İstanbul gezilecek yerler Sultanahmet Camii

Otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Sultanahmet Camii, İstanbul’da yer alan dünyanın en ünlü camilerinden biridir. Mavi İznik çinileri nedeniyle “Mavi Cami” olarak da bilinen bu yapı, I. Ahmet tarafından 1609 – 1616 yılları arasında yaptırılmıştır. Mehmet Ağa tarafından yapılan bu eser, Osmanlı’nın Duraklama Döneminde böylesine görkemli şekilde inşa edilmesi nedeniyle o günlerde oldukça eleştirilmiştir. Sultanahmet Camii’nin eleştirilmesinin bir başka nedeni 6 tane minaresi olması ve bu haliyle Mekke mimarisine karşı gelindiği düşüncesidir. Her şeye rağmen Sultanahmet Camii, İstanbul gezilecek yerler listesinde ilk sırada yer alan büyüleyici bir yapıdır. 

Dünyaca ünlü bu camide mutlaka görmeniz gereken kısım ve eserlerin başında dekorasyonunda kullanılan İznik çinileri, 17. yüzyıldan kalma minber, göz alıcı desenlerle bezeli olan kubbe süslemeleri, altıgen şadırvan, avluda yer alan abdesthane gelmektedir. Hem Osmanlı hem de Bizans mimarisinden izler taşıyan Sultanahmet Camii, Marmara Denizi’ne hakim bir konumdadır ve Ayasofya’nın karşısında yer almaktadır. Geniş avlulu cami, 43 metre yüksekliğindedir. Yapının iki yüzden fazla penceresi bulunmaktadır. Pencerelerde yer alan camlara gün ışığı vurduğunda çiniler üzerinde eşsiz bir ahenk oluşturmaktadır. Fakat zaman içerisinde kırılan camların yenilenmesi ile renk ve ışık uyumu bozulmuştur. Sultanahmet Camii dünyada kurulan en görkemli camilerden biridir.

Sultanahmet Camii avlusu
Sultanahmet Camii avlusu, İstanbul

Zaman içerisinde yağmalama, doğal felaketler ve insan faktörü ile bu ihtişamından ödün verilmiştir. Caminin işlemeli camları, değerli avizeleri, hat sanatıyla yazılmış ayetleri zaman içerisinde maalesef zarar görmüştür. Fakat her şeye rağmen 17. yüzyıldan beri ayakta olan Sultanahmet Camii dini, tarihi ve mimari önemini korumaktadır.

Sultanahmet Camii içi
Caminin iç görünümü
Sultanahmet Camii tavan süslemeleri
Cami tavanı

Eğer Sultanahmet tarihi mirasını keşfetmek istiyorsanız, fiyat karşılaştırma yaparak en uygun ve ucuz araç kiralama fiyatlarını sunan Türkiye rent a car firması vivi.com.tr web sitesine uğrayın. Ekonomik ve ucuz Sultanahmet rent a car fiyatlarını inceleyip oto kiralayabilirsiniz.

Sultanahmet Camii Ziyaret Bilgileri

  • Adres:Sultan Ahmet Mah. Sultan Ahmet Camii, 34200 Fatih İstanbul
  • Ulaşım: Eminönü’nden tramvayla Sultanahmet durağında inerek ya da Taksim – Beyazıt otobüsleri ile Beyazıt’ta inerek buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Camii, 08:30 – 12:30, 14:00 – 16:15, 17:15 – 18:30 arasında ziyaret edilebilir. Cuma günleri ise açılış saati 14:30’dur.
  • Giriş Ücretleri: Giriş ücretsizdir.
PAYLAŞ
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın