Stedelijk Museum Amsterdam
Stedelijk Museum

Amsterdam’ın Museumplein bölgesinde yer alan önemli müzelerden biri olan Stedelijk Museum’da 19. yüzyıldan günümüze kadar olan dönemin modern sanat eserleri çeşitli sergilerle ziyaretçilere sunulur. Müze, 1890 yılında Sophia de Bruyn’un kişisel koleksiyonunu kente hediye etmesi üzerine 1938 yılında modern sanat müzesine dönüştürülmüştür. Yakın dönemde kapsamlı bir yenileme çalışması yapılan ve 2012 yılında kapılarını ziyaretçilerine tekrar açan müzede Picasso, Matisse, Mondriaan, Cezanne gibi sanatçıların eserleri sergilenir.

Müzenin yer aldığı Neo-Rönesans tarzdaki bina A. W. Weismann’ın 1895 yılı tasarımıdır. Küçük kuleler ve sivri yapıların bulunduğu ön cephede ressam ve mimarların heykelleri bulunan nişlerle süslenmiştir. Stedelijk Museum’da 1.100 m2 genişliğinde bir yeraltı sergi alanı, heykel salonu ve modern sergiler için “Fütürist” bir küvet bulunur.

Müzede yer alan koleksiyon modern sanata ve sanatçılara odaklanır. Müzede, Van Gogh ve Picasso ünlü sanatçılara ait eserlerin bulunduğu kalıcı sergilerin yanı sıra çeşitli geçici sergiler de sunulur. Müzede bir de hediyelik eşya dükkânı ve kafe bulunur.

Stedelijk Museum Amsterdam 2
Stedelijk Museum

Amsterdam’ın en ünlü müzelerinden olan Stedelijk Museum’un hemen yakınında Rijksmuseum ve Van Gogh Museum yer alır. Eğer müze gezilerinden hoşlanıyorsanız şehrin bu ünlü müzelerini Amsterdam gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Stedelijk Museum Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Museumplein 10. (Paulus Potterstraat 13), Amsterdam
  • Ulaşım: Tramvay ile ulaşım: Museumplein (Gabriel Metsustraat) 16, 24; Van Baerstraat (2, 5)
  • Giriş Ücretleri: Giriş ücretlidir.
  • Web: www.stedelijk.nl
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın