Sri Lanka Gezilecek Yerler III (Plajlar)

Hint Okyanusu’danki bu küçük ada 1340 kilometrelik sahil şeridi ile ziyaretçilerine benzersiz bir deniz ve güneş deneyimi sunuyor. Sri Lanka Gezilecek Yerler yazılarımın sonuncusunu bu ülkedeki plaj turizmine ayırmak istedim. Aralarındaki mesafeler de en fazla bir saat olduğu için, isterseniz sahildeki her kasabada 1-2 gün konaklayarak pek çok farklı plajı görebilir, ya da isterseniz en beğendiğiniz yerde tüm tatilinizi geçirebilirsiniz.

sri lanka'da görülecek yerler Galle
Galle

Sahil şeridinin genel özelliklerinden de bahsedecek olursak;

Batı sahilleri en gelişmiş yerler. Daha çok büyük otellerin bulunduğu bu bölge paket tur tercih edenlerin favorisi.

Güney sahilleri ise sörf ve diğer su sporları ile meşhur ve batı sahillerine göre doğal güzellikler açısından daha zengin.

Doğu sahilleri savaşın etkilerinden dolayı turizme daha geç açılmış. Dolayısıyla daha az popüler. Kalabalıklardan uzak bir tatil tercih edenler için beyaz kumlu plajları görmeye değer.

Kuzey sahilleri ise… Ülkenin kuzeyine gidebilirsiniz ancak burada deniz girmek, plajda güneşlenmek halkın çok alışkın olduğu bir durum değil.

Bu yazıda güney ve batı sahillerindeki yerleşim yerlerinden bahsedeceğim. En sonunda da doğu sahillerinden birkaç kasaba ekleyeceğim.

Her kasaba için en uygun fiyatlı ve lüks olmak üzere iki konaklama alternatifi de vereceğim. Ulaşım için ben aşağıda kendimin de tercih ettiği tren ve otobüs gibi toplu taşıma yollarından bahsediyorum ancak bu kasabalar arasında tuktuk ile $5-10 arasında değişen ücretler ödeyerek de seyahat edebilirsiniz.

Bir de başlamadan önce belirtmeliyim ki Sri Lanka denizi dalga sevenler için çok uygun. Sörf sporunun da çok yaygın olduğu bu ülkede deniz pek sakin değil.

Sri Lanka Gezilecek Yerler Listesi

1. Tangalle

sri lanka gezilecek yerler Tangalle
Tangalle

Sahil şeridindeki popüler destinasyonların güneydeki başlangıç noktası. Tangalle Beach, Goyambokka Beach ve Medilla Beach burada ziyaret edebileceğiniz plajlardan birkaçı. Eğer plaj dışında da aktivite isterseniz Mulkirigala Kaya Manastırı ve Tangalle Lagoon birebir. Bu bölgede mutlaka görülmesi gereken diğer iki yer ise;

Yala National Park: Eğer Tangalle’de konaklıyorsanız mutlaka Yala Ulusal Parkı’na da gitmelisiniz.

Dikwella: Tangalle’nin 20 dakika kadar batısındaki bu sahil kasabası daha sakin ve belki biraz daha bohem bir alternatif.

Ulaşım: Colombo’dan trenle 4-5 saatte veya otobüsle 3-4 saatte ulaşabileceğiniz Tangalle’a gidiş ücretleri $3 civarında.

Konaklama: Seven Turtles ~ $100 Oteli incelemek için tıklayın. Open Door Cabana Restaurant ~ $12

2. Mirissa

sri lanka'da gezilecek yerler Mirissa
Mirissa

Sri Lanka sahillerine ait nefes kesen güzelliklte bir fotoğraf gördüyseniz, oranın Mirissa olması çok muhtemel. Burası her bütçeden seyahatsevere tropik bir adada olmanın tadını yaşatıyor. Balayı seyahatlerinin de vazgeçilmez adresi olan Mirissa Sri Lanka Gezilecek Yerler listesinin de en güzel kasabası. Balina gözlem turlarının ise en popüler olduğu yer.

Eğer kasabada kalmak istemezseniz yakınlardaki Weligama ve Midigama köyleri çok daha sakin bir alternatif.

Ulaşım: Tangalle’den otobüsle 1-1,5 saatte $1’in de altında bir ücret ödeyerek ulaşabilirsiniz.

Konaklama: Ocean Villa Ranmanik ~ $100 Oteli incelemek için tıklayın. Hansagira Guest House ~ $15

3. Galle

Sri Lanka sahillerinin batıya açılan kapısı Galle aynı zamanda eski bir liman kenti. Burada sadece plajlar ve palmiyeler değil, samimi atmosferiyle tarihi liman kenti Fort’u da görebilirsiniz. Eğer plajda konaklamak istemiyorsanız Fort içerisindeki otellerde kalmak da son derece keyifli.

Unawatuna ise Galle’in güneyinde küçük bir plaj kasabası. Eski popülerliğini yitirmiş olsa da denize girmek için Galle’den daha ideal bir yer.

Ulaşım: Mirissa’dan otobüsle 1 saatte ve yine $1’den daha düşük bir ücret ödeyerek ulaşabilirsiniz.

Konaklama: Fortaleza Landesi / Galle Fort içinde / ~ $110 Oteli incelemek için tıklayın. Hidden Beach Villa / Plajda / ~ $10

4. Hikkaduwa

Hikkaduwa sri lanka
Hikkaduwa

Sri Lanka Gezilecek Yerler listesinin uçsuz bucaksız plajlarıyla batı sahillerindeki en gözde yerlerinden biri Hikkaduwa.

Burada konaklarken aytaşı madenlerine yarım günlük bir gezi yapabilir, Hikkaduwa Ulusal Parkı veya Hikkaduwa Gölü’nü ziyaret edebilir, ya da isterseniz Seenigama Vihara, Gangarama Vihara gibi Budist tapınaklarını gezebilirsiniz.

Deniz severler içinse Narigama Beach ve Hikkaduwa Beach bu bölgedeki en güzel plajlardan ikisi.

Ulaşım: Galle’den Hikkaduwa’ya otobüsle gelmek üsterseniz 30-40 dakikalık bir yolculuk sizi bekliyor, ücreti de yine $1’den daha düşük.

Konaklama: Villa Dineha ~ $70 Oteli incelemek için tıklayın. Tandem Guesthouse ~ $25

5. Bentota

Bentota sri lanka
Bentota

Ülkenin plaj turizmine açılan ilk bölgelerinden biri olması sebebiyle en eski turistik yerlerden birisi Bentota. Daha çok paket turların tercih ettiği büyük oteller olsa da butik konaklamayı sevenler için de son yıllarda pek çok alternatif yer almaya başladı.

Ulaşım: Hikkaduwa veya Galle’den hem trenle hem de otobüsle ulaşabilirsiniz. Yolculuk süresi 1 saat civarında ve fiyatı da $1’dan daha az.

Konaklama: Viventa By Taj Bentota ~ $100 Oteli incelemek için tıklayın. New Jaya Villa ~ $20

6. Balapitiya

Balapitiya sri lanka
Balapitiya

Maduganga Gölü ile deniz arasında kalan yerleşim yeri Balapitiya da tropik bir sahil kasabası. Colombo’ya da yakınlığı sebebiyle eğer Sri Lanka’da çok kalamayacaksanız, veya iş için gidip üzerine birkaç gün deniz kenarında dinlenmek istiyorsanız zamanınızı da en verimli kullanabileceğiniz yer diyebilirim.

Sri Lanka Gezilecek Yerler listesinde olmasının sebebi ise muhteşem bir gün batımı manzarasına sahip olması.

Ulaşım: Bentota’dan trenle veya otobüsle 30-40 dakikada ulaşabileceğiniz Balapitiya, Colombo’ya da yaklaşık 1 saat mesafede. Ulaşım ücretleri $1 civarında.

Konaklama: Shinagava Beach By Asia Leisure ~ $150 Oteli incelemek için tıklayın. Sheen Home Stay ~ $20

7. Trincomalae

Sri Lanka Gezilecek Yerler listesinde bu ve bundan sonra bahsedeceğim 3 kasaba daha az turistik ve daha sakin yerler. Daha çok ülkeyi keşfetmek için yola çıkmış gezginlerin tercihi olsa da bu listede mutlaka yer alması gerektiğini düşünüyorum.

Ülkenin doğusunda yer alan plaj kenti Trincomalae’de Arisimale, Uppuveli ve Nilaveli plajlarını mutlaka görmelisiniz.  Gokana Tapınağı, Koneswaram Tapınağı ve Velgam Vehara ise tarih severler için yarım günlük ziyaret noktaları.

Ulaşım: Anuradhapura’dan yaklaşık 4 saatlik bir otobüs yolculuğuyla $1-1,5 ödeyerek ulaşabileceğiniz Trincomalae’ye Colombo’dan trenle ulaşım da mümkün. Yataklı vagon ücretleri $3-5 arasında değişirken pullman fiyatları $1-1,5 arasında ve seyahat süresi de 9 saat.

Başka bir alternatif de yine Colombo’da uçakla ulaşım. Bunun için Cinnamom Air veya Helitours seçenekleri mevcut.

Konaklama: Vegan Beach Resort ~ $60 Oteli incelemek için tıklayın. Hotel Angel Inn Beach ~ $10

8. Batticaloa

sri lanka gezilecek yerler Batticaloa
Batticaloa

Ülkede Colombo ve Kandy’den sonraki başka bir büyük şehir Batticaloa. Beyaz kumlu plajları ve lagoonları ile doğu sahillerinde giden gezginlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri. Batticaloa Fort ve deniz feneri burada görmeniz gereken yerlerken plaj olarak Kallady Beach’i öneririm.

Ulaşım: Trincomalae’den 4 saatte, ortalama $1-1,5 ödeyerek ulaşabileceğiniz Batticaloa için uçak ve tren alternatifleri de mevcut. Tren yolcuğu Colombo’dan 9 saat sürüyor ve bilet fiyatları $1,5-2 civarında. Uçak için ise Sri Lankan Airlines ve Helitours’u kontrol edebilirsiniz.

Konaklama: Hotel Nirutha ~ $45 Oteli incelemek için tıklayın. Naval Beach Villa ~ $17

9. Arugam Bay

Arugam Bay sri lanka
Arugam Bay

Çok küçük bir kasaba ancak ülkedeki en iyi sörf bölgesi. Aslında bunun başka bir anlamı da; eğer denize sadece yüzmek için girenlerdenseniz Arugam Bay denizi sizi biraz zorlayabilir.

Kasabaya yakın diğer ziyaret noktaları ise; Pottuvil Lagoon, Mudu Maha Vihara Tapınağı ve Kumana Ulusal Parkı.

Ulaşım: Şüphesiz Sri Lanka’da ulaşımı en zor yerlerden birisi Arugam Bay. Colombo’dan otobüs veya trenle 8-9 saatte ulaşabileceğiniz Arugam Bay’e, Ella’dan da 4-5 saatte gidebilirsiniz. Ücretler $2-4 arasında değişiyor. Trenle de Colombo’dan Arugam Bay’e ulaşım mümkün. Biraz daha uzun sürüyor ancak daha ucuz.

Konaklama: Bay Vista ~ $70 Oteli incelemek için tıklayın. The Bavarian Resort ~ $15

Sri Lanka Gezilecek Yerler listemi ancak 3 yazıya sığdırabildim. Bu ülke daha önce de söylediğim gibi her beklentiye cevap veriyor ve ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi.

Yorum yapın