bangkok masaj

Bangkok’ta Masaj Yaptırma Konusunda Bilgi ve Tavsiyeler

Tayland demek masaj demek. Bangkok ve diğer şehirlerde adım başı masaj solunu var. Hemen aklınıza kötü bir şey gelmesin. Tayland’ın adı “mutlu sonla biten masajları” ile çıksa da aslıda bunlar şehir genelinde çok az ve belli yerlerde bulunuyor. Zaten Bangkok’ta ülkeni diğer şehri Pattaya‘ya daha çok normal masaj salonu var.

Bu yazı ile Bangkok’ta masaj yaptırma ile ilgili genel bilgileri kısaca önemli noktalar hakkında bilgiler vereceğim. Eğer amacınız “mutlu sonla biten masajlar” ile ilgili bilgi almaksa üzgünüm yanlış yerdesiniz 🙂

İnternette bu konu ile ilgili yüzlerce tecrübe ve bilgi içeren yazı okuyabilirsiniz. Benim size tek tavsiyem güvenliği elden bırakmayın, ladyboy ne demek öğrenin 🙂 Gelelim Bangkok’ta normal masajlar ile ilgili detaylara…

Bangkok’ta Nerede Masaj Yaptırılır?

Bangkok’ta adım başı masaj salonu var. Adım başı derken abartmıyorum, en lüks alışveriş merkezlerinin içinde, havalaanlarında, ünlü sokak pazarlarında dükkanlar arasında, şehrin en hareketli cadde ve sokaklarında, kısaca her yerde var.

Lüks ve Kaliteli Masaj Salonları

kaliteli masaj salonu bangkok
Bangkok’ta lüks bir masaj salonu.

Bangkok seyahatim öncesinde şehirde fırsat buldukça en azından sürekli ayak masajı yaptırmak istiyordum. Çünkü Kuala Lumpur seyahatimizde ayak masajı yorucu bir gezi boyunca hayat kurtarıcı olmuştu. Bangkok’ta masajın daha ucuz olduğunu biliyordum ama tek sıkıntı normal masaj salonu bulmaktı 🙂

Normalden kastım “mutlu sonla bitmeyen” daha çok “medikal” ve rahatlatıcı bir salon bulmak istiyordum. İşin aslı masajın ucuz olduğunu bildiğim için biraz daha kaliteli ve lüks bir salonlar da olabilir diye düşünüyordum. Bu yüzden nette birçok araştırma yaptım. En güzel fikir veren kaynak; Tripadvisor.com oldu.

Bu ve benzeri kaynaklardan okuduğum bilgilere göre şehirde gerçekten çok lüks masaj salonları var. Hatta bu salonlarda masaj paketleri spa paketleri ile ortak olarak satılıyor. Yani dilerseniz 4-5 saat sürecek güzel bir paket satın alabilirsiniz.

Bu salonların ortak özelliği diğer sokak arası salonların fiyatlara göre oldukça yüksek olması ve birçoğunun ön rezervasyon gerektirmesi.

Ünlü masaj salonlarının kendi internet sitelerinden ücret ödeyerek (ya da ödemeden) rezervasyon yaptırabilirsiniz. Buradaki sıkıntı kısa süreli Bangkok seyahatlerinizde saatlerinizi gerçekten bu masaj salonlarına giderek harcamak ister misiniz?

Bangkok seyahatinizde yeterli vakit ve naktiniz varsa bu gibi masaj salonlarını araştırabilirsiniz. Benim Bangkok seyahatim vaktim kısıtlı olduğu için bu salonları es geçmek zorunda kaldım, eğer vaktiniz yoksa bence siz de es geçin. Eğer illa heves ederseniz ulaşımı kolay yerleri tercih edin.

Sokak Arası, Normal Masaj Salonları

bangkok masaj salonu
Bangkok Khosan Road üzerinde masaj salonu. Masaj koltuklarının bir çoğu kaldırımlar üzerinde. Bir yandan ayak masajı yaptırıp bir yandan gelip geçenleri seyredebilirsiniz.

Gelelim özellikle araştırma gerektirmeyen ve her gün masaj yaptırmayı bile düşünebileceğiniz salonlara. Yazı başında belirttiğim gibi Bangkok’ta adım başı masaj yaptırabileceğiniz yer var. Ben Bangkok’ta kaldığım 4 gün boyunca 4 farklı yerde masaj yaptırdım ama neredeyse fiyatlar da masaj kalitesi de aynıydı.

Bangkok’ta masaj salonları Khosan Road, Siam Center, Silom gibi şehrin en hareketli yerlerde sıralı. Hatta birçoğu kaldırımlara sıralanmış koltuklardan oluşuyor.

Bunlar dışında Asiatique ve MBK Alışveriş Merkezlerinin yanı sıra Chatuchak Pazarı gibi hiç beklenmeyecek yerlerde bile mini masaj salonları yer alıyor.

Gelelim aklınızdaki klasik soruya, bu yerler ne kadar güvenli? Emin olun bu masaj salonları her yerde aynı ve ilk görüşte nasıl bir yer olduğunu anlarsınız.

Zaten sonu başta biten masaj salonları genellikle Patpong Gece Pazarı gibi gece hayatının yaşandığı yerlerde daha fazla. Zaten birçoğunda “Happy ending” gibi tabelalar bile var 🙂

Bangkok’ta Masaj Türleri

Normal masaj salonlarında en klasik masaj türü “Ayak Masajı” ve “Thai Masajı“. Bunlar dışında “Yağlı Vücut Masajı“, “Omuz Sırt” masajı vb masajlar var. Salonların hepsinde masaj türlerini belirten menüler var.

Ayak Masajı (Refleksoloji)

bangko sokak masaj
Ayak masajı şehrin en popüler masaj türü. Yan yana dizili koltuklarda ayak masajı yaptıran gezginleri şehrin her köşesinde görebilirsiniz.

En klasik masaj olan “Ayak Masajı” emin olun yorucu bir gezide en çok ihtiyacınız olacak şey. Ayak masajı istediğinizde ilk olarak ayağınız ılık bir su ile yıkanıyor. Eğer gittiğiniz yer çok sokak arası ya da sokak pazarında mini bir salonsa ıslak mendil ya da havlu ile temizleniyor. Sonrasında kendi özel yağları ile ayaklarınız bir güzel ovuluyor.

Masajın devamında özel bir tahta ile ayağınızda ve parmaklarınızda sinir uçlarına batırıyorlar. Eğer ayak masajı size ağır gelirse masaj öncesinde masörden hafif yapmasını rica edebilirsiniz.

Masajın devamında bacaklarınız da ovuluyor. Sonunda ise kısa süreliğine omuz ve sırt masajı da yapıyorlar. Hatta bir masör 2 dakika yaptığı omuz masajı ve sırtımı kütletmesi ile tüm günün yorgunluğunu almıştı 🙂

Thai Masajı

thai masajı
Thai masajı, klasik masajdan biraz daha farklı. Birçok vücut esneme hareketi uygulanarak yapılıyor.

Ayak masajından sonra en çok tercih edilen masaj geleneksel Thai masajı. Ben genelde klasik masaj severim, Thai masajı daha çok vücudun rahatlamasına yönelik özel hareketlerden oluşuyor. Masaj salonlarında bu masaj için özel oda ya da bölmeler var.

Masaj salonu biraz kaliteli ise özel oda, biraz daha halk işi ise özel bölmelerde yapılıyor. Özel bölme dediğim bir yere sıralanmış yatakları perdeler ile ayırıyorlar. Yani bir bölmede size masaj yaparlarken azıcık uzağınızda başkasına masaj yapıyorlar.

Yağlı masaj istemezseniz genellikle üzerine ince bir kıyafet vb veriyorlar. İşin aslı bu ortam beni çok cezbetmediği için ben genellikle ayak ve omuz, sırt masajı yaptırdım. Ama Thai masajı fiyatları ülkemize göre gerçekten çok ucuz bu yüzden düzgün bir yer bulursanız düşünebilirsiniz.

Omuz, Sırt Masajı

thai masaj salonu
Orta şeker bir masaj salonunda Thai masajı bu şekilde yerlerde ya da özel kapalı odalarda yapılıyor. Ufak masaj salonlarında yataklar yan yana dizilmiş ve bölmeler arasına perdeler eklenmiş. Mahremiyet konusunda biraz sıkıntılı gibi.

Ayak masajı kadar sizi rahatlatacak bir diğer masaj bu. Bu masajı da çok keyif masajı gibi düşünmeyin. Daha çok kasların rahatlamasına yönelik. Eğer sert masajdan hoşlanmazsanız en başta masöre bunu söyleyebilirsiniz.

Benim tavsiyem yarım saat ayak masajı sonrasında 15 dakika ya da yarım saat de omur, sırt masajı yaptırmanız şeklinde. Yorucu bir yolculuk boyunca çok rahatlatıyor.

Bunlar dışında birçok masaj türü var. Her yerde göremesem de Asiatique adındaki açık hava alışveriş merkezindeki masaj salonlarında bizdeki gibi balıklarla yapılan tedavilerden gördüm, ilginizi çekerse göz atabilirsiniz.

Bangkok Masaj Fiyatları

bangkok'ta ayak masajı yaptırma
Ayak masajı yaptırıken karşılaşacağınız manzara bu. Masörler kendi aralarında bolca muhabbet ediyor. Hatta muhabbet konusunda çoğunlukla siz olabiliyorsunuz 🙂

Bangkok’ta masaj fiyatları ülkemize göre eskiden gerçekten çok ucuzdu ama son yıllarda para birimimizde yaşanan olumsuz dalgalanmadan dolayı fiyatlar artık eskisi gibi çok cazip olmayabiliyor.

Altta adı geçen rakamlar normal, sokak arası tabir edebileceğimiz yerlerin hepsinde neredeyse aynı. (1 TL 5,30 Baht civarında, Kasım 2019 değeri)

Ayak masajı ve Thai masajının yarım saati 150 Baht, 1 saati ise 250 Baht. Bu rakamlar yerine göre biraz artabilir. (Lüks masaj ve SPA salonlarında bu rakamlar 1000’leri geçebiliyor.)

Gördüğüm en ucuz fiyat Khosan Road’da yarım saat ayak masajı için 130 Baht oldu. Yalnız fiyat ne kadar düşerse ortam da o kadar kötüleşir bilginiz olsun.

Bu dediğim rakam da sokak arası bir üst kat masaj salonu için geçerliydi. Ama bunun dışında her yerde fiyatlar hemen hemen aynı. Bence ana cadde, sokak üzerindeki yerleri tercih edin gerekirse 20 Baht fazla verin.

Bahşiş

Fiyatlar normalde en baştan anlaşılıyor. Yani bahşiş zorunluluğunuz yok. Ama verilen hizmetten memnun kalırsanız biraz bahşiş verebilirsiniz. Zaten kimi masörler beklenti içinde olabiliyor.

Sizi kapıya kadar geçiriyor vb. Ne kadar verme durumunuz tamamen size kalmış. Ben hizmete göre genellikle 20-50 Baht arası bahşiş verdim.

Kısa Kısa Notlar

Masaj salonlarında bence masörler bizdeki berber mantığı ile çalışıyor. Yani her müşteriden belirli bir rakam kazanıyorlar. Bu yüzden masörlerin kendileri salonların kapı önlerinde müşteri kovalıyorlar.

Fiyat aldığınız ya da anlaştığınız kişi büyük ihtimal size masaj yapacak kişi oluyor. Bu yüzden eğer bilgi aldığınız kişinin davranışlarından hoşlanmazsanız başkasına bakabilirsiniz. Ya da erkek, bayan özel bir masör tercihiniz varsa fiyat alırken özellikle belirtin.

Son bir örnek ben ve eşim için genellikle hep bayan masör talep ettim. Bir salonda salon sahibi ladyboy (transeksüel) olur mu diye sormuştu. Masaj da olsa böyle birinin bana dokunması garip geleceği için kabul etmedim hiç bir sorun çıkmadan başkası geldi.

Özetle Bangkok’ta masaj çok ucuz. Uzun bir uçak yolcuğu ve uzun yürüyüşler sonucunda bünyeniz cidden hırpalanıyor. En azından yarım saatlik bir ayak masajı bile size muhteşem hissettiriyor. Ayak numaranız 1 numara küçülüyor resmen 🙂

Bangkok’ta korkmadan düzgün yerlerde masaj keyfini kaçırmayın derim.

Bunlar dışında Bangkok geziniz boyunca ihtiyacınız olabilecek temel bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top