Stuttgart gezilecek yerler

Almanya’nın endüstriyel anlamda en aktif şehri olan Stuttgart Porsche, Mercedes-Benz, Bosch, SAP gibi kendi alanlarında dünyanın en büyük markaları haline gelmiş şirketlere ev sahipliği yapıyor. Dağlık bir bölge üzerine kurulu kent ayrıca doğal güzelliklerin tarihi binalarla bütünleştiği yapısıyla dikkat çekiyor. Kentin bu özelliklerinden dolayı Stuttgart gezilecek yerler listesinin büyük çoğunluğu endüstriyel müzelerden, parklardan ve bir zamanlar Württemberg Hanedanı’nın kullandığı şatolardan oluşuyor.

Stuttgart Gezilecek Yerler Listesi

Stuttgart’a gezi düzenlemek için en uygun dönemler bahar ayları. Bu aylarda kente yapacağınız yolculuklarda gezmek istediğiniz yerlere rahatça ulaşmak için raylı sistemi veya otobüs seferlerini kullanabilirsiniz.

1. Schlossplatz

Stuttgart Schlossplatz

Yıl içerisinde Noel pazarları, kutlamalar ve konserler gibi pek çok sosyal etkinliğe ev sahipliği yapması nedeniyle tatilcilerin Stuttgart gezilecek yerler listelerinin ilk sıralarında kendisine yer bulan meydan Schlossplatz (Palace Square), Yeni Saray’ın (Neues Schloss) ortasında yer alıyor.

Kentin en büyük meydanı olan alan uzun süre askeri amaçlı kullanıldıktan sonra, 1918 yılında halka açılmış. Kentin en işlek noktası olan meydanda Württemberg Kralı 1. Wilhelm’in 60. doğum günü anısına dikilmiş Concordia Heykeli ve Melek Çeşmesi bulunuyor.

2. Solitude Kalesi

Stuttgart gezilecek yerler Solitude Kalesi

Duke Charles Eugene’in emriyle 1764-1769 yılları arasında inşa edilen Solitude Kalesi (Schloss Solitude), yazlık ikametgâh ve av köşkü olarak kullanılmış.

Konumu sayesinde çevresindeki kasabaların ve kırsal alanların muhteşem manzarasını tatilcilerin gözleri önüne seren şatoda Rococo ve Neo-klasik mimari akımlarından izler görmek mümkün. Geçmişte pek çok önemli siyasi kararın alındığı tarihi yapı günümüzde bir akademiye ve müzeye ev sahipliği yapıyor.

3. Altes Schloss

Stuttgart Altes Schloss

Etrafı hendeklerle çevrilerek savunma amaçlı kullanılan Altes Schloss (Old Castle Stuttgart) adlı kalenin geçmişi 10. yüzyıla kadar uzanıyor. Württemberg kontunun ikametgâh olarak seçmesinin ardından, kent merkezinde yer alan tarihi yapı genişletilerek saray olarak kullanılmaya başlanmış.

Sarayın bir bölümü günümüzde Württemberg dönemini anlatan eserlerin sergilendiği Landesmuseum Württemberg Müzesi’ne ev sahipliği yaparken, avlusunda bulunan kilise halen ibadete açık tutuluyor.

4. Neues Schloss

Neues Schloss Stuttgart gezilecek yerler

Württemberg Dükü Charles Eugene tarafından 1746-1807 yılları arasında inşa ettirilen Neues Schloss, Ludwigsburg Sarayı ile birlikte dönüşümlü olarak kraliyet ikametgâhı olarak kullanılmış.

Kent merkezindeki en görkemli bina olan barok stili sarayın bir kısmı günümüzde finans ve eğitim ile ilgili resmi kurumların ofislerini barındırıyor. 2. Dünya Savaşı’nda zarar görmesi nedeniyle 6 yıllık restorasyon çalışmasıyla günümüzdeki haline kavuşan tarihi yapıyı rehberli turlara katılarak ziyaret edebilirsiniz.

5. Wilhelma Hayvanat ve Botanik Bahçesi

Stuttgart Wilhelma Hayvanat ve Botanik Bahçesi

Ailenizle birlikte keyifli saatler geçirmek için Stuttgart gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz Wilhelma Hayvanat ve Botanik Bahçesi, şehrin kuzeyindeki bir şato içerisinde yer alıyor.

Huzurlu ortamında rahatlamak ve fotoğraf çekmek için ideal olan tesis botanik bahçesi olarak 1919 yılında açılmış. 1951 yılında ilk hayvan sergisinin açıldığı bahçede 1.200 hayvan ve 6.000 bitki türünü gözlemlemek mümkün.

6. Mercedes-Benz Müzesi

Stuttgart'ta gezilecek yerler Mercedes-Benz Müzesi

Otomobil endüstrisinin 130 yıllık gelişiminin sergilendiği Mercedes-Benz Müzesi, 2006 yılında açılmış. Daimler fabrikasının ana girişinin hemen yanında bulunan müzede Mercedes markalı 160 klasik otomobil sergileniyor.

16.500 m²’lik kapalı alana sahip tesiste araba sergilerinin yanı sıra otomotiv endüstrisi ile ilgili belgesellerin gösterildiği salonlar, alışveriş mağazası ve restoran bulunuyor.

7. Porsche Müzesi

Stuttgart gezilecek yerler Porsche Müzesi

Spor otomobil ve tasarım denildiğinde akla gelen ilk markalardan birisi olan Porsche’nin tarihinin anlatıldığı Porsche Müzesi Zuffenhausen’de bulunuyor.

İlk olarak 1976 yılında Porsche fabrikasının yanında açılan müze, 2009 yılından beri ziyaretçilerini markanın genel merkezinin hemen dışındaki binasında ağırlıyor. Müzenin 5.600 m²’lik sergi alanında prototip ve klasik modelleri içeren 80 araçlık bir koleksiyon bulunuyor.

8. Stuttgart Televizyon Kulesi

Stuttgart Stuttgart Televizyon Kulesi

Dünyanın ilk betonarme telekomünikasyon kulesi unvanına sahip yapı Stuttgart Televizyon Kulesi (Fernsehturm Stuttgart), Stuttgart’ın güneyindeki Degerloch İlçesi’nde yer alıyor.

1954 yılında yapımına başlanan ve 1956 yılında hizmete giren kulenin kırmızı uyarı ışıklarının hemen altında bulunan 3 adet dönen ksenon lambaları özellikle akşamları görsel çekiciliğini arttırıyor.

2013 yılında ziyarete kapatılmasının ardından yangın yönetmeliğine uygun hale getirilerek 2016 yılında tekrar açılan kulede alışveriş yapabileceğiniz bir hediyelik eşya dükkânı bulunuyor.

9. Staatsgalerie Stuttgart

Stuttgart Staatsgalerie

1843 yılında Kraliyet Sanat Okulu’nun da bulunduğu tarihi bina içerisinde açılan sanat müzesi Staatsgalerie Stuttgart (State Gallery),1984 yılında James Stirling’in tasarımını yaptığı yeni binasına taşınarak ulusal bir müze olmaktan çıkıp, Avrupa’nın alanında en önemlilerinden birisi olmuş.

Alman, Hollandalı ve İtalyan ressamların yaptığı çalışmaların sergilendiği müzede 20. yüzyıl modern sanat akımının en önemli temsilcilerinden olan Pablo Picasso, Oskar Schlemmer gibi ressamların tabloları bulunuyor.

10. Konigstrasse

Stuttgart Konigstrasse

Alışveriş tutkunlarının ilgisini çekeceği için Stuttgart gezilecek yerler listesine eklediğim, 1.2 kilometre uzunluğundaki cadde Konigstrasse (Königstraße) Belediye Sarayı yakınında bulunuyor.

Kafeleri, restoranları, ve park alanlarıyla kentin en hareketli noktalarından birisi olan caddede çok sayıda mağaza bulunuyor. Sadece şehrin değil Almanya’nın da en uzun alışveriş caddelerinden birisi olan yaya yolunun paralelinde uzanan Eberhardstrasse, Stiftstrasse, Calwer Strasse üzerinde de şık mağaza ve butiklere göz atabilirsiniz.

11. Johanneskirche

Stuttgart gezilecek yerler Johanneskirche

Baş mimar Christian Friedrich von Leins gözetiminde 1864-1876 yılları arasında inşa edilen kilise Johanneskirche (St John’s Church) Feuersee (Ateş Gölü) kenarında bulunuyor.

Gotik tarza sahip dini yapının ana binası 2. Dünya Savaşı’nda büyük oranda kullanılamaz hale geldiği için savaş sonrası dönemde tekrar inşa edilmiş.

Yeniden inşası sırasında zarar görmüş gotik kubbeleri daha modern bir tasarımla değiştirilen kilisenin kulesi, savaşın yarattığı yıkımı hatırlatması için kasıtlı olarak yarım bırakılmış.

12. Kunstmuseum Stuttgart

Stuttgart gezilecek yerler Kunstmuseum

2005 yılında açılan Kunstmuseum Stuttgart, küp şeklindeki binasıyla Stuttgart şehir merkezindeki en modern ve dikkat çeken yapılar arasında sayılıyor.

Pazartesi hariç haftanın 6 günü ziyaret edebileceğiniz müzenin 5.000 m²’lik sergi alanında Alman sanatının eşsiz örneklerini barındıran 15.000 parçalık bir koleksiyon sergileniyor. Gösterimi yapılan çalışmalar arasında Otto Dix, Willi Baumeister, Fritz Winter, Wolfgang Laib, Ben Willikens gibi sanatçıların eserleri bulunuyor.

13. Killesbergpark

Stuttgart görülecekyerler Killesbergpark

Geçmişte bir kısmı taş ocağı olarak kullanılan Killesbergpark adlı parkın 123 dönüm genişliğindeki arazisi, 1939 yılında gerçekleştirilen bahçecilik gösterisi için fuar alanına dönüştürülmüş.

Fuar alanının havaalanı yakınına taşınmasının ardından kamuya açılan parkta her yıl Lichterfest etkinliği düzenleniyor. Killesberg treni ile dolaşabileceğiniz parkı ve çevresini gözlem kulesine çıkarak seyredebilir, 20 metre yüksekliğindeki Bismarck Anıtı’nı ziyaret edebilirsiniz.

14. Mercedes-Benz Arena

Stuttgart Mercedes-Benz Arena

VfB Stuttgart Futbol Kulübü’nün maçlarını oynadığı stadyum Mercedes-Benz Arena, ilk olarak 1933 yılında Neckarstadion adıyla açılmış.

2008-2009 sezonu öncesi Daimler-Benz firmasının desteğiyle yenilenen stadyum, Arsenal ile yapılan dostluk maçının ardından yeniden hizmete girmiş. Uluslar arası maçlarda 55.000 seyircinin alındığı tesiste futbol maçlarının yanı sıra konserler de düzenleniyor.

15. Schiller Meydanı

Stuttgart Schiller Meydanı

Stuttgart gezilecek yerler listesinin son sırasında Alman şair, filozof, tarihçi ve drama yazarı Friedrich Schiller’in anıtının yer aldığı tarihi meydan Schiller Meydanı (Schillerplatz) bulunuyor.

Eski kent merkezindeki meydanın çevresinde Stiftkirche (kilise), Prinzenbau (Baden-Württemberg Adalet Bakanlığı binası olarak kullanılıyor) ve Altes Schloss (Eski Saray) gibi tarihi binalar yer alıyor. Meydanda ayrıca haftanın 2 günü sokak pazarı kuruluyor.

Stuttgart’ta Gezilecek Diğer Yerler

Stuttgart seyahatinizde gezip görmeniz gereken en önemli yerleri Stuttgart gezilecek yerler yazısı boyunca paylaştık. Eğer yeterli vaktiniz varsa listenize şu noktaları da ilave edebilirsiniz;

 • Sepulchral Chapel (Grabkapelle)
 • Stuttgart City Library
 • Rubble Hill
 • Birkenkopf
 • Carl-Zeiss Planetarium Stuttgart
 • Das Leuze
 • Markthalle Stuttgart
 • Neckarpark
 • State Museum of Natural History Stuttgart
 • Stiftskirche
 • Weissenhof Estate
 • Hohenzollern Kalesi (Hohenzollern Kalesi)
 • Ludwigsburg Sarayı (Ludwigsburg Palace)
 • Maulbronn Monastery

Stuttgart’ta Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

hotel-unger-stuttgart
4 yıldızlı Hotel Unger, Stuttgart’da konaklama için tercih edebileceğiniz güzel otellerden. Oteli incelemek için tıklayın.

Stuttgart’ta konaklama yapacağınız otel rezervasyonunu internetin en güvenilir ve en çok tercih edilen otel rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden ücretsiz şekilde yapabilirsiniz.

Seçim yaptığınız otel ve konaklama tipine göre konaklama ödemenizi tesise vardığınızda yapabilir, seyahatinizde gerçekleşecek herhangi bir değişiklikten dolayı da yapmış olduğunuz rezervasyonu yine ücretsiz olarak iptal edebilirsiniz.

Stuttgart’ta yer alan otelleri incelemek ve otel rezervasyonu yapmak için tıklayın.

Stuttgart gezilecek yerler yazısı boyunca Stuttgart’ta gezip görmeniz gereken en önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğraflar paylaştım. Stuttgart gezinizde keyifli zaman geçirmenizi dilerim.

2 Yorum

 1. Çok güzel bi yazı olmuş fakat Yasin beyin dediğine katılıyorum. Ulaşım araçları, ücretleri vs yazılırsa daha iyi olur.

 2. şehir içerisinde bu yerler arasında neyle gidip gelebiliriz? metro, otobüs, tramvay? bir de ücretlerini biliyorsanız yazar mısınız? teşekkürler.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın