Sternberg Sarayı Prag
Sternberg Sarayı, Prag

Sternberg Sarayı, 18. yüzyılda Prag’da yapılan bir saraydır. Franz Josef Sternberg’in 1796 yılında kurduğu Sanatın Yurtsever Dostları Derneği’ni kurmasının ardından Sternberg Sarayı derneğin merkezi olarak seçildi. Derneğin üyesi olan varlıklı ve soylu insanlar en değerli resim ve heykellerini saraydaki sergiye bağışlamıştır.

Avrupa Sanatının evi olarak görülen Sternberg Sarayı 20. yüzyılın ortalarından beri Ulusal Galeri’nin “Eski Ustalar” koleksiyonuna da ev sahipliği yapmaktadır. Sternberg Sarayı’nda Alman ve Avusturya, Flaman ve Flemenk, İtalyan, Fransız, İkonlar, Klasik ve Antik, Venedik, İspanyol, Napoli ve Venedik sanat dallarına ayrılan ayrı ayrı bölümler bulunmaktadır. Sarayda görmeniz gereken eserlerden bazıları Lorenzo Monaco’dan “Çarmıhtan İndiriliş”, Rembrandt’ın “Çalışan Bilgin”, Roelandt Savery “Cennet Tasavvuru”, El Greco’nun eseri “İsa’nın Başı”, Peter Paul Rubens’den “Aziz Tommaso’nun Şehit Edilmesi”Henrick van Cleve’den “Kardinal Cesi’nin Roma’daki Bahçesi”dir.

Sternberg Sarayı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Hradčanské náměstí 15, 110 00 Praha 1
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi hariç her gün 10:00 – 18:00 arasında ziyarete açıktır.
  • Giriş Ücretleri: Tam bilet 150, indirimli bilet 80 Çek Kronu’ur.
  • Websitesi: http://www.ngprague.cz/en/objekt-detail/sternberg-palace/
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın