Szechenyi Termal Hamamı, Budapeşte Hamamları Szechenyi

Duydunuz mu bilmiyorum ama Budapeşte aynı zamanda “hamamlar şehri” olarak bilinir. Ki bu hamam konusunun şehrin Osmanlı Egemenliği’nde olduğu dönemde başladığını da zannetmeyin. Çok daha öncesinde, Roma İmparatorluğu sırasında şehirde termal hamamlar varmış ve Osmanlı Budapeşte’nin bu ününe ün katmış sadece.

Dolayısıyla Budapeşte’de ziyaret edebileceğiniz, hatta sıcak su havuzunda yüzerek şifasından faydalanabileceğiniz pek çok termal hamam var. Ancak bunlardan en ünlüsü, en büyüğü ve dolayısıyla da en önemlisi Szechenyi Termal Hamamı. Yapıldığı günden bu yana 100 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırlayan hamam bu ünü sonuna kadar hak etmiyor mu?

Budapeşte gezilecek yerler Szechenyi Termal Hamamı

Tabii sadece şifalı sularında yüzerek keyif yapmak için değil, bir sanat eseri değerindeki tarihi binası ve burada yer alan diğer rahatlatıcı, keyif verici aktiviteleriyle Szechenyi Termal Hamamı Budapeşte ziyaretinizde mutlaka uğramanız gereken bir durak. Ki termal havuzda yüzmek veya SPA’dan faydalanmak istemeseniz bile yaklaşık 15 dakika süren rehberli turlarla tarihi yapıyı gezmekle de yetinebilirsiniz.

Yakınlarda bir Budapeşte seyahatiniz varsa ve bu kente ilk gidişinizse ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgileri Budapeşte Gezi Rehberi yazımızda bulabilirsiniz.

Szechenyi Termal Hamamı Tarihçesi

Budapeşte turları Szechenyi Termal Hamamı

Budapeşte City Park içerisinde yer alan Szechenyi Termal Hamamı aslında 1881 yılında geçici olarak açılan bir termal hamam. Ancak beklenenden o kadar fazla ilgi görmüş ki, sonradan buraya Neo-Barok stilinde bir saray da inşa ederek hamamı kalıcı olarak açmışlar.

Yapımına 1909 yılında başlanan bu saray Mimar Gyozo Czigler’in eseri ve 1913 yılında tamamlanarak kullanıma açılmış. Açıldığı yıl bile 200 bin kişinin ziyaret ettiği Szechenyi Termal Hamamı’nın ziyaretçi sayısı her geçen yıl da katlanarak artmış.

Hamam bugünkü halinde 15 kapalı hamam, 3 açık hamam, 10 buhar ve sauna odası, SPA merkezi ve gym salonu ile hizmet veriyor.

Bu yazıda sizlere özetle Szechenyi Termal Hamamı hakkında bilgi vermeye çalışıyorum ancak tüm şehirde görülmesi gereken yerleri Budapeşte Gezilecek Yerler yazısında bulabilirsiniz.

Szechenyi Termal Hamamı Aktiviteleri

Budapeşte Hamamları Szechenyi, Szechenyi Termal Hamamı ne yapılır

Avrupa’nın en büyük termal hamamı olan Szechenyi Termal Hamamı magnezyum, sülfat, kalsiyum içeren şifalı suları ile ruhsal ve bedensel rahatsızlıkları olanlara şifa verirken, sıcak havuz ve SPA keyfi yapmak isteyenlere de onlarca keyifli seçenek sunuyor. Kısaca hepsine değineyim.

Szechenyi Termal Hamamı ne kadar

Havuzlar: Szechenyi Termal Hamamı içerisinde şifa amaçlı termal havuzlar olduğu gibi yüzme havuzları ve eğlence amaçlı havuzlar da mevcut. Tesiste 11 termal havuz (kapalı), 1 serinleme havuzu (kapalı), 3 dalış havuzu (kapalı), 1 yüzme havuzu (açık), 1 eğlence havuzu (açık) ve 1 termal havuz (açık) yer alıyor.

Szechenyi SPA / Palm House: SPA merkezinde ise sauna ve hamam keyfinin yanında, ekstra ücret ödeyerek masaj yaptırmak da mümkün. Ki Palm House doğal unsurlarla, huzur verecek şekilde dekore edilmiş bir vaha adeta.

Budapeşte gezisi Szechenyi Termal Hamamı

Restoran ve Cafe: Szechenyi Termal Hamamı tam donanımlı bir tesis olduğu için tüm gününüzü burada geçirebilirsiniz. Dolayısıyla yemek ve içecek bulabileceğiniz bir restoran da mevcut.

Tabii soyunma odaları, duşlar, eşyalarınızı koyabileceğiniz kilitli dolaplar ve dinlenme alanları böyle bir tesiste doğal olarak var.

Szechenyi Termal Hamamı resimleri

Bu arada, yeri gelmişken söyleyeyim. Sıcak su dolu termal havuzlar kış mevsiminde de açık. Dolayısıyla hava sıfırın altında bile olsa, termal havuzun tadını çıkarabilir, şifasından faydalanabilirsiniz. Ve sizin ziyaretinize denk gelen tarihlerde olur mu bilmem ama Szechenyi Termal Hamamı’ndaki partileri de takip etmenizi öneririm. Çeşitli tarihlerde, son derece eğlenceli partiler de düzenleniyor burada.

Szechenyi Termal Hamamı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Szechenyi Termal Hamamı Budapeşte gezilecek yerler

Budapeşte’nin merkezinde, Kahramanlar Meydanı’ndan birkaç dakikalık yürüme mesafesindeki Szechenyi Termal Hamamı’na metro ve troleybus ile ulaşmak mümkün.

M1 metro hattı ve 72 numaralı troleybus’e binerek Széchenyi Fürdő İstasyonu‘nda inmeniz yeterli.

Budapeşte’nin turistik açıdan konaklamaya en uygun bölgeleri, bu bölgelerin özellikleri ve bazı konaklama alternatiflerini Budapeşte’de Nerede Kalınır yazısında bulabilirsiniz.

Szechenyi Termal Hamamı Güncel Giriş Ücretleri

Budapeşte gezi rehberi Szechenyi Termal Hamamı ne kadar

Szechenyi Termal Hamamı giriş ücretlerine geçmeden önce hamama her yaştan ziyaretçi alındığını ancak 14 yaşından küçüklerin termal havuza girmesinin, kendi sağlıkları için, önerilmediğini belirtelim. Bebeklerin termal havuza girişine ise ancak tuvalet eğitimleri varsa izin veriliyor.

Szechenyi Termal Hamamı giriş ücretleri çok değişken ve burada fiyat değişiklikleri almak istediğiniz servislerin çeşitliliğinden kaynaklanıyor. Bir turist olarak Budapeşte’yi ziyaret edeceğinizi ve hamama da turist olarak gideceğinizi varsayarak uygun olabilecek birkaç tarife ve ücretten bahsedeyim.

Farklı beklentileriniz varsa, hamamın resmi internet sitesinden tüm fiyatlara ayrıca ulaşabilirsiniz.

  • Günlük ücret; hafta içi 5900 HUF, haftasonu 6200 HUF (kilitli dolap dahil).
  • Saat 19:00-22:00 arası ücret; hafta içi 6500 HUF, haftasonu 6100 HUF (kilitli dolap dahil).
  • Kilitli dolap yerine kabin tercih ederseniz yukarıda yazdığım fiyatlara 500 HUF eklemelisiniz.
  • Sadece tarihi sarayı gezmek isterseniz ücret; 3000 HUF.

Szechenyi Termal Hamamı Ziyaret Gün ve Saatleri

Szechenyi Termal Hamamı ziyaret gün ve saatleri

Szechenyi Termal Hamamı Resmi tatiller de dahil olmak üzere her gün ziyarete açık.

  • Giriş saatleri 06:00–22:00
  • Palm House saatleri ise 09:00–17:00
Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın