Tek başına Edinburgh turu

Sırtını denize vermiş tepelerden oluşan Avrupa’nın en güzel kentlerinden Edinburgh yalnız seyahat etmeyi sevenlerin aklına pek gelmese de bu amaçla gidilebilecek ideal destinasyonlardan biri. “Keşfet beni” diye çığlık atan, Ortaçağ’dan kalma yapıların süslediği Old Town Bölgesi ile Neoklasik zerafetin nadir örneklerinden New Town Bölgesi şehrin en gözde yerleri arasında. Tabii bir de Edinburgh ile özdeşleşen hayalet hikayeleri var… Diğer Avrupa kentleri kadar olmasa da gece hayatı, pubları, müzeleri, parkları… Kısacası, tek başına Edinburgh turu yapmak isteyenler aradıkları her şeyi bu büyüleyici kuzey kentinde bulabilirler.

Neden Tek Başına Edinburgh Turu

Tek başına Edinburgh turu yalnız gezgin

Aslında Edinburgh ile ilgili bilgiler vermeden önce neden yalnız seyahat edenlere tek başına Edinburgh turu önerdiğimi de söyleyeyim. Hatta madde madde söyleyeyim ki, gözünüzde çok daha net bir resim çizilsin.

Öncelikle güvenlik. Orta ve Batı Avrupa şehirleri genellikle güvenlidir ancak bu konuda Edinburgh çok rahat ilk beşe girebilir. Dünyanın en güvenli şehirlerinden Edinburgh’da gece gündüz herhangi bir sıkıntı yaşamdan gezebilirsiniz. Temel güvenlik önlemlerini almanız yeterli, herhangi bir ekstra çabaya pek gerek yok.

Yalnız seyahat ederken, ihtiyaç duyduğunda biraz da sosyalleşmek adına hostellarda kalmayı tercih edenler için de temiz, güvenli ve hatta lüks çok sayıda hostel seçeneği mevcut.

Şehrin turistik açıdan çeşitliliği de çok fazla. Bazı şehirler, belki de pazarlama politikaları sonucu, belirli ülkelerden veya bölgelerden yoğun turist çekerler. Örneğin; bizim Alanya’ya genelde Almanlar’ın, Bodrum’a genelde İngilizler’in gelmesi gibi. Edinburgh ise herhangi bir turist grubunun domine etmediği, dünyanın hemen her yerinden, her ırktan ve her yaştan turistin bir potada eridiği bir şehir. Tek başına Edinburgh turu yapanlar için de bu durum ideal.

Gece hayatı olmakla birlikte Amsterdam, Berlin gibi diğer Avrupa kentlerine kıyasla daha sakin. Haliyle yalnız seyahat edenler için isterlerse sosyalleşebilecekleri, isterlerse de sakin ve kendi kendine geçirebilecekleri akşamlar var.

Toplu ulaşım çok rahat ve şehirdeki navigasyon çok kolay. Otobüs ve tramvay kullanılan şehir içi ulaşımda, isterseniz yürümeyi veya bisiklet kullanmayı da tercih edebilirsiniz ki, tek başına Edinburgh turu yapmak isteyenler için bunlar harika birer seçenek.

Edinburgh’da tek başına zaman geçirmek hem çok kolay hem de keyifli. Yazının devamında da bahsedeceğim ama isterseniz bir parka gidip çimlerde uzanın, isterseniz Edinburgh Kalesi gibi tarihi yapıları ve müzeleri gezin, isterseniz İskoç viskisi tadım turlarına katılın. Emin olabileceğiniz tek şey; ille de bir arkadaşa ihtiyaç duymayacağınız.

Tek başına Edinburgh turu Princes Street Garden

Ama gelelim tek başına Edinburg turu dezavantajlarına. Evet, maalesef bir de dezavantaj var, o da fiyatlar. Pound kurunun yüksekliği malumunuz, buna bir de Edinburgh’un biraz pahalı bir şehir olması eklenince…

Masrafları bölüşecek bir arkadaş veya arkadaş grubu olmaması biraz sıkıntı. Ancak eğer bütçeniz bu sıkıntıyı aşmaya yetiyorsa, size tek önerim “durmayın“.

Tek Başına Edinburgh Turu Bütçesi

Tek başına Edinburgh turu ne kadar

Hazır fiyatlardan söz etmişken tek başına Edinburgh turu bütçesinden de bahsedeyim isterseniz.

Mutlaka özel odada kalma ısrarınız yoksa şehirde hostel seçeneği çok fazla demiştim. Bunların merkezi yerde olanları ve temiz, konforlu, kaliteleri olanlarının ortalama gecelik yatak ücreti 25–30 Pound arasında değişiyor. Biraz araştırma ile 20 Pound gibi bir fiyata da güvenli bir konaklama elde edebilirsiniz.

Tek başına Edinburgh turu Royal Mile

Yeme içme masrafları elbette kişiden kişiye çok değişken. Ben sizlere fikir vermesi için ortalama bir fiyat vereyim.

Uygun fiyatlı atıştırmalıklar bile olsa günde 3 öğün yemek yeseniz ve 1–2 bira içseniz günlük ortalama 25–30 Pound‘luk bir bütçe ayırmalısınız. Günde 2 öğün yemek yemeniz (var öyleleri, mesela ben) ve her gün alkol almamanız durumunda, ki bu iki öğünden biri de konaklama ücretine dahil olan kahvaltı olursa, bu masrafları 15 Pound civarına indirebilirsiniz.

Müzeler, kaleler gibi turistik atraksiyonlar ise… Evet bir kısmı ücretsiz, ama ücretli olanlar da 15-20 Pound civarında. Öte yandan, şehirde farklı rotalarda pek çok free walking tour (ücretsiz yürüyüş turu) seçenekleri var. Bu turlarda içlerine girmeseniz bile, şehrin en önemli yapılarını dışarıdan görüyor ve bir rehberden o yapılarla ilgili bilgi alabiliyorsunuz.

Edinburgh Gezilecek Yerler

Tek başına Edinburgh turu gezilecek yerler

Tarihin canlı kanıtları, en etkileyici halleriyle yaklaşık bin yıldır İskoçya‘nın politik ve kültürel başkenti olarak hizmet veren Edinburgh’da mevcut.

Ortaçağ’dan kalma Old Town’un inişli çıkışlı dar sokakları, 18. YY’dan kalma New Town’un görece modern yapıları ve mağazaları şehre çok eski ile biraz eskinin nefes kesici bir karışımı havasını veriyor.

Aslında Edinburgh Gezilecek Yerler yazısında bu şehirdeki görmeye değer yapılar ve etkinliklerle ilgili detaylı bilgileri okuyabilirsiniz. Ancak burada da kısaca bahsetmek isterim ki yalnız seyahat eden biri olarak şehirde sizi bekleyenlerden en ilginçlerini seçebilesiniz.

Tek başına Edinburgh turu Holyrood Palace Edinburgh

Öncelikle Old Town‘daki en önemli turistik yer olan Royal Mile Yolu’ndan bahsetmek istiyorum. Zaten Edinburgh Kalesi ile Holyrood Sarayı arasında uzanan bu yol şehirdeki en önemli turistik atraksiyonların çoğuna ev sahipliği yapıyor.

12. YY’dan kalma Edinburgh Kalesi ise önünde Royal Mile, arkasında Prince Street Parkı ile Old Town‘u tepeden seyrediyor. 1603 yılına kadar İskoçya’nın Kraliyet Konutu olan kale özellikle İskoçya Bağımsızlık Savaşı sırasında defalarca saldırıya uğramış ancak bugün hala tüm görkemiyle ayakta.

Yolun sonundaki Holyrood Sarayı İngiliz Kraliyet Ailesi’nin ve bugünkü Kraliçe’nin İskoçya’daki resmi konutu. Monarşinin resmi davetlerinde hala kullanılan saray turistik ziyaretlere de açık.

Bu yol üzerinde ayrıca 13. YY’dan kalma St. Giles Katedrali, ünlü İskoç viskilerinin yapımı hakkında bilgi edinip viski tadımı da yapabileceğiniz The Scotch Whisky Experience Müzesi, fotoğraf sanatına adanmış ve çeşitli illüstrasyonlarla ilginç fotoğraflar çekilen Camera Obscura Müzesi, İskoçya’nın dünyaya hediye ettiği yazarlara adanmış ve bu yazarların resimlerini, taslak ve el yazmalarını, kişisel eşyalarını görebileceğiniz Writer’s Müzesi ve 17. YY’dan kalma Greyfriars Kirk Kilisesi yer alıyor.

Tek başına Edinburgh turu old town

Bir de ayrı bir paragrafta Mary King’s Close’dan bahsetmek istiyorum. Edinburgh şehrinin hayalet hikayeleri ile ünlü olduğunu söylemiştim.

Royal Mile‘daki Mary King’s Close ise rehberli turlar eşliğinde bu hayalet hikayelerini deneyimleyeceğiniz bir çeşit yer altı şehri. Edinburgh’ın zengin korku hikayeleri kültürü, kentin gizli kalmış sırları ve hikayeleri bu turda anlatılıyor ve yer yer interaktif aksiyonlarla ziyaretçilere gerçeğe yakın bir deneyim yaşatılıyor.

Şehrin New Town Bölgesi ise daha çok sokaklarını keşfetmek, mağazalarını gezmek ve cafelerinde keyifle oturmak için ideal.

Tek Başına Edinburgh Tur Programı

Tek başına Edinburgh turu planı

Aslında bu kısımda tek başına Edinburgh turu yapmak isteyenler için 3 günlük örnek bir tur programı vereceğim ama öncesinde ücretsiz yürüyüş turlarından da bahsetmek istiyorum. Zira bu turlar ücretsiz olduğu için (tur sonunda rehbere uygun gördüğünüz tutarda bahşiş veriyorsunuz) hem bütçe dostu, hem de yalnızlıktan sıkılanlar için de ideal bir sosyalleşme ortamı.

Edinburgh’da oldukça fazla sayıda ücretsiz yürüyüş turu olduğundan bahsetmiştim. Rotaları da farklı olan bu turların ortak özelliği şehirdeki turistik yerleri 2 veya 3 saatlik bir yürüyüşle katılımcılara dışarıdan göstermeleri ve buralarla ilgili bilgi vermeleri. Ben Avrupa seyahatlerimde mutlaka en az 1 free walking tour‘a katılıyorum ve Edinburgh’da size de tavsiye ederim. Seçenekleriniz ise;

Ve gelelim şehri tek başına keşfetmek isteyenlere önereceğim tura….

Edinburgh Turu Birinci Gün

Tek başına Edinburgh turu Shortbread

İlk gün sabah Edinburgh’da uyandığınızı farz ederek ücretsiz Old Town yürüyüş turlarından birine katılmanızı tavsiye ederim. Böylece turistik atraksiyonların toplandığı bu bölgede bir keşif yapmış olacaksınız. Aynı günün akşamı da bir başka free walking tour alabilirsiniz ki bu da hayalet turlarından biri olursa tadından yenmez.

Bu iki yürüyüş turu arasında ise Edinburgh Kalesi‘ni gezebilirsiniz. Zamanınız kalırsa da, ki muhtemelen kalacak, Old Town’da yer alan Pinnies & Poppy Seeds‘e gitmelisiniz. Kapıdan girdiğiniz anda nefis tereyağı kokusuyla sizi karşılayacak olan pastanede ünlü İskoç bisküvisi Shortbread’in ev yapımı versiyonlarını mutlaka tatmalısınız.

İlk günün akşam yemeğini de, Royal Mile üzerindeki veya ara sokaklarındaki cafelerden birinde yiyebilirsiniz. Hatta özellikle Cockburn Sokağı’nda her bütçeye uygun, pub tarzı son derece keyifli yerler var.

Edinburgh Turu İkinci Gün

Tek başına Edinburgh turu Calton hill

Prince Street Gardens‘da keyifle birkaç saat geçirmek için ideal bir sabah. Parktaki Fountain Cafe‘nin kahve ve lezzetli tatlılarından alıp, yeşillikler içerisindeki şezlonglarda oturup etrafı seyretmeli, biraz kitap okumalı, biraz da müzik dinleyerek sabah saatlerini tadını çıkarmalısınız.

Öğleden sonra ise Edinburgh’u tepeden seyretmek için Calton Hill‘e gidebilir ardından da Holyrood Sarayı’nı gezebilirsiniz.

Akşam yemeği için önerim ise tren istasyonu yakınlarındaki The Booking Office JD Wetherspoon. Burası isterseniz hızlıca bir şeyler atıştırabileceğiniz, isterseniz de keyifle uzun uzun yemek yiyebileceğiniz son derece güzel bir cafe.

Edinburgh Turu Üçüncü Gün

Tek başına Edinburgh turu Loch Ness lake

Son gün için biraz Edinburgh’un dışına da çıkmanızı tavsiye ediyorum. Şehre yakın turistik yerlere düzenlenen yarım günlük turlara katılarak civar bölgelerdeki turistik yerleri neden keşfetmeyesiniz ki?

  • Loch Ness, Glencoe ve Highlands Turu
  • Edinburgh Loch Lomond, Trossachs ve Stirling Kalesi Turu

Gibi seçenekleriniz var, ki ben Loch Ness ve Highlands turunu tavsiye ederim.

Son günün akşam yemeğini ise New Town Bölgesi’nde yiyebilirsiniz. Özellikle George Street üzerinde Hint, Thai, İtalyan, deniz mahsulleri gibi dünya mutfağının çok güzel örneklerini bulabilirsiniz.

Edinburgh Turu Boyunca Ulaşım

Edinburgh turu boyunca şehir içi şehir dışı ulaşım

Edinburgh’da ulaşım son derece kolay. Öncelikle turistik yerler birbirine çok yakın ama yine de toplu ulaşımı kullanmanız gerekirse otobüsler ve tramvay uygun fiyatlı ve konforlu bir seçenek.

Havaalanı – şehir merkezi arasında ise bizdeki Havaş benzeri bir shuttle otobüsü mevcut.

Tek Başına Edinburgh Turu Yapanlar İçin Edinburgh’da Güvenlik

Edünburg'da güvenlik

Tek başına Edinburgh turu yapacak olanların bütçeden sonra en dikkat edeceği konu güvenlik olacaktır. Haklı olarak… Ancak Edinburgh’un dünyadaki pek çok şehirden daha güvenli olduğunu söyleyebilirim. Aşağıda saydığım temel güvenlik tedbirlerini almanız yeterli olacaktır;

  • Gece geç saatlerde ıssız sokaklarda dolaşmamak,
  • Tek başınıza dışarı çıktığınızda fazla alkol almamak,
  • Sırt çantası veya postacı çantası kullanmak, bunları sokakta yürürken kolayca alınamayacak bir şekilde takmak,
  • Para ve kredi kartlarınızı birkaç farklı yere bölüştürerek saklamak,
  • Hostel konaklamasında değerli eşyalarınızı kilitli bir dolapta tutmak.

Tek Başına Edinburgh Turu Yapanlar İçin Konaklama Önerileri

Tek başına Edinburgh turu konaklama ve oteller

Tek başına Edinburgh turu yapmak isteyenlere konaklama için iki bölge öneriyorum. Old Town ve New Town. Her ikisinde de temiz ve konforlu oteller ve hostellar bulmak mümkün. Hatta 5 yıldızlı hostellar da var.

Bu tarz yerleri uygun fiyatlı olmasının yanında, tek başına seyahat eden başka gezginlerle de tanışma ve sosyalleşme imkanı sunduğundan dolayı tek başına Edinburgh turu yapanlara özellikle tavsiye ederim. Gelelim önerilerime…

The Baxter Hostel: Bayan, erkek ve karma odaları bulunan The Boxter Hostel tren istasyonunun hemen yanında, havaalanına giden shuttle otobüslerin durağına yürüyerek birkaç dakika mesafede, Old Town’dan ise 10 dakikalık bir yürüme mesafesinde. Bulunduğu sokak geceleri de güvenli.

Tesis çok temiz, personeli de yardımsever ve sıcakkanlı, zaman ayırıp şehir hakkında detaylı bilgiler de veriyorlar. Hostel’da küçük ve temiz bir mutfak da var ki, sosyalleşmenin merkezi burası. Kahvaltı yatak fiyatlarına dahil ve omlet, kızarmış ekmek, reçeller, meyve suyu ve çay içeren doyurucu bir kahvaltı sunuyorlar. Tek olumsuz yanı odaların ve duşların biraz dar olması.

  • Hosteli inceleme ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Haystack Hostel: Karma ve bayan yatakhaneleri olan Haystack Hostel Waverly Tren İstasyonu’na yakın bir başka seçenek. Dolayısıyla konumu son derece avantajlı.

Doyurucu bir kahvaltı da servis edilen hostelde konukların isterlerse yemeklerini hazırlamaları, isterlerse diğer konuklarla sosyalleşmeleri için mutfak ve bir yemek salonu da mevcut. Booking.com puanı 9 olan tesisin herkesin memnun olduğu ortak noktası ise çok yardımsever personelleri.

  • Hosteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.
Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın