İstanbul Süleymaniye Camii hakkında bilgiler

Süleymaniye Camii ve Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan Türbesi

Mimar Sinan’ın kalfalık eserim dediği Süleymaniye Camii, Osmanlı’nın klasik mimari tarzının en görkemli eserlerinden sayılıyor. İstanbul Tarihi Yarımada’ya hâkim bir tepede yer alan ihtişamlı yapıya gezginlerin yoğun ilgi göstermesinde inşası sırasında dönemine göre oldukça ileri sayılabilecek yapım tekniklerinin kullanılmasının payı büyük.

Süleymaniye Camii Hakkında Bilgi

Koca Sinan’ın her ayrıntısını özenle tasarladığı cami, Kanuni Sultan Süleyman adına 1551-1557 yılları arasında inşa edilmiş. Adı söylendiğinde, zihinde beliren kısmı sadece ibadet bölümü olsa da, yapı aslında Süleymaniye Külliyesi’nin bir kısmını oluşturuyor.

Külliyenin geniş alanına cami dışında medrese, hastane, sıbyan mektebi, hamam, kütüphane, imaret gibi çok sayıda bina yapılmış.

Süleymaniye’nin külliyesi, Fatih’in ardından Osmanlı’da inşa edilmiş en büyük 2. yapı grubu konumunda. Yüksek konumu sayesinde bahçesinden Haliç, Marmara, Boğaziçi ve Topkapı Sarayı rahatlıkla izlenebiliyor.

Süleymaniye Camii İstanbul gezilecek yerler avlusu
Süleymaniye Camii avlusu

Sinan’ın “kıyamete kadar yıkılmayacak cami” olarak tanımladığı tarihi yapı dört minareye sahip. Minare sayısı, Kanuni’nin İstanbul’un fethedilmesinin ardından tahta geçen 4. padişah olduğuna işaret ediyor. 4 minaredeki 10 şerefe ise Osmanlı’nın 10. padişahı olduğunu belirtiyor.

28 revakın çevrelediği avlusundan caminin içerisine doğru girildiğinde ziyaretçileri, Osmanlı’daki diğer büyük dini yapıları göz önünde bulundurulduğunda, sade bir mimari karşılıyor. Bu yönüyle Eyüp Sultan Camii’ne benzeyen Süleymaniye’nin iç kısmındaki en görkemli bölümü, Hattat Hasan Çelebi’nin eseri olan Nur Suresi’nin yazılı olduğu kubbesi oluşturuyor.

Geniş kubbe farklı yerlerden getirilerek yapıya eklenmiş 4 büyük sütun ile desteklenmiş. Bekaa Vadisi’ndeki Baalbek Tapınağı, İskenderiye Şehri, Topkapı Sarayı ve Vefa Semti bu sütunların getirildiği yerler.

Süleymaniye Camii iç görünüm
Süleymaniye Camii içi

Yapıyı kente gelen her gezginin İstanbul gezilecek yerler listelerine eklemelerini sağlayan asıl özellikler ise tamamen Mimar Sinan’ın eşsiz zekâsının ürünü. Caminin günümüzde bile mükemmele yakın çizgisini koruyan akustiğini usta mimar, kubbenin etrafına sıraladığı 65 küp aracılığıyla sağlamış.

Cemaate ve yapıya zarar verebilecek canlıların uzak durması için Sinan, avizelerin ortasına deve kuşu yumurtaları koymuş. O zamana kadar inşa edilmiş ilk is odası ise aydınlatmada kullanılan mum ve kandillerin ortamı kirletmesini önlemiş.

Dışarıya açılan 2 penceresi olan bu odaya toplanan tüm is, sonradan mürekkep haline getirilerek birçok önemli yazışmada kullanılmış.

Süleymaniye Camii içi nasıl
Süleymaniye Camii iç görünüm

İç kısmındaki ayrıntıları sayesinde ziyaretçilerinin hayranlığını kazanan caminin bahçesinde Osmanlı’nın en görkemli dönemine imzalarını atmış Kanuni’nin ve eşi Hürrem Sultan’ın türbeleri bulunuyor. Ayrıca her yönden eşsiz sayılabilecek yapının ortaya çıkmasında büyük payı olan Mimar Sinan’ın türbesi de burada sizleri bekliyor.

Kanuni Sultan Süleyman Türbesi

Kanuni Sultan Süleyman Türbesi Süleymaniye Camii
Kanuni Sultan Süleyman Türbesi, Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii bahçesinde görülmeye değer ilk yapı olan Kanuni Sultan Süleyman Türbesi, kudretli padişahın ölümünün ardından oğlu II. Selim tarafından Mimar Sinan’a inşa ettirilmiş.

Sekizgen tasarımlı türbenin dışı ayna ve mermer kullanılarak süslenirken; iç kısmı 16. yüzyıl çinileri, kalem işleri, ağaç işçiliği ile görkemli hale getirilmiş.

Süleymaniye Camii Kanuni Sultan Süleyman Türbesi iç görünüm
Kanuni Sultan Süleyman Türbesi, Süleymaniye Camii

Giriş kapısındaki sancakta yer alan Hacer-ül Esved Taşı, türbeye gelen deneyimli gezginlerin yapı içerisinde en çok ilgi gösterdikleri nesne. Pek çok ziyaretçinin değerini bilmedikleri için es geçtikleri bu taşın tek eşi Kâbe’de bulunuyor ve dokunulmasına izin verilmiyor.

Türbede Kanuni’nin dışında II. Süleyman, II. Ahmet, Mihrimah Sultan, Saliha Dilaşûp Valide Sultan, Asiye Sultan ve Rabia Sultan’a ait mezarlar yer alıyor.

Hürrem Sultan Türbesi

Süleymaniye Camii Hürrem Sultan Türbesi
Hürrem Sultan Türbesi, Süleymaniye Camii

Cami içerisinde en çok ziyaretçi çeken yapılardan bir diğer ise Hürrem Sultan’a ait olan türbe. Yapı, biricik eşinin ölümünün ardından padişah tarafından 1558’de Sinan’a yaptırılmış.

Yapısal açıdan Kanuni’ninki ile benzerlikleri olan türbenin dış cephesi, taş işçiliği ile hareketlilik kazanmış. Revaklı giriş bölümünde yer alan kapısının önünde Kelime-i Tevhit yazılı bir kitabeye yer verilmiş olan türbeye girerken ilginizi çekebilecek diğer unsur, ayet kabartmalarının olduğu kasnak.

Türbenin iç kısmını süsleyen çiniler, çeşitli renklere ve bitki desenlerine sahip. Farklı sır teknikleriyle gösterişli hale getirilmiş yapının siyah renkli çinileri ise mimari kullanım açısından ilk konumunda.

Mimar Sinan Türbesi

Mimar Sinan Türbesi Süleymaniye Camii
Mimar Sinan Türbesi, Süleymaniye Camii

Mimari yönden zengin bir üslup kullanılarak inşa edilmiş 2 türbeyi ziyaretinizin ardından Fetva Yokuşu ile caddenin kesiştiği köşeye giderseniz, Mimar Sinan’ın kendisi için inşa ettiği mezar alanını görebilirsiniz. İnşası 1556 senesinde biten türbe, diğerlerine göre oldukça sade görünüme sahip.

1940 yılındaki restorasyon çalışmaları sırasında duvarları ve pencereleri orijinal görünümünden uzaklaştırılan türbenin yapımında yontma küfeki taşı ile mermer kullanılmış.

Süleymaniye Camii nerede ve nasıl gidilir?

Süleymaniye Camii konumu

Tarihi yapı, Fatih İlçesi’ne bağlı Eminönü Semti’nde yer alıyor. Kapalıçarşı’ya ve Mısır Çarşısı’na yürüme mesafesinde olan dini yapıya otobüs, tramvay, metro ve vapur seferleri aracılığıyla rahatça gidebilirsiniz.

Ulaşım açısından, bölgedeki tüm tarihi yapılara olduğu gibi, en pratik seçenek Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı. Araçtan Laleli-Üniversite Durağı’nda indikten sonra kısa bir yürüyüşle camiye ulaşabilirsiniz.

Beyazıt Durağı’nda indiğinizdeyse Sahaflar Çarşısı ile Büyük Pazar’ın Beyazıt Kapısı arasında kalan yolu takip etmeniz gerekiyor.

Süleymaniye Camii İstanbul gezilecek yerler

Galata Kulesi’ni ziyaret edip, Tarihi Yarımada turuna başlayacakların karşısına çıkacak ilk yapı olan Süleymaniye’ye kendi aracınızla gitmek için Eminönü geldikten sonra İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin önündeki yokuşa sapmanız yeterli. Yokuşu çıkmaya başladıktan sonra tek yapmanız gereken, yol üzerindeki levhaları takip etmek.

Süleymaniye Camii Ziyaret Gün ve Saatleri

İstanbul Süleymaniye Camii tavanı
Süleymaniye Camii tavanı

Cami, yıl boyunca her gün 09.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık tutuluyor. Ancak Sultanahmet Camii gezi rehberinde de belirttiğim gibi namaz saatleri ve giyim tarzı ile ilgili ziyaretçilerin uymaları gereken kurallar belirlenmiş durumda. Bu kurallar çerçevesinde, Süleymaniye’yi gezmek isteyen konukların cemaat namaz kılarken ibadet alanlarına girmemeleri ve İslami anlayışa uygun kıyafetleri giymiş olmaları rica ediliyor.

Son olarak, İstanbul’da konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi İstanbul’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top