Tallinn gezilecek yerler

Baltık ülkelerinin en popüler şehirlerinden olan Tallinn, mavi ile yeşili bir arada buluşturan doğal dokusu ile gelen gezginlerine huzur verici anlar sunuyor. Estonya‘ın başkenti olarak bilinen şehrin her köşesinde, Orta Çağ döneminin kalıntılarına rastlanılıyor. Tallinn gezilecek yerler içerisinde bulunan bu tarihi ve doğal güzellikleri görebilmek için siz de hemen Finlandiya Körfezi kıyısında yer alan muazzam şehre tatil planları yapmaya başlayabilirsiniz.

Tallinn Gezilecek Yerler Listesi

Estonya‘nın ana limanı olarak nitelendirilen Tallinn, Helsinki‘nin 80 km güneyinde yer alıyor. 159.2 km alan üzerinde yayılım gösteren Avrupa kentinde, modern ve klasik unsurlar bir arada gözleniyor. Arnavut kaldırımlı yolları, ihtişamlı kiliseleri ve uzunca devam eden surları ile adeta masal diyarını andırıyor.

Ilıman iklimin görüldüğü muazzam şehre, direkt düzenlenen uçak seferleri sayesinde kısa bir yolculuk geçirerek ulaşabilirsiniz. Seyahat durumunuza göre Varşova veya Viyana üzerinden düzenlenen aktarmalı uçuşları da tercih edebilirsiniz.

1. Alexander Nevsky Katedrali

Tallinn gezilecek yerler Alexander Nevsky Katedrali

Lossi Plats semtinde yükselen Alexander Nevsky Katedrali (Alexander Nevsky Cathedral), zengin dekorasyon işlemeleriyle 1894 yılından beri tarihi önemini koruyor.

Şehrin en büyük Ortodoks küp katedrallerinden olan görkemli yapıtın her noktasında Rus mimarisi yansıtılıyor. Vitray işlemeli pencereleri ve soğan kubbelerinde görülen yaldızlı demir haç sembolleri, tarihi yapıta otantik bir hava kazandırıyor.

Mikhail Preobrazhensky tarafından inşa edilmiş olan katedrale, Tallinn gezilecek yerler içerisinde mutlaka yer vermelisiniz.

2. Toompea Tepesi

Toompea Tepesi Tallinn

7 hektarlık alanı kaplayan Toompea Tepesi (Toompea Hill), şehrin merkezine yakın konumda bulunuyor. Yaklaşık 20 ile 30 metre arasında olan tepe, önceleri zengin ve soylu kesimin yaşadığı bir yönetim merkezi olarak kullanılmış.

Günümüzde şehrin siluetini ortaya koyan muazzam manzarasıyla kendini belli ediyor. Kale duvarları ile çevrelenmiş tepeye, sevdikleriniz eşliğinde gelebilir ve hoş sohbetler eşliğinde günün yorgunluğundan uzaklaşabilirsiniz. Dilerseniz at arabası şeklindeki tezgahlar üzerinde beğeniye sunulan badem şekerlerinden satın alabilirsiniz.

3. Eski Şehir

Tallinn gezilecek yerler Eski Şehir

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde görülen Eski Şehir (Old Town), canlı yaşantısı sayesinde gelen tüm turistlerin ilgi odağı oluyor. Arnavut kaldırımlı sokakları, geleneksel kıyafetlere bürünmüş Estonya kızları, kiliseden çıkan çan sesleri sayesinde Orta Çağ’ın otantik havasını yaşatıyor.

Halkın oturduğu evlerden devlet ve kilise binalarına kadar birçok mimari yapının bulunduğu meydanda, eğlenceli vakitler geçirebileceğinizden emin olabilirsiniz.

4. Kadriorg Sarayı

Kadriorg Sarayı Tallinn

KUMU şube parkında görülen Kadriorg Sarayı (Kadriorg Palace), Petrine barok tarzında dizayn edilmiş turistik rotalardan birisi.

Çar Deli Petro‘nun girişimiyle 1710‘da yılında yapımı tamamlanan göz alıcı yapıtın bir kısmı günümüzde resim galerisi olarak işlev görüyor. İçerisinde yer alan Kadriorg Sanat Müzesi‘nde ise 16 ve 17. yüzyıl dönemine özgü sanatsal eserler sergileniyor.

5. Eski Eczane

Tallinn Eski Eczane

Kaynaklarda yer alan bilgilere göre 1422 yılından beri işletilen Eski Eczane (Town Hall Pharmacy), Tallinn gezilecek yerler keşfinin en çok merak edilen noktalarından. “Avrupa’nın En Eski Eczanesi” unvanını taşıyan Eski Şehir bölgesindeki binanın bir kısmı müze, diğer kısmı da eczane olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Tarihi eczanede önceleri tedavi amaçlı kullanmak için yakılmış kirpi, at boynuzu tozu veya yakılmış arı türünde hayvan kalıntılarına yer verilmiş. Son dönemlerde modern ilaçların yanı sıra kağıt, mürekkep, mum ve fener gibi çeşitli eşyalara da ev sahipliği yapıyor.

6. Viru Kapısı

Tallinn gezilecek yerler Viru Kapısı

Geçmişi 1300’lü dönemlere kadar dayanan Viru Kapısı (Viru Gate), Old Town bölgesine aşağı kısmında karşınıza çıkıyor. Kapıdan giriş yapıldığında renkli restoranlardan kafelere, dünyaca ünlü butikçilerden hediyelik eşya satan küçük dükkanlara kadar pek çok mekan göze çarpıyor.

Dekoratif dizaynı ile beğeni toplayan tarihi kapıyı, Tallinn gezi rotalarınız arasına ekleyebilirsiniz. Caddesi üzerinde bulunan çiçek pazarında, kısa bir gezinti yapabilir veya panoramik fotoğraflar çektirebilirsiniz.

7. Kiek in de Kök Kulesi ve Burç Geçitleri

Tallinn Kiek in de Kok

İlk etapta etkileyici dış mimarisi ile öne çıkan Kiek in de Kök Kulesi ve Burç Geçitleri (Kiek in de Kok), 38 metre ölçüsündeki uzunluğu sayesinde şehir merkezinde heybetli bir görüntü çiziyor.

1475 yılında inşa edilmiş olan topçu kulesinin dış kısmında, burç geçitlerine yer veriliyor. Şehrin tarihi dokusuna vurgu yapan bu geçitler; görüntü, efekt ve ses ayrıntıları sayesinde heyecan verici bir atmosfer yaratıyor.

3 ve 4. numaralı tramvay hattı ile Komandandi Tee meydanına gelerek, günümüzde müze olarak faaliyetlerini sürdüren bu tarihi kuleyi ve geçit eklentilerini ziyaret edebilirsiniz.

8. Raekoja Plats

Tallinn Raekoja Plats

Belediye Sarayı Meydanı olarak da isimlendirilen Raekoja Plats (Town Hall Square), şehrin en canlı merkezi noktaları arasında görülüyor. Hansa kentinin aşağı kesiminde bulunan bu meydanda, modern kafelerden dünyaca ünlü mağazalara kadar pek mekan sıralı.

Alışveriş için ideal bir seçenek oluşturan hareketli alanda ayrıca açık hava konserleri, fuarlar ve Orta Çağ festivalleri gibi çeşitli kültürel etkinlikler de düzenleniyor.

9. Katerina Geçiti

Tallinn gezilecek yerler Katerina Geçiti

Arnavut kaldırımlı dar şerit yapısına sahip olan Katerina Geçiti (Katarina Kaik), şehrin kültürel dokusunu temsil eden muazzam bir turistik rota.

Yerli yabancı pek çok ziyaretçi tarafından tercih edilen geçit üzerinde, el işçiliği yapan kadınların cam sanatı, ahşap boyama veya örgü gibi çeşitleri hünerler gösteriliyor. El emeği ürünler, açık stüdyo tarzında dizayn edilmiş geçidin küçük atölye odalarında hazırlanıyor.

10. Kadriorg Park

Tallinn görülecek yerler Kadriorg Park

Tallinn gezilecek yerler çizelgesinin en doğal alanı Kadriorg Park, yaklaşık 70 hektarlık geniş bir alanı kaplıyor. Başkanlık Sarayı’na yakın mesafede bulunan sit alanı, büyüklüğü ve doğal yapısı sayesinde Amerika’nın Central Parkı‘na benzetiliyor.

Yürüyüş parkurları, süs havuzları ve kuğu ile zenginleştirilmiş alanda doğa ile iç içe huzurlu bir gün geçirebilirsiniz. Dilerseniz park içindeki Estonya ve Kadriorg sanat müzelerini dolaşabilirsiniz.

11. St. Mary Katedrali

Tallinn St. Mary Katedrali

Toom-Kooli adresinde ahşap işlemeli tasarımıyla büyüleyen St. Mary Katedrali (St. Mary’s Cathedral), Estonya’nın en eski kiliseleri arasında değerlendiriliyor. Dome Klisesi ismiyle de bilinen tarihi yapıt, 1240 yılında Danimarkalılar tarafından inşa edilmiş.

Tonoz, sunak ve lahit eklemeler ile gelen tüm turistlerin üzerinde etkileyici bir tarihi his uyandırıyor. Jindrich Matyas Thurn, Samuel Greig ve Fabian von Fersen ise katedralde gömülü olan dünyaca ünlü asilzedeleri temsil ediyor.

12. St. Olaf Kilisesi

Tallinn gezilecek yerler St. Olaf Kilisesi

İhtişamlı tasarımı sayesinde göz dolduran St. Olaf Kilisesi (St. Olaf Church), 125 metreye yakın ölçüsü sayesinde görenleri bir hayli hayrete düşürüyor.

Old Town bölgesinin yüksek kesiminde konuşlanan devasa yapıt, 10.00-18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. 12. yüzyıl döneminde kurulduğu tahmin edilen kiliseye, 1 ve 2 numaralı tramvay hattını kullanarak kolayca ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Katedrale çıktığınız zaman, üstelik şehrin kusursuz güzellikteki manzarasını seyredebilme imkanı da elde edebileceksiniz.

13. Şişman Margaret Kulesi

Tallinn'de gezilecek yerler Fat Margaret Tower

İsmini dış görünüşünün bombeli tasarımından alan Şişman Margaret Kulesi (Fat Margaret Tower) denizden gelebilecek olası düşman saldırılarına karşı savunma amaçlı kurulmuş muhteşem bir eser.

Tarihte belirli bir süre hapishane olan Pikk Caddesi üzerindeki kule, günümüzde deniz müzesi olarak turistik cazibesini korumaya devam ediyor. Müze koleksiyonu içerisindeki görülen Antik dalış ekipmanları ve Neolitik balıkçılık aletleri gibi denizciliğe dair eserler, kulenin dört katında dağılım gösteriyor.

14. Belediye Binası (Tallinn Raekoda)

Tallinn Raekoda

1404 yılında Gotik mimari tarzında bağlı kalınarak dizayn edilen Belediye Binası (Tallinn Raekoda), antik pazar meydanının güneyinde dikkatleri çekiyor. 6,8 metre uzunluğunda tasarlanan tarihi bina, 1997 yılından beri UNESCO tarafınca koruma altına alınıyor.

Alçak kabartmalı taş işlemeleriyle bezenmiş Yurttaşlar Salonu, binanın en önemli bölümlerinden birisi. İki tonozlu yapıdaki salonda, müzik gösterileri için kullanılabilecek büyük bir piyano göze çarpıyor.

15. Rigigikogu (Estonia’s Parliament)

Tallinn Rigigikogu

Tompee Kalesi‘nin bahçe kısmında görülen Rigigikogu (Estonia’s Parliament), pembe renkli tasarımı ile şehre ayrı bir güzellik katıyor. Muntazam şekilde döşenmiş iç kısmında, sanat ve kale sergilerine yer veriliyor.

Tallinn gezilecek yerler arasına ekleyebileceğiniz binayı, bireysel veya rehberli ruhlar eşliğinde gezme fırsatına sahipsiniz. İster düzenlenen genel oturumları ziyaret edebilir isterse de konuk balkonundan sanat galerilerini inceleyebilirsiniz.

Tallinn’de Gezilecek Diğer Yerler

Tallinn gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde yer alan en önemli gezi noktalarından bahsettik. Eğer seyahatinizde zaman sorununuz yoksa gezi listenize şu noktaları da ekleyebilirsiniz;

 • Rigigikogu
 • KGB Müzesi
 • Meslekler Müzesi
 • Tallinn Botanik Bahçeleri
 • Estonya Açık Hava Müzesi
 • Tallinna Toomkirik (Dome Church)
 • Kutsal Birgitta Manastırı
 • Tallinn Televizyon Kulesi
 • Telliskivi
 • Hayvanat Bahçesi

Tallinn’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Tallinn seyahatinizde konaklama için 4 yıldızlı Park Inn by Radisson Central Tallinn adlı tesise göz atabilirsiniz. Bu tesis dışında Tallinn’de yer alan tüm otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

tallinn gezilecek yerler
4 yıldızlı Park Inn by Radisson Central Tallinn, konaklama için güzel bir seçenek.

Tallinn gezilecek yerler yazısı boyunca Estonya’nın dünyaca ünlü şehri Tallinn’de gezip görebileceğiniz tüm önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğraflar paylaşmaya çalıştım. Umarım bu yazı Tallinn seyahatiniz öncesinde sizin için faydalı bir kaynak olur.

2 Yorum

 1. Barış bey ,
  Tallinn gezi notlarınız çok işimize yaradı. Kısmet olursa 17 Aralık 2017 de orada olacağız. Kaleminize ve emeğinize sağlık .
  Saygılarımla

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın