stockholm gezi rehberi

Doğal güzellikleri insanı büyüleyen bir coğrafyada yer alan Stockholm, eski ile yeniyi başarıyla sentezlemiş bir İskandinav kenti. Kuzey Avrupa kültür turlarının vazgeçilmeyen durağı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri bulacağınız Stockholm gezi rehberi sayesinde kenti yerel halktan biriymiş gibi rahatlıkla gezebilirsiniz.

Stockholm Gezi Rehberi

Stockholm gezi rehberi yazımızın ilk sırasında özellikle ilk defa Stockholm’ü ziyaret edeceklerin işini kolaylaştıracak kısa bilgilere yer vermenin doğru olacağını düşünüyorum.

 • Nüfus: İsveç’in başkenti 932 bin kişiye ev sahipliği yapıyor.
 • Din: En yaygın inanç sistemi Hristiyanlık.
 • Resmi Dil: Stockholm’de yerel halk İsveççe konuşuyor. Ancak nüfusun çok büyük bir çoğunluğu ile İngilizce anlaşabilirsiniz.
 • İklim: Kentte karasal iklim yaşanıyor. Bu nedenle özellikle şubat aylarında hava sıcaklığı -20 dereceye kadar düşebiliyor.
 • Yüz Ölçümü: Başkentin merkezi 188 km²’lik alanı kaplıyor. Kırsal kesimle birlikte yüz ölçümü 381 km²’yi buluyor.
 • Coğrafya: Kuzey Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birisi olan Stockholm, İsveç’in orta güneydoğu bölümünde yer alıyor. Kent, Malaren Gölü’nün Baltık Denizi ile birleştiği alana kurulmuş.
 • Ekonomi: Ülkenin idari merkezi olmasının dışında finans ve endüstriyel alanda da başı çeken kent, turizm gelirleri de eklenince oldukça güçlü bir ekonomik yapıya sahip olmuş.
 • Para Birimi: Stockholm’de geçerli olan resmi para birimi İsveç Kronu.
 • Saat Farkı: Stockholm, ülkemize göre 1 saat geride.
 • Vize: Sadecenormal (Bordo) pasaport sahiplerinin vize almaları gerekiyor.
 • Gezi Süresi: 3-7 gün arası bir süre İsveç’in bu güzel kentini tanımak için yeterli.
 • Tarih: 13. yüzyılda savunma amaçlı olarak kurulan Stockholm, Hansa Birliği üyeleri ile girdiği ticari ilişkiler sayesinde kısa süre içerisinde ekonomik güce kavuşmuş. 16. yüzyılın ilk çeyreğinin sonlarında Danimarkalılar tarafından işgal edilen kent, Kral Gustav Vasa tarafından geri alınmış ve yükselişi kaldığı yerden devam etmiş. Stockholm, 1634’te başkent ilan edilmiş.

Stockholm’de Ulaşım

stockholm gezi rehberi ulaşım


Stockholm'de konaklama yapılabilecek tüm bölgelerle ilgili detaylı bilgileri ve otel tavsiyelerimi Stockholm'de nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz. En çok tercih edilen otellerden bazıları: 3★ Central Hotel, 4★ Radisson Blu Strand Hotel, 5★ Sheraton Stockholm Hotel

Şehircilik anlamında oldukça gelişmiş durumda olan Stockholm şehir içi ulaşım sistemi söz konu olduğunda Avrupa’nın en rahat şehirlerinden birisi olarak anılıyor. Metro, demiryolu ve belediye otobüsleri dışında adalar arası ulaşım için botları kullanabilirsiniz. Kentte taşıma sisteminde rahatça yolculuk edebilmek için “SL Kart” satın almanızı tavsiye ederim.

Şehir iç ulaşımı kolay hale getiren “T-bana” metro ağı, adaları da kapsayan 100 duraktan oluşuyor. 05.00-01.00 saatleri arasında çalışan metro araçları dışında kentte özelikle şehirlerarası ulaşım için kullanılan bir de “Pendeltag” isimli yer altı tren sistemi faaliyet gösteriyor.

Hava şartlarının yılın diğer dönemlerine göre daha elverişli olduğu yaz mevsiminde seyahat ederseniz, bisikletle de tüm kenti dolaşabilirsiniz.

Stockholm Havaalanı – Şehir Merkezi arası Ulaşım: Stockholm Arlanda Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım 15 dakikada bir kalkan trenler ve 10 dakikada bir hareket eden otobüsler sayesinde oldukça kolay hale getirilmiş. Otobüs yolculukları 45 dakika sürerken, trenle kent merkezine ulaşım ortalama 15-20 dakika sürüyor. Bu nedenle zaman kaybetmeden otele varmak isteyenler için treni kullanmak daha uygun bir seçenek.

Stockholm’de Yeme İçme

stockholm gezi rehberi yeme içme

Her ne kadar Avrupa mutfak kültürlerinden etkilenmiş olsa da Stockholm’de yemeklerde genelde balık kullanılıyor. Eski zamanlarda halkın bol yağ içermesinden ötürü tüketmeyi alışkanlık haline getirdiği balık dışında en çok tüketilen et türü ise tavuk. Ülkemizde tüketimi yaygın olan büyük baş hayvan etleri, çok fazla yetiştirilmediği ve diğer iki çeşide göre pahalı olduğu için yemeklerde daha nadir kullanılıyor.

Stockholm sofralarının vazgeçilmeyen diğer lezzetleri ise ekmek ve patates. Kahvaltılarda tüketimi yaygın olan ekmek, ülkeye özgü kepekli undan yapılıyor ve tereyağı, ciğer ezmesi, marine edilmiş hareng balığı gibi yüksek enerji veren besinlerle tüketiliyor. Kullanımı yaygın tarım ürünü patatesi Stockholm’ün yerel halkı daha çok öğle ve akşam yenmeklerinde tüketmeyi seviyor. Patatesin yanında sunulan besinlerse köfte, salam çeşitleri ve salamura veya marine balık çeşitleri.

Stockholm’ün yerel lezzetlerini tatmak isteyenlere kahvaltı için Nybrogatan38’i, meşhur İsveç Köftesi’nin tadına bakmak için Pelikan’ı önerebilirim. Gurme pazarı olarak adlandırılan Östermalms Saluhall şarküteri ve deniz ürünleri için gidilebilecek bir mekân. Kahve ve çay kültürünün gelişmiş olduğu kentte içinizi ısıtmak, gezi arasında soluklanmak için Chaikhana, Johan&Nyström veya Drop Coffee ideal yerler.

Stockholm Gezilecek Yerler

stockholm gezi rehberi gezilecek yerler

İsveç’in başkenti gezilecek yerler anlamında ziyaretçilerine tarih ve modernliği bir arada sunuyor. Bir kısmı adalar üzerine kurulu olan kentin tarihini öğrenmek için Stockholm gezi rehberi dâhilinde ziyaret etmenizi önereceğim ilk yerleşim bölgesi, aynı zamanda kentin tarihi kısmını oluşturan, Gamla Stan. Geçmişi 13. yüzyıla kadar uzanan bu bölgede dolaşırken Stortorget Meydanı, Kraliyet Sarayı, Stockholm Katedrali, Parlamento Binası ve Nobel Müzesi gibi önemli yerleri ziyaret etme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Eski Şehir dışında gezilecek yerlerin yoğunlukta olduğu bir diğer bölge ise Djurgarden Adası. Kültürel ve eğlence amaçlı olarak kente gelen ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdikleri adada yerel halkın geleneksel yaşayış biçimini anlamanıza yardımcı olacak Skansen Müzesi, oyuncakları sayesinde eğlenebileceğiniz Gröna Lund bulunuyor.

Sanatın ve mimarinin en özgün örneklerini barındıran Stockholm’de zengin koleksiyonlu Moderna Museet, ABBA: The Museum, Stockholm Sarayı sizlere görmenizi önereceğim diğer popüler mekânlar.

Alışveriş tutkunlarının mağazalarında zaman geçirmekten hoşlanacakları Vasterlanggatan Caddesi ile teknoloji harikası Ericsson Globe üzerindeki Skyview fotoğraf çekmekten hoşlananlara eşsiz manzaralar sunuyor.

Kentin gezilecek yerleri ile ilgili ayrıntılı bilgiyi “Stockholm Gezilecek Yerler” başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Stockholm’de Alışveriş

stockholm gezi rehberi alışveriş

Sundukları başarılı ürünler sayesinde neredeyse her konuda tasarımcılarının ünü tüm dünyaya yayılan İsveç’in başkenti Stockholm’de en popüler alışveriş bölgesi Gamla Stan. Bu bölge içerisinde araç trafiğine kapalı tutulduğu için yayalara güvenli bir şekilde yürüyüş yapabilme özgürlüğü tanıyan Drottninggatan ve Vasterlanggatan caddeleri alışveriş tutkunları için adeta cennet niteliğindeler.

Moda, tasarım, antika, yerel el sanatları ürünleri için zaman ayırabileceğiniz Ahlens City kentin en büyük ve popüler mağazası. Gallerian Alışveriş Merkezi ise butik mağazalarının zengin içerikleri ile ün kazanmış.

Hava sıcaklıklarının yükseldiği yaz döneminde şehre seyahat ederseniz, alışverişe ayırdığınız zaman içerisinde ilginç tasarım ürünlerini görmek için açık hava müzesi Skansen’e ve Sergels Torg Bölgesi’ndeki Hamngatan Sokağı’na mutlaka uğrayın. Stockholm’de alışveriş konusunda ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Stockholm Alışveriş Rehberi başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Stockholm’de Nerede Kalınır?

Stockholm'de nerede kalınır Hotel Birger Jarl
Hotel Birger Jarl, konaklama için güzel bir seçenek.

Mimarisi ile insanı büyüleyen binalarını görmek, sosyal olanaklarını tanımak ve kanalların çevresinde uzanan sakin sokaklarında yürümek için en ideal konaklama bölgesi şehir merkezi. Çünkü her ne kadar ulaşım ağı gelişmiş olsa da merkezde konaklamak gezginlere zamandan tasarruf etme imkânı tanıyor.

Bu durum göz önüne alındığında her konuda olduğu gibi öne çıkan ilk konaklama bölgesi Gamla Stan. Tarih kokan Eski Şehir’in yanı başındaki Norrmalm’ı konaklama açısından 2. sırada önerebilirim. Södermalm barları ve restoranları sayesinde eğlenceye yakın olmak isteyenlerin beğenisini kazanırken; Stockholm gezi rehberi içerisinde sizlere tavsiye edebileceğim son konaklama bölgesi Östermalm, modern yapısıyla dikkat çekiyor.

Konaklama bölgeleri ve bu bölgelerde hizmet kalitesi ile öne çıkan Best Western Kom Hotel, Sheraton Stockholm Hotel, Birger Jarl gibi oteller hakkında detaylı bilgi için “Stockholm’de Nerede Kalınır?” başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Stockholm gezi rehberi aracılığıyla İsveç’in en büyük şehri hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştım. Umarım bu yazım tatiliniz öncesinde sizler için yararlı bir kaynak olmuştur.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Yurt içi & yurt dışı birbirinden güzel seyahat destinasyonları hakkında pratik ve eğlenceli bilgiler...

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın