İstanbul gezilecek yerler Süleymaniye Camii
Süleymaniye Camii

Otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Süleymaniye Camii, İstanbul’da bulunan Türkiye’nin ve dünyanın en ünlü camilerinden biridir. 1551 – 1558 yılları arasında inşa edilen cami, bir Mimar Sinan başyapıtıdır. Kanuni Sultan Süleyman için yapılan bu başyapıt içerisinde cami, medrese, kütüphane, imarethane ve diğer sosyal yapılar bulunmaktadır. Cami temel olarak Osmanlı mimarisi kullanılarak inşa edilmiştir. Büyük bir kubbeyi iki küçük kubbe destekler ve yapı olarak Ayasofya’ya benzetilir. Hatta bir rivayete göre Süleymaniye Camii, Ayasofya ile yarışacak bir Osmanlı yapısına ihtiyaç duyulduğu için yapılmıştır.

Dünyaca ünlü mimarımız büyük usta Mimar Sinan tarafından yapılan bu yapı, inşa edildiği dönemin son teknolojisi ile yapılmıştır. Günümüze kadar birçok felaket yaşasa da hemen hemen hiç zarar görmeden görkemli bir şekilde ayakta kalmıştır ve İstanbul gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazıdır. İstanbul’un sembollerinden biri olan Süleymaniye Camii’nin iki minaresi 76, diğer iki minaresi 56 metre yüksekliğindedir. Bu yükseklik farkı iyi bir perspektif anlayışı ile harmanlanarak ön ve arka cepheler farklı yüksekliklerde inşa edilmiştir. Osmanlı Devleti Kanuni Sultan Süleyman döneminde en parlak günlerini yaşamıştır. Süleymaniye Camii de buna yaraşır şekilde yapılmıştır.

Süleymaniye Camii içi
Süleymaniye Camii İç Görünümü, İstanbul

Camii avlusu içerisinde Kanuni Sultan Süleyman ve eşi Hürrem Sultan’ın türbeleri görülebilir. Bu türbeler çeşitli vitray ve pırlanta süslemeleri ile dikkat çekicidir. Süleymaniye Camii’ne geldiğinizde her detayın ayrı ayrı düşünüldüğünü ve her birinin görülmeye değer olduğunu fark edeceksinizdir. Kubbe, minare, şadırvan ve revaklar, süsleme ve nakkaşlık sanatı ile dekore edilen bölümler, mihrap ve kubbenin işlemeli iç kısmı, başarılı ses akustiği yaratan atmosferi mutlaka görülmelidir.

İstanbul gezilecek yerler Süleymaniye Camii
Süleymaniye Camii Tavanı, İstanbul

Süleymaniye Camii Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Süleymaniye Mah. 34116 Fatih İstanbul
  • Ulaşım: Eminönü bölgesindeki camiye otobüs, tramvay, metro ya da vapurla ulaşabilirsiniz.
Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın