Tek başına Barselona turu tavsiye

İspanya‘nın ikinci büyük şehri ve Katalunya Eyaleti‘nin de başkenti olan Barselona çiftler, aileler, arkadaş grupları kadar yalnız gezginlerin de Avrupa’daki ilk tercihlerinden. Ki tek başına seyahat etmek için Barselona son derece kolay bir şehir. Tek Başına Barselona Turu yazısında size yeri geldikçe şehirle ilgili bazı bilgiler de vereceğim ama Barselona’da konaklama, yeme içme, alış veriş, görülecek yerler gibi hemen her konuda sitede detaylı bilgilerin yer aldığı yazılar var. Ancak bu yazıda asıl yalnız seyahat eden gezginlerin ihtiyaç duyabileceği şehre özel konulardan bahsetmek istiyorum.

Öncelikle Barselona’nın yalnız seyahat edenlere neden uygun bir destinasyon olduğundan bahsedelim.

 • Şehir sahip olduğu UNESCO Kültür Mirasları listesine giren 9 eserle ve bunun dışında kalan tarihi yapılar, pazarlar ve sokaklarla başlı başına bir turistik cennet.
 • Ayrıca Barselona’da şehir içi ulaşım, başka bir deyişle navigasyon çok kolay, toplu taşıma çok gelişmiş.
 • Her ne kadar ana dil İspanyolca olsa da turistik yerlerde İngilizce de sık kullanılıyor, dolayısıyla iletişim de sorun değil.
 • Güvenlik açısından ise, elbette ufak tefek kapkaç sorunları olmakla birlikte Barselona Avrupa’daki en güvenli şehirlerden biri.
 • Kültürel olarak da biz Türkler’e yakın bir sosyal hayat ve kültür ortamı var.

Tek başına seyahat eden bir insan daha ne ister?

Tek Başına Barselona Turu içerik listesi:

Tek Başına Barselona Turu Bütçesi

Tek başına Barselona turu ne kadar tutar

Tek başına Barselona turu yapanlar en önemli kaygılarının başında bütçe geliyor, zira masrafları bölüşecek bir partner yok. Ancak biraz fedakarlık, biraz da dikkatle masraflarınızı bir grupla geziyormuş seviyesine indirebilirsiniz.

Öncelikle konaklamanın merkezi konumdaki 3 veya 4 yıldızlı temiz ve konforlu bir otelde gecelik ortalama 70–100 Euro arasında olduğunu belirtmeliyim. Ancak tek başınıza seyahat ederken temizlik ve merkezi konuma dikkat edip, konfor ve şıklıktan fedakarlık edebilirseniz gecelik ortalama 25–30 Euro seviyesinde hostel veya gecelik ortalama 50–60 Euro seviyesinde otel odası bulabilirsiniz.

Yeme içme ise kaç kişi olduğuna bakılmaksızın günlük ortalama 25–30 Euro civarında olacaktır. Ki biraz fedakarlıkla, atıştırmalık yiyeceklere ağırlık vererek bunu da 15–20 Euro seviyelerine çekebilirsiniz.

Bu durumda toplamda (turistik atraksiyonlara giriş ücreti hariç) günlük masrafınız 50 Euro civarında olur.

Barselona Turu Boyunca Gezilecek Yerler

Tek başına Barselona turu gezilecek yerler

Tek başına Barselona turu yapanların isteseler bile sıkılmaya fırsatları olmayacaktır, zira şehir bu açıdan son derece zengin.

Sagrada Familia Bazilikası, Park Güell, Casa Battlo, Casa Mila gibi Gaudi eserleri, La Rambla Caddesi, Mercat de la Boqueria Sokak Pazarı, şehrin Ortaçağ’dan kalma mahallelerinden oluşan Barri Gotic, Poble Espanyol Köyü, Montjuic ve Tibidabo Tepesi ile buradaki kilise, Katalunya Meydanı ve şehir plajları tüm zamanınızı alacak yerlerden.

Tek Başına Barselona Turu Yapanlar İçin Barselona’da Sosyalleşme

Tek başına Barselona turu hakkında bilgiler

Aslında sosyalleşmek için Barselona’da özel bir çaba sarf etmenize gerek yok. Ancak yine de hiç sohbet etmeden günler mi geçecek acaba diye endişeleniyorsanız size birkaç ipucu verebilirim, ki bunlar en içine kapanık ve çekingen insanlarda bile işe yarıyor.

Öncelikle konaklamanızı sizin gibi tek başına Barselona turu yapan gezginlerin bol bol bulunduğu hostellarde yapmanızı öneririm. Ki eğer bir sürü insanla aynı odada kalmak istemiyorsanız o da sorun değil, çünkü çoğu hostelde aynı normal otellerde olduğu gibi kişiye özel odalar da var. Kısacası buralarda hem yalnız seyahat eden diğer gezginlerle tanışabilir, hem de isterseniz ayrı odada kalabilirsiniz.

Ayrıca Barselona’da nerede yemek yerseniz yiyin, mutlaka sizin gibi tek başına yemek yiyen başkaları da olacaktır. Ve genellikle bu sosyalleşmek için ideal bir ortam. Ki yan yana yemek yediniz diye kimseye borçlu değilsiniz. Sohbet hoşunuza giderse devam edersiniz, gitmezse orada kalır.

Bunun dışında Paella ve Tapas yemek kursları, kaldığınız hostel veya otelde düzenlenen günlük turlar veya getyourguide.com tarafından düzenlenen turlar da sosyalleşmek için ideal ortamlardan. Ki kendi başınıza bir organizasyon yapmaktan çekiniyor, ama organize edilmiş küçük turlara katılmak istiyorsanız bu turlar ideal. Yazının devamında birkaç eğlenceli tur örneği de vereceğim zaten.

Barselona Turu Boyunca Yapılabilecek Aktiviteler

Tek başına Barselona turu ne yapılır

Aslında ister yalnız seyahat eden bir gezgin olun, isterseniz bir grupla gezin Barselona’da neler yapılabileceğiyle ilgili Barselona’da Ne Yapılır yazısını okumanızı öneririm. Ancak tek başına Barselona turu yapanlar özelinde eğlenceli aktiviteleri ise,

 • Şehrin yaklaşık 60 kilometre dışındaki Montserrat Dağı ve Ulusal Parkı’nda trekking,
 • Bisikletle Barselona turu,
 • Tapas ve şarap tadımı,
 • Barselona kıyılarında tekne turu,
 • Costa Brava şnorkel turu şeklinde sıralayabilirim.

Daha önce de söylediğim gibi bu aktiviteleri isterseniz tek başınıza da organize edip yapabilirsiniz, isterseniz kaldığınız yerde tanıştığınız diğer yalnız seyahat edenlerle de planlayabilirsiniz. Uğraşmak istemeyenler içinse yukarıda verdiğim organize turlar harika bir alternatif.

Barselona Turu Boyunca Ulaşım

Tek başına Barselona turu ulaşım bilgileri

Ulaşım Barselona’da hemen hemen hiç sorun yaşamayacağınız konulardan biri. Şehir geniş bir metro ağı ile çevrilmiş durumda, nerede kalırsanız kalın, nereye gitmek isterseniz isteyin metro size yetecektir. Ki yetmediği durumlar olsa bile şehir içi otobüsler de mevcut.

Bu konuda size sadece içinizin rahat etmesini ve Barselona Ulaşım Rehberi ile Barselona Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım yazılarını okumanızı öneririm.

Tek Başına Barselona Turu Yapanlar İçin Barselona’da Güvenlik

Tek başına Barselona turu güvenlik

Tek başına Barselona turu yapacak olanların bütçeden sonra en dikkat edeceği konu güvenlik olacaktır. Haklı olarak… Ancak Barselona’nın dünyadaki diğer metropollerden farklı olmadığını söyleyeyim. Kısacası;

 • Gece geç saatlerde ıssız sokaklarda dolaşmamak,
 • Tek başınıza dışarı çıktığınızda fazla alkol almamak,
 • Sırt çantası veya postacı çantası kullanmak, bunları sokakta yürürken kolayca alınamayacak bir şekilde takmak,
 • Para ve kredi kartlarınızı birkaç farklı yere bölüştürerek saklamak,
 • Hostel konaklamasında değerli eşyalarınızı kilitli bir dolapta tutmak gibi nerede olursanız olun almanız gereken temel güvenlik önlemlerini almak yeterli olacaktır.

Tek Başına Barselona Turu Yapanlar İçin Konaklama Önerileri

Tek başına Barselona turu konaklama ve otel tavsiyeleri

Barselona coğrafi açıdan çok geniş bir şehir, ancak neyse ki geniş ve konforlu bir toplu ulaşım sistemi var. Dolayısıyla bütçenize uygun, şehrin istediğiniz yerde konaklayabilirsiniz. Ki bu konuda detaylı bilgi için Barselona’da Nerede Kalınır ve Barselona Konaklama Rehberi yazılarını okumanızı öneririm.

Tek başına Barselona turu yapacak olanlar için ideal bölgeler ise tabii ki sizin gibi şehri tek başına keşfetmeye gelenlerin yoğunlaştığı bölgeler olacaktır. Ki sizinkine benzer tercihleri olan insanlarla tanışabilir, deneyimlerinizi paylaşabilir ve fikir alabilirsiniz. Bu bölgeler ise daha çok Poble Sec, Montjuic, Plaça Espanya ve Sant Pere ile La Ribera Bölgeleri diyebilirim.

Şehrin her yerinde uygun fiyatlı otel ve hosteller olmakla birlikte bu bölgeler tek başına Barselona turu yapan gezginlerin yoğunlaştığı yerler. Buralarda uygun fiyatlı ancak temiz ve rahat birkaç önerim ise;

Karma ve sadece bayan yatakhaneleri yanında, normal odaları da olan Eixample Bölgesi’ndeki Yeah Barcelona Hostel,

Aynı şekilde karma ve sadece bayan yatakhaneleri yanında, normal odaları da olan Montjuic’deki Meeting Point Hostels,

Karma ve bayan yatakhaneleri ile normal odaları da olan, sosyalleşmek için ortak alanları bulunan Poble Sec’deki Futura Casa Lola şeklinde. Ancak siz kendiniz de araştırıp binlerce seçenek arasında bütçenize en uygun seçeneği bulabilirsiniz.

Yazı içerisinde verdiğim linkler dışında Barselona hakkında hemen her konuda daha detaylı bilgileri aşağıdaki yazılarda da bulabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın