St. Michael ve St. Gudula Katedrali

Cathedrale Saint – Michel et Gudule ya da Türkçe karşılığı ile St. Michael ve St. Gudula Katedrali, Brüksel’de bulunan bir kilisedir. 12. yüzyıldan kalma bir kilise olan bu yapı 1962 yılında katedral unvanına kavuşmuştur ve köklü bir geçmişe sahiptir. Katedralin bulunduğu alanda ilk olarak 8. yüzyılda St. Michael’e adanan bir şapel, ardından 11. yüzyılda inşa edilen bir kilise yapıldığı düşünülmektedir. Sonrasında 11. yüzyılda Aziz Gudula’nın kutsal hazinesinin buraya getirilmesi ile yapıya Cathedrale Saint – Michel et Gudule adı verilmiştir.

Gotik mimari özellikleri kullanılarak yenilene katedralde Kraliyet ailesinin düğün ve cenaze merasimlerinin burada düzenlendiği bilinmektedir. Ünlü yazar Victor Hugo, bu yapıyı gotik mimarinin en sade örneği olarak nitelendirmiştir. Katedral içerisinde değerli eşyaların görülebileceği küçük bir müze mevcuttur. Brüksel gezilecek yerler listesinin en ünlü dini yapılarından olan bu yapıyı mutlaka görün.

Cathedrale Saint-Michel et Gudule interior
St. Michael ve St. Gudula Katedrali, Brüksel

St. Michael ve St. Gudula Katedrali Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Place Sainte-Gudule, 1000 Bruxelles
  • Ulaşım: Parc ya da Gare Centrale metro istasyonlarından buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi – Cuma 07:00 – 18:00, Cumartesi – 08:30 – 15:30, Pazar 14:00 – 18:00 arasında ziyarete açıktır.
  • Giriş Ücretleri: Kilise hazineleri ve kripta girişi ücretlidir.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın