Stockholm ulaşım rehberi blog

Avrupa’nın en güzel şehirleri arasında sayılan Stockholm, mimarisinden doğasına her şeyiyle büyüleyici bir şehir. Durum böyle olunca şehir yılın her dönemi yüzlerce gezgini ağırlıyor. Eğer sizin de seyahat planlarınız arasında Stockholm varsa Stockholm ulaşım rehberi içerisinde Stockholm nerede, Stockholm’e nasıl gidilir, Stockholm şehir içi ulaşım nasıldır gibi bir çok temel soruya cevap bulabilirsiniz.

Stocholm Ulaşım Rehberi: Genel Bilgiler

Stockholm ulaşım nerede

Stockholm, İsveç sınırları içerisinde ülkenin orta güneydoğu kuşağında yer alıyor. İsveç’in başkenti olmasının yanında ayrıca İsveç’in en büyük şehri.

Harita üzerinde Stockholm’ü bulmak için Malaren Gölü’nün Baltık Denizi ile birleştiği bölgeye bakabilirsiniz. Adalardan oluşan şehrin %30’u su yolları ile kaplıyken diğer bir %30’luk bölümünü ise yeşil alanlar oluşturuyor.

Türkiye’den Stockholm’e direkt veya aktarmalı uçuşlar ile gidebilirsiniz. Avrupa’nın özellikle İskandinav ülkelerinin birçok şehrinden de şehre ulaşmak mümkün.

Ulaşım için otobüs, tren ve uçak seferleri bulunuyor. Özellikle İngiltere, Polonya, Almanya ve Belçika gibi ülkelerden Stockholm’e çok uygun fiyatlarla uçuş bulmak mümkün. İskandinav ülkelerinden ise uçakların haricinde tren ve otobüsler ile de Stockholm’e ulaşmak çok kolay.

Stockholm’e ulaşım seçenekleri, şehrin konumu ve iklimi hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız “Stockholm Nerede & Stockholm’e Nasıl Gidilir?” başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Stockholm Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Stockholm ulaşım rehberi havaalanı ulaşım seçenkeleri

Stockholm’de dört tane havaalanı bulunuyor:

  • Stockholm Arlanda Havaalanı
  • Stockholm Bromma Havaalanı
  • Stockholm Skavsta Havaalanı
  • Stockholm Västerås Havaalanı

Türkiye’den Stockholm’e olan uçuşların çoğu ise Stockholm Arlanda Havaalanı üzerinden gerçekleşiyor. Arlanda Havaalanı şehrin 40 km kuzeyinde bulunuyor.

Arlanda’dan şehir merkezine ulaşım oldukça rahat ve kolay. Stockholm Arlada Havaalanın’dan şehir merkezine ulaşım için en popüler seçenekler arasında Arlanda Express ve Flygbussarna otobüsleri bulunuyor. Tabii dilerseniz standart trenlerle, shuttle servisleriyle, taksilerle ve araç kiralayarak da şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Stockholm ulaşım tren

Arlanda Express isimli tren hattı ile 20 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Arlanda Express, Stockholm toplu taşıma sistemi, SL, kapsamında olmadığı için ücreti normal trenlere göre biraz daha pahalı.

Tek yön yetişkin bileti için 280 SEK ödemeniz gerekiyor. Standart trenlerle de yaklaşık 38 dakikada şehir merkezine ulaşabiliyorsunuz. Bu trenler içinse 151 SEK ödemeniz yeterli oluyor.

Flygbussarna otobüsleri, havaalanından Stockholm şehir merkezine ulaşım seçenekleri arasında en çok tercih edilen seçenek. Bütçe dostu bu otobüslerle şehir merkezine ideal sürede gayet rahat ve konforlu gidebiliyorsunuz. Yolculuk yaklaşık 45 dakika sürüyor ve bilet fiyatı 99 SEK.

Stockholm Arlanda Havaalanın’dan şehir merkezine nasıl gidilir sorusuna daha detaylı cevaplar arıyorsanız “Stockholm Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım” başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Stockholm Tren Ulaşımı

Stockholm ulaşım harita konum

Stockholm’e tren ile ulaşım, İskandinav ülkelerinden, Avrupa’nın daha kuzeyde kalan ülkelerinden ve İsveç’in diğer şehirlerinden mümkün.

Eğer yalnızca Stockholm odaklı bir gezi planınız yoksa Kopenhag, Oslo ve Malmö gibi popüler şehirleri planınıza dahil ederek aralardaki ulaşımı trenle sağlayabilirsiniz. Güzel bir İsveç turu için de yine trenlerden faydalanabilirsiniz.

Kopenhag Stockholm tren ile ulaşım: İki şehir arasındaki yolculuk yaklaşık 5 saat sürüyor. Bilet ücreti için net bir şey belirtmek mümkün değil. Bilet fiyatları bileti aldığınız firmaya, trenin hızlı veya normal tren olmasına, bileti yolculuğunuzdan ne kadar önce aldığınıza, bilet tipine, aktarma sayısına ve hatta yolculuğun zaman aralığına kadar birçok faktöre bağlı olarak değişiyor.

Oslo Stockholm tren ile ulaşım: İki şehir arası yine yaklaşık 5 saat sürüyor. Bilet ücretleri için yine aynı durum geçerli. Yani planınızı oluşturduktan sonra rezervasyonlarınızı ne kadar kısa sürede hallederseniz o kadar tasarruf edersiniz.

Stockholm’e tren ile ulaşım için daha detaylı bilgi edinmek isterseniz “Stockholm Nerede & Stockholm’e Nasıl Gidilir?” başlıklı yazımda çok daha detaylı ve geniş kapsamlı bilgiler bulunuyor.

Stockholm Şehir İçi Ulaşım Seçenekleri

Stockholm ulaşım rehberi şehir içi

Stockholm şehir içi ulaşım konusunu kolayca halledebileceğiniz şehirlerden biri. Hem gerçekten gelişmiş bir toplu taşıma sistemine sahipler hem de bu sistemi kavramak oldukça kolay. Durak, istasyon ve toplu taşıma araçlarına ait işaretlerin çokluğu sayesinde kolayca yönünüzü bulabiliyorsunuz.

Yürüme: Stockholm yürüyerek keşfetmek için ideal bir şehir. Bir turist olarak görülmesi gereken her yere yürüyebilirsiniz. Özellikle Gamla Stan bölgesinin ara sokakları keşif odaklı yürüyüşler için birebir.

Doğa yürüyüşleri içinse Djugarden ve Skeppsholmen sizin için kesinlikle doğru adalar olacak. Bu adalar şehir merkezindekiler arasında en yeşil adalar. Her yer orman ve yollar yürümek için oldukça uygun. Stockholm’ün şehir hayatını yürüyerek keşfetmek içinse Södermalm veya Östermalm çevresini tercih edebilirsiniz.

Araç kiralama: Stockholm havaalanlarında ve şehir merkezinde araç kiralayabileceğiniz birçok kurumsal firma bulunuyor. Şehre geldiğinizde ya da önceden internet üzerinden dilediğiniz aracı kiralayabilirsiniz.

Bisiklet kiralama: Bisiklet Stockholm şehir içi ulaşım seçenekleri arasında şehrin çevre dostu atmosferine en çok yakışanı. Şehir merkezinde bisiklet kiralayabileceğiniz birçok ofis var.

Stockholm şehir içi ulaşım seçenekleri taksi

Taksi: Dilerseniz Stockholm’de ulaşım için taksi kullanabilirsiniz ancak Stockholm’de taksi fiyatları için sabitlenmiş ortak bir ücret tablosu olmadığını unutmayın. Taksi ücretleri firmadan firmaya değişiklik gösteriyor.

Otobüs: Stockholm otobüs ağı oldukça gelişmiş. Otobüsler ile şehrin her yerine ulaşmak mümkün. Özellikle geç saatlerde metroların çalışmadığı zamanlarda gece otobüslerini tercih edebilirsiniz.

Stockholm ulaşım rehberi metro

Metro: Metro, Stockholm’de toplu taşıma sisteminin bel kemiğini oluşturuyor diyebiliriz. Stockholm’de metro kullanarak her yere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Stockholm metro istasyonları kendinizi bir sanat galerisindeymiş gibi hissetmenize neden oluyor. Neredeyse her metro istasyonu oldukça etkileyici şekilde dizayn edilmiş.

Stockholm ulaşım tramvay

Tramvay: Metro ağının gelişmesi ile tramvay hatlarının çoğu kapatılmış ancak tramvay ile nostaljik bir Stockholm turu gerçekleştirmek isterseniz bunu 7 numaralı tramvay hattı ile yapabilirsiniz. Bu hat metronun ulaşmadığı Djugarden’ı kapsıyor ve birçok önemli müzeyi ve kültürel etkinlik alanını dolaşıyor.

Stockholm ulaşım feribot

Feribot: Ulaşım sorununuzu hallederken Stockholm’ün adalardan oluşmuş yapısına daha yakından şahit olmak isterseniz feribotları tercih edebilirsiniz. Özellikle Djugarden Skeppsholmen Slussen feribot hattı şehir turu anlamında gayet keyifli.

Stockholm şehir içi ulaşım seçenekleri hakkında daha detaylı bilgi için “Stockholm Şehir İçi Ulaşım Rehberi” başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

Stockholm Şehir İçi Ulaşım Fiyatları & Stockholm Pass

Stockholm ulaşım fiyatları

Stockholm’de toplu taşıma araçlarından faydalanabilmek için bir SL biletine sahip olmanız gerekiyor. Alabileceğiniz iki çeşit bilet var: Travelcard ve tek kullanımlık bilet.

Travelcard olarak isimlendirilen bileti geçici akbil olarak düşünebilirsiniz. SL Acces Card ise süresiz akbille aynı işlevi görüyor. Stockholm’e turistik amaç dışında iş, eğitim gibi amaçlar için sık sık gitme gibi bir durumunuz yoksa bunu almak gereksiz olacaktır.

veya 3 günlük travel card alarak toplu taşıma araçlarını dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bilet fiyatları sırasıyla 125 SEK ve 250 SEK.

Ben toplu taşımayı çok kullanmıyorum diyecek olursanız tek kullanımlık bilet almanız daha mantıklı olacaktır. Bu biletlerin 75 dakikalık geçerlilik süresi var.

Aldığınız bileti 75 dakika içerisinde dilediğiniz kadar toplu taşıma aracı için kullanabiliyorsunuz. Bilet ücreti araç içerisinde aldığınız zaman 62 SEK ancak önceden alırsanız 44 SEK oluyor.

Bir bilet satın alayım yalnızca ulaşımı kapsamasın bana daha farklı olanaklar da sunsun diyorsanız Stockholm Pass tercihiniz olabilir. Yalnız belirtmek de fayda var yalnızca Stockholm Pass satın almanız ulaşım işini hallettiğiniz anlamına gelmiyor.

Stockholm Pass ile şehirdeki birçok müzeye ve kültürel alana ücretsiz veya indirimli girebiliyor, ücretsiz hop on hop off otobüs ve bot turu elde ediyor ve belirli restoran, kafe gibi yerlerde indirim kazanıyorsunuz.

Bu olanakların üzerine ücretsiz ulaşım imkanını eklemek isterseniz Stockholm Travelcard için de ödeme yapmanız lazım. Stockholm Pass fiyatı 1 günlük 595 SEK, 2 günlük 795 SEK ve 3 günlük 995 SEK. 24 saatlik travelcard için ekstra 125 SEK, 72 saatlik için 250 SEK ödemeniz lazım.

Stockholm şehir içi ulaşım fiyatları ve Stockholm Pass hakkında daha detaylı bilgi için “Stockholm Şehir İçi Ulaşım Rehberi” başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

Stockholm Hop On Hop Off Otobüs ve Bot Turları

Stockholm üstü açık turistik otobüsler

Hop on hop off otobüsleri ve botları da Stockholm içi ulaşım için düşünülebilecek bir başka seçenek. Bu otobüs veya bot turlarından yararlanmak için şehir içerisinde bu hizmeti veren firmalarla görüşebilirsiniz.

Bu firmalara internet üzerinden ulaşmak mümkün. Çoğu otelin anlaşmalı olduğu bir firma olduğu için konakladığınız yerde de bu tarz firmaların broşürlerini ve iletişim adreslerini bulabilirsiniz.

Otobüs turları da bot turları da aynı mantıkla işliyor. Bu turların rotasında Stockholm’ün en popüler yerleri bulunuyor. İsterseniz otobüsten inmeden tüm turu bitirebiliyor isterseniz dilediğiniz duraklarda inip sonraki seferlere binebiliyorsunuz. Seferler arasında genellikle 30-45 dakikalık süreler olduğu için indiğiniz yerde çok beklemeniz gerekmiyor.

Stockholm hop on hop off otobüs ve bot turları hakkında daha detaylı bilgi için “Stockholm Şehir İçi Ulaşım Rehberi” başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Stockholm gezisi öncesinde Stockholm gezilecek yerler ve Stockholm’de nerede kalınır? başlıklı yazılarımıza da mutlaka göz atın.

Avatar
Hayatını yeni yerler keşfetme ve aşık olduğu yerleri tekrar tekrar ziyaret etme üzerine kurmuş biriyim. Ani kararları ama planlı gezileri, yalnızca görmeyi değil keşfetmeyi seviyorum. Seyahatlerimin bana kattıklarını iyi kötü yazıya dökerek hem yaşadıklarımı başkaları ile paylaşmanın verdiği keyfi tadıyor hem de seyahat etmediğim zamanlarda bile yolda olma duygusunu hissediyorum.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın