tayland'da görülecek yerler

Seyahat severlerin gezi listesinde ilk sırada olmayı başaran en ilgi çekici yerleri paylaştığımız Tayland’da kesinlikle görülmesi gereken yerler yazımızın ardından, Tayland’da görülebilecek alternatif destinasyonlar ile, daha önce Tayland’da bulunmuş ve ‘en’ popüler yerleri gezip görmüş gezginlere veya bu popüler destinasyonlardan kaçıp daha az ziyaret edilen daha farklı yerler görmek isteyen herkese rehber olmayı amaçlıyoruz bugünkü yazımız ile.

Tayland’da Görülebilecek Alternatif Destinasyonlar

1. Northern Hill Kabileleri

Northern Hill Kabileleri tayland

Çoğunluğu kuzey Tayland’ın yüksek kesimlerinde ve Laos-Burma sınırı yakınlarında yer alan, toplamda 7 temel kabileden (Akha, Lahu, Miao, Yao, Lisu, Palaung ve Hmong) oluşan, Tayca Chao Kao, İngilizce “hill tribe” olarak anılan yerlilerle tanışmak ve yaşamlarını yakından görmek isteyebilirsiniz. Aralarında Chiang Rai’ye kısa bir araba yolcuğu yaparak ulaşabileceğiniz “uzun boyunlular kabilesi” de bulunan, alışkın olduğumuz yaşam tarzından tamamen farklı hayat biçimleriyle bu toplulukların çoğu birbirlerinden bağımsız yazılı olmayan diller konuşmaktadırlar.

Birbirinden etkileyici tapınaklara sahip olsa da, nereye giderseniz gidin kaçamayacağınız gökdelenlerden uzaklaşmak ve daha yerel, daha ilkel bir seyahat deneyimi yaşamak isterseniz bu köyler listenizde bulunabilir. Küçük bir hatırlatma. Pek çoğu turistlere karşı misafirperver olsa da, dış dünya ile iletişim kurmak istemeyen kabilelerin de olduğunu belirtmekte fayda var. Tek başınıza plan yaparak seyahat edemeyeceğiniz yerlerde yaşamaları nedeniyle detaylı bir program gerekiyor. Chiang Mai’ye oldukça yakın bir bölgede yaşayan kabileleri ziyaret etmek için geçmeniz gereken Chiang Mai’yi de kapsayan turları olan gadventures‘i tavsiye ederim.

2. Bo Sang Şemsiye Köyü

Bo Sang

Chiang Mai’ye yalnızca 30 dakikalık araç mesafesinde bulunan, yapım aşamasını görebileceğiniz rengarenk el yapımı bambu şemsiyeleriyle ünlü Bo Sang Köyü, takma adıyla ‘şemsiye köyü’ ilginizi çekebilecek Tayland’da görülecek alternatif destinasyonlar listenizde bulunabilecek bir diğer seçenek.

3. Suhothai Tarihi Park

tayland Suhothai Tarihi Park

Bangkok’un kuzeyinde yer alan, 5 saatlik araba yolculuğu yaparak ulaşabileceğiniz Siam Krallığı’nın 200 yıl boyunca başkentlik yapmış olan ve UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Sukhothai’i ister bisikletle, ister arabayla, ister yürüyerek keşfedebilirsiniz. Tarihi parkın en büyük tapınağı olan Wat Mahatat bu bölgede yer alıyor. Alışılmışın dışında görüntüsüyle Wat Si Sawai Tapınağı bölgede ilginizi en çok çekecek yapılardan. Parkın tamamını keşfetmek için dolu dolu bir gününüzü ayırmanız gerekiyor. Vaktiniz varsa araç kiralayarak bölgeye yakın olan ve UNESCO listesinde yer alan bir diğer tarihi park olan Si Satchanalai Tarihi Park’ı ziyaret edebilirsiniz.

4. Pai Stok

Pai tayland gezilecek yerler

Myanmar sınırına yakın bir bölgede yer alan ve Chiang Mai’ye 135 km uzaklıkta bulunan Pai Tayland’ın küçük bir şehri olmasına rağmen sırt çantalı gezginlerin, doğa severlerin ve turistik alanlardan kaçıp huzurlu bir tatil yapmak isteyen herkesin uğrak noktası. İki nehir arasında yer aldığı için “Dağların arasındaki tropikal ada” olarak da anılan Pai’de sıkılmanız mümkün değil. Pombok ve Mo Paeng Şelalesi’nde serinleyebilir, Pai Kanyonunda yürüyüş yapabilir veya akşam saatlerinde, hediyelik eşya mağazalarını, restoranları ve barları bir arada bulabileceğiniz  Walking Street’de gezebilirsiniz. Tayland’da görülebilecek alternatif destinasyonlar listemizde ilk sıralarda yer alan Pai bütçenizi zorlamadan ziyaret edebileceğiniz sayılı yerlerden.

5. Phanom Rung Tarihi Park

tayland Phanom Rung gezilecek yerler

En etkileyici Hindu tapınaklarından biri olan Khamer Tapınağı’na ev sahipliği yapan 10.-13. yy’da inşa edilmiş Panom Rung Tarihi Park kuzey Tayland’ın Buriram isimli bölgesinde yer alıyor. 80li yıllarda restorasyonu tamamlanarak ziyaretçilere açılan tarihi bölgeye giriş için 100 Baht (10TL) ödemeniz gerekiyor. Festivalleri ve renkli kutlamaları seviyorsanız ve seyahat takviminize uyuyorsa, her yıl 13 Nisan’da düzenlenen, ışık ve havai fişek gösterileri yapılan Pahnom Rung Festivali’ni kaçırmamalısınız.

6. Khao Yai Ulusal Park

Khao Yai Ulusal Park tayland gezilecek yerler

Tayland’ın üçüncü en büyük doğal yaşam parkı olan Khao Yai Ulusal Park’ı Tayland’ın Nakhon Ratchasima bölgesinde yer alıyor. 1962 yılında Ulusal Park unvanını alan park binlerce tropikal hayvana ev sahipliği yapmakta. Vahşi yaşamı sevenlerin ilgisini çekebilecek bir diğer seçenek olabilecek Khao Yai Ulusal Park’ta kamp kurabilir veya geceyi geçirmek isterseniz civardaki konuk evlerinde konaklayabilirsiniz. Görmek isteyebileceğiniz yerler arasında Nong Phak Chi ve Mo Sing Saat Kulesi ve muhteşem Haew Narok Şelalesi’ni sayabiliriz.

7. Chiang Rai

tayland'da gezilecek yerler Chiang Rai

Chiang Mai’ye 3 saat uzaklıktaki Chiang Rai, kendisiyle aynı ismi taşıyan Chiang Rai bölgesinde bulunan, zamanın bölgeye hakim hanedanı Mangrai tarafından başkent yapılan kuzey Tayland’ın en büyük şehirlerinden. Burma’ya yakın olması nedeniyle uzun yıllar Burma krallığının etkisinde kalmış ve onun yasalarıyla yönetilmiş olsa da, bir süre sonra Tayland sınırlarına dahil olmuş ve ülke yasalarıyla yönetilmeye başlamış. Şehir sınırları içerisinde toplam beş-altı adet Budist tapınağı bulunmakta.

Aralarından en çok görmek isteyebileceğiniz, tüm yüzeyi beyaz olan ve ürkütücü görüntüsüyle Wat Rong Khun, diğer adıyla Beyaz Tapınak. İlginizi çekebileceğini düşündüğüm bir diğer tapınak, günümüzde müze haline getirilmiş olan Baan Dam Müzesi, diğer dıyla Black House (Siyah Ev, Siyah Tapınak). Şehir merkezine gittiğinizde mutlaka görecek olduğunuz akşam saat 7, 8 ve 9 da sesli sinyal veren altın kaplamalı Saat Kulesi şehrin simgelerinden. Saat Kulesine 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan Gece Marketi akşam saatlerinde alışveriş yapmak, hediyelik eşya almak ve yemek yemek isterseniz gidebileceğiniz en iyi nokta.

8. Kanchanaburi

Kanchanaburi tayland'da gezilecek alternatif yerler

Kwai Noi ve Kwai Yoi nehirlerinin birleştiği noktada yer alan Kanchanaburi, Bangkok kalabalığından kaçmak isteyen herkes için, özellikle sırt çantalı gezginler için ideal bir destinasyon. Ülkenin en güzel doğal parklarının ve şelalelerinin bulunduğu bölgeye Bangkok’tan 2 saatlik tren yolculuğu ile, Pattaya ve Ayutthaya’dan ise otobüs ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bölgeyi bu kadar özel yapan en önemli nedenlerin başında, II. Dünya savaşı sırasında inşa edilmiş olan Burma-Siam ray hattının geçtiği Köprü’nün burada bulunması. En az bir haftanızı sıkılmadan geçirebileceğiniz bu bölgede ziyaret edebileceğiniz yerlerin başında, Tayland-Burma tarihi hakkında bilgi edinebileceğiniz Tayland-Burma Tren Hattı Merkezi, Chongkai Savaşı Kabristanı ve Don Chedi Arkeolojik Sit Alanı geliyor. Büyüklüğü karşısında nutkunuzun tutulmasına neden olabilecek yüz yaşından daha yaşlı olan Giant Tree (Devasa Ağaç) ziyaret edebileceğiniz ve  bir diğer seçenek.

9. Erawan Ulusal Parkı

Tayland'da gezilecek yerler Erawan Ulusal park

1975’de Tayland’ın 12. ulusal parkı olarak kurulan, Kanchanaburi’ye çok da uzak olmayan, adını Hindu mitolojisindeki üç başlı beyaz filden alan Erawan Ulusal Park vahşi yaşamdan kopamayan ve birbirinden güzel şelalelerin çevresinde kamp yaparak keyifli vakit geçirmek isteyenler için ideal. 300 baht giriş ücreti olan ulusal park ziyaretini, yağışsız ve güneşli olan Şubat-Nisan arası gerçekleştirmelisiniz. Phartat Mağarası ve Tha Thung Na köyüne oldukça yakın olan Ta Duang Mağarası bölgede görmek isteyebileceğiniz doğal güzelliklerden sadece bir kaçı.

10. Ao Nang

tayland Ao Nang

Krabi şehrinin kalbi sayılabilecek Railey Plajı ile ünlü Ao Nang dalış, kaya tırmanışı yapmak isteyen, farklı koylarda yüzmek isteyen herkesin ziyaret ettiği, özellikle sırt çantalı gezginlerin ağırlıkta olduğu bir destinasyon. En ünlü ve kalabalık plajlardan biri olan Phra Nang haricinde kayıklarla ulaşımı mümkün olan civardaki diğer koylara da gidebilir veya günlük turlarla yakınlarında bulunan adalarda vakit geçirebilirsiniz.

Ucu bucağı olmayan Tayland’da, görmek isteyebileceğinizi düşündüğümüz alternatif yerleri derlediğimiz Tayland’da görülecek alternatif destinasyonlar yazımız ile zevkinize uygun bir destinasyon bulmanızı ve keyifli bir seyahat geçirmenizi dilerim.

Avatar
Seyahat etmek ve yeni şeyler deneyimlemek ruhumu besleyen en önemli tutkularımdan biri. Dünya'da olabildiğince çok yer görmek, yeni insanlarla tanışmak ve hayattan keyif almak ise en büyük hedefim. Deneyimlerimi, sizlere ilham vermesi ve seyahat planlarınıza yardımcı olması amacıyla burada paylaşıyorum... Kısaca, Jack Kerouac'un deyişiyle "Yaşa, seyahat et, maceraya atıl, şükret ve asla pişman olma." Hayatınızı dilediğiniz gibi yaşamanız, bol bol seyahat etmeniz, anılarınızda daima kalacak maceralar yaşamanız, şükretmeniz ve en önemlisi yaptığınız hiçbir şey için pişman olmamanız dileğiyle...

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın