Stockholm'de ne yapılır blog, Stockholm'de yapılacak şeyler

Stockholm’de Ne Yapılır? Yapılacak Şeyler Listesi

Stockholm’de ne yapılır diye mi düşünüyorsunuz? 14 ada üzerinde kurulu, İsveç‘in başkenti Stockholm bu açıdan kimseyi eli boş göndermiyor.

Şehrin çekiciliği Malaren Gölü’nün Baltık Denizi’ne açıldığı yerde bulunan ve her biri birbirinden farklı atmosfere sahip olan adaları, hem sayıca hem de içerik olarak zengin müzeleri, moda ve sanat alanındaki cesareti ve tipik Nordik kültüründen geliyor.

Stockholm’de yapılacak şeyler hem sayıca hem de çeşitlilik anlamında çok. Üstelik kusursuz toplu taşımacılık sistemleri sağolsun şehirde navigasyon da çok kolay. İnsan daha ne ister?

Stockholm’de yapılacak şeyler listesine geçmeden önce konaklama konusunda kısaca bilgiler vermek istiyorum.

Konaklama Norrmalm, Gamla Stan, Östermalm ve Södermalm bölgeleri Stockholm’de konaklama yapabileceğiniz en güzel yerlerden. Stockholm’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda konu hakkında çok detaylı bilgi ve tavsiyeler bulabilirsiniz.

Otel: 3★ Central Hotel, 4★ Collector’s Victory Hotel, 5★ Sheraton Stockholm Hotel şehirdeki en popüler otellerden bazıları…

Stockholm’de Ne Yapılır?

Stockholm'de ne yapılır

Stockholm’de yapılması gereken en önemli şeylerden bazıları:

 1. Gamla Stan’da (Eski Şehir) kaybolun.
 2. Müzeleri gezin.
 3. Södermalm’ı görün.
 4. Monteliusvagen’de fotoğraf çektirin.
 5. Masal Dünyası Junibacken’de çocuklarınızı eğlendirin.
 6. Gröna Lund’da çocuklar gibi eğlenin.
 7. Strandvagen’i keşfedin.
 8. Tekneyle kanal turu yapın.
 9. Vapurla Adalar turu yapın.
 10. Dans edin.
 11. Hornstulls’da sokak yiyeceklerini tadın.
 12. Sauna’da terleyin.

1. Gamla Stan’da (Eski Şehir) kaybolun.

gamla stan turu Stockholm'de ne yapılır

Stockholm’de ne yapılır diye düşünüyorsanız, yazının devamında bahsedeceğim yerler ve aktivitelere direkt başlamak yerine, birkaç saatinizi ayırarak eski şehir merkezi Gamla Stan’ı görmelisiniz. Ki bahsi geçen yerlerin bir kısmı da bu bölgede zaten.

Antik çağlardan beri Avrupa’nın önemli ticaret kentlerinden biri olan Gamla Stan’da görebileceğiniz onlarca tarihi yapı, kilise, cafe ve daracık sokaklardan en önemlisi ise kentin en eski meydanı olan ve Gamla Stan’ın en yüksek yerinde kurulu Stortorget Meydanı.

2. Müzeleri gezin.

Stockholm'de ne yapılır stockholm müzeleri

Stockholm’de Ne Yapılır yazısında sizlere müze gezmeyi öneriyorum ama bu öylesine bir öneri değil. Bence ziyaret ettiğimiz her şehirde en azından bir müze gezilmeli ancak Stockholm bu açıdan özellikle zengin. Hatta hemen her türlü ilgi alanına özel bir müze olduğu için yelpaze de çok geniş.

 • Bir zamanlar en güçlü savaş gemisi olma iddiasıyla yapılan ama daha ilk seferinde limandan çıkamadan batan Vasa Gemisi enkazına kurulu Vasa Müzesi,
 • Skeppsholmen Adası’nda yer alan ve Picasso, Alexander Calder ve Dan Graham gibi ustaların eserlerini görebileceğiniz Stockholm Modern Art Museum,
 • Norrbro Köprüsü’nün altında yer altı otoparkı yapma çalışmaları sırasında tesadüfen keşfedilen ve şehrin antik çağlardaki haline ışık tutan The Medieval Museum,
 • Özellikle Vikingler dönemine ışık tutan The Swedish History Museum,
 • Dünyanın en iyi fotoğraf galerilerinden olan ve koleksiyonu sürekli yenilenen Södermalm Adası’ndaki Fotografiska,
 • Ülkenin en önemli müzik ihracatlarından olan ABBA grubuna adanmış ve grupla ilgili objelerin, dökümanların sergilendiği ABBA Müzesi,
 • İsveç’in daha çok kültürel tarihine ışık tutan ve 16. YY’dan itibaren eserlerin sergilendiği Nordic Museum,
 • Kentin aristokratlarından Walther von Hallwyl’in ölümünden sonra devlete bağışlanan aileye ait sanat eserleri ve antikaların sergilendiği Hallywyl House seçeneklerden sadece birkaçı.

ABBA Müzesi: Aslında Abba Müzesi’ne giriş bileti olan hizmetin ücreti 24,28 Euro (ki web sitesinde de 250 SEK, yani aynı fiyat). Grubun enstrümanları, aldıkları ödüller ve kostümlerinin sergilendiği müzeyi ziyaret eden 1200’e yakın kişinin bu servis için puanı ise 4,6. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

3. Södermalm’ı görün.

Sodermalm Stockholm'de yapılacak şeyler

Greta Garbo’nın da büyüdüğü yer olan Södermalm Adası Stockholm’de Ne Yapılır listesinin olmazsa olmaz bölgelerinden.

Bu bölgenin sokaklarında amaçsızca dolaşmaktan keyif alabileceğiniz gibi en trendy mağazaları görmek için SoFo’ya, gece eğlenceleri için Nytorget Meydanı’na ve Mosebacke’ye, Stockholm manzarası seyretmek için Södra Teatern’in terasına, keyifle dinlenip etrafı seyretmek için Nytorget Meydanı’na gidebilirsiniz.

4. Monteliusvagen’de fotoğraf çektirin.

Monteliusvagen Stockholm'de yapılacak şeyler

Aslında Stockholm her açıdan çok fotojenik ama en iyisi neresi derseniz, kameranızı kapıp Södermalm’ın kuzeyinde yer alan Monteliusvagen’e gitmelisiniz.

Arnavut kaldırımlı daracık sokaklarda dolaşmaktan keyif alacağınız kadar Norr Malarstrand’dan Stockholm’u izleyip Malaren Gölü manzaralı fotoğraflar çekebilirsiniz.

5. Masal Dünyası Junibacken’de çocuklarınızı eğlendirin.

Junibacken turu Stockholm'de ne yapılır

Ünlü çocuk kitapları yazarı Astrid Lindgren’in kitaplarından esinlenilerek oluşturulan Junibacken Stockholm’de çocuklarla gidilebilecek en güzel yerlerden.

Kitaplardaki mekanların ve karakterlerin maketleri ile oluşturulmuş bu sevimli dünya çocukların merak, macera ve eğlenme duygusunu fazlasıyla tatmin edecek şekilde tasarlanmış.

6. Gröna Lund’da çocuklar gibi eğlenin.

Grona Lund Stockholm'de ne yapılır

Stockholm’de Ne Yapılır yazısında bir de büyüklere eğlence önerisi vereyim. 1883 yılında açılan ve o günden beri şehrin önemli bir parçası olan eğlence parkı roller coasterlar, dönme dolaplar ve 120 metreye çıkan salıncaklarıyla adrenalin dolu birkaç saat geçirebileceğiniz bir yer.

Parkta ayrıca yaz aylarında hemen her gece bir konser veriliyor, seyahatiniz böyle bir tarih denk gelirse geleceğin ünlülerini görmeden geçmeyin.

7. Strandvagen’i keşfedin.

Strandvagen Stockholm'de yapılacak şeyler

Djurgarden’i şehir merkezine bağlayan bir bulvar ve meydandan oluşan Strandvagen şehirdeki en estetik yerlerden de biri. Gerçi Stockholm baştan sona estetik ama burası biraz daha fazla diyelim.

Stockholm World’s Fuarı için 1897 yılında yapımı tamamlanan, Fransa’daki taşra saraylarını andıran devasa tarihi yapı ise buranın en önemli yeri.

8. Tekneyle kanal turu yapın.

tekne turu Stockholm'de ne yapılır

Kanallar arasında onlarca ada üzerine kurulmuş olan bir şehre gittiğinizde tekneyle turu yapmadan dönmezsiniz herhalde? İşte bu yüzden Stockholm’de Ne Yapılır listesinin olmazsa olmazlarından biri de bu.

Tekne turu yapan şirketler de, rotalar da çok çeşitli. Ancak hangisini tercih ederseniz edin şehri bir de kanaldan seyretmekten keyif almanız kaçınılmaz. Turu önceden rezerve etmek isterseniz, en popüler seçeneklerden biri olan önerim:

2 Saat Süren Tekne Turu: Kişi başı 31,07 Euro ücreti olan turda şehrin en önemli köprüleri ve tarihi yapılarını 10 farklı dilde ses kaydı rehberlikle görebilirsiniz. Bu turu almış olan 600’e yakın kullanıcının verdiği puan ise 5 üzerinden 4,4. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

9. Vapurla Adalar Turu Yapın.

adalar turu Stockholm'de yapılacak şeyler

Stockholm’de Ne Yapılır yazısında bir önerim de ülkedeki binlerce adanın en azından bir kısmını görebileceğiniz, biraz daha uzun soluklu bir vapur turu.

Ülkenin sınırında yer alan Sandhamn Adası’na yapacağınız 3 saatlik bir vapur yolculuğu, bu sırada göreceğiniz turistik ve turistik olmayan, kimisi rengarenk evlerle, kimisi ormanlarla kaplı, bazısı çok sakin bazısı fazlasıyla hareketli adalar da bu turun bir parçası.

Adalar turunu kendiniz organize etmek yerine, hazır organize edilmişlerden birine katılmak isterseniz en popüler seçenek:

Rehberli Stockholm Takımadaları Turu: Kişi başı 29,62 Euro ücreti olan tur kapsamında Stockholm çevresindeki adalar etrafında, İngilizce rehberlik de verilen ve 2,5 saat süren bir tekne gezisi yapılıyor. Kenti ve çevresini detaylarıyla tanıyabileceğiniz bu turu daha önceden yapmış olan 1200’den fazla kullanıcının puanı ise 4,4. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

10. Dans edin.

Stockholm'de ne yapılır eğlence

Eğer Stockholm’e yaz aylarında gidiyorsanız açık hava partilerinden birine katılmadan dönmemelisiniz. Bunun için Skalthuset terası veya Tak’a gidebileceğiniz gibi Södermalm’daki Tradgarden’ı da tercih edebilirsiniz.

Partilerde saatlerce dans imkanı, atıştırmalık yiyecekler, masa tenisi veya başka oyunlar da eğlenmenin çeşitli yollarından.

11. Hornstulls’da sokak yiyeceklerini tadın.

Hornstulls lezzetleri Stockholm'de yapılacak şeyler

Sopckholm’de ne yapılır diye düşünen gurmeleri de unutmadım. Nisan sonundan Eylül’e kadar Hornstull kıyılarında açılan pazar sadece el sanatları ve hediyelik eşya alışverişi için değil,hem yerel hem de uluslararası atıştırmalıkları tadabileceğiniz tezgahları sebebiyle de gitmeniz gereken bir adres.

12. Sauna’da terleyin.

sauna Stockholm'de ne yapılır

Uzun ve çok soğuk kış mevsimleri sağ olsun kuzey ülkelerindeki sauna kültürü fazlasıyla gelişmiş. Haliyle Stockholm’de ne yapılır diye düşünenlerin de mutlaka değerlendirmesi gereken bir aktivite.

Aslında şehirde onlarca sauna var ancak bir turist olarak, kadın ve erkekler için ayrı bölümleri olan Hellasgarden Lakeside Sauna’yı tavsiye ederim. Tabii elbette lokasyonu veya servisi daha farklı olan saunaları da tercih edebilirsiniz.

Üzerine bir de SPA masajı alırsanız kendinize en güzel hediyeyi vermiş olursunuz.

Özetle Stockholm’de Ne Yapılır?

Stockholm'de ne yapmalı, Stockholm'de ne yapılır konusunda bilgiler

Yakın mesafede, Avrupa’da yer aldığı için ülkemizden yapılan Stockholm gezileri genellikle 2-3 gün oluyor.

Sizin seyahatiniz de bu kadar sürecekse Stockholm’de ne yapılır listenizde mutlaka olması gerekenler Gamla Stan, Södermalm ve Strandvagen Bölgeleri’ni gezmek, Nordik saunalarında terlemek ve dinlenmek bir de Hornstulls’da şehrin yerel lezzetlerini tatmak olmalı.

Dikkatli bir planlama ile bu süre içerisine ilginizi çeken alanlarda 1 veya 2 müze gezisi de sığdırabilirsiniz ki çocuklu gezginler için bunun yerine Junibacken de güzel bir seçim olur.

Tekne gezisi seviyorsanız kanal turu veya adalar turu yapmalısınız. Kanal turu yaptığınızda genelde Stockholm’u denizden görme imkanınız oluyor, adalar turu kapsamı ise daha geniş, Sandhamn Adası’na kadar çok daha geniş bir coğrafyada seyir yapabilirsiniz.

Stockholm’de Ne Yapılır yazısında daha çok kentteki keyifli aktivitelerden bahsetmeye çalıştım. Önümüzdeki günlerde buraya gidecekseniz aşağıdaki yazıları da okumanız faydalı olacaktır:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top