TCDD Eskişehir Müzesi

TCDD Eskişehir Müzesi, 1998 yılında açılan ve içerisinde demiryolu ile ilgili çeşitli objelerin sergilendiği bir müzedir. TCDD Eskişehir Müzesi fikri Eskişehir’de 1998 yılında ortaya çıkmış, aynı yıl gar sahası içinde müze açılmıştır. 1908 yılında yapılan eski bir sobanın garı ziyaret edenler tarafından ilgiyle karşılanması müzenin açılması fikrini ortaya çıkarmıştır. Bu gün yüz elli yıldan uzun bir süredir faaliyette olan Türk demiryolculuğunun tarihini anlatan önemli müzelerden birisi bu fikirle ortaya çıkarılmıştır.

Müze, Eskişehir Tren Garı binasının bulunduğu alandadır. Müze içinde bir çok demiryolu aracı sergilenmektedir. Bunlar içinde en dikkat çekenleri buharlı lokomotifler, tarihsel şahsiyetlere ait eşyalar, telgraf makineleri, pullar, çeşitli teknik aletler olarak sayılabilir. Burada bulunan bir çok eserin tarihe tanıklık ettiği göz önüne alınırsa bu müzenin kıymeti daha çok anlaşılacaktır.

TCDD Eskişehir Müzesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Hoşnudiye Mh. 26130 Eskişehir Türkiye
  • Ulaşım: TCDD Müzesi‘ne ulaşmak için “İsmet İnönü” tramvay durağında inerek gar istikametine yürünebilir. Diğer yandan 19 ve 23 numaralı kırmızı minibüsler başta olmak üzere bu bölgeye çok sayıda toplu taşıma aracı da çalışmaktadır. Ancak kent merkezinde iseniz her hangi bir araç kullanmanız gerekmez. Çünkü gar ve müzenin bulunduğu alan kent merkezine çok yakın bir mesafededir.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın