu üzerinde yer alıyor.

Aşağıda Adam’s Peak ile ilgili daha detaylı bilgi vermeden önce bir başka köy olan Dalhousie’den den bahsetmek isterim. Trenle ulaşımın olmadığı Dalhousie köyüne ulaşım Hatton tren istasyonundan yarım saatte bir kalkan otobüslerle sağlanıyor.

Süre ise yaklaşık 1 saat. Adam’s Peak’in başlangıç noktası ise tam olarak bu köy. Dolayısıyla eğer Adam’s Peak tırmanışı yapmak isterseniz Hatton’da veya Dalhousie’de konaklayabilirsiniz.

sri lanka'da gezilecek yerler Adam's Peak Dalhouisie
Adam’s Peak

Adam’s Peak: Müslüman inancına göre Adem’in cennetten kovulup dünyaya düşünce yer yüzünde ayak bastığı ilk yer. Budistler ise tepedeki ayak izinin Buddha’ya ait olduğunu ve kutsal olduğunu düşünüyor. Dolayısıyla burası bir şekilde bir Hac noktası aynı zamanda.

Aralık-Mayıs arasında Puja mevsimi olmasından dolayı kalabalık olan tepeye hafta sonu çıkmamanızı öneririm. 2 metre genişliğindeki yol binlerce kişi tarafından tıkanmış olabilir. Bu mevsimlerde hafta içi de yeterince kalabalık olacaktır ancak tepeye ulaşmanızı engellemez.

Herhangi bir giriş ücretinin olmadığı tepeye çıkmak için sabaha karşı 2’de yürüyüşe başlamalısınız ki saat 6 civarındaki güneş doğuşunu seyredebilesiniz.

Yaklaşık 7 kilometrelik yolun tamamı 2 metre genişliğinde bir merdivenden oluşuyor ve herkesin çıkabileceği bir yer olsa da, kondüsyonunuz düşükse sık sık mola vermeniz gerekir. Dönüş yolunda ise merdivenler en sağlıklı dizleri bile ağlatıyor.

Yol boyunca dinlenme noktaları, küçük restaurant ve cafeler, meyve, atıştırmalık yiyecek ve içecek satan dükkanlar yan yana sıralanıyor. Dolayısıyla “sabaha karşı 2’de yola çıkıyorum, karanlık mı güvensiz bir yer mi” diye endişelenmenize gerek yok. O saatlerde yürüyüş yolu (daha doğrusu merdivenleri) bir Taksim Meydanı ışıltısında ve kalabalıklığında.

Peki bu kadar çabanın sonunda ne göreceksiniz? Dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz güzellikte bir gün doğumu.

Ulaşım: Kandy’den 2-2,5 mesafede olan Hatton kasabasına trenle ulaşım ücreti $1’in de altında. Hatton’dan Dalhouise’ye ise tren istasyonundan yarım saatte bir kalkan otobüslerle 1,5 saatte gidebilirsiniz.

Konaklama: 

  • Tea Hills Bungalow / Hatton / ~ $110. Oteli incelemek için tıklayın.
  • Grand Adam’s Peak / Dalhousie, Nallathanniya / ~$60. Oteli incelemek için tıklayın.
  • Hill Side Inn / Hatton / ~$15. Oteli incelemek için tıklayın.
  • Hugging Clouds / Dalhousie, Nallathanniya / ~$20. Oteli incelemek için tıklayın.

3. Nuwara Eliya

sri lanka gezilecek yerler Nuwara Eliya Post Office
Nuwara Eliya Post Office

Başka bir deyişle “Küçük İngiltere”. 2 veya 3 günlük bir sürenin yeterli olacağı kasaba isminden de anlaşılacağı üzere herhangi bir İngiltere kasabasının bir kopyası.

Bunda en önemli etken sömürge döneminde İngiliz çalışanların çoğunun tatil için buraya gelmesi, evleri ve binaları tipik İngiliz stilinde inşa etmesi, golf kulübü ve şehirde geleneksel olarak düzenlenen at yarışı gibi etkinliklerin olması.

Evet çay tüm Sri Lanka’ya ait ama ülke içinde de çayın en iyisinin olduğu Nuwara Eliya’nın Sri Lanka Gezilecek Yerler listesine girmesini sağlayan noktalar neresi?

sri lanka gezilecek yerler Gregory Lake Nuwara Eliya
Gregory Lake Nuwara Eliya

Horton Plantasyonu ve Dünyanın Sonu: Ziyaretçilerin tamamen yürüyerek gezeceği Sri Lanka’daki tek ulusal park olan Horton Plantations’un içindeki en önemli yer 4 kilometrelik bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz World’s End.

Aslında tabii ki dünyanın sonu değil burası, sadece uçsuz bucaksız tepeleri ve çay bahçelerini seyredebileceğiniz bir gözlem yeri. Parkta leopar, geyik gibi pek çok vahşi hayvanı, çeşitli kuş türlerini gözlemleyebileceğiniz gibi farklı bitkiler de göreceksiniz.

Giriş ücretinin $15 civarında olduğu bu ulusal parkı rehber eşliğinde gezmek isterseniz yaklaşık $5 de rehber için ödemeniz gerekiyor. Pek çok tur acentası tarafından Nuwara Eliya’dan yarım günlük turlar da düzenlenen Horton Plantasyonu’na gitmek için en uygun zaman sabaha karşı saat 4 civarı. Ki gün doğumunu World’s End’de seyredebilesiniz.

Victoria Park: Giriş ücretinin yaklaşık $2 olduğu park şehrin tam merkezinde ve otobüs duraklarının hemen yanında. Güneşli havalarda bu parkta yürüyüş yapabilir, içindeki gölet kenarında dinlenebilirsiniz.

Pedro Çay Fabrikası: Pedro Tea Estate adıyla bilinen şehrin 2-3 kilometre dışındaki çay fabrikasına turistik geziler de düzenleniyor. Giriş ücretinin yaklaşık $2 olduğu fabrikayı rehber eşliğinde gezebilir, çay üretimine dair bilgi alabilir ve daha sonra fabrikanın etrafındaki çay bahçelerinde yürüyebilirsiniz.

Ulaşım: Hatton’dan otobüsle 1 saatte ulaşabileceğiniz Nuwara Eliya’da bir tren istasyonu yok. En yakın tren istasyonu ise yarım saat mesafedeki Nanu Oya’da. Bu bilgiyi veriyorum çünkü bir şekilde Nuwara Eliya seyahatinizin başında veya sonunda tren seyahati yapmak isteyeceksiniz. Ücretler ise hem otobüs hem de tren için $1 civarında.

Konaklama: Villa Mount Royal ~ $100 Oteli incelemek için tıklayın. Hi Lanka Hostel ~12

4. Ella

Ella Arch Bridge sri lanka
Ella – 9 Arch Bridge

İki tepe arasında yer alan Ella şehri Sri Lanka’nın en yeşil yerlerinden de biri ve ideal bir trekking merkezi. 1 günün de yeterli olabileceği Ella şehri için biraz daha zaman ayırmanızı ve buranın tadını çıkarmanızı öneririm.

Aslında merkezdeki cafe, restaurant ve barlarda zaman geçirip tembellik ederek zaman geçirebilirsiniz ancak buradaki üç önemli turistik yeri ziyaret etmeden Ella’dan ayrılmamalısınız.

sri lanka gezilecek yerler
Mini Adam’s Peak’den manzara

9 Arch Bridge: Deniz seviyesinden yaklaşık 1000 metre yukarıdaki hiç çelik kullanmadan sadece taş ve tuğladan inşa edilmiş olan köprü 30 metre yüksekliğinde. Sinhala dilinde 9 Skies Bridge olarak da bilinen köprüye gidiş ücretsiz ve Ella tren istasyonundan, rayların hemen yanında yürüyerek 30 dakikada ulaşabilirsiniz.

Ella Rock: Rehberle veya rehbersiz yaklaşık 2 saatlik bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz Ella Rock aslında şehrin bulunduğu vadiyi çevreleyen 2 tepeden biri. Herhangi bir kaya tırmanışı da gerektirmiyor. Giriş ücreti olmayan Ella Rock’a tırmanmak için en uygun zaman gün doğumu veya batımı.

Mini Adam’s Peak: Aslında adı yine Adem’i çağrıştırsa da bu tepenin o konuyla bir ilgisi yok. Yaklaşık 3 saat sürecek bir tırmanış sonrası nefes kesen bir vadi manzarasıyla karşılaşacağınız Mini Adam’s Peak’e de rehberle veya rehbersiz çıkabilirsiniz. Burası için de herhangi bir giriş ücreti ödenmesi gerekmiyor.

Şehirdeki bu 3 yer için de, rehbersiz gezmek isterseniz kaldığınız otellerden harita istemeniz ve en iyi yürüyüş ayakkabılarınızı giyip yola çıkmanız yeterli.

Ulaşım: Kandy’den trenle yaklaşık 7-8 saatte, Colombo’dan ise aynı şekilde trenle 9 saatte $3-4 gibi bir ücret ödeyerek gelebileceğiniz Ella’ya otobüsle ulaşım da var. Ancak ülkenin iç bölgelerindeki en yeşil ve en güzel yerlerden birisi olması sebebiyle pek çok turist, biraz rahatsız bile olsa trenle seyahat etmeyi tercih ediyor. Eğer seyahatinizi Kandy-Ella arasındaki Nuwara Eliya, Hatton gibi şehirlerde duraklayarak yapıyorsanız bu uzun tren yolculuğu daha kısa süreli parçalara bölünecektir.

Konaklama: Ella Treehouse Pearl ~ $100 Oteli incelemek için tıklayın. Royal Vantage ~ $25

5. Udawalawe Ulusal Parkı

sri lanka gezilecek yerler Uda Walawe National Park
Uda Walawe National Park

Sri Lanka Gezilecek Yerler listesine girmesine rağmen bir şehir olmayan bu park vahşi hayati gözlemlemeniz ve jeep safarisi yapmanız için en uygun yer.  Giriş ücretinin $15-17 civarında olduğu parkta fil, bufalo, geyik, leopar görebileceğiniz vahşi hayvanlardan sadece birkaçı.

Ulaşım: Ella’dan 3 saatlik mesafede bulunan Udawalawe’yi ziyaret etmek için Embilipitiya’da konaklamanız en doğru tercih olacaktır. Otobüs ücreti de $1,5 civarında.

Konaklama: Centauria Lake Resort / Embilipitiya / ~ $75 Oteli inceleme için tıklayın. Ravindu Palace / Embilipitiya / ~ $30

6. Kandy – Ella Treni

sri lanka Kandy Ella treni
Kandy Ella treni

Aslında başlı başına bir yazı konusu olabilecek bu tren seyahati hakkında da birkaç cümle yazmak istedim. Sri Lanka’da yapılabilecek aktivitelerin en başında gelen Ella–Kandy arası tren seyahati yaklaşık 7-8 saat sürüyor.

Bu seyahat için bilet bulmak ise ayrı bir macera. 2. ve 3. sınıf biletler numarasız ve ancak istasyondan satın alabiliyorsunuz. Kalabalıkta ayakta seyahat etmek durumunda kalabilirsiniz. 1.sınıf biletler online satın alınabiliyor ancak haftalar öncesinden tükeniyor.

Bir de gözlem vagonu denilen “observation class” var ki aynı şekilde onun için de birkaç hafta öncesinden bilet almalısınız. Bu treni bu kadar meşhur yapan ise güzergah üzerindeki dağlar, çay tarlaları ve aslında genel olarak tüm o yemyeşil manzara.

Kalabalık bile olsa, ayakta bile gitseniz bu seyahati yapmanızı öneririm. Süre uzun geliyorsa, seyahatin sadece Nanu Oya–Ella arasındaki etabını gerçekleştirebilirsiniz ki burası da aslında manzaranın en güzel olduğu kısım.

Seyahat tarihleriniz belliyse ve eğer zamanınız da varsa Sri Lanka Gezi Rehberi yazımda belirttiğim tren yolu şirketlerinin web sitesinden zaman kaybetmeden biletinizi alın.

Sri Lanka Gezilecek Yerler yazılarının ülkenin iç bölgelerini anlatan kısmındaki en önemli yerlerini burada kısaca belirttim. Tüm ülkeyi görmek isteyen gezginler için bir sonraki yazıda biraz daha güneye giderek plajlarından bahsedeceğim.

“Sri Lanka Gezilecek Yerler (Inner Country)” üzerine 3 yorum

  1. su ana kadar okudugum en aydinlatici Sri Lanka gezi yazisi olmus, iyi ki yazmissiniz. 2 haftalik bir seyahat planliyorum ve sehir adlarini bilmeme ragmen ne nerede hiç anlamiyordum, ama yaziniz oldukça toparlayici olmus. Elinize saglik & Tesekkurler 🙂

    Yanıtla

Yorum yapın