Taipei gezilecek yerler listesi

3 milyona yaklaşan nüfusuyla Taiwan’ın başkenti Taipei farklı kültürü, yemekleri, modern ve gelenekselin birbirine karışan dokusu ve hareketli hayatıyla ölmeden önce görülmesi gereken metropollerden. Taipei gezilecek yerler listesinde kentteki görülmeye değer yerlerden tek tek bahsedeceğim ancak yazıya şehrin tarihçesi ve biraz da kültüründen bahsederek başlamak istiyorum.

Taiwan’ın kuzeyinde Doğu Çin Denizi’ne kıyısı bulunan şehir Tamsui Nehri etrafında şekilleniyor. Adanın ilk yerlileri Aborjin soyundan gelen Ketagalan Kabilesi olup ardından şehir ve tüm ada Malay’ların evi oluyor.

17. YY’da Çin hükümdarlığına giren şehir o dönemde Hollanda ve İspanyollar’ın da ilgisini çekiyor. 1884 yılında resmen bir şehir olarak ilan edilen Taipei 1887’de ise eyalet statüsüne geçmiş.

1890’da ise tüm adayı Japonlar’ın ele geçirmesiyle birlikte yeni bir döneme girilmiş. 1945’de tekrar Çin hakimiyetine giren Taiwan bağımsızlığını kazandığı 1950 yılına kadar da öyle kalıyor ve şehir bugün tarihinde kendisine hükmetmiş Çin, Japon ve Hollanda’nın izlerini hala taşıyor.

Geçtiğimiz son 15–20 yılda gelişen, büyüyen şehir Asya’nın en zengin ikinci şehri olarak biliniyor ve kent bugün dünyadaki en önemli elektronik ürünleri üreticisi ve bilgi teknolojileri merkezi diyebilirim.

Hem iş adamları hem de turistler tarafından çokça ziyaret edilen Taipei modern gökdelenlerle geleneksel Çin ve Japon mimarisinin bir arada yaşadığı, endüstriyel, finansal ve kültürel bir merkez. Sokak yemekleri, pazarları, müze ve tapınaklarıyla ziyaretçilerine zengin seçenekler sunan şehri anlatmaya başlamanın yeri geldi sanırım.

Taipei Gezilecek Yerler Listesi

Taipei’de gezip görülmesi gereken en önemli yerler:

  1. Taipei 101
  2. Shilin Gece Pazarı
  3. Taiwan Ulusal Müzesi
  4. Tinyuan Tapınağı
  5. Longshan Tapınağı
  6. Twatutia Bölgesi (Eski Taipei)
  7. Tamsui Caddesi
  8. Ximending
  9. Beitou Kaplıcaları ve Kaplıca Müzesi
  10. Xizhi Star Köprüsü

1. Taipei 101

Taipei gezilecek yerler Taipei 101

Taipei Dünya Finans Merkezi adıyla da bilinen gökdelen benzersiz bir şehir mazarası da izleyebileceğiniz gözlem terasına sahip.

İçerisinde AVM, sanat galerisi, restoran ve cafeler de bulunan gökdelenin seyir terasına giriş ücreti ise 17 USD civarında. Ayrıca geceleri gökdelende ışık gösterileri de yer alıyor.

2. Shilin Gece Pazarı

Taipei gezilecek yerler Shilin Gece Pazarı

Shilin Bölgesi’ndeki Jihe Caddesi’nde yer alan gece pazarı takı ve diğer hediyelik eşyaları da bulabileceğiniz bir cennet olsa da asıl sokak yiyecekleriyle ünlü. Şehre özgü yiyecekleri bulabileceğiniz pazarda sadece dolaşarak bile zaman geçirebilirsiniz.

3. Taiwan Ulusal Müzesi

Koleksiyonunda altın ve bakır paralar, dinazor ve başka hayvan fosiller, Taiwan’daki bankacılık sisteminin gelişime tanıklık eden döküman ve görseller gibi birbirinden farklı ama son derece ilginç eserler bulunduran Taiwan Ulusal Müzesi Taipei gezilecek yerler listesindeki en önemli müze diyebilirim.

1908 yılında kurulan müze aynı zamanda ülkenin en eskisi. Xiangyang Caddesi’nde yer alan müzeye giriş ücreti 8 USD ve haftanın her günü ziyarete açık.

4. Tinyuan Tapınağı

Taipei gezilecek yerler Tinyuan tample

Taipei gezilecek yerler listesinin en büyüleyici tapınağı Tin Yuan (Tian Yuan) aslında bir Taoizm ibadethanesi. Datun Dağı ve Taiwan Boğazı ile çevrelenen tapınağın manzarası nefes kesici.

Yapının kendisi ve iç dekorasyonu da çok güzel ancak burayı özellikle Mart ayında ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Kiraz Çiçeği Festivali’nin de yer aldığı Mart ayında tapınak ve çevresi doğal güzellikler açısından çok daha güzel ve o dönemde dünyanın her yerinden turist ziyaret ediyor.

5. Longshan Tapınağı

Taipei Longshan temple

Taiwan’daki en ünlü tapınak olan Mengjia Longshan Budist Tapınağı 1738 yılında Fujian’dan buraya gelen Çinliler tarafından yaptırılmış. Taipei’nin tarihi bölgesi Wanhua’da yer alan tapınak doğal afetlere ve savaşlara rağmen bugüne kadar sapasağlam kalmayı başarabilmiş bir ibadethane.

Aynı zamanda ülkedeki en büyük ve en eski tapınak olma özelliğini de koruyan Longshan bugün sadece Budistler’in değil Taoist ve Mazu gibi diğer tanrılara tapanların da ibadet için ziyaret ettiği bir yer.

Böylesine barışçı ve her türden inanca açık bir tapınağı -üstelik zarif ve çok detaylı işçiliği de görmeye değerken- görmeden Taipei’den ayrılmamanızı tavsiye ederim. Tapınağa giriş ücreti alınmıyor, haftanın her günü de ziyarete açık ancak bağış kabul ediyorlar.

6. Twatutia Bölgesi (Eski Taipei)

Taipei'de gezilecek yerler Eski Taipei

Dadaocheng adıyla da bilinen Twatutia kentin tarihi merkezi. Şehrin Japon ve Çin sömürgesi olduğu dönemlerden kalma tarihi yapıları, dar sokakları ve sıradışı atmosferi sebebiyle mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri olan bölgede yer alan en önemli noktalar ise Dadaocheng İskelesi, Chen Tian–Lai (eski bir çay atölyesi), Wang’s Tea (çay evi), Zhenwei Çay Evi, Dihua Sokağı, ArtYard1, ArtYard67, ArtYard2022 isimli sanat evleri, Yongle Çarşısı, Xiahai Tapınağı ve Cisheng Tapınağı. Bunlardan hiçbirini ziyaret etmeseniz bile Twatua Bölgesi’ne giderek birkaç saat sokaklarında dolaşmanız Taipei ruhunu tatmak için birebir.

7. Tamsui Caddesi

Keelung Limanı’nın hemen yanında yer alan Tamsui Caddesi nostaljik ve egzotik Uzakdoğu atmosferini yerinde deneyimlemek için birebir. Yerel el sanatları ürünleri satan mağazalar, butikler yanında caddenin kalabalığı da deneyimlemenizi önereceğim aktivitelerden.

Tamsui Caddesi ayrıca yeme içme açısından da ideal bir tercih. Özellikle Taiwan sokak yemeklerini denemek isteyenler yağlı fasulye, kızarmış balık krakeri veya yumurtanın farklı usüllerde pişirilmesi elde edilen atıştırmalıkları mutlaka denemeli.

8. Ximending

Taipei gezilecek yerler Ximending

Taipei gezilecek yerler yazısında tekrar şehrin modern yüzüne dönelim. Kenti ziyaret eden turistler arasında da son derece popüler olan bölge New York’un 5. Caddesi’ni aratmıyor.

Zincir mağaza ve high-end markaların butikleri, lüks restoran ve cafelerle dolu olan bölge her yaştan ve her türden insanı eğlendirecek aktivite zenginliğine sahip. Taiwan’daki sadece yayalara açık olan Ximending Bölgesi’ni ziyaret etmenizi öneririm.

9. Beitou Kaplıcaları ve Kaplıca Müzesi

Taipei'de görülecek yerler Beitou Kaplıcaları

Yeryüzündeki cennet Beitou Kaplıcaları aynı zamanda milyonlarca turistin de ziyaret noktası. Aslında kaplıca müzesi eski bir Japon Hamamı.

Öte yandan görecekleriniz bununla sınırlı değil. Sülfürlü su ve buharın insan sağlığı üzerindeki etkileri hakkında bilgilendirici bir gezi olmasının yanı sıra, kaplıca keyfini yaşamak, bu arada da Beitou’nun nefes kesici doğal güzelliklerinin tadını çıkarmak bu yarım günlük turun en önemli güzellikleri.

10. Xizhi Star Köprüsü

Yaya ve bisikletliler için özel olarak tasarlanan ve yapılan Xizhi Star Köprüsü mikrofonu andıran modern mimarisi ile kentin en göze çarpan yerlerinden.

Taipei gezilecek yerler yazısının en büyüleyici gece manzarasına sahip olan köprüyü gün batımında ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

11. Laomei Green Resifi

Taipei Laomei Green Resifi

Shimen Bölgesi’nde yer alan Laomei Green Resifi volkanik lavlar tarafından oluşturulmuş yemyeşil resifleri görebileceğiniz tek yer.

Manzara özellikle Nisan ve Mayıs aylarında büyüleyici bir güzelliğe sahip oluyor. Gezdiği yerlerin doğal güzelliklerini merak eden gezginlerin mutlaka görmesini öneririm.

12. Chiufen (Jiufen) Köyü

Taipei Chiufen Jiufen

Taipei’nin kuzeyinde yer alan Jiufen Köyü aslında yarım günlük bir tur. Sahil şeridindeki kendine özgü kaya oluşumları, balıkçı köyleri, taşra çiftlikleri ve sevimli çay evleri bu turun vaat ettiği en önemli güzelliklerden.

Bir zamanlar altın madenleriyle bilinen köyde bugün Spirited Away isimli Oscar ödüllü çizgi filme de ilham kaynağı olan dağ eteklerinde yer alan eski köy evlerini, daracık tarihi sokakları gezebilir, çay evlerinde biraz mola verip doğal ve tarihi güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Taipei gezilecek yerler listesine aldım ancak orada sizi gezdirecek bir rehberiniz yoksa şehir dışındaki bu yarım günlük turu MyTaiwanTour ile yapabilirsiniz.

Taipei’de Nerede Kalınır?

Taipei’de konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz; 3 yıldızlı Green World ZhongXiao, Ark Hotel ve 4 yıldızlı Green World Grand NanJing, Hotel Midtown Richardson, ile 5 yıldızlı The Okura Prestige Taipei, adlı tesislere göz atabilirsiniz.

Taipei'de nerede kalınır Hotel- Midtown Richardson
4 yıldızlı Hotel Midtown Richardson, şehirde konaklama yapabileceğiniz güzel bir tesis. Oteli incelemek için tıklayın.

Şehirde konaklama konusunda genel bilgileri ve tüm otel tavsiyelerimiz hakkında detaylı bilgileri Taipei’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın