Stockholm Şehir İçi Ulaşım Rehberi (Metro, Otobüs, Taksi…)

Stockholm günümüzde Avrupa’nın en popüler turist destinasyonları arasında kabul ediliyor. Şehirde yılın her dönemi gezginlere rastlamak mümkün. Durum böyle olunca ben de aklında Stockholm gezi planı olan gezginler için bir Stockholm şehir içi ulaşım rehberi hazırladım.

Bu rehberde seyahatiniz boyunca hem bütçeniz hem de rahatlığınız açısından yararlı olabilecek bilgiler bulunuyor. Stockholm’de toplu taşıma oldukça gelişmiş olduğu için şehir içi ulaşımda sıkıntı çekmeyeceğinize şimdiden emin olabilirsiniz.

Stockholm Şehir İçi Ulaşım Seçenekleri

Stockholm şehir içi ulaşım rehberi

Stockholm şehir içi ulaşım için kullanabileceğiniz birçok seçenek var. Stockholm toplu taşıma sistemi tren, metro, otobüs, tramvay ve feribotları kapsıyor. Toplu taşıma araçları haricinde ulaşım için araç kiralama ve taksi seçenekleri bulunuyor.

Eğer yürümeyi seviyorsanız Stockholm’ü yürüyerek gezmek mümkün. Dilerseniz bisiklet kiralayarak da rahatlıkla şehri gezebilirsiniz.

1. Yürüme 

Stockholm şehir içi ulaşım yürüme

Bana göre bir şehri keşfetmek için en güzel yol yürümek. Yürüyerek gerçekten o şehrin her yerini görmüş ve şehri tanımış oluyorsunuz.

Tabii ki bu durum çok büyük ve yürüyüş için elverişsiz yollara sahip şehirler için geçerli değil ancak Stockholm yürüyerek keşfedebileceğiniz şehirlerden biri.

Özellikle Stockholm’de konaklama yeriniz şehir merkezindeyse şehrin bir turist gözüyle görülmesi gereken her yerine yürüyebilirsiniz. Hatta yürüyerek gezmeyi gerçekten seviyorsanız turistik bölgelerden çok daha geniş bir bölgeyi bile yürüyerek gezmek mümkün.

Özellikle, Stockholm Old Town bölgesi olan Gamla Stan bölgesi dar sokakları ve renkli caddeleriyle yürüyerek gezilmek için tasarlanmış gibi. Stockholm’ün adalar üzerine kurulu olması ve bu adaların birbirine köprülerle bağlanmış olması da insanı şehri yürüyerek keşfetmeye itiyor.

Örneğin Stockholm’ün en popüler müzeleri ve kültürel aktivitelerine ev sahipliği yapan Djugarden Adası’na Gamla Stan’dan bir sahil yürüyüşü ve kısacık bir köprü bağlantısı ile ulaşabilirsiniz.

Stockholm’ü yürüyerek gezmek için ücretsiz veya çok ufak bahşişlerle çalışan yürüyüş turları da tercih edilebilir. Bu turlar genellikle şehir merkezlerinden ya da şehrin en turistik noktalarından başlıyor.

Tur içerikleri ve süreleri değişiklik gösteriyor ancak genelde en az yarım saat en çok 1,5 saat sürüyor. Turlar hakkında daha detaylı bilgileri şehirde turist danışma ofislerinden, otel lobilerinden, restoran ve kafelerden veya caddelerde dağıtılan broşürler sayesinde öğrenmek mümkün.

2. Araç Kiralama

Stockholm ulaşım araç kiralama

Stockholm’de araç kiralamak için şehir merkezinde ve havaalanında araç kiralayabileceğiniz birçok firma bulunuyor. Bu firmalar arasında Avis, Budget, Europcar, Hertz, Sixth gibi kurumsal firmalar var.

Stockholm’de araç kiralarken ehliyet için özel bir şey yapmanıza gerek yok. Türkiye’de kullandığımız ehliyet geçerli ancak araç kiralamak için gerekli belgeler ülkeden ülkeye ve firmadan firmaya değişiklik gösterebilir. Aynı şekilde Stockholm’de araç kiralama ücreti aldığınız arabanın modeline ve kiraladığınız gün sayısına göre değişir.

Kendi arabanız ile gezmek daha rahat ve konforlu gözüküyor olsa da şehir için de park sorunu ve trafik kuralları tadınızı kaçırabilir.

3. Bisiklet Kiralama

Stockholm şehir içi ulaşım bisiklet kiralama

Bisiklet kullanmayı seviyorsanız Stockholm’ü bisiklet ile gezmek ulaşım için çok güzel bir seçenek olacaktır. Şehrin yolları, yapısı ve trafik kuralları bisiklet sürücüleri için ideal. Bunların da ötesi Stockholm’ün çevre dostu yeşil havasını en çok bisiklet ile keşfedebilirsiniz.

Stockholm’de bisiklet kiralamakiçin şehrin birçok yerinde özellikle şehir merkezinde kolaylıkla birçok firma bulabilirsiniz. Gamla Stan içerisindeki Gamla Stans Cykel, Södermalm bölgesindeki Cykelfabriken ve Kungsholmen’daki Cykelstallet bu firmalardan bazıları.

4. Taksi

Stockholm şehir içi ulaşım taksi

Taksi, Stockholm şehir içi ulaşım için kullanabileceğiniz bir diğer seçenek. Şehrin merkezi yerlerinde günün her saati rahatlıkla taksi bulabilir, bir taksi durağından telefonla araç çağırabilir ya da şehrin belirli bölgelerinde olan taksi duraklarında sıra bekleyebilirsiniz. Örneğin, şehir merkezinde Stockholm Merkez Tren İstasyonu’nun içerisinde bir taksi durağı bulunuyor.

Stockholm’de taksi kullanacaksanız dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var. Ülkemizin çoğu yerinde olduğu gibi Stockholm’de taksi ücretleri sabit değil.

Bu ücretler firmadan firmaya değişiklik gösteriyor. Yani aynı mesafe için bir taksi sizde 10 TL istiyorken diğeri 20 TL isteme hakkına sahip. Popüler taksi firmalarının ücretleri birbirine daha yakınken bağımsız taksi firmaları ücretlerinde önemli bir farklılık oluyor.

Bu nedenle seyahatiniz öncesi Stockholm taksi firmaları hakkında kısa bir araştırma yaparak birkaç numara öğrenmeniz bütçeniz açısından iyi olacaktır. Kendi araştırmamda Taxi 020, Taxi Kuri ve Taxi Stockholm firmalarına ulaşmıştım.

Eğer hiçbir bilginiz yoksa taksilerin sağ ve sol cephelerinde yazılı bulunan 10 km/15 dakikalık ücret bedellerini göz önünde bulundurup bir karşılaştırma yapabilirsiniz.

5. Sl-Stockholm Toplu Taşıma Sistemi

Stockholm ulaşım toplu taşıma seçenekleri

Stokcholm şehir içi ulaşım seçeneklerinin başında SL tarafından işletilen Stockholm toplu taşıma sistemi geliyor. Stockholm’de toplu taşıma sistemi metro, tren, tramvay, feribot ve otobüslerden oluşur.

Toplu taşıma araçları ile seyahat etmek için iki bilet seçeneği var: Travelcard yani seyahat kartı ve tek kullanımlık bilet. Bilet fiyatları ve tipleri tüm toplu taşıma araçları için aynıdır.

Eğer toplu taşımayıseyahatiniz süresince bol bol kullanacaksanız tek kullanımlık travelcard sizin için daha uygun olacaktır. Kısa süreli seyahatler için 24 veya 72 saatlik olanlarını, uzun süreli seyahatler içinse 7 günlük olanını tercih edebilirsiniz.

7 günlük kart için 20 SEK ekstra bedel ödeyerek her daim kullanabileceğiniz SL Acces Card edinmeniz gerekiyor. Bunu ülkemizde de kullandığımız akbil olarak düşünebilirsiniz. Eğer Stockholm’e çok sık gidiyorsanız her gittiğinizde kartın içerisine para yükleyip kullanmak mantıklı olacaktır.

Bilet fiyatlarına gelecek olursak 24 saatlik kart için 125 SEK, 72 saatlik kart için 250 SEK, 7 günlük kart içinse 325 SEK ödemeniz gerekiyor. 65 yaş üzeri kişiler, İsveç öğrenci kartı olanlar ve 20 yaşın altındakiler indirimli fiyatlardan yararlanabiliyor. Bu fiyatları sırasıyla 85 SEK, 165 SEK ve 220 SEK.

Eğer seyahatinizde toplu taşımayı seyrek kullanacaksanız tek kullanımlık bilet almak daha karlı oluyor. Aldığınız bileti 75 dakika boyunca sınırsız kullanma hakkınız var. Biletinizin 75 dakikalık süresi bileti satın aldığınız andan itibaren başlıyor.

Tek kullanımlık bilet fiyatları bileti nereden aldığınıza göre değişiklik gösteriyor. Eğer biletinizi SL’nin uygulaması, istasyon ve duraklarda bulunan bilet makineleri, bilet gişeleri veya bilet ofisleri aracılığı ile alırsanız normal fiyat 44 SEK, indirimli fiyat 30 SEK oluyor.

Bileti bindiğiniz araç içerisinde alacak olursanız ise fiyatlar 62 SEK ve 41 SEK olarak değişiyor. Ayrıca bu durumda nakit kabul edilmiyor.

Stockholm şehir içi ulaşım haritası için tıklayın.

5. Metro

Stockholm ulaşım metro

Metro, hem Stockholm toplu taşıma sistemi hem de şehrin turistik ve kültürel duruşu bakımından önemli bir yere sahip. Şehirde 47 tanesi yer altında olmak üzere toplam 100 tane metro istasyonu var.

Metro kullanarak şehrin neredeyse her yerine ulaşmak mümkün.Bu zaten bir metro sisteminden beklenen en başlıca şey ancak Stockholm metrosu, istasyonları ile insanı bir sanat sergisinde geziyormuş hissine büründürüyor.

Stockholm metro istasyonları resmen bir sanat eserine dönüştürülmüş. 90’dan fazla istasyonun içi 150’den fazla sanatçının yardımı ile resimler, heykeller, grafitiler, dokumalar, mozaikler, oymalar ve kabartmalarla tasarlanmış.

Bu nedenle metro kullanmayacak olsanız bile Stockholm metro istasyonları mutlaka uğramanız gereken yerler arasında olsun. Özellikle şehir merkezindeki istasyonlar görsel olarak inanılmaz etkileyici ve sıra dışı.

Stockholm şehir içi ulaşım metro istasyonu

Stockholm metrosu Tunnelbana olarak isimlendiriliyor ve T harfi ile gösteriliyor. Metro yeşil, kırmızı ve mavi olmak üzere toplamda 3 hattan oluşuyor.

Yeşil hat tunnelbana 1, kırmızı hat tunnelbana 2 ve mavi hat tunnelbana 3 olarak da adlandırılıyor. 3 hattın kesişim noktası T-Centralen şehir merkezinde bulunuyor.

Detaylı metro hat haritası için bu linke göz atabilirsiniz: sl.se/ficktid/karta/vinter/Tub.pdf

6. Otobüs

Stockholm ulaşım otobüs

Stockholm içi ulaşım için otobüsleri de tercih edebilirsiniz. Şehrin her yerine ulaşmanızı sağlayacak bir otobüs ağı bulunuyor. Özellikle gece otobüsleri belirli gün ve dönemlerde kurtarıcı olabiliyor.

Örneğin, bazı metro hatları Pazartesi-Perşembe geceleri 01.00-06.00 arası çalışmadığı için bu durumlarda gece otobüslerini kullanabilirsiniz.

69 numaralı otobüs ile Stockholm’ün turistik yerleri arasında yolculuk yapabilirsiniz. Otobüslere cadde ve sokaklarda bulunan duraklardan biniliyor ve inmek istediğiniz durak için otobüs içerisinde bulunan butona basmanız lazım. Detaylı Stockholm otobüs haritası için bu linke göz atabilirsiniz.

Not: Otobüse binmeden önce bilet almayı unutmayın, otobüslerin içerisinde bilet satışı yapılmıyor.

7. Tramvay

Stockholm ulaşım tramvay

Stockholm ulaşım sistemi için tramvay eskiden sahip olduğu önemini metro ağının iyice gelişmesi ile kaybetmiş. Günümüzde birçok tramvay hatta kapanmış durumda ancak nostaljik tramvay gezisi ile Stockholm’ün kültür adası Djugarden’ı gezmek mümkün.

Djugardslinien isimli 7 numaralı tramvay hattı Djugarden üzerindeki turistik noktalara uğruyor. Bu hat ile Vasa Müzesi, Skansen, Nordik Müzesi gibi turistik yerlere ulaşabiliyorsunuz.

Hattın tam duraklı listesi için linke bakabilirsiniz.

8. Feribot

Stockholm ulaşım feribot

Stockholm şehir içi ulaşım için tercih edebileceğiniz en keyifli seçeneklerden biri feribotlar. Stockholm feribot hattı şehrin üzerine kurulu olduğu adaları birbirine bağlıyor.

Bu feribotlar ile hem şehir içi ulaşım ihtiyacınızı karşılıyor hem de keyifli bir Stockholm turu yaşıyorsunuz. Özellikle merkezi adaları birbirine bağlayan birkaç hat ile Stockholm şehir turu yapabilirsiniz.

Djugarden Skeppsholmen Slussen arası işleyen feribot hattı tüm yıl boyunca devam ediyor. Yaz dönemi boyunca her 15 dakika, yarım saatte bir kalkıyor ancak senenin diğer dönemleri biraz daha seyrek. Gamla Stan’dan Djugarden’a geçmek için bu hattı kullanabilirsiniz.

80 numaralı hat ise yine Djugarden üzerinden geçerek Nybroplan ile Frihamnen bölgelerini birbirine bağlıyor. Eğer Stockholm şehir merkezinden Djugarden’a hızlıca geçmek isterseniz bu hattı kullanabilirsiniz.

Stockholm’de feribot kullanmak istiyorsanız kalkış/varış yerlerinin karışık ve yabancı gelmesine aldırmayın. Şehri gezerken rahatlıkla buraları fark edebiliyorsunuz.

Eğer yukarıda bahsettiğim bilet seçeneklerinden birine sahipseniz o bileti feribotlarda da kullanabilirsiniz. Biletiniz olmaması durumunda size sırada satın alma imkanınız var.

9. Stockholm Pass

Stockholm şehir içi ulaşım Stockholm Pass

Stockholm şehir içi ulaşım için daha kapsamlı bir bilet arıyorsanız Stockholm Pass biletine göz atabilirsiniz. Stockholm Pass bileti size kendi başına toplu taşıma için bir indirim sağlamıyor.

Stockholm Pass bileti ile Fotografiska, Vasa, Skansen Açık Hava ve Nobel Müzesi gibi birçok müzeye ücretsiz giriliyor. Bilet dahilinde belirli bir firmaya ait indi-bindi (Hop on Hop Off) otobüs turu ve bot turu ücretsiz oluyor.

Kısacası Stockholm Pass size Stockholm’ün kültürel ve turistik noktalarıiçin belli başlı indirim ve ücretsiz giriş sağlıyor diyebiliriz.

Paketinize Stockholm Travelcard eklediğinizde bu indirimlerin haricinde ulaşım sorununuza da çözüm bulmuş oluyorsunuz. Stockholm Travelcard ile toplu taşıma araçlarını ücretsiz şekilde sınırsızca kullanabiliyorsunuz. 1 günlük Stockholm Pass 24 saatlik, 2 ve 3 günlükler ise 72 saatlik travelcard içeriyor.

Stockholm Pass fiyatlarıise şöyle değişiyor: 1 günlük yetişkin 595 SEK, çocuk 298 SEK. 2 günlük yetişkin 795SEK, çocuk 398 SEK ve 3 günlük yetişkin 995 SEK, çocuk 498 SEK.

Travelcard eklemek içinse ekstra ücret ödemeniz gerekiyor.24 saatlik yetişkin için 125 SEK, çocuk için 85 SEK ödemeniz gerekiyorken 72 saatlik yetişkin için 250 SEK, çocuk için 165 SEK ödemeniz gerekiyor.

Daha detaylı bilgi için Stockholm Pass’in internet sitesine göz atabilirsiniz: Stockholmpass.com

10. Hop On Hop Off Turistik Otobüsler/Botlar

Stockholm şehir içi ulaşım hop on hop off otobüs

Toplu taşıma kullanmayı ve yürümeyi sevmiyorsanız şehri “hop on hop off” turistik otobüsler veya aynı işleyişe sahip botlar ile gezebilirsiniz.

Stockholm’de bu hizmeti sunan en popüler firma Redsightseeing isimli firma ancak şehirde farklı firmaların benzer hizmetlerine rastlamak da mümkün.

Kısaca anlatmak gerekirse bu otobüsler Stockholm’ün simge yapıları ve turistik yerleri arasında dolaşıyor. Tur durakları firmadan firmaya ufak tefek değişiklikler gösterse de turistik bir gezi arayışındaysanız az çok hepsi aynı olacaktır.

Otobüslerin güzel yanı dilediğiniz durakta inip zaman geçirdikten sonra gelen başka bir otobüse binebiliyor olmanız. Bir sonraki otobüsün gelmesi ortalama 30-45 dakika sürüyor. Yani bir müzede inip 2 saat geçirdikten sonra gelen otobüse binebilir ve bir daha ki durağınıza gidebilirsiniz.

Tabii isterseniz hiç otobüsten inmeden tüm turu bir seferde de tamamlayabilirsiniz. Tur boyunca duraklardaki önemli yapılar ve atraksiyonlar hakkında bilgileri bir kulaklık aracılığı ile dinleyebiliyorsunuz.

Otobüsler genelde 10.00-18.00 arası çalışıyor yani tek günlük bilet alırsanız 8 saat içerisinde tüm şehri gezmeye çalışmış oluyorsunuz. Kişisel tavsiyem ulaşım için bu tarz otobüsleri tercih edecekseniz 2 günlük bilet almanız. Böylece hem kendinizi yormamış hem de şehri gerçekten gezebilmiş olursunuz.

Stockholm ulaşım tavsiyeleri

Yukarıda bahsettiğim tüm bilgiler Stockholm hop on hop off bot turları için de geçerli. Belirli bir rotada hareket eden tur botları ile şehri su üzerinden keşfetmiş oluyorsunuz. Yine dilerseniz istediğiniz durakta inip sonraki botlara binebiliyorsunuz.

Şehirde gezip görülecek yerlerle ilgili bilgileri Stockholm gezilecek yerler, konaklama ve otel tavsiyeleri ile ilgili bilgileri ise Stockholm’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Yorum yapın