tayland'da görülecek yerler

Asya ülkeleri zengin tarihi, kültürü ve mutfağı sayesinde seyahat severlerin gezip görülecek yerler listesinde her zaman ilk sıralarda yer bulmuştur. Asya’da Seyahat Edilmesi Gereken 10 yer yazımızda da yer alan Tayland’ın, mutlaka görülmesi gereken yerlerini sizler için derledik ve Tayland’da Kesinlikle Görülmesi Gereken Yerler yazısını hazırladık.

Tayland’da Kesinlikle Görülmesi Gereken Yerler

1. Bangkok

tayland turu bangkok

Dünya’nın en uzun ismiyle Guinness rekorlar kitabına giren, dört yıl üst üste seyahat severlerin oylarıyla Dünya’nın en iyi şehri seçilen, Tayland’ın en kalabalık şehri Bangkok’un tarihi 14. yüzyılın sonlarına uzanmakta. Chao Phraya Nehri’nin batısında küçük bir şehirken, nehrin stratejik konumundan dolayı yıllar geçtikçe ekonomik anlamda önemi artan Bangkok Burmalıların işgalinden sonra güvenlik amacıyla şehir merkezi birkaç kez farklı noktalara taşınmıştır.

Günümüzde ise şehir merkezi Rattanakosin bölgesindedir ve pek çok tarihi yapı ve tapınak burada yer almaktadır. Wat Phra Kaew ve Grand Palace (Kraliyet Sarayı), Wat Pho (Uzanan Buda), Ulusal Müze gibi en önemli yapılar bu bölgede yer almaktadır. Rattanakosin bölgesinin biraz dışında kalan Banglamphu isimli bölgede ise diğer en önemli yapılardan olan Wat Saket (Altın Dağ) ve Wat Ratchanadda bulunmaktadır. Eski şehir merkezinden uzaklaştıkça büyük ölçüde batı tarzının etkilerini göreceksiniz.

Kral Rama V tarafından inşaa ettirilen Mermer Tapınak olarak da bilinen Wat Benchamabophit (Mermer Tapınak), Dusit Sarayı, Vianmek Tik Konağı bunlara örnek gösterilebilir. Zamanında şehir merkezinin inşasında görev alan Çinli göçmenler nehrin karşı kıyısında yer alan Yaowarat bölgesine yerleştirilmiştir. Renkli dükkanlara göz atmak ve saf altından yapılmış olan Buda heykeli Wat Traimit’i ziyaret etmek isterseniz bölgeye gelmenizi tavsiye ederim.

Bangkok Gezi Rehberi Yazıları:

2. Chiang Mai

tayland gezisi Chiang Mai

Tayland’da Kesinlikle Görülmesi Gereken Yerler yazımızda ikinci sırayı sonuna kadar hak eden, 1296 yılında kurulan Lan Na Krallığı’nın yeni başkenti olması nedeniyle Chiang Mai (Yeni Şehir) ismini alan, ismini kimi zaman Chiengmai olarak da duyabileceğiniz Kuzey Tayland’ın en büyük şehri Chiang Mai coğrafi yapısı, doğası, ve elbette tarihiyle Tayland’ın en ilgi çekici destinasyonlarından biri.

Bangkok’a 700 km uzaklıkta bulunan şehir Chao Phraya Nehri’nin bir diğer kolu olan Ping Nehri kenarında yer almaktadır. Sadece turizm alanında değil ekonomik anlamda da öneme sahip olan şehir, 2020 Dünya Expo’ya aday gösterilmiştir. Üç yüz Budist tapınağı bulunan bu büyük şehri keşfetmek ve tadını doyasıya çıkarmak için en az 1 haftanızı ayırmanızı tavsiye ederim.

Görmeyi dileyeceğiniz en özel ve görkemli tapınakların başında 1383 yılında inşası tamamlanan Phrathat Doi Suthap Tapınağı geliyor. Ardından şehrin en eski tapınağı olan, şehrin inşası sırasında Kral Mengrai’nin bir süre ikamet ettiği Chiang Man Tapınağı geliyor. Eski Lenna dilinde “çok büyük” anlamına gelen Chedi Luang Tapınağı, Phrathat Doi Suthap tapınağını oldukça yakın olduğu için ziyaret edebileceğiniz bir diğer tapınak. Yenileme çalışmaları 19. yüzyılda tamamlanan, görsel anlamda çok etkileyici olan ve eski şehir merkezine yürüme mesafesinde olan Phra Singh Tapınağı görmek isteyebilecekleriniz arasında yer alıyor. En az ziyaret edilen tapınaklar arasında olmasında rağmen Suan Dok Tapınağı’nı ve Phra That Doi Kham Tapınağı’nı görmenizi tavsiye ederim. Tapınaklardan sıkılır ve kendinizi doğaya bırakmak isterseniz, Tayland’ın en yüksek dağının da içinde yer aldığı Doi Inthanon Ulusal Ulusal Parkı’nı ziyaret edebilirsiniz. Şehir merkezine araçla 1 saatlik mesafede bulunan Elephant Natural Park filleri doğal yaşamında görüp besleyebileceğiniz ve farklı bir deneyim yaşayabileceğiniz bir diğer alternatif.

Sadece tapınakları ve doğası ile değil, aynı zamanda festivalleriyle ünlü Chiang Mai her yıl farklı bir festivale de ev sahipliği yapmakta. Kasım ayına denk gelen, halk arasında Yi Peng olarak bilinen Loi Krathong Festivali’nde dolunayda muz kabukları çiçekler ve mumlarla süslenip Su Tanrıçasına ithafen kötülüklerden arındıracağına inanılarak sulara bırakılıyor. Nisan ortasına denk gelen ve geleneksel Tay Yeni Yılı olarak bilinen Songkran popüler festivaller arasında yer almakta. Daha çok eğlence amacıyla yapılan bu festivalde sokağa dökülen yerli yabancı binlerce insan su savaşı yaparak yeni yılın gelişini kutluyor. Sulu festivallerden hoşlanmayanlar için, Şubat ayının ilk hafta sonunda gerçekleşen 3 günlük Chiang Mai Çiçek Festivali alternatif olabilir 🙂

3. Ayutthaya

Ayutthaya tayland gezisi

1700‘lü yıllarda 1 milyon yerleşik oturanıyla Dünya’nın en kalabalık şehri olan Ayutthaya, tam adıyla Phra Nakhon Si Ayutthaya Bangkok’un 85 km kuzeyinde yer alıyor ve bir zamanlar Tayland’ın başkenti olma unvanına sahip. Zamanında Arap dünyasının, Fransa’nın, Portekiz’in, Hollanda’ın, Japonya’nın ve Hindistan’ın bir numaralı ticaret güzergahlarından biri olan şehir 1767 yılında Burma tarafından yakıp yıkılmış ve eski görkemli görüntüsüne sahip olmasa da ayakta kalmayı başaran ve görmeye değer pek çok tarihi yapı şehirde ziyaretçilerini bekliyor.

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan ve Bangkok’a yakınlığı nedeniyle her yıl milyonlarca turisti kendisine çekiyor. Coğrafik olarak Chao Phraya, Lopburi ve Pa Sak nehirleri arasında yer alması nedeniyle ada olarak da kabul görmüştür. Tayland’da kesinlikle görülmesi gereken yerler listesinde olmayı sonuna kadar hak eden Ayutthaya’ya gitme planları yapanlara bir günlerini Ayutthaya Tarihi Park’ a ayırmalarını tavsiye ederim. Tapınak ziyareti yapmak isterseniz, en büyük tapınak olan Wat Phra Sri Sanphet listenizde birinci sırada yer almalı. Bir diğer kesinlikle görülmesi gerenlerden olan Wat Phu Khao Thong (Golden Mount) ilginizi çekebilir. Etrafta dolaşan budistleri görme ihtimalinizin çok olduğu Wat Yai Chai Mongkhon tapınağı veya ağaç köklerinin arasına sıkışmış buda heykeli kafası ile ünlü Wat Mahatat Ayutthaya’da ilginizi çekebilecek diğer tarihi yerlerden.

4. Tay-Burma Tren Yolu

tayland burma treni

Yapımında çalıştırılan on binlerce savaş tutsağının hayatına mal olan ve bu nedenle “Ölüm Yolu” olarak da anılan 415 km uzunluğa sahip olan, II. Dünya Savaşı sırasında Burma’ya destek vermek amacıyla Japon Krallığı tarafından 1943 yılında inşa edilen Tay-Burma veya Burma-Siam tren yolu tren yolculuğu yapmayı sevenlerin ilgisini oldukça çekecek. 1947 yılında kapatılan tren yolunun 10 yıl sonra Nong Pla Duk ve Nam Tok arasında bulunan hattı tekrar hizmete açılmış. Trajik geçmişi nedeniyle milyonlarca insanın merak ettiği ve görmek istediği Tay-Burma tren yolu eşsiz bir deneyim yaşamak isteyen, Tayland’a gelme şansı olan herkesin kesinlikle görmesi gereken yerlerden.

5. Tayland Adaları

tayland turu tayland adaları

Listemizin sonuncusu olsa da Tayland’da kesinlikle görülmesi gereken yerler denince akla her zaman berrak sularıyla, plajlarıyla ve büyüleyici su altı güzellikleriyle Tayland Adaları gelmektedir. Adalar zengini şanslı Tayland, tüm bu özellikleriyle turistlerin her zaman birinci sırada tercihi olmayı başarıyor. Vize zorunluluğu olmaması nedeniyle özellikle ülkemizden pek çok seyahat sever hem Uzak Doğu seyahati yapmak, hem de her daim sıcak olan iklimini değerlendirmek için bu adalara akın ediyor.

İster sırt çantalı bir gezgin olun ister partnerinizle romantik bir ada deneyimi yaşamak isteyin, Andaman Denizi’nde bulunan Koh Lanta’ya mutlaka gidin. Malezya sınırına yakın olan ve diğerleriyle karşılaştırıldığında ulaşımı biraz daha bütçe gerektiren Koh Lipe bembeyaz ince kumlu sahilleriyle ve inanılmaz medcezir olayıyla sizi büyüleyecek bir diğer ada.

Dalış yapmak ve hayatınızda belki de bir defa görme şansı yakalayabileceğiniz güzellikteki deniz altı canlılarıyla yüzmek için Koh Tao ilk tercihiniz olmalı. Tayland’ın ikinci en büyük adası Koh Samui her zevke hitap eden ve hareketli gece hayatından hoşlananlar için bir diğer seçenek. İsmini mutlaka duymuş olduğunuz Koh Phi Phi ve Phuket popüleritesi nedeniyle listedeki turist anlamında en kalabalık iki ada. Mutlaka görülmeli mi? Biraz göreceli. Seyahet beklentiniz doğrultusunda listenize ekleyebileceğiniz adalar arasında yer alıyor elbette 🙂

Vaktiniz 1 veya 2 hafta ile sınırlı ise listemizdeki yerlerden en az 2 tanesini kesinlikle görebilecek zaman dilimine sahipsiniz demektir. Listemizin tamamını doyasıya gezip görmek isterseniz en az 4 haftanızı ayırmanızı tavsiye ederim. Tayland’da kesinlikle görülmesi gereken yerler yazımızın seyahat planı yapan herkese faydası olmasını ve seyahat planlarını Tayland için yapanlara şimdiden keyifli ve macera dolu bir seyahat dilerim.

Avatar
Seyahat etmek ve yeni şeyler deneyimlemek ruhumu besleyen en önemli tutkularımdan biri. Dünya'da olabildiğince çok yer görmek, yeni insanlarla tanışmak ve hayattan keyif almak ise en büyük hedefim. Deneyimlerimi, sizlere ilham vermesi ve seyahat planlarınıza yardımcı olması amacıyla burada paylaşıyorum... Kısaca, Jack Kerouac'un deyişiyle "Yaşa, seyahat et, maceraya atıl, şükret ve asla pişman olma." Hayatınızı dilediğiniz gibi yaşamanız, bol bol seyahat etmeniz, anılarınızda daima kalacak maceralar yaşamanız, şükretmeniz ve en önemlisi yaptığınız hiçbir şey için pişman olmamanız dileğiyle...

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın