Szeged gezi rehberi

Szeged, Macaristan’ın en büyük üçüncü şehri olmakla beraber şehrin büyüsü olarak Budapeşte ile yarışacak konumdadır. Aynı zamanda da Güney Macaristan şehridir. Şehir de Macarca konuşulur ve para birimi Forint‘tir. Türk Lirası arasında kur farkı neredeyse yok denecek kadar azdır bu sebeple Avrupa da gezilecek ucuz yerlerin başında gelir. Şehir Sırbistan’ın sınırında yer alır ve Macaristan’ın en çok güneş ışığı alan şehri olarak bilinir.

Szeged macaristan
Szeged Macaristan

Szeged gezi rehberi yazısında neler bulacaksınız?

Szeged Gezi Rehberi

Szeged uzun bir süre Osmanlı hakimiyeti altında kalmıştır. Bu yüzden şehir de bulunan tarihi yapılar da Osmanlı izlerine rastlanmaktadır. Şehirde yaşayanların çoğu öğrenci bunun sebebi de Macaristan için oldukça önemli olan Szeged Üniversitesi‘nin bulunması.

Szeged gezi rehberi University

Üniversitenin ana binası şehrin tam merkezinde bulunuyor ancak fakülteleri şehrin içinde dağınık konumda. Şehir Tizsa Nehri‘nin her iki kıyısına kurulmuş. Old Town dediğimiz kısmı 2. Dünya Savaşı’ndan kalma binaları ve yapıları içeren bölüm nehrin diğer kıyısı ise daha yeni yerleşim yerine sahip.

Genel olarak küçük bir şehir  her yere yürüyerek ya da bisiklet kullanarak gidebilirsiniz. Caddeleri oldukça geniş ve küçük bir şehir olduğu için her şey elinizin altında.

Szeged’de Ulaşım

Budapeşte’den Szeged’e ulaşım için uçakla Budapeşte’de ki havalimanına indikten sonra havalimanından kalkan shuttle yardımıyla merkez tren istasyonuna ulaşabilirsiniz. Daha sonra buradan Szeged treni için yaklaşık 1900 Forint’e bilet alıp Budapeşte’den Szeged’e doğru süren 1.5 saatlik tren yolculuğunun keyfini çıkarabilirsiniz.

Tren seferleri her yarım saatte bir var. Öğrenciler için ayrı indirim uygulanıyor. Biletlerinizi alabileceğiniz makinalar ve gişe görevlileri mevcut. İngilizce olarak anlaşmak biraz zor olsa da tabelalarda ki sefer saatlerinden anlaşabiliyorsunuz.

Yol boyunca kırsal birçok yer, güzel çiftlikler görüyorsunuz ve Szeged’e yaklaştığınızı da uzaktan görünen kilisesinden anlıyorsunuz.

Szeged’e indiğiniz de küçük bir tren istasyonu var. Küçük olmasına rağmen buradan kalkan trenler ile Macaristan’ın dört bir yanına ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Aynı zaman da şehirdeki Mars Ter otobüs terminalinden de 1000 Forint’e Sırbistan’a geçiş yapabiliyorsunuz.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta bineceğiniz otobüs Macar firmasına ait ise sadece Macar para birimi olan Forint’i Kabul ederken Sırp otobüsleri sadece Sırp Dinarı’nı kabul etmekte.

Her ay kesinlikle şehir de bir festival oluyor. Bunlardan Şarap Festivali (her yıl 21 mayıs), Macar Salamı FestivaliDans Festivali, Rock Festivali, Bira Festivali gibi festivaller benim denk geldiklerim. Hepsine ücretsiz olarak katılabilirsiniz zaten çoğu sokak festivali oluyor.

Szeged noel pazarı

Szeged’de Ne Yenir?

Şehir de gidip bir şeyler yiyip içebileceğiniz birçok mekan mevcut. Szechenyi Ter çevresinde  Cooltour Cafe ve Pivo Var Erasmus buluşmalarının sık yapıldığı bira, şarap ve kahve içebileceğiniz güzel mekanlardan.

En ucuz yiyecek alışverişinizi Tesco marketlerden yapabilirsiniz. Bu markette çok çeşitli Macar tatlıları mevcut ve chocolate snail denemenizi öneririm. Merkezdeki John Bull Pub‘da Macarların ünlü çorbası (bizim türlü yemeğimize benzeyen) Gulyas‘ı tadabilirsiniz.

Goulash macaristan
Goulash

Bir İngiliz Pub‘ı olmasına rağmen şehir de en güzel yapan yer burası. Şehrin ara sokaklarında gizlenmiş birkaç pizzacı bulabilirsiniz ve fiyatları oldukça ucuz. Pizzaları cm ile satıyorlar.

Yine Macar tatlısı olan ve sadece festival zamanlarında bulabileceğiniz Kürtoskalacs ve büfeler de bulabileceğiniz Palaçinka (krep) denemelisiniz.

Kurtoskalacs yemeği
Kurtoskalacs

Bir de bizim pişiye benzer Langos var ki üzerinde peynir eritilerek yenilen tuzlu bir yiyecek.

Langos yemeği
Langos

Bunların dışında merkez de küçük bir büfe olan Aradi harika Gyros Pita yapıyor. Gyros Pita dönere oldukça benziyor ancak pide ekmeğinin içinde farklı bir sos ve yeşillik ile servis ediliyor.

Gyros Pita szeged
Gyros

Şehir de birçok yöresel yemekleri tadabileceğiniz restaurantlar Oskolto UtcaRoosevelt Ter çevresinde bulunmakta. Ancak bu mekanlar self servis olarak çalışıyor ve aldığınız yiyeceği tabakta gramına göre ölçerek fiyatlandırma yapıyorlar.

Klauzal Squarre Szeged

Şehirde bir de Türk restoranı olan Duna Restaurant bulunuyor. Burada baklavadan tutunda lahmacun, pide, döner, iskender her şeyi bulabilirsiniz. Sahibi Türk olsa da restoranda çalışanların hepsi Macar.

Bunların hepsinin dışında eğer ben alışılmış tatlardan vazgeçemem diyorsanız şehrin tek alışveriş merkezi olan Arkad’da bulunan yemek yerlerinde yiyebilirsiniz. Meydanda olan bir diğer mekan Acapella’dan dondurma almayı ya da çeşit çeşit pastalarından denemeyi unutmayın.

Szeged Macaristan
Szeged

Yerel içkileri olan Palinkayı köşe başı olan her marketten bulabilirsiniz. Hediyelik götürmek isterseniz mini boyları da mevcut. Şehirdeki menüler de yoğun olarak salam, sosis kullanılıyor.

Bunların dışında hamur işi ürünlerini de tatmak isterseniz pastanelerinde bulabilirsiniz. Yemek tercihinizi manzaralı güzel başka bir yer de kullanmak isterseniz Tizsa nehrinin kenarında Felso Tizsa dan yana kullanabilirsiniz.

Szeged’de nereden alışveriş yapılır?

Şehrin merkezinde birçok ikinci el dükkanı bulunmakta. Çok uygun fiyatlara çok farklı şeyler bulmanız mümkün. Bunun dışında alışveriş merkezi olan Arkad bulunmakta burada daha ünlü markaların kıyafetlerini bulmanız mümkün.

En ilginç hediyelik eşyalar için Szeged otobüs durağı (Mars ter) da bulunan bit pazarını tercih etmelisiniz. Mağazalar pazar günleri kapalı ve hafta içi ise akşam 18.00’a kadar çalışıyorlar.

Cumartesi günü ise saat 13.00 da kapanıyorlar. İkinci el dükkanlarında sadece nakit para geçiyor. Alışveriş merkezinde ise kredi kartı kullanabilmekte mümkün. Bit pazarında da yine yanınızda nakit bulundurmanız gerekebilir.

Szeged Gezilecek Yerler

Şehir merkezinden yürüme mesafesi 15 dakika uzaklıkta olan Tizsa Nehri‘ne giderek nehrin kenarındaki halka açık parklar da oturabilir ve nehre karşı içkinizi ya da kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Sosyalleşmek açısından da oldukça popüler  olan üniversite öğrencilerinin takıldığı bir mekan.

Tisza River Hungary
Tisza Nehri

Szeged’ in biraz dışında bulunan otobüs kullanarak ya da bisiklet ile gidebileceğiniz Szegedi Vadaspark-zoo bulunmakta. 1500 Forint gibi bir fiyata giriş yapabilirsiniz.

Belediye binası Szechenyi Ter adresinde bulunuyor. Yapı neo-barok tarzı inşa edilmiştir. Szechenyi Ter’ de aynı zaman da büyük bir park bulunmakta ve festivallerin çoğu burada düzenleniyor. Bu yerin hemen köşesinde termal havuz olan Anna Bath bulunmakta.

Girişi 1000 Forint ve içerisinde birçok sıcak su havuzu var. Bu havuzun kaynak suyunun şifalı olduğuna inanılıyor. Roosvelt Ter adresinde Mora Ferench Museum bulunmakta ve bu müze de dönemsel olarak birçok eser sergilenmektedir.

Mora Ferenc Museum of Szeged
Mora Ferenc Museum

Dom Ter de ise Szeged’in en büyük kilisesi bulunmaktadır.

Dom square Szeged
Dom Meydanı

Aynı zaman da Szeged’in ün yaptığı Paprika‘nın ise şehir de bir müzesi var. Felso Tizsa adresinde olan bu Salam ve Paprika Müzesi‘ne yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Giriş ücreti makul ve bir de meşhur Macar salamından tadım yaptırıyorlar. Stephen meydanında bulunan Su Kulesi ise Szeged manzarasını izlemek için gayet uygun.

Water tower Szeged

Aradi Vertanuk Tere adresindeki meydanda Ferenc Rakoczi II’nin atlı heykeli ve Szoreg Savaşları Anıtı sütunu bulunmaktadır.

Szeged Hungary

Anıtın dibindeki mermer plakette Arad savaşında öldürülmüş 13 generalin isimleri yazılıdır. Gezilmesi gereken bir diğer adres Klauzal Meydanı burada “Sokak müziği” heykeli bulunmaktadır.

Meydanın tam ortasında ise, Lajos Kossuth tarafından yapılmış tam boy “rakam” heykeli görülmektedir. Meydanın çevresinde ise, şehirlilerin favori alışveriş ve toplanma merkezi “Virag” bulunur.

Napfenyfürdo Aquapolis Torontal ter denilen yerdeki bu tesis, bir su eğlence parkıdır. Burada, akarsu geçişleri, şelaleler ve diğer eğlence unsurları bulunmaktadır. Eğer yaz döneminde buraya Erasmus yapmaya gelmişseniz çoğu parti burada verilir onun dışında bireysel olarak kendiniz de giriş yapabilirsiniz.

Bir başka görülecek nokta  Ulusal Tiyatro Vaszy Victor ter adresindedir. Tiyatro, selden sonra inşa edilmiş ihtişamlı bir binadır. Tiyatro açıldıktan hemen sonra bir yangın geçirmiş ve oldukça zarar görmüştür.

Sinegog-Uj Zsinagoga szeged josica adresindedir. Burada yaşayanlar sinagogu şehrin en heybetli anıtı olarak gösterirler. İç bölümü muhteşem güzel kubbesi yanında mavi ve altın yaldız renkleriyle dekore edilmiştir.

Szeged gezi rehberi sinagog

Szeged’den Budapeşte‘ye günübirlik geçip açık hava termal havuzlarında kış ayında gidip ısınabilir, Szent Istvan Bazilikasından 400 Forint’e Budapeşte manzarasını izleyebilirsiniz.

budapeste termal havuz
Budapeşte Termal Havuz

Parlamento binası önünde bir hatıra fotoğrafı çektirip Buda ve Peşte’yi birleştiren Chain Bridge de yürüyüş yapabilirsiniz.

budapeste parlamento binası
Budapeşte Parlamento Binası

Köprüden buda tarafına geçip oradaki Fisherman’s Basiton (Balık Burcu)’ u gezip Mathiass Kilisesi‘ni görebilirsiniz.

Fisherman Bastion budapeste
Budapeşte Fisherman Bastion

Peşte’ye dönersek en önemli caddesi Vaci Utca. Bu cadde üzerinde en güzel kafeler ve yemek yenilecek alanları bulabilirsiniz. Bu caddenin sonunda ise Central Market Hall isimli yer bulunmakta.

budapeşte kapalı pazarı
Budapeşte Kapalı Pazar

Burada her gün farklı bir ülkenin yerel yiyecekleri ve hediyelik eşyaları satılmakta. Budapeşte’nin diğer bir ünlü caddesi ise Andrassy Utca. Bu cadde üzerinde Opera binası bulunuyor ve belli saatlerde rehberli olarak gezebiliyorsunuz.

Budapeşte’nin en önemli gezilecek yerleri arasında Kahramanlar Meydanı da bulunmakta. Macarların Avrupa’ya gelişinin 1000.yılında yapılmış bir meydan. Etrafında müzeler ortasında heykeller var.

Kahramanlar Meydanı’nın arkasında kalan Varosliget şehir parkı var. Bu parkın girişindeki gölet kışın donuyor ve üzerinde buz pateni yapma imkanı bulabiliyorsunuz.

Varosliget park budapeste
Varosliget Park Budepeşte

Eğer Szeged yakınlarında doğa ile iç içe olup belki biraz da festival havası yaşamak isterseniz Lake Balaton’a giderek büyük müzik festivallere katılıp yüzmek için göle girebilirsiniz.

Balaton Keszthely Hungary
Balaton Keszthely

Budapeşte ile ilgili bilgileri Budapeşte Gezi Rehberi, Budapeşte gezilecek yerler ve Budapeşte’de nerede kalınır? başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın