Strahov Manastırı, Perrin Tepesi, Prag

Strahov Manastırı, 1140 yılında Petrin Tepesi’nde kurulan manastırdır. Yapı, Premonstratensia Kardeşliği tarafından kurulmuştur. 1258 yılında yaşanan yangın nedeniyle zarar gören bina sonrasında barok tarz kullanılarak yenilenmiştir. 1738 yılında kapatılma tehlikesi ile karşı karşıya kalan Strahov, manastır olarak kullanılmaya devam etmiştir.

Manastır olarak aktif kullanılan Strahov’da Ulusal Edebiyat Müzesi’nde ülkenin en eski cilt eserleri bulunmaktadır. Manastırdaki Teoloji Müzesi mutlaka görmeniz gereken kısımlardandır. Manastırda görebileceğiniz diğer önemli kısım ve eserler arasında Meryem Ana Kilisesi, Johann Antonin Quatainer’in yaptığı kilise cephesi, 9. yüzyıldan kalma Strahov İncili, 17. yüzyıldan kalma gökbilimsel yerkürelerinden birinin yer aldığı Teoloji Salonu, görkemli işleme ve eserlerin bulunduğu Felsefe Salonu’dur.

Strahov Manastırı Prag
Strahov Manastırı, Prag

Strahov Manastırı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Strahovské nádvoří 1/132, 118 00 Praha 1
  • Ulaşım: 22 veya 25 numaralı otobüslerden biriyle buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Her gün 09:00 – öğle, 12:30 – 17:00 arasında ziyaret edilebilir.
  • Web sitesi: http://www.strahovskyklaster.cz/webmagazine/home.asp?idk=257
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın