Stockholm'e nasıl gidilir, nerede rehberi

Stockholm dünyanın en yaşanılası ve yeşil şehirlerinden biri olmasının yanında birçok gezgin içinde Avrupa’nın en etkileyici şehirleri arasında kabul ediliyor. Bu durumun nedenleri arasında elbette Stockholm’ün büyüleyici doğası, mimarisi ve kültürü var.

Stockholm’ü Avrupa’nın diğer şehirlerinden ayıran en belirgin özellik iseşehrin sahip olduğu ütopik derecede düzenli yapısı denilebilir. Bu düzen yalnızca Stockholm mimarisi veya Stockholm toplu taşıma sistemi için göze çarpmıyor.

Stockholm insanlarının yaşam biçimlerinden girdiğiniz herhangi bir kafenin işleyişine, kaldığınız otelden alışveriş yaptığınız bir dükkana kadar her yerde bu duruma şahit olabilirsiniz. Stockholm’ün diğer ilgi çekici özelliği ise tüm bu düzeni ve çağımız şehirlerinin modern atmosferini tarihin bozulmamış mimarisi ve atmosferi içerisinde sunuyor olması.

Bu yazıda Stockholm’e gitmek isteyenler için belli başlı, temel konulardan bahsetmek ve Stockholm hakkında birkaç soruya değinmek istedim. Stockholm nerede sorusundan başlayarak Stockholm iklimi, Stockholm’e ne zaman gidilir, Stockholm’e nasıl gidilir gibi gezginler için yararlı olabilecek birçok temel soruya olabildiğince kapsamlı cevap vermeye çalıştım.

Stockholm nerede?

Stockholm nerede blog

İsveç‘in başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri olan Stockholm, ülkenin orta güneydoğu kuşağında bulunur. Stockholm’ün konumu tam olarak İsveç’in en büyük üçüncü gölü olan Malaren Gölü ile Baltık Denizi’nin birleştiği bölge olarak da anlatılabilir.

Stockholm kent merkezi, Stockholm takımadalarını takip eden 14 adadan oluşur. Şehrin %30’u su yolları ile kaplıyken diğer bir %30’luk bölümünü ise parklar ve yeşil alanlar oluşturmaktadır.

Stockholm’e ne zaman gidilir?

Stockholm'e ne zaman gidilir

Stockholm’de ılıman karasal iklim etkileri görülüyor. Sıcaklık ortalamaları ülkemize göre çok daha düşük olmasına rağmen diğer Kuzey ülkeleri ile kıyaslandığında Stockholm iklimi için ılıman denilebilir. Özellikle Stockholm’de yaz bir kuzey ülkesine göre oldukça sıcak geçer.

Stockholm’de kış ayları ortalama sıcaklık -3 ila -1 derece arasında değişir. Şubat ayı -4 derecelik sıcaklık ortalaması ile şehrin en soğuk ayıdır. Kış aylarında günler de oldukça kısa sürer. Kısacası Stockholm’e gitmek için kış döneminin çok uygun bir dönem olduğu söylenemez.

Stockholm'e ne zaman gitmeli

Stockholm’de yaz ayları ise ortalama sıcaklıklar 20-23 derece arasında değişiyor. Sıcaktan bunalmadan ya da üşümeden rahatça gezmek için yaz aylarından birini tercih edebilirsiniz. Yine de Stockholm’ün bir kuzey ülkesini olduğunu unutmamak gerek. Özellikle akşamları sıcaklık 13 dereceye kadar düşebiliyor.

Stockholm’de sonbahar dönemi yağışlı ve soğuk geçer. Gün ışığından yararlanma süresi de hızlıca düşmeye başlar. Hatta kasım ayı genellikle şehre ilk karın düştüğü aydır. Stockholm’de ilkbahar için belirsiz demek doğru olacaktır. Sıcak günlerle karşılaşabileceğiniz gibi beklenmedik soğuklarla da karşılaşabilirsiniz.

Stockholm’e gitmek için en ideal zaman hangisi diye düşünürken yağışları da göz önüne katmakta fayda var. Neredeyse her ayın 9-10 günü yağışlı geçer. Özellikle yaz ve sonbahar ayları yağış fazlayken bahar aylarında daha azdır.Eğer aklınızda bir seyahat planı varsa ilkbahar veya yaz aylarını tercih edebilirsiniz. Bu aylar aynı zamanda şehrin kültür ve eğlence açısından da en hareketli olduğu zamanlar.

Stockholm’e nasıl gidilir?

Stockholm nerede, isveç ulaşım, gezi zamanı

Stockholm’e ülkemizden gitmek istiyorsanız şehre direkt uçuşlar veya aktarmalı uçuşlar ile ulaşabilirsiniz. Avrupa’nın farklı ülkelerinden veya İsveç’in diğer şehirlerinden şehre geçmek içinse birçok seçenek mevcut. Farklı birçok noktadan Stockholm’e ulaşım için otobüs, tren ya da uçak kullanabilir veya araba kiralayabilirsiniz.

Stockholm’e Havayolu İle Ulaşım

Stockholm nerede havayolu ulaşım

Ülkemizden Stockholm’e en kısa ve en zahmetsiz şekilde gitmek için havayolu ile ulaşımı tercih edebilirsiniz. Stockholm’de 4 tane havaalanı bulunuyor. Bunlar Stockholm Arlanda, Stockholm Skavsta, Stockholm Bromma ve Stockholm Vasteras.

Türkiye’den Stockholm’e uçuşlar genellikle Stockholm Arlanda Havaalanı’na gerçekleşiyor ancak şehirdeki diğer havaalanlarına da uçuş bulmak mümkün.

İstanbul Stockholm arası direkt uçuşlar yaklaşık 3 saat 40 dakika sürerken diğer büyük şehirlerden de tek veya iki aktarmalı uçuşlar ile şehre ulaşmak mümkün. Sabiha Gökçen Havalimanı ve İstanbul Atatürk Havalimanın’dan farklı havayolu firmalarına ait birçok uçuş bulabilirsiniz. Fiyatlar aktarma sayısına ve firmaya göre farklılık gösterecektir.

Stockholm’e en sık sefer düzenleyen Türk havayolu firmaları arasında Türk Hava Yolları, Pegasus ve Atlas Global var. Yabancı firmalar arasında ise SAS, AirFrance, UIA, KLM, LOT, Lufthansa, Aegean gibi birçok firma bulunuyor.

Stockholm’e Türkiye’den uçak ile ulaşım sağlayabildiğiniz gibi Avrupa’nın diğer şehirlerinden de sağlayabilirsiniz. Hatta bu uçuşlar Türkiye-Stockholm uçuşlarına göre çok daha ucuz oluyor. Özellikle İngiltere, Polonya, Almanya, Belçika gibi ülkelerden Stockholm’e ortalama 70 Lira’ya uçuş bulmak mümkün.

Stockholm’e Tren İle Ulaşım

Stockholm'e nasıl gidilir tren ulaşım

Avrupa şehirleri arasında seyahat etmek için bana göre en keyifli ve ekonomik yol tren ile ulaşım. Hem tren seyahatleri boyunca harika manzaralara denk geliyorsunuz, hem konforlu bir yolculuk yapmış oluyorsunuz hem de alacağınız bileti kendi bütçenize göre seçebiliyorsunuz. Uygun fiyatlı bir bilet arıyorsanız normal hızlı trenler, zamandan tasarruf etmek istiyorsanız biraz daha bütçe ayırarak hızlı trenler ile gezebilirsiniz. Özellikle uzun mesafeler için gece trenleri kullanılarak bir gecelik konaklama ücreti ve ulaşım ücreti tek bir biletle halledilebilir.

Stockholm Merkez Tren İstasyonu hakkında bilgileri Stockholm Central Railway Station veya Stockholm Central Station kelime grupları ile aratabilirsiniz.

Stockholm Merkez Tren İstasyonu’ndan İskandinav ülkelerine ve İsveç’in diğer şehirlerine tren seferleri bulunuyor. Özellikle Stockholm Norveç, Stockholm Danimarka ve Stockholm Finlandiya arası tren ile ulaşım için birçok sefer mevcut.

Kopenhag’dan Stockholm’e tren ile ulaşım yaklaşık 5 saat sürerken Malmö’den Stockholm’e yaklaşık 4 saat 25 dakika sürüyor. Oslo Stockholm arası tren ise yine yaklaşık 5 saat sürüyor. Farun, Karlstad ve Göteborg gibi farklı İsveç şehirlerinden ise ortalama 2.5-3 saatte Stockholm’e ulaşmak mümkün.

Avrupa şehirlerinden Stockholm’e tren seferleri çok sık değil ancak böyle bir plan oluşturduysanız bir seçenek mevcut. Nisan-Ağustos arası Berlin’den Malmö’ye Berlin Night Express (Berlin Gece Ekspresi) isimli tren hattı ile ulaşılabiliyor. Malmö’den de yine trenle Stockholm’e ulaşabilirsiniz.

Bilet ücretleri için net bir şey belirtmek mümkün değil. Bilet fiyatları bileti aldığınız firmaya, trenin hızlı veya normal tren olmasına, bileti yolculuğunuzdan ne kadar önce aldığınıza, bilet tipine, aktarma sayısına ve hatta yolculuğun zaman aralığına kadar birçok faktöre bağlı olarak değişiyor. Kabaca 300 SEK-900 SEK arası bir fiyat aralığı söylenebilir.

  • İsveç içi tren hatları için şu linke
  • İskandinav ülkeleri arası tren hatları için şu linkte
  • Rezervasyon ve daha detaylı bilgi içinse İsveç demir yolları firması Swedish Railway (SJ) internet sitesine göz atabilirsiniz.

Stockholm’e Otobüs İle Ulaşım

Stockholm ulaşım otobüs

Stockholm otogarı, Stockholm City terminalen, şehir merkezinde, Stockholm Central Station’ın hemen arkasında oldukça merkezi bir konumda bulunuyor. Buradan İsveç’in her yerine ve Avrupa’nın büyük bir kesimine birçok otobüs kalkıyor.

Stockholm’e otobüsle ulaşım sağlayan firmalar arasında Swebus, Flixbus, Interbus, Tapanis, Fjall Expressen, Lapplandspilen, Söne, Eurolines, Svenska Buss, Nettbuss bulunuyor.

İsveç dışı şehirlerden Stockholm’e otobüs ile ulaşım için özellikle Flixbus ve Eurolines firmalarının seferlerine bakabilirsiniz.

Avrupa şehirlerinden Stockholm’e otobüs ile ulaşım mümkün olsa da bunu tercih edecekseniz uzun bir zamanı yolda geçirmeyi göze almanız gerekiyor. Üstelik bilet fiyatları ucuz da değil. Bu nedenlerle çok tercih edilesi bir seçenek olmadığını kabul etmek lazım. Örneğin Berlin’den Stockholm’e otobüs yaklaşık 19 saat sürüyor ve bilet fiyatları ortalama 50 Euro. Hamburg Stockholm arası otobüs ise 12 saat sürüyor. Kuzey ülkelerinden Stockholm’e otobüs ile ulaşım daha tercih edilebilir bir seçenek. Oslo’dan Stockholm’e yaklaşık 8 saatte ortalama 12 Euro’ya gelmek mümkün. Kopenhag Stockholm arası yolculuk ise yaklaşık 9.5 saat ve bilet fiyatları 20-30 Euro arasında değişiyor.

İsveç’in farklı şehirlerinden Stockholm’e otobüs ile ulaşım ise Avrupa’ya göre çok daha kolay. Yerel otobüs firmalarının uygun fiyatlı birçok seferi bulunuyor. Örneğin Uppsala’dan Stockholm’e 3-5 Euro arasında otobüs bileti bulmak mümkün ve yolculuk 1 saat 15 dakika civarında sürüyor. 8 saatlik Malmö Stockholm otobüs yolculuğu içinse 12 Euro’ya bilet bulabilirsiniz.

Rezervasyon ve daha detaylı bilgi için Stockholm otogarının internet sitesi için tıklayın.

Stockholm’e Araba İle Ulaşım

Stockholm'e nasıl gidilir oto ulaşım

Stockholm’e araba ile ulaşım sağlamak tabii ki mümkün. Harcayacağınız zamanı ve parayı göze alarak bulunduğunuz şehirden aracınızla veya araç kiralayarak Stockholm’e ulaşabilirsiniz. Ancak bu seçenek için önceki seçeneklere kıyasla daha pahalı ve uğraştırıcı diyebiliriz. İlk olarak yurt dışında araç kiralama için gerekli belgeler ülkeden ülkeye değişiklik gösteriyor. Aynı şekilde yurt dışında araç kullanmak o ülkeye, şehre, bölgeye ait trafik kurallarını iyi biliyor olmanızı gerekiyor aksi halde insanın canını sıkacak para cezaları ile karşılaşılabilirsiniz.

Şehirde gezip görülmesi gereken en önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğrafları Stockholm gezilecek yerler, konaklama ve otel tavsiyeleri hakkında bilgileri ise Stockholm’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Hayatını yeni yerler keşfetme ve aşık olduğu yerleri tekrar tekrar ziyaret etme üzerine kurmuş biriyim. Ani kararları ama planlı gezileri, yalnızca görmeyi değil keşfetmeyi seviyorum. Seyahatlerimin bana kattıklarını iyi kötü yazıya dökerek hem yaşadıklarımı başkaları ile paylaşmanın verdiği keyfi tadıyor hem de seyahat etmediğim zamanlarda bile yolda olma duygusunu hissediyorum.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın