Stopera Amsterdam
Stopera Amsterdam

Stopera, Amsterdam’da yer alan bir yapı kompleksidir. İçerisinde Amsterdam Belediye Binası, De Nederlandse Opera, Het Nationale Ballet, Holland Symfonia ve Muziektheater bulunur.

Kırmızı tuğla, mermer ve cam yapılı binanın inşa edilebilmesi için, Jodenbuurt’tan geriye kalan ender yapıların ve Ortaçağ’dan kalma çok sayıda evin yıkılması gerekmiştir, bu nedenle yapım sırasında birçok kişi Stopera’nın yapımına karşı çıkmıştır. Şiddetli protestolara karşın Stopera 1987 yılında inşa edilmiştir.

İnşaatı sırasında birçok olaya sahne olsa da günümüzde Muziektheater Amsterdam kültür hayatının yıldızıdır. Waterlooplein Meydanı ve Zwanenburgwal Kanalı arasında yer alan Stopera’nın yanında 1988 yılından kalma II. Dünya Savaşı Yahudi kurbanları için yapılmış olan Joods Verzetsmonument Anıtı bulunmaktadır. Her yıl bu anıt önünde anma töreni yapılmaktadır.

Stopera Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Waterlooplein 22, Amsterdam
  • Ulaşım: Tramvay: Waterlooplein (9, 14). Metro: “Waterlooplein”
  • Ziyaret Bilgileri: Pazartesi-Cumartesi 08.30-12.00, Arcade her gün 08.00-24.00
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın