Stockholm Gezi Rehberi & Tavsiyeler

İsveç‘in başkenti Stockholm, özgün coğrafi yapısı ve huzur dolu günlük yaşamı ile seyahat edilmeye değer bir tatil destinasyonu.

Tarihi Vikingler’e kadar uzanan kentin merkezinde çağdaş alışveriş ve eğlence olanakları, Orta Çağ atmosferini yansıtan mekânlarla yan yana sıralanıyor. Tüm bunların üzerine bir de 20. yüzyılda ünü tüm dünyaya yayılmış popüler kültür ögeleri eklenince, başkent Kuzey Avrupa kültür turlarının vazgeçilmezi konumuna geliyor.

Stockholm gezi rehberi aracılığıyla kentte sizleri bekleyen tüm fırsatları, konaklama ve ulaşım imkânları ile birlikte öğrenebilirsiniz.

Stockholm Nerede?

İsveç‘in başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri olan Stockholm, ülkenin orta güneydoğu kuşağında bulunur. Stockholm’ün konumu tam olarak İsveç’in en büyük üçüncü gölü olan Malaren Gölü ile Baltık Denizi’nin birleştiği bölge olarak da anlatılabilir.

Stockholm kent merkezi, Stockholm takımadalarını takip eden 14 adadan oluşur. Şehrin %30’u su yolları ile kaplıyken diğer bir %30’luk bölümünü ise parklar ve yeşil alanlar oluşturmaktadır

Stockholm Nasıl Bir Yer? Tarihi, Nüfusu…

Stockholm gezi rehberi, şehir hakkında bilgiler
Stockholm gezi rehberi blog

Stockholm Tarihi

Stockholm gezi rehberi yazımıza şehir hakkında genel bilgiler vererek başlayalım. Stockholm’ün Eski Kent bölgesinin temelleri, 1000 yılı civarında Vikingler tarafından atılmış.

Hansa Birliği’nin önemli limanlarından biri haline gelen kent, ilerleyen yüzyıllarda Hamburg, Lübeck, Riga gibi kentlerle girdiği ikili ilişkiler sayesinde ekonomisini güçlendirme imkânı bulmuş.

Konumunun getirdiği siyasi ve ekonomik güç, Kalmar Birliği’ne bağlı Danimarka krallarının kenti ele geçirme isteği duymalarına neden olmuş.

Bu amaç doğrultusunda Kral II. Christian, 1520’de kente girmeyi başarmış. Ancak aynı yılın Kasım ayında gerçekleşen katliam sonrasında meydana gelen ayaklanmalar, birliğin parçalanması ile sonuçlanmış. Bu olaylardan 3 yıl sonra Gustav Vasa şehirde İsveç kraliyet otoritesinin oluşmasına önderlik etmiş.

1710’da gerçekleşen ve nüfusunun %36’sını kaybettiği salgına kadar Stockholm, İsveç’in Avrupa’daki gücünün artmasına olanak vermiş. Büyük Kuzey Savaşı’nın da etkisinin olduğu bu süreçte kentteki ekonomik hareketlilik yerini kültürel gelişime bırakmış.

19. yüzyılın ikinci yarısında yeni endüstri dallarının ortaya çıkması ile beraber kent yeniden İsveç’in ekonomideki lideri konumuna yükselmiş. Bu dönemde nüfusu da tekrardan artmaya başlayan Stockholm’de sonraki yüzyılda bilimsel gelişime ön ayak olacak Karolinska Enstitüsü gibi eğitim kurumları açılmış. Gerçekleştirilen projelerin başarılı olması sonucunda Stockholm bugünkü modern görünümünü kazanmış.

Nüfus & Toplum

1 milyona yakın nüfusa sahip başkentte yerel halkın dışında Finlandiya kökenliler başta olmak üzere birçok ülkeden göç eden topluluklar yaşıyor.

Bu durum Stockholm’un hem kültürel hem de dini anlamda çeşitliliğe sahip olmasını sağlıyor. Kentte anadil İsveççe’nin yanı sıra İngilizce de oldukça yaygın bir şekilde konuşuluyor.

Stockholm’e Nasıl Gidilir?

Stockholm nerede, isveç ulaşım, gezi zamanı

Stockholm’e ülkemizden gitmek istiyorsanız şehre direkt uçuşlar veya aktarmalı uçuşlar ile ulaşabilirsiniz. Avrupa’nın farklı ülkelerinden veya İsveç’in diğer şehirlerinden şehre geçmek içinse birçok seçenek mevcut.

Uçak İle Ulaşım

Ülkemizden Stockholm’e en kısa ve en zahmetsiz şekilde gitmek için havayolu ile ulaşımı tercih edebilirsiniz. Stockholm’de 4 tane havaalanı bulunuyor. Bunlar:

 • Stockholm Arlanda
 • Stockholm Skavsta
 • Stockholm Bromma
 • Stockholm Vasteras

Türkiye’den Stockholm’e uçuşlar genellikle Stockholm Arlanda Havaalanı’na gerçekleşiyor ancak şehirdeki diğer havaalanlarına da uçuş bulmak mümkün.

İstanbul Stockholm arası direkt uçuşlar yaklaşık 3 saat 40 dakika sürerken diğer büyük şehirlerden de tek veya iki aktarmalı uçuşlar ile şehre ulaşmak mümkün.

Sabiha Gökçen Havalimanı ve İstanbul Atatürk Havalimanın’dan farklı havayolu firmalarına ait birçok uçuş bulabilirsiniz. Fiyatlar aktarma sayısına ve firmaya göre farklılık gösterecektir.

Stockholm’e en sık sefer düzenleyen Türk havayolu firmaları arasında Türk Hava Yolları ve Pegasus var. Yabancı firmalar arasında ise SAS, AirFrance, UIA, KLM, LOT, Lufthansa, Aegean gibi birçok firma bulunuyor.

Stockholm’e Türkiye’den uçak ile ulaşım sağlayabildiğiniz gibi Avrupa’nın diğer şehirlerinden de sağlayabilirsiniz. Hatta bu uçuşlar Türkiye-Stockholm uçuşlarına göre çok daha ucuz oluyor.

Tren İle Ulaşım

Avrupa şehirleri arasında seyahat etmek için bana göre en keyifli ve ekonomik yol tren ile ulaşım. Hem tren seyahatleri boyunca harika manzaralara denk geliyorsunuz, hem konforlu bir yolculuk yapmış oluyorsunuz hem de alacağınız bileti kendi bütçenize göre seçebiliyorsunuz.

Uygun fiyatlı bir bilet arıyorsanız normal hızlı trenler, zamandan tasarruf etmek istiyorsanız biraz daha bütçe ayırarak hızlı trenler ile gezebilirsiniz. Özellikle uzun mesafeler için gece trenleri kullanılarak bir gecelik konaklama ücreti ve ulaşım ücreti tek bir biletle halledilebilir.

Stockholm Merkez Tren İstasyonu hakkında bilgileri Stockholm Central Railway Station veya Stockholm Central Station kelime grupları ile aratabilirsiniz.

Stockholm Merkez Tren İstasyonu’ndan İskandinav ülkelerine ve İsveç’in diğer şehirlerine tren seferleri bulunuyor. Özellikle Stockholm Norveç, Stockholm Danimarka ve Stockholm Finlandiya arası tren ile ulaşım için birçok sefer mevcut.

Kopenhag’dan Stockholm’e tren ile ulaşım yaklaşık 5 saat sürerken Malmö’den Stockholm’e yaklaşık 4 saat 25 dakika sürüyor.

Oslo Stockholm arası tren ise yine yaklaşık 5 saat sürüyor. Farun, Karlstad ve Göteborg gibi farklı İsveç şehirlerinden ise ortalama 2.5-3 saatte Stockholm’e ulaşmak mümkün.

Avrupa şehirlerinden Stockholm’e tren seferleri çok sık değil ancak böyle bir plan oluşturduysanız bir seçenek mevcut. Nisan-Ağustos arası Berlin’den Malmö’ye Berlin Night Express (Berlin Gece Ekspresi) isimli tren hattı ile ulaşılabiliyor. Malmö’den de yine trenle Stockholm’e ulaşabilirsiniz.

Bilet ücretleri için net bir şey belirtmek mümkün değil. Bilet fiyatları bileti aldığınız firmaya, trenin hızlı veya normal tren olmasına, bileti yolculuğunuzdan ne kadar önce aldığınıza, bilet tipine, aktarma sayısına ve hatta yolculuğun zaman aralığına kadar birçok faktöre bağlı olarak değişiyor. Kabaca 300 SEK-900 SEK arası bir fiyat aralığı söylenebilir.

 • İskandinav ülkeleri arası tren hatları için
 • Rezervasyon ve daha detaylı bilgi içinse İsveç demir yolları firması Swedish Railway (SJ) internet sitesine göz atabilirsiniz.

Stockholm’e Ne Zaman Gidilir?

Stockholm'e ne zaman gidilir Stockholm gezi rehberi

Tarihi, nüfus yapısı ve konumunun ardından Stockholm gezi rehberi dâhilindeki bir sonraki konumuz, kentin iklimi ve seyahat için ideal dönemleri.

Yıl boyunca ılıman karasal iklimini etkisi altında olması nedeniyle İsveç’in başkentinde kış ve yaz ayları, komşu ülkelerdeki şehirlere göre daha sıcak geçiyor. Hatta kentte yaşanan güneşli gün sayısı, Paris ve Londra’dan bile daha fazla.

Kışın ortalama sıcaklık -1 ila -3 °C arasında seyrediyor. Bu açıdan bakarak Stockholm’e seyahat için yılın ilk aylarının da uygun olabileceğini rahatlıkla düşünebilirsiniz. Ancak bu dönemde güneş etkisini 6 saatten az süreyle gösteriyor. Yani kapsamlı bir gezi programını uygulamak oldukça zorlaşıyor.

Yaz aylarında ise gün ışığından yararlanma süresi 18 saate kadar çıkabiliyor. Bu nedenden dolayı gezginlerin büyük çoğunluğu mayıs ayı ile eylül arasındaki dönemi tercih ediyor. Yalnız bu dönemde gün içerisinde yaşanan kısa süreli yağışlara karşı hazırlıklı olmakta yarar var.

Ayrıca en sıcak ay olan ağustos döneminde bile gece ile gündüz arasındaki ısı farkına karşı dikkatli olmak gerekiyor. Eğer yağmurlu havalar keyfimizi kaçırmasın diyorsanız, biraz daha serin ancak kuru geçen nisan için de tatil planları yapabilirsiniz.

Tatilinizin daha keyifli geçmesi için seyahat tarihinizi kültürel etkinlikleri kapsayacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Mayıs ayında kentte Gurur Festivali düzenleniyor.

Şehir, Haziran’da 1 tanesi gastronomi, 2’si ise müzik temalı 3 etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Temmuz ayında kültürel etkinliklerin konusu spora ve tiyatroya kayarken, eylül ayında gezginler Oktoberfest ile Stockholm Uluslar arası Film Festivali’ne katılma fırsatı yakalıyor.

Stockholm’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Stockholm gezi rehberi otel tavsiyeleri

Stockholm gezi rehberi yazımızdaki en önemli konulardan biri konaklama. Turistik açıdan kenti ilgi odağı haline getiren kanallarına ve tarihi yapılarına yakın olmak, doğal güzelliklerini barındıran bölgelerine rahatça ulaşabilmek için konaklamaya yönelik araştırmanızda 4 bölgeye odaklanabilirsiniz. Bu bölgelerin tümü, kent merkezi sınırları içerisinde yer alıyor. Ancak gezginlere farklı fırsatlar sunuyorlar.

Gamla Stan ya da dilimizdeki adıyla Eski Kent, barındırdığı otel seçenekleri açısından Stockholm’ün en zengin bölgesi olarak anılıyor.

Bin yıldan fazla süre önce kentin temellerinin atıldığı bölgede 3 yıldızlı Best Western Kom Hotel, 4 yıldızlı Radisson Blu Strand ve 5 yıldızlı Sheraton Stockholm gibi farklı bütçe ve beklentilere uygun seçenekler bulunuyor.

Kanalların yarattığı muhteşem manzaraya hâkim konumdaki bölge otelleri, kentin tarihini tanımanıza yardımcı olacak mekânlara yürüme mesafesinde faaliyet gösteriyor.

Eğer hem şehir manzarasının tadını çıkartayım hem de eğlence hayatına yakın olayım diyorsanız, konaklama bölgesi tercihinizi Södermalm’dan yana kullanabilirsiniz. Sınırları içerisindeki Götgatan’da ve ona paralel uzanan diğer caddelerde eğlence olanaklarının yanı sıra sayısız alışveriş ve yeme-içme seçeneği gezginleri bekliyor.

Östermalm ise kentin modern yüzünü temsil ediyor. Ulaşım ağının merkezinde yer alan bölgede özellikle ailelere eğlenceli saatler geçirme fırsatı veren; Royal National City Park, Skansen Açık Hava Müzesi, Gröna Lund Eğlence Parkı gibi mekânlar yer alıyor.

Stockholm’e iş amaçlı gidecekseniz otel araştırmanızda önceliği Norrmalm’a verebilirsiniz. Kentin ticari hayatının merkezi sayılan bölgenin The City adlı güney tarafından tarihi Gamla Stan’a yürüyerek rahatlıkla ulaşılabiliyor. Yalnız bu bölgedeki oteller ağırlıklı olarak 4-5 yıldızlı ve bütçe açısından belirli bir kesime hitap ediyor. Eğer daha ekonomik konaklama seçenekleri arıyorsanız, Norrmalm’ın kuzeyi sizin için daha ideal olabilir.

Otel Rezervasyonu

Ben kendi seyahatlerimde otel rezervasyonumu internetin en ünlü ve güvenilir rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden yapıyorum.

Rezervasyon seçeneğinize göre ödemenizi otelde yapabilir, yaşanabilecek herhangi bir aksaklıkta ise rezervasyonunuzu konaklamanıza 24 saat kalıncaya kadar iptal edebilirsiniz. Booking.com’da yer alan tüm Stockholm otellerine göz atmak için tıklayın.

Stockholm gezi rehberi bünyesinde bahsetmiş olduğum konaklama bölgeleri ve tesisler hakkında detayları, “Stockholm’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Stockholm’de Gezilecek Yerler

Stockholm'de gezilecek yerler

Stockholm gezilecek yerler açısından zengin bir şehir. Tabii kentin bu özelliği kazanmasında, 13. yüzyıldan beri İsveç’in kültürel ve ticari anlamda merkezi olmasının yanı sıra yerel halkın popüler kültüre ilgisinin de payı fazlasıyla var.

Kentin bu yönünü tanımak için sizlere ziyaret etmenizi önereceğim mekânlar, kuruluşunda Beatles Müzesi’nin örnek alındığı ABBA: The Museum ile dünyanın küre şekilli en büyük binası olan Ericsson Globe.

Kentin geçmişi hakkında bilgi edinmek ve gündelik yaşamı gözlemlemek içinse Gamla Stan’ı ziyaret edebilirsiniz. Kraliyet Sarayı, Stockholm Katedrali, Parlamento Binası gibi mimari açıdan gösterişli yapılarla dolu Eski Şehir’de, Guinness Rekorlar Kitab’na adını dünyanın en eski restoranı olarak yazdıran Den gldene freden ve alışveriş olanakları bakımından zengin Vasterglangatan bulunuyor.

Hazır gezilecek yerlerden bahsetmişken, Stockholm’deki müzelere ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Çünkü her biri koleksiyonlarında kent kültürüne ve tarihine ilişkin ilginç ayrıntılar barındırıyor. Örneğin Vasa Müzesi’nde 1628’de batan ve 1956’da bulunan bir savaş gemisi sergileniyor.

Açık hava müzesi Skansen ise Endüstri Devrimi öncesindeki gündelik yaşama ışık tutuyor. Modern ve çağdaş sanattan hoşlanıyorsanız, Moderna Museet’in Picasso, Dali, Matisse imzalı çalışmaları içeren zengin koleksiyonunun ilginizi çekebileceğini düşünüyorum. Eğer burası sizi tatmin etmezse rotanızı yarım milyona yakın tabloya ev sahipliği yapan Ulusal Müze’ye çevirebilirsiniz.

Kentte müzelerin birçoğu Djurgarden Adası üzerindeki mekânlarda faaliyet gösteriyor. Adada kültürel tesislere ek olarak özgün görünümü ve eğlenceliği içeriği ile ilgi toplayan Gröna Lund gibi cazibe merkezleri de yer alıyor.

Stockholm gezi rehberi dâhilinde bahsetmiş olduğum gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi ve görseller için “Stockholm Gezilecek Yerler” başlıklı liste içeriğimize göz atabilirsiniz.

Stockholm’de Ne Yapılır?

Stockholm'de ne yapılır

Kültürel anlamda gelişmişlik seviyesi yüksek olan Stockholm’de tatilinizi unutulmaz bir deneyime dönüştürmek için birçok fırsatı değerlendirebilirsiniz.

İlk defa kente gideceklerin beklentilerini göz önünde bulundurarak Stockholm gezi rehberi dâhilinde ben aşağıdaki listeyi hazırladım. Siz, kişisel tercihlerinize ve bütçenize bağlı olarak bu listeye eklemeler yapabilirsiniz.

 • Tatilinizin ilk gününde Gamla Stan’a gidip Stockholm’ün simge yapılarını ziyaret edebilirsiniz.
 • Hazır Gamla Stan’da vakit geçiriyorken, Vasterlanggatan ve Österlanggatan üzerindeki mağazalardan Viking kültürünü yansıtan eşyalar satın alabilirsiniz.
 • Farklı temaları ile ilgi çekici içeriğe sahip olan müzeler aracılığıyla kentin dününü ve bugününü öğrenebilirsiniz.
 • Kent merkezini oluşturan 14 adayı duraklamalı tekne veya otobüs turlarına katılarak dolaşabilirsiniz.
 • Yazın dağ bisikleti, kano veya kamp yaparak Stockholm’ün doğal güzellikleri ile iç içe olabilirsiniz. Kışınsa kayak veya buz pateni yaparak keyifli zaman geçirebilir, enfes manzaraları görmek için karla kaplı yürüyüş parkurlarını arşınlayabilirsiniz.
 • Gezi sırasında karnınız acıkırsa tarifinin Osmanlı’dan geldiği düşünülen İsveç köftesinin ve Hareng balığının tadına bakabilirsiniz. Her iki lezzet de ağırlıklı olarak yanında patatesle servis ediliyor.
 • Dünyanın küre şeklindeki en büyük binası unvanına sahip Ericsson Globe üzerindeki Skyview’a binip 20 dakika boyunca kent manzarasını izleme ve fotoğraflama fırsatı bulabilirsiniz. Ericsson Globe, yıl içerisinde çeşitli konserlere ve spor müsabakalarına ev sahipliği yapıyor.
 • Aileniz ile birlikte Stockholm tatiline çıktıysanız, eğlenmek için Gröna Lund’a gidebilirsiniz. 1883 yılında açılan lunapark, tarihi yapıları ve nostaljik oyuncakları sayesinde içindeki çocuğu yaşatan bireylere hoş anlar sunuyor.

Tur Rezervasyonları

Stockholm çok turistik ve popüler bir kent. Şehirde yapılacak aktivitelerin biletleri bazen günler öncesinden tükenebiliyor. Bu nedenle önemli yerlerin giriş biletlerini geziniz öncesinde internetten almanızı, ilgili turlara kayıt olmanızı tavsiye ederim.

Ben kendi seyahatlerimde Getyourguide sitesini kullanıyorum. Stockholm’de yer alan en popüler turları incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Stockholm’de Ulaşım

Stockholm gezi rehberi Stockholm metro durakları

Ulaşım, Stockholm’de tatil yaparken bol seçenekle karşılaşacağınız konulardan bir diğeri. Kent merkezinin 40 kilometre kuzeyinde faaliyet gösteren Arlanda Havalimanı’ndan başlayarak gezginlere farklı içeriğe ve fiyata sahip çeşitli ulaşım olanakları sunuluyor.

Ülkemizden düzenlenen uçak seferlerinin varış noktası konumundaki Arlanda’dan Stockholm’ün kalbine gitmek için ekonomik bir çözüm ararsanız, tren ve otobüs arasında seçim yapabilirsiniz.

Havaalanından kent merkezine doğru hem ekspres hem de banliyö trenleri seferler yapıyor. Otobüs yolculuğu imkânını Flybussarna firması yaratıyor.

Firma, bu hizmetin dışında gezginlere shuttle seçeneği de sunuyor. Kişiye özel transfer seçenekleri ise taksi, araç kiralama ve otel pickup gibi klasik çözümlerden oluşuyor.

Şehir içerisindeki toplu taşıma ağı, SL tarafından yönetiliyor. Metro, banliyö treni, tramvay, feribot ve otobüs hatlarını bünyesinde bulunduran bu ağ, hizmet kalitesi ve kapsamı ile ulaşımda büyük kolaylık sağlıyor.

Metro hatları üzerindeki duraklar tasarımları ile görülmeye değer bir manzara ortaya koyarken, tramvaylar nostaljik anlar yaşamanıza aracılık ediyor. Feribotlarsa kentin temiz havasını solumanıza ve farklı atmosferini huzur dolu bir şekilde hissetmenize imkân veriyor.

Eğer şehir içi ulaşımda otobüslerden yararlanmak isterseniz, SL’e bağlı çalışan araçlar yerine Redsightseeing tarafından düzenlenen hop on hop off tur seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Stockholm gezi rehberi içerisindeki bu bölümde bahsetmiş olduğum tüm seçenekler ile ilgili ayrıntılı bilgi, aşağıda sıralamış olduğum başlıklarda sizleri bekliyor.

Şehir İndirim Kartı: Stockholm Pass & Stockholm Travel Card

Stockholm şehir indirim kartı Stockholm Pass

Stockholm tatili için hizmet kalitesi yüksek bir otelde kalmayı, bol bol gezip eğlenmeyi ve alışveriş yapmayı planlıyorsanız, işin açıkçası geniş bir bütçenizin olması gerekiyor. Çünkü İsveç’in başkentinde fiyatlar Avrupa’nın birçok yerine göre bir hayli yüksek.

Mesela kentte bulunduğunuz herhangi bir günde hop on hop off turlara katılmaya ve Skansen, Vasa Müzesi, Prins Eugen’s Waldermarsudde gibi mekânları ziyaret etmeye karar verirseniz, böyle bir program kişi başı 925 SEK tutuyor. Bu fiyat Skyview, Kraliyet Sarayı gibi yerler listeye eklendiğinde daha da artıyor. Fark ettiyseniz, daha yeme içmeden ya da alışverişten bahsetmedim bile.

Yukarıda belirttiğim durumdan kurtulmanın yoluysa gezginlere sunulan Stockholm Pass’ı satın almaktan geçiyor. Zira şehir indirim kartı, 60 cazibe merkezine ücretsiz giriş, hop on hop off tekne ve otobüs turlarına ücretsiz katılım gibi haklar barındırıyor.

1 ila 5 gün arasında değişen geçerlilik süreleri ile satışa sunulan kartın fiyatları, online alımda yetişkinler için 580,50 SEK’ten başlıyor. 6-15 yaş arası bireyler içinse başlangıç fiyatı, 290,70 SEK olarak belirlenmiş.

Stockholm Pass, “Travelcard” isimli bilet satın alındığında gezginlere toplu taşıma araçlarında ücretsiz yolculuk olanağı tanıyor. 24 ve 72 saatlik geçerliliğe sahip 2 seçenek halinde satılan seyahat kartının başlangıç fiyatı yetişkinler için 125, çocuklar içinse 85 SEK.

Stockholm Pass kartınızı dilerseniz internetten de satın alabilirsiniz, tıklayın: Stockholm Pass (Başlangıç fiyatı 67,36 Euro)

Stockholm’de Alışveriş

Stockholm'de alışveriş, ne alınır

Stockholm gezi rehberi içerisindeki en keyifli konulardan birine, yani alışverişe sıra geldi. İndirim kartlarına ayırdığım bir önceki bölümde de bahsettiğim gibi kentte her konuda fiyatlar ortalamanın üzerinde seyrediyor.

O nedenle Stockholm’de iken alışveriş gibi konularda popüler mağazalardan ziyade sokak arasında kalan; ancak kaliteli ürünler satan mekânları tercih etmekte yarar var. Ayrıca 200 SEK ve üzeri harcamalarınızı “tax free” mağazalardan yaparsanız, %25’e varan oranlarla vergi iade hakkından yararlanabilirsiniz.

Uzun yıllardır birçok kategoride tasarım harikası ürünler sunması sayesinde dünya çapında üne kavuşan Stockholm’de alışveriş konusunda akla ilk gelen adresler Gamla Stan sınırları içerisindeki Vasterlanggatan ile Österlanggatan.

Yalnız başta da belirttiğim gibi bu iki cadde üzerindeki mağazalarda fiyatlar biraz yüksek. Östermalm, tıpkı bu iki cadde gibi lüksü ön plana çıkartıyor. Normalm’da ise İskandinav kültürünü yansıtan zincir mağazaları bulabilirsiniz.

Alışveriş olanakları açısından zengin bir başka bölge olan Södermalm, son yıllarda adını gençlere ve trend ürünlere tutkuyla bağlı bireylere hitap eden mağazaları ile duyurmuş durumda.

Her şehirde olduğu gibi Stockholm’de de alışveriş yaparken cadde üzerindeki mekânlarla sınırlı kalmak zorunda değilsiniz. Dilerseniz alışveriş için pek çok kategoriden ürünü tek çatı altında müşterilerine sunan Mall of Scandinavia, Ahlens City, Mood gibi AVM’lere gidebilirsiniz.

Yerel kültürü yansıtan ürünleri pazarlık yaparak satın almayı sevenlerin, Stockholm’de kurulan sokak pazarlarında hoş vakit geçireceklerini düşünüyorum.

Kentin farklı bölgelerinde kurulan sokak pazarları, daha çok ikinci el ürüne yoğunlaşmış. Tabi Östermalms Saluhall gibi çiftlik ürünlerinin satışının yaygın olduğu pazarlarda şehirde yok değil.

Stockholm Alışveriş Rehberi” adı kapsamlı yazımız aracılığıyla kentte özgü ürünlerin hangileri olduğunu, çeşitlilik açısından hangi bölgelerin ve mekânların öne çıktığını öğrenebilirsiniz.

Stockholm’de Yeme İçme

stockholm gezi rehberi yeme içme

Çok fazla seçenek vaat etmese de Stockholm, gastronomi tutkunlarının vazgeçilmezleri arasına girebilecek bir şehir. Özellikle kahve konusunda kentte üst düzey mekânlar faaliyet gösteriyor. Johan & Nyström ile Drop Coffee Roasters’a giderseniz, ne demek istediğimi kolayca anlayabilirsiniz.

Oteller de dâhil olmak üzere kentteki çoğu yerde sabah kahvaltılarında ekmek çeşitleri sunuluyor. Yalnız bu duruma aldanıp enfes lezzete sahip çörekleri atlamamak gerekiyor. Kentin farklı noktalarında açılmış Fabrique Bakery şubelerinde veya Bageri Petrus’ta birbirinden farklı içeriğe sahip çörek çeşitlerini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Öğle ve akşam yemekleri konusundaysa seçeneklerin başında tavuk ve balık içeren tarifler geliyor. Öğünlerin neredeyse tamamında patates bulunuyor. Ayrıca dolma gibi bize özgü yiyecekleri oturduğunuz restoranın menüsünde görürseniz sakın şaşırmayın.

Ülkemizde de severek tüketilen İsveç köftesini yerinde yemek isterseniz, sizlere Meatballs for the People’ı önerebilirim. Burada köfteler geyik, dana veya domuz etinden hazırlanıyor. Servisten önce köftelerin bulunduğu tabağa dağ meyveleri ve püre ekleniyor.

Seyahat ettiğiniz şehirlerde helal sertifikalı malzeme ile hazırlanmış yemekler sunan restoranları tercih ediyorsanız, Türk mutfağı için Medelhavspärlan’ı tercih edebilirsiniz. Eğer damak tadınıza uygunsa Hint ya da İran mutfak kültürünü yansıtan restoranlara da gidebilirsiniz.

Stockholm Gece Hayatı

Stockholm ünlü gece kulüpleri

Stockholm gezi rehberi dâhilinde sizlere son olarak kentteki gece hayatı hakkında kısa bilgiler vereceğim. Yerel halkın eğlenmeyi sevmesi ve öğrencilerin varlığı nedeniyle yıllar içerisinde şehirdeki eğlence mekânları fiyat ve içerik bakımında çeşitliliğe kavuşmuş. Bu kapsamda caz barlardan eğlence kulüplerine kadar pek çok farklı seçeneği kent merkezinde bulabilirsiniz.

Mekânların büyük kısmı, 04.00’a kadar açık tutuluyor. Ancak bazılarının önünde güne bağlı olarak uzun kuyruklar oluşabiliyor.

İsveç’in başkenti Stockholm’de, konu eğlence olduğunda Djurgarden Adası öne çıkıyor. Stureplan, gece kulüpleri açısından zengin bir diğer bölge. Yalnız burada fiyatlar biraz yüksek. Daha uygun fiyatlı seçenekler için gençlerin akın ettiği Södermalm’ı tercih edebilirsiniz.

Stockholm gezi rehberi yazısı boyunca İsveç’in dünyaca ünlü, güzel başkenti Stockholm hakkında detaylı bilgi ve tavsiyeler vermeye çalıştım.

Eğer sizin de şu şu bilgileri de mutlaka Stockholm gezi rehberi yazına eklemelisin dediğiniz konu varsa yorum yazarak bizimle paylaşın!

Yorum yapın